Kad čehu Airlines lidmašīna, motoru rēkoņas pavadīta, strauji atrauj šasijas no lidostas skrejceļa un uzņem augstumu Rīgas debesīs, lai pēc nepilnu divu stundu lidojuma piezemētos Prāgā, vēl neapjaušu, ka turpmākās četras dienas uz visiem laikiem man liks iemīlēt Čehiju un tās viesmīlīgos ļaudis, bet jo īpaši – dienvidu Morāviju un tur tapušos čehu vīnus.
Ja pirms tam kāds prasītu, ar ko man asociējas Čehija, es, ilgi nedomādama, teiktu – nu, ar Šveiku, ar čehu kristāliem, ar čehu alu, ar čehu hokeju... Nu manam valsts atpazīstamības sarakstam klāt nāk arī čehu vīni!
Na zdravje!
Chez Winery Fund – ar šādu plakātiņu rokās Prāgas lidostā starptautisku žurnālistu grupu sagaida Anna un Dina. Agrāk atlidojušie kolēģi no Polijas, Lietuvas un Lielbritānijas jau priekšā, kuru katru brīdi vēl jāierodas abām igauņu kolēģēm. Kad beidzot visi esam satilpinājušies busiņā, ceļš Morāvijas virzienā var sākties. Pa vienu no daudzajiem apvedceļiem braucot ārā no Prāgas, kāri tveram garāmslīdošus Čehijas galvaspilsētas fragmentus: aiz mums paliek ļaužu pilnas ielas, parki, skvēri, krustojumi, Prāgas baznīcu torņi, vecpilsēta un tilti pār Vltavu. Sāk krēslot. Esam uz autostrādes, kas ved uz Brno. Četrās stundās, kuru laikā aizkļūstam līdz Čeikovicei, esam paguvuši savstarpēji sapazīties, nedaudz nogurt un pat pasnaust. Kolīdz nakts melnumā, sasnieguši galamērķi, iekārtojamies uz nakšņošanu Kravi Horas nelielajā, bet ļoti mājīgajā lauku viesnīciņā, pirmās dienas piedzīvojumi patiesībā tikai sākas. Mūsu pavadoņu aicināti, dodamies vizītē uz vietējo vineriju, kuras pagrabā visus gaida iepazīšanās ar vietējo vīndaru galaprodukciju, vakariņas un vīnu degustācija. Paceļot dzirkstošā vīna glāzes, pirmais iepazīšanās tosts katram jāpasaka savā dzimtajā valodā. Na zdravje – platā smaidā atplaukdami, sauc paši čehi. Uz veselību! Cheers – sauc Magdalēna un Kerola, savukārt no Židruna mutes skan lietuviskais sveikata. Tervii sex – smiedamās teic abas igaunietes, un visi uzgavilē. Annas poliski teiktais tā arī paliek pārējo nesadzirdēts... Tervii sex – visas turpmākās dienas tas ir un paliek mūsu grupas spārnotākais teiciens. Kārtējo reizi (nez kuru pēc kārtas!!!) degustējot vīnus kādā no Morāvijas vīna darītavām, ne viens vien vietējais, to dzirdot, paliek, divdomīgas domas domādams.
Smarža, no kuras viegli reibst
Morāvija ir viens nebeidzams vīna dārzs – šī atziņa rodas, kad otrās, trešās un ceturtās dienas rītā, kolīdz pabrokastots un atstāta kārtējā viesnīca, atkal esam uz riteņiem. Lai dotos tālāk: pa Palavas, Lednices, Valtices, Mikulovas, Znojmo, Dolni Holnices ceļiem. Taisnās rindās, kaligrāfiski smalki (kā uz zīdpapīra gleznoti) ieraugāmi vīnogulāju plantāciju stādījumi. Pa lēzenajām nogāzēm kalnup un lejup vīdamies, abpus ceļam tie pazūd dūmakā un reizēm mijas te ar nelielām pilsētelēm, te atkal ar kolorītiem vīndaru ciematiņiem. Dažos vīna dārzos ceļa malās vēl pilns ar maigi zaļiem vai violeti ziliem vīnogu ķekariem. Kad pie viena tāda mūsu busiņš nobremzē, tveram pēc fotoaparātiem, pie reizes aizgūtnēm kāri garšojam saldās, mazliet jau pavītušās un čokuroties sākušās ogas. Mmm... Ne tuvu tām, ko pērkam lielveikalos! Te vīnogas smaržo pēc saules, pēc vasaras, pēc zemes, pēc... Tumīgi bieza sula, no pārgatavajām ogām starp pirkstiem pilēdama un lūpas salipinādama, viegli reibina. Mūsu pavadoņi teic: ja vēlā rudenī vīnogu raža vēl nav novākta, tā ir īpaša šķirne, īpašam vīnam paredzēta.
