SKAISTI: Iz­ci­lā­kais Lat­vi­jas dārzs

Ne­pil­nu met­ru dzi­ļa­jā ba­sei­nā ik ga­du uz­zied ūdens­ro­zes. Re­lak­sē­jo­šās ūdens­til­pes ma­lā lek­ni aug ēnu mī­lo­šās pa­par­des, ba­gā­tī­gi zied dien­zie­des © Le­onīds GU­SEVS, spe­ci­āli Mā­jai

Si­gul­das pus­ē par skais­tā­ko at­zī­tais Val­das un Rein­hol­da Her­ma­ņu ne­lie­lais dārzs prie­cē ar pār­do­mā­tu plā­no­ju­mu, glez­nie­cis­ki vei­do­tu aina­vu, in­te­re­san­tiem, la­bi kop­tiem augiem un grez­nu pu­ķu krāš­ņu­mu.

Lat­vi­jā ir vie­tas, kur skais­tu dār­zu vai­rāk ne­kā cit­viet. Vie­na no šā­dām vie­tām no­teik­ti ir Si­gul­da. Jau kopš pa­gā­ju­šā gad­sim­ta sep­tiņ­des­mi­ta­jiem ga­diem par ma­zo Švei­ci dē­vē­tā pil­sē­ta pa­ma­to­ti le­po­jas ar vai­rā­kiem iz­ci­li skais­tiem dār­ziem, ko par tā­diem no ga­da ga­dā da­žā­dos kon­kur­sos at­zīst pro­fe­si­onā­ļi. Cie­mo­jo­ties Val­das un Rein­hol­da Her­ma­ņu dār­zā, kas dau­dzus ga­dus pēc kār­tas arī at­zīts par valsts mē­ro­ga skais­tā­ko dār­zu, un ru­nā­jot ar dār­za ko­pē­jiem, jo­ko­jam: ja jau iz­ci­lā­kais, tā­tad – ār­pus jeb­ku­ras kon­ku­ren­ces, nav vairs īs­ti, uz ko tiek­ties... Val­da smej: «Zi­niet, sa­vu dār­zu ne­kad un ne­vie­nam kon­kur­sam ne­esam pie­tei­ku­ši! Vien­mēr kāds ir pa­ma­nī­jies to iz­da­rīt mū­su vie­tā, un tas «kāds» ir la­bi zi­nāms. Daiļ­dārz­nieks Aivars Ir­be, mū­su kai­miņš, ilg­ga­dējs Si­gul­das pil­sē­tas ap­stā­dī­ju­mu vei­do­tājs un ra­jo­na Dārz­ko­pī­bas un biš­ko­pī­bas no­da­ļas ak­tīvs va­dī­tājs. Viņš, vīrs ar iz­teik­tu ur­dī­tā­ja da­bu, or­ga­ni­zē­ja pir­mos daiļ­dār­zu kon­kur­sus ra­jo­nā, un vē­lāk šīs ak­ti­vi­tā­tes aiz­gā­ja pa vi­su Lat­vi­ju. Aivars ne­pa­gu­ris mu­di­nā­ja si­gul­die­šus uz sa­vu mā­ju ap­kār­tnes sa­kop­ša­nu, or­ga­ni­zē­ja ek­skur­si­jas un ve­da dār­zu mī­ļo­tā­jus uz Lie­tu­vas skais­tā­ka­jiem dār­ziem. Pats ie­ko­pis skais­tu dār­zu, bet ne­kad nav tu­rē­jis sve­ci zem pū­ra: dod pa­do­mus un sko­lo dār­zu lie­tās kat­ru, kam in­te­re­se. Kad pa­ša pirm­ā kon­kur­sa žū­ri­ja pa vār­ti­ņiem ie­nā­ca mū­su dār­zā, bi­jām ļo­ti iz­brī­nī­ti, bet Aivars, de­le­gā­ci­jas priekš­ga­lā ie­dams, mie­ri­na: ne­uz­trau­cie­ties, mēs ti­kai tā, ga­rām ie­da­mi... Tā pa­ma­zām kļu­vām at­pa­zīs­ta­mi, kaut ne­vie­nu brī­di ne­esam al­ku­ši ne sla­vas, ne pub­li­ci­tā­tes. Sa­vas mā­jas ap­kār­tni kop­jam un ie­kār­to­jam ti­kai sa­vam, ne ci­tu, prie­kam un pa­tik­ša­nai.»