Morāvijā ik gadu gatavo vairāk nekā 100 dažādu šķirņu vīnus. 96% visu Čehijas vīnogu, kas nogatavojas valsts dienvidu reģionā, vietējiem daudzās paaudzēs patiesībā bijušas un joprojām ir vienīgais iztikšanas avots. Morāvijā ir viss, ko katrs īstens vīna fanātiķis spēj iedomāties: te (galvenokārt pazemē) ir milzīgas simtgadīga ozolkoka mucas un mūsdienīgi tērauda toveri neskaitāmu hektolitru vīna pildīšanai un glabāšanai. Te vīna pagrabi stiepjas daudzu desmitu kilometru garumā. Te top arī ekoloģiskie vīni. Braucot cauri lauku ciematiņiem, ieraugāmi paugurainajā reljefā vairākos stāvos iebūvēti vietējo iedzīvotāju pazemes vīna pagrabiņi: cits lielāks, cits mazāks, bet visi eksotiski un noslēpumaini.
Vīna upes
Valtices pilī, kur atrodas čehu nacionālais Vīna centrs, šķiet, plūst īstas vīna upes. Pils pagrabos iekārtotā Vīna fonda salonā vienlaikus var nogaršot 100 labākos čehu vīnus! Katru gadu pēc sīvām reģionu atlases cīņām šajā fondā nonāk apmēram 630 dažādu vīnu šķirņu, kuras neatkarīga vīnziņu komisija garšo, smaržo, skalina, ceļ pret sauli, pēta un lemj, no daudzajām atlasot 100 vislabākās vīnu šķirnes, kas cienīgas atrasties goda vietā. Uz lielām ozolkoka mucām sarindotas numurētas sarkanvīna, baltvīna un dzirkstošā vīna pudeles. Blakus – izsmeļoša informācija par katru konkrētu šķirni: kur vīnogas augušas, kura gada vākums, kad vīns pildīts pudelēs, kādās izstādēs tas piedalījies un kādas godalgas saņēmis. Gribas pagaršot? Lūdzu! Ņem blakus nolikto glāzi, pats lej, degustē un paļaujies uz savām garšas kārpiņām. Ja kāds no vīniem vairs neatlaiž, ņem iepirkumu groziņu, liec iekšā neatkorķētu pudeli (savas spējas un iespējas adekvāti izvērtējot, līdzņemšanai vari savākt arī visu simts šķirņu vīnus) un prom iedams samaksā.
Vīna salonu iekarojuši, vakara gaitā pa malciņam vien izgaršojam vismaz 30 dažādu šķirņu vīnus, taču noreibuma ne vismazākā. Viegli reibst tagad, mājās. Ik reizi, atceroties Morāviju.
Pasaules mantojums
Lednices – Valtices Nacionālā parka teritorijas savvaļas pļavā kā spokaina butaforija izskatās Januv hrad (Jāņa pils) – pret debesīm slejas pamestību vēstošas viduslaiku drupas, kuru priekšā milzīgā platāna vējā kā sudraba dālderus uz nebēdu birdina savas lapas. Gide teic: atrodamies 1807. gadā celtajā Lihtenšteinas princeses medību pilī, un necila, vieglus šermuļus uzdzenoša tā izskatoties tikai no ārpuses. Drupas patiesi slēpj greznu pili ar daudzām bagātīgi iekārtotām zālēm, neskaitāmām karalisko medību trofejām un ievērojamām ieroču kolekcijām.
Pa mežonīgu meža upi, kas tek cauri nacionālā parka teritorijai, nelielā kuģītī dodamies netālās Lednices pils lūkojumos. Galā nokļuvuši, ienirstam parkā, kura labirintos slēpjas gan Minarets, gan krāšņā Lednices pils. Tā sākta būvēt 13. gadsimtā, ik pēc pārsimts gadiem piedzīvojot papildinājumus gan baroka, gan angļu gotikas stilā. Pils zāles augstajās velvēs sevi apbrīnai izlikusi 700 kilogramus smaga čehu kristāla lustra. Apbrīnas vērta šķiet tālaika meistaru aroda prasme un smalkā gaume: bibliotēkā kā īsts mākslas darbs skatāmas kāpnes un to margas, kas smalku mežģīņu rakstos pārvērtušas iespaidīga, viena vesela (!) koka stumbru.
Skumjākais stāsts par mīlestību
14. gadsimtā dibinātā Debesu Rozes sieviešu klostera drupas Dolni Kaunicē pret debesīm slejas cēli un majestātiski, bet, kad jauniņā gide stāsta par asinis stindzinošu drāmu, kas reiz notikusi šā klostera sienās, kļūst neomulīgi. Jauns priesteris, kas sieviešu klosterī ieradies kalpot Dievam, neprātīgi iemīlējis kādu mūķeni... Neraugoties ne uz ko, abi slepeni apprecējušies. Šis fakts iedvesmojis pārējās mūķenes, un tās drīz vien kritušas grēkā ar apkārtnes puišiem. Mūķeņu paklausīšana sirdsbalsij un ļaušanās kaislīgajai mīlestībai tā saniknojusi vietējos ļaudis, ka tie grēciniecēm sarīkojuši īstu asinspirti, klosterim vienkārši pielaižot uguni.