Sā­kums...

Val­da se­vi par si­gul­die­ti sauc no sep­ti­ņu ga­du ve­cu­ma. «Ve­cā­ki, ar lo­piem un vi­su ie­dzī­vi no lau­kiem pār­ce­ļo­ties uz Si­gul­du, ne­lie­la­jā ze­mes­ga­ba­lā ne­tā­lu no dzelz­ce­ļa uz­bū­vē­ja ma­zu mā­ji­ņu, glu­ži kā tā­du tin­tes pu­de­lī­ti, jo gal­ve­nā vēr­tī­ba jau bi­ja sak­ņu dārzs, kas ple­tās līdz pat mā­jas sie­nām, aug­ļu ko­ki un ogu­lā­ji, kūts un lo­pi­ņi ta­jā,» at­ce­ro­ties bēr­nī­bu, sa­ka saim­nie­ce un at­zīst, ka da­žas pu­ķes mam­mai augu­šas gan, ta­ču par za­ļu zā­lī­ti vien­kār­ši skais­tu­mam ne­va­rē­jis būt ne ru­nu – ja jā­do­mā par pa­šu un lo­pi­ņu iz­tik­ša­nu, nie­ko­ša­nās ar zā­lie­nu ti­ka uz­ska­tī­ta par ze­mes ķē­zī­ša­nu un ne­ko vai­rāk. Val­da at­zīst, ka sap­nis par ne­lie­lu ak­mens­dār­zi­ņu dur­vju priekš­ā vai kā­du ap­jo­mī­gā­ku pu­ķu do­bi vi­ņai bi­jis gan, ta­ču šī sap­ņa re­ali­zā­ci­ja il­gi ti­ku­si at­lik­ta un at­lik­ta. «Mā­co­ties Rī­gā par rok­darb­nie­ci, ie­pa­zi­nos ar Rein­hol­du. Il­gi ne­bi­ja jā­gai­da, drīz dzē­rām kā­zas, un vīrs, pēc pro­fe­si­jas celt­nieks, ie­nā­ca mūs­mā­jās. Dzi­ma bēr­ni, vie­tas mā­jā ar kat­ru brī­di pa­li­ka ma­zāk un ma­zāk, sā­kām pār­bū­vi. Di­vos pie­gā­jie­nos nams ie­gu­va paš­rei­zē­jo iz­ska­tu. Ar lai­ku sa­ru­ka mū­su pie­mā­jas saim­nie­cī­ba un 1600 kvad­rāt­met­ru lie­la­jā īpa­šu­mā pa­kā­pe­nis­ki sā­kām no­dar­bo­ties ar tul­pju audzē­ša­nu, jo kat­ra lie­ka ka­pei­ka, ko va­rē­jām no­pel­nīt pa­pil­dus pa­mat­dar­biem, mums, tā­pat kā dau­dziem, bi­ja no sva­ra. Par iz­au­dzē­to tul­pju sī­po­lu no­do­ša­nu Dārz­ko­pī­bas bied­rī­bā šis tas at­lē­ca,» at­zīst Val­da un pie­bilst, ka tul­pju biz­ness jau sen bei­dzies, ta­ču vī­ra in­te­re­se par pa­va­sa­ra zie­dē­tā­jām sa­gla­bā­ju­sies jo­pro­jām un nu no­sau­ca­ma par ho­bi­ju – vis­maz 120 šķir­ņu tul­pes, Rein­hol­da ap­rū­pē­tas, kat­ru pa­va­sa­ri, vēl snie­gam lā­ga ne­no­kūs­tot, uz­zied dār­zā un tur­pi­na prie­cēt līdz pat va­sa­ras sā­ku­mam.