Ik solī vēstures elpa
Mikulova – viduslaiku vīna ražošanas, dienvidu saules un patīkamu pārsteigumu pilna neliela pilsētiņa Čehijas pašā viņā malā, rokas stiepiena attālumā no robežas ar Austriju. Pāri visai Mikulovai no jebkura skatpunkta kādā pakalnā ieraugāma baroka stilā celtā pils. Tā, škiet, aizņem visu spodri kopto pilsētu. Skaistajā pilī atrodas reģionālais muzejs, tajā – apjomīga ekspozīcija par vīna ražošanas vēsturi, sākot no ļoti senlaicīgām vīnogu spiedēm, milzīgām vīna mucām (iespaidīgākā – 1014 hektolitru tilpuma) un beidzot ar neskaitāmiem sadzīves priekšmetiem, kas liecina par vīnkopības attīstību Čehijas dienvidu daļā. Mikulova vairāk nekā 300 gadus bijusi arī Morāvijas ebreju kopienas centrs, arī tagad tajā darbojas vairāk nekā desmit sinagogu.
Pa stāvu nogāzi lejā, atkal kāpiens kalnup. Ejam pa līkumotām, gludi bruģētām ieliņām, garām neskaitāmiem vīna krodziņiem un ziedu ieskautiem namiem. Izmetam līkumu, apbrīnodami daudzās nepārprotami reliģiozā rakstura skulptūras, mākslinieciski noformētās ēku fasādes, sakoptību, tīrību visapkārt. Zilganajā tālumā, kur pilsētas pauguri pāriet lauku līdzenumā, esot Austrija, līdz Vīnei – stundas brauciens, teic mūsu pavadoņi.
Znojmo brīnumi un naivisms
Zem vecās Znojmo pils iespējams nolaisties pazemē, kas pilna mistikas un brīnumu. Tur četros stāvos, granītā izkalti, desmitiem kilometru garumā stiepjas eju labirinti. Pirmsākumos te atradušies pilsētnieku pagrabi, bet, sākoties trīsdesmit gadu karam, pazemes eju labirinti pārtapuši par slēptuvēm, kas pakāpeniski aprīkotas ar visu nepieciešamo infrastruktūru: atsevišķas šahtas pārtikai, ūdenim, svaigam gaisam, savs gals vienkāršajai tautai, savs – kungiem... Vietējais gids teic: lielākā daļa pazemes darbu paveikti, liekot lietā rokas un parastus āmurus. Mūsu neticību un šaubas par piesauktu faktu autentiskumu šarmantais kungs kliedē, sakot, ka znojmieši pazemes izbūves darbos zem pilsētas izmantojuši arī cietumnieku darbaspēku, taču mums, tāpat kā visiem pārmērīgi ziņkārīgajiem tūristiem, neesot ko bīties: daudzas labirintu ejas drošības labad nu esot aizmūrētas, lai neviens neapmaldās un neaiziet nevienam nezināmos strupceļos.
Par to, ka šīs puses ļaudīm piemīt īpašas attiecības ar pazemi, vēlreiz dabūjam pārliecināties, kad mūsu busiņš piestāj pie kāda ciemata necila pagrabiņa durvīm, – čehu kolēģi mums ārpus oficiālā maršruta sarunājuši ekskursiju Malovany sklep (uzgleznotajā pagrabā). Pa stāvām un ļoti šaurām kāpnēm saimnieces pavadībā kāpjam vēl dziļāk pazemē un nokļūstam īsta naivisma paradīzē. Pagrabs izrakts pirms 300 gadiem. Lielāko daļu laika ciemnieki tajā uzglabājuši augļus, dārzeņus, vīnu. Šodien tāda pagraba droši vien vairs nebūtu: ja laika zobs neiznīcinātu, homo sapiens noteikti parādītu, uz ko spējīgs! Taču jāpateicas vietējam māksliniekam Maksimilianam Apeltaueram: viņš, vīna un bohēmiska dzīvesvieda cienītājs būdams, visus apsteidzis! Vīram regulāras vīna baudīšanas rezultātā radusies iedvesma, un viņš smilšakmenī izgrebtās pagraba sienas sācis apgleznot. Dažus gadus vēlāk Maksimilianu savās rindās paņēmis Otrais pasaules karš, taču viņš, par laimi, atgriezies. Tiesa, bez vienas rokas, taču dzīvs! Vīrs savu ieceri nav atmetis – pagraba sienas var turpināt apgleznot arī ar vienu roku, un lavīnveidā top apbrīnas vērti kultūrvēstures mantojuma darbi: te ieraugāma nacionālo partizānu tēma blakus pasaku un teiku sižetiem, turpat labsirdīgi rūķi sirmām bārdām un «nerātno dainu» pikanti sižetiņi, turpat Hitlers, erotika, dabas ainavas un klusās dabas ar vīnogām un vīnu... Līdz 1968. gadam, kad naivisma mākslas radītājs pametis pazemi un pārcēlies tuvāk debesīm, Apeltauers strādājis sviedriem vaigā, atsevišķu ciklu veltot arī savai mīļotajai sievietei un mūzai Rozai.