Kā mā­kam, tā da­rām

Iz­rā­dot dār­zu, gan Val­da, gan Rein­holds vis­a ci­ta star­pā ne rei­zi vien pie­bilst: mēs dār­zu lie­tās ne­esam ne­kā­di pro­fe­si­onā­lie dārz­nie­ki, kā mā­kam, tā da­rām. «Pie­re­dzei vai­rā­ku des­mi­tu ga­du ga­ru­mā uz­krā­jo­ties, kļū­du ro­das ar­vien ma­zāk, ta­ču ap­gal­vot, ka ne rei­zi ne­esam no­šā­vu­ši grei­zi, ne­var. Iz­vē­lo­ties augus vai vei­do­jot stā­dī­ju­mu kom­po­zī­ci­jas, esam rī­ko­ju­šies, ti­kai iek­šē­jas sa­jū­tas va­dī­ti. Ja pēc lai­ka jū­tam, ka bla­kus sa­stā­dī­ta­jiem in­di­vī­diem sav­star­pē­ja sa­ska­ņa to­mēr ne­vei­do­jas, ja nav sa­ska­ņas krā­su gam­mā vai ir kā­da ci­ta acīm re­dza­ma vai­na, ne­ko da­rīt – pār­stā­dām. Ja vēl nav la­bi, stai­gā­jam ar to pu­ķi vai ko­ku pa dār­zu tik il­gi, ka­mēr jū­tam – nu būs rik­tī­gi!» Val­da stās­ta, ka vi­ņu dār­zā ne­viens pro­fe­si­onāls aina­vu ar­hi­tekts vai kāds cits dip­lo­mēts spe­ci­ālists kā­ju ne­esot spē­ris: viss iz­vei­dots pa­šu ro­kām, ar ga­du gai­tā uz­krā­tām pa­šu zi­nā­ša­nām.

Ģi­me­nes va­sa­ras is­ta­ba

At­mi­ņas par aiz­gā­ju­šiem lai­kiem Vār­pas ie­lā vairs gla­bā ti­kai da­žas ve­cās ābe­les. Vie­tā, kur līdz pat mā­jas lo­giem reiz ple­ties lie­lais saim­nie­cī­bas dārzs, ta­gad ie­kopts zā­liens, ku­rā pa­va­sa­ros ko­ši sa­zied tul­pes un ci­tas sī­pol­pu­ķes, vē­lāk uz rū­pī­gi kop­tā zā­lie­na fo­na grez­ni iz­ska­tās daudz­krā­sai­nā be­go­ni­ju ko­lek­ci­ja, ziem­cie­šu, sku­je­ņu, ko­ku un krū­mu pār­do­mā­tie stā­dī­ju­mi. Saim­nie­ce stās­ta, ka, ie­kār­to­jot dār­zu, ogu­lā­ji pār­cel­ti tu­vāk ce­ļa ma­lai, kād­reiz stā­dī­tie ķir­ši pa­ši iz­nī­ku­ši, plū­mes arī iz­sa­lu­šas... Brī­vā te­ri­to­ri­ja ap­gū­ta pa­ma­zām. Kad jau­tā­ju, kā ro­das ide­jas, kā tās no fan­tā­zi­jām kļūst par re­ali­tā­ti, Val­da ie­sme­jas: «Vien­kār­ši! Kā ie­kār­to­jam sa­vu mā­ju, tā arī ap­kār­tni, kas mūs dien­die­nā ie­skauj. No ik­die­nas dar­biem at­grie­žo­ties sa­vā sē­tā, vien­mēr esam gri­bē­ju­ši jus­ties la­bi. Lie­la veik­sme ir tā, ka otrs cil­vēks, kas bla­kus, nav vien­al­dzīgs pret skais­tu­mu un tā ra­dī­ša­nu. Man ir sa­vas ide­jas, vī­ram – sa­vas. Vi­su ap­sprie­žot un iz­dis­ku­tē­jot, ro­das ga­la­re­zul­tāts, kas ap­mie­ri­na abus.» Mā­jas­mā­te teic, ka dārzs esot ģi­me­nes va­sa­ras is­ta­ba, ne­aiz­ska­ra­mā tel­pa, ku­rā ne­viens ne­plūc ne­vie­nu pu­ķī­ti, ti­kai prie­cā­jas par to skais­tu­mu.

Vī­ra dar­bi, sie­vas dar­bi

Saim­nie­ka meis­ta­ro­tais un mež­vī­niem no­au­dzē­tais rež­ģu žogs, kas pa­gal­ma saim­nie­cis­ko da­ļu no­ro­be­žo no daiļ­dār­za, ir kā za­ļa un dzī­va sie­na, ku­ras abās pus­ēs val­da per­fek­ta lie­tu kār­tī­ba. Tā­da pa­ti kār­tī­ba val­da ab­pus cen­trā­la­jai stā­dī­ju­mu do­bei: ko­ši zie­do­šu vien­ga­dī­go pu­ķu, le­dus­pu­ķī­šu un be­go­ni­ju gru­pē­ju­mi starp sku­je­ņiem, ko­ku un de­ko­ra­tī­vo krū­mu gru­pām dār­za iek­šie­nē, vi­ņā pus­ē – Val­das ap­rū­pē ņem­tais ne­lie­lais, bet ba­gā­tais sak­ņu dārzs, ku­rā vie­ta vis­am ne­pie­cie­ša­ma­jam. «Kad audzē­jām tul­pes, tā bi­ja ma­na vī­ra pri­ori­tā­te, es vai­rāk rū­pē­jos par skais­tu­ma dār­zu. Kopš tul­pju biz­ness bei­dzies, vi­su da­rām ko­pā. Ja sa­vā lai­kā ne­bū­tu mā­cī­jies par celt­nie­ku, vīrs no­teik­ti bū­tu labs dārz­nieks,» uz­teic Val­da, sa­kot, ka Rein­hol­da pār­zi­ņā esot zā­les pļau­ša­na, lais­tī­ša­na, augu mig­lo­ša­na un mēs­lo­ša­na. Arī be­go­ni­ju ie­zie­mo­ša­na, uz­gla­bā­ša­na, sil­tum­nī­cas sa­ga­ta­vo­ša­na un pu­ķu sē­ša­na, pi­ķē­ša­na, stā­di­ņu sa­stā­dī­ša­na po­di­ņos esot vī­ra «dar­ba lau­ciņš». Val­das zi­ņā – ap­dob­ju ma­lu sa­kop­ša­na, ik­die­nas dār­za dar­bi, ra­žas vāk­ša­na, sak­ne­ņu un gu­mu no­vāk­ša­na un sa­lik­ša­na kas­tī­tēs ru­de­nī.

Uni­ver­sā­lās skais­tu­les

Pir­ma­jā mir­klī šķiet – cik daudz­vei­dī­ga zie­du ba­gā­tī­ba! Ti­kai vē­rī­gāk ie­ska­to­ties, pa­ma­nāms, ka vi­su ko­šo grez­nu­mu vei­do gal­ve­no­kārt daž­ne­da­žā­das be­go­ni­jas un tām rad­nie­cis­kās le­dus­pu­ķī­tes, kas, tul­pēm no­zie­dot, pa gru­pām sa­stā­dī­tas to vie­tās. Saim­nie­ce stās­ta, ka vi­sus be­go­ni­ju stā­dus kat­ru ga­du audzē­jot pa­ši. Tas ne­esot ne grū­ti, ne laik­ie­til­pī­gi, ja ru­de­nī lai­kus iz­ro­kot un la­bi pār­zie­mi­not augu gu­mus. «Se­zo­nas lai­kā mū­su dār­zā zied ap­mē­ram čet­ri sim­ti da­žā­du šķir­ņu un krā­su be­go­ni­ju. Va­rē­tu do­māt – kur nu vēl vai­rāk, ta­ču, ie­rau­got kā­du ag­rāk ne­re­dzē­tu be­go­ni­ju, lai vai kas, to no­pēr­ku, un tā ma­na saim­nie­cī­ba vai­ro­jas!» stās­ta Val­da, at­klā­jot, kā­pēc be­go­ni­jām dār­zā ie­rā­dī­ta iz­re­dzē­to vie­ta. «Be­go­ni­jas ir ļo­ti prak­tis­kas un uni­ver­sā­las: tās ir daudz­vei­dī­gas un de­ko­ra­tī­vas, il­gi un ne­pār­trauk­ti zied līdz pat sal­nām, bet gal­ve­nais – tās ne­gar­šo glie­me­žiem!» Her­ma­ņu dār­zā ne­re­dzē­siet kā­dus ek­so­tis­kus, īpa­šus augus, ta­ču vi­sā krāš­ņu­mā sa­vu in­di­vi­du­ali­tā­ti de­mon­strē vai­rāk ne­kā des­mit šķir­ņu hos­tas, pie mā­jas dien­vi­du sie­nas tum­ši zi­liem zie­diem zied kle­ma­tis, acis prie­cē rai­bi sa­zie­dē­ju­šu li­li­ju do­be, ne­lie­la­jā ba­sei­ni­ņā pa­sa­kai­ni skais­ti zied ūdens­ro­zes.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais