MĀJAS MĪLULIS: Su­ņa vie­tā ka­ķis un bruņ­ru­pu­cis

Blan­še­tas vārds ir par go­du aus­trā­lie­šu ak­tri­sei Kei­tai Blan­še­tai, un ka­ķe­ne spēj būt gan mī­ļa, gan ne­špet­na. Kā jau sie­vie­te © F64

Na­ci­onā­lā te­āt­ra ak­tri­ses Ma­da­ras Bot­ma­nes mā­jās vie­tu ra­du­ši di­vi mīļ­dzīv­nie­ki: ka­ķe­ne Blan­še­ta un lat­vie­šiem ne­rak­stu­rī­gais rā­pu­lis – bruņ­ru­pu­cis Ru­pu­cis. Abus saim­nie­ki mīl un lo­lo, bet tie sav­star­pē­ji viens par ot­ru ne­lie­kas ne zi­nis. Sir­dij tu­vā­ki Ma­da­rai esot su­ņi, ta­ču ak­tri­se uz­ska­ta, ka dzī­vok­lī lie­lu dzīv­nie­ku tu­rēt ne­var, tā­lab sa­mie­ri­nās ar ka­ķi un bruņ­ru­pu­ci.

Ka­ķe­ne, ku­rai vārds dots par go­du aus­trā­lie­šu ak­tri­sei Kei­tai Blan­še­tai, Ma­da­ras mā­jās ie­nā­ku­si rei­zē ar dzī­ves­bied­ru re­ži­so­ru Reg­nā­ru Vai­va­ru. «Blan­še­ta ir ļo­ti ve­ca, vi­ņai ir 10–11 ga­du. Blan­še­ta ir ka­ķe­nēm ne­ti­pis­kā krā­sā – ru­da – tas ir re­tums, jo bie­žāk ru­di ir run­či,» stās­tu ie­sāk Ma­da­ra.

Abām Reg­nā­ra dā­mām sā­ku­mā at­tie­cī­bas vei­do­ju­šās ne vi­sai sa­ska­nī­gi – bi­ju­ši ga­dī­ju­mi, kad ka­ķe Ma­da­rai pie­ču­rā­ja kur­pes un tās nā­cies iz­mest. «Kad vi­ņai kaut kas ne­iet pie sirds, vi­ņa pa­sa­ka, ko par to do­mā, tie­ši šā­dā for­mā. Ci­tā­di vi­ņa ir ļo­ti jau­ka un mī­ļa,» pa­smai­da saim­nie­ce un teic, ka nu ar greiz­sir­dī­go ka­ķu mei­te­ni iz­lī­gu­si. «Kad es pa­rā­dos mā­jās, vien­al­ga, pēc stun­das vai pie­cām, vi­ņai šķiet, ka ta­gad dos ēst. Tas ne­kas, ka otrs pirms pus­stun­das ie­de­vis. Tad ir jā­ņaud un jā­glau­žas klāt. Vi­ņa man ir ļo­ti ie­mī­ļo­ju­si, lai gan ir mī­ti, ka ka­ķi tā ne­mē­dzot da­rīt. Vi­ņi pie­ķe­ras tam, kas to­brīd ir klāt. Blan­še­ta vien­mēr ir iz­mi­sī­gi gri­bē­ju­si gu­lēt man pie gal­vas, vi­su lai­ku grib būt bla­kus. Un es pat ne­va­ru aiz­migt, ja vi­ņa man ne­mur­rā. Ag­rāk gan man tas trau­cē­ja, es vi­ņu vi­su lai­ku dzi­nu prom, ne­lai­du is­ta­bā pa nak­ti, ta­ču ta­gad ir tā, ja vi­ņa sāk pie dur­vīm skrā­pē­ties, ir jā­ie­laiž. Kad no­zva­na mo­di­nā­tājs, Blan­še­ta man sit ar ķe­pām pa se­ju. Ja ne­pa­mos­tos, vi­ņa var arī kā­du na­gu ie­laist se­jā. Ir pe­ri­odi, kad ne­lai­žu vi­ņu is­ta­bā, un tad vi­ņa vien­kār­ši lec dur­vīs. Rei­zēm bi­jis tā, ka es vie­na pa­ti es­mu mā­jās, Blan­še­tas gu­ļam­is­ta­bā nav, ta­ču ap pie­ciem no rī­ta sa­bīs­tos no tā, ko vi­ņa da­ra. Vi­ņas vie­nī­gā vēl­me ir ie­kļūt zem se­gas,» par sa­vas ka­ķe­nes ni­ķiem un sti­ķiem stās­ta Ma­da­ra.

Jaunības dullums nav zudis 

Blan­še­ta ēd spe­ci­ālo ba­rī­bu. Uz svai­gām zi­vīm ne­esot kri­tu­si. «Vi­ņa ir iz­vē­lī­ga. Ik­die­nā ēd pa­ras­to ba­rī­bu, bet rei­zēm mēs vi­ņu pa­lu­ti­nām arī ar kā­du grez­nā­ku pār­ti­ku,» par sa­vas ka­ķe­nes ēša­nas pa­ra­du­miem stās­ta ak­tri­se un prie­cā­jas, ka mī­lu­le, par spī­ti sa­vam ve­cu­mam, to­mēr iz­ska­tās diez­gan jau­nek­lī­ga un arī uz­ve­das gan­drīz kā ka­ķēns. «Kaut kur jau­nī­bā vi­ņa ir ie­strē­gu­si, par to mēs rei­zēm pa­sme­ja­mies. Vi­ņa nav tā­da ve­ca un sta­bi­la. Gul­šņāt gul­šņā, bet ir sa­gla­bā­jies jau­nek­lī­gums.»

Ak­tri­se ir dzi­mu­si kan­dav­nie­ce, un vi­ņai bēr­nī­bā ne­bi­ja sa­va ka­ķa. Mā­sai gan bi­jis. «Tā mums bi­ja tik mī­ļa ka­ķe­ne! Reiz mā­sa pa­mo­dās no rī­ta, bet ka­ķe­nei bi­ja sa­dzi­mu­ši ka­ķē­ni mā­sai uz vē­de­ra. Ne­zi­nu kā­pēc, bet opa­pam dzīv­nie­ki ne­pa­ti­ka, un, kad man pa­tei­ca, ka ka­ķe­nī­te de­vu­sies uz jūr­sko­lu, es ne­sa­pra­tu,» par bēr­nī­bā pie­dzī­vo­to stās­ta Ma­da­ra un pie­bilst, ka vi­ņas pir­mais dzīv­nie­ciņš bi­ja su­nī­tis Či­ta. Mazs pluš­ķains ter­je­ra jauk­te­nis. «Tā mūs sau­ca – ma­zā mei­te­ne ar ma­zo su­nī­ti. Jo mēs kat­ru rī­tu gā­jām stai­gāt. Es ne­bi­ju vie­nī­gā, kam su­nī­tis pie­ķē­rās. Tā bi­ja mā­sas ide­ja, ka ģi­me­nei va­jag su­nī­ti. Mam­ma bi­ja ļo­ti pret. Ta­jā die­nā vēl bi­ja omam­ma pie mums at­brau­ku­si, un mam­ma tei­ca, ka ne­kā­dā ga­dī­ju­mā su­ni mā­jās ne­ne­sīs. Mā­sa rau­dā­ja. Es lū­dzos, lū­dzos, ka­mēr ar omam­mu aiz­gā­jām un at­ne­sām su­nī­ti mā­jās. Vi­ņa bi­ja pas­ta­rī­te pie­dzi­mu­si, vis­ne­at­tīs­tī­tā­kā. Pirm­ās nak­tis mēs vēl vi­ņu ba­ro­jām ar sil­tu pie­nu no pu­de­lī­tes. Su­nī­tis no­dzī­vo­ja pie mums des­mit ga­dus, bei­gās gan vai­rāk dzī­vo­ja pie omam­mas lau­kos. Opaps ne­bi­ja pret dzīv­nie­kiem, bet mā­jās tos ne­gri­bē­ja, ta­ču Či­ta kaut kā mā­cē­ja vi­ņam pie­līst.»

Pē­dē­jais Ma­da­ras bēr­nī­bas dzīv­nieks, ko pa­ņē­mu­si un, kā pa­ti smej, caur zo­biem iz­si­tu­si, lai viņš mā­jās bū­tu, arī bi­jis ka­ķis. «Tā bi­ja Be­ti­ja, vi­ņa bi­ja ļo­ti tra­ka. Kā­jām bi­ja ob­li­gā­ti jā­būt zem se­gas, ci­tā­di tās pa nak­ti ti­ka ap­skā­dē­tas, un vi­ņa stai­gā­ja pa sie­nām. Mēs vi­ņu pa­ņē­mām tā­pēc, ka vi­ņa bi­ja pe­lē­cī­gi zi­lā krā­sā. Pēc tam spal­va no­gā­ja, to­mēr zi­lais to­nis pa­li­ka. Pirms da­žiem ga­diem Pū­rē vi­ņu no­ko­da lap­sa. Man bi­ja pirm­iz­rā­de, un mam­ma un mā­sa man ne­ko ne­tei­ca, ti­kai pēc mē­ne­ša es to uz­zi­nā­ju. Pa­gā­jis laiks, un es ta­gad to uz­tve­ru mie­rī­gāk. Bi­ja tā, ja ie­ra­dos mā­jās, vi­ņa stai­gā­ja, kur gri­bē­ja. Bez ma­nis vi­ņai šis prieks ti­ka liegts,» stās­tu par ka­ķiem un su­ņiem sa­vā dzī­vē beidz Ma­da­ra.

No kā­zām at­ved bruņ­ru­pu­ci

Iz­rā­dās, bruņ­ru­pu­cis pil­nī­gi ne­jau­ši no­nā­cis vi­ņas un dzī­ves­bied­ra pērn 9. augus­tā, kad bi­ju­šas vi­ņu kā­zas un lie­lais pa­sā­kums no­ti­cis Lat­ga­lē. Pa ce­ļam starp Lī­vā­niem un Prei­ļiem viens vie­sis at­ra­dis bruņ­ru­pu­ci. «Vie­si aiz­brau­ca, bet bruņ­ru­pu­cis pa­li­ka. Kā­dam viņš bi­ja jā­pa­ņem, tā viņš arī pa­li­ka pie mums. Pir­mo ne­dē­ļu gā­ja diez­gan tra­ki, jo viņš bi­ja no­bi­jies par to, kur no­nā­cis. Vai­rā­kas stun­das die­nā iz­mi­sī­gi mē­ģi­nā­ja tikt spo­gu­lī, jo tas at­ra­dās ļo­ti tu­vu ze­mei,» par zvē­ri­ņa in­stin­ktiem pa­smai­da ak­tri­se un at­ce­ras, ka plū­ku­si vi­sā­das la­pas un zā­les, jo vēl lau­kā bi­jis kas zaļš. Ta­ču ru­pu­cēns pir­mo ne­dē­ļu prak­tis­ki ne­ko nav ēdis. «Tad mēs pa­ņē­mām līdz­i uz lau­kiem un pa­lai­dām zā­lē. Vē­lāk sa­pra­tām, ka vi­ņam ļo­ti gar­šo ābo­li. Viņš tos sā­ka kār­tī­gi ēst. Ta­gad jau ir adap­tē­jies. Guļ, pa­stai­gā­jas vai ne­ko ne­da­ra.»

Ma­da­ra stās­ta par ga­dī­ju­mu, ko dzir­dē­ju­si no vie­nas pa­zi­ņas. «Vi­ņas ve­cai­mā­tei jau dau­dzus ga­dus ir bruņ­ru­pu­cis, un vi­ņam jau iz­strā­dā­jies in­stinkts – kad grib ēst, uz­lien ve­cai­mā­tei uz kā­jas. Mums ne­kas tam­lī­dzīgs ne­no­tiek, mēs vien­kār­ši do­dam vi­ņam ēst. Vār­du arī esam ie­de­vu­ši – Ru­pu­cis. Kaut kur viņš lien ik pa lai­kam, kaut kā­das ska­ņas iz­da­la. Viņš nav no tiem ak­tī­vā­ka­jiem dzīv­nie­kiem, ku­ru var just. Ka­ķi viņš vis­pār ne­in­te­re­sē. Ru­pu­cis mīl ap­krist uz mu­gu­ras un tad ne­tiek at­pa­kaļ. Tad vi­ņam jā­pa­līdz. Vi­ņam ir arī zie­mas miegs, un, ja viņš vē­las gu­lēt, tas ir jā­ļauj. Bruņ­ru­pu­čiem ir arī sau­sā ba­rī­ba, un vi­ņus vē­lams tu­rēt ak­vā­ri­jos, kur ir spe­ci­ālais sil­tums un ak­me­ņi. Vie­nu lam­pu stū­rī va­ri ie­likt, un viņš pats at­ra­dīs, kur ir sil­ti un la­bi. Mums ir diez­gan maz rūp­ju par Ru­pu­ci.»

Vai ak­tri­se no­jauš, cik vecs ir vi­ņas mī­lu­lis. «Pēc bru­ņu rie­vi­ņām va­rot no­teikt ga­du skai­tu, bet mēs īs­ti ne­zi­nām, cik viņš vecs ir. Sa­skai­tī­jām ap­mē­ram 20 ga­du, bet tas, pro­tams, ir ļo­ti ne­pre­cī­zi. Viņš nav sav­va­ļas bruņ­ru­pu­cis, vien­kār­ši iz­bē­dzis vai kaut kur iz­mests,» do­mā ak­tri­se.

Dzīv­nie­ki – kā ma­zi bēr­ni

«Do­mā­ju, ka par pie­ņem­ta­jiem dzīv­nie­kiem cil­vē­kiem ir jā­rū­pē­jas. Ne­der ne nau­das sods, ne lik­ša­na cie­tu­mā. Man lie­kas, ka ir jā­strā­dā ar cil­vē­ka psi­hi. Tā ir audzi­nā­ša­na un kat­ra pa­ša cil­vē­ka sirds­ap­zi­ņa. Nau­das sods ne­ko ne­mai­nīs. Ja tu esi uz­ņē­mies at­bil­dī­bu par dzīv­nie­ku, tad vis­maz no­gā­dā vi­ņu tur, kur vi­ņam ir pie­klā­jī­gas mā­jas. Ir šķir­nes, ku­ras ir ļo­ti dār­gas, bet pa­ras­tais ka­ķī­tis Lat­vi­jā to­mēr ne­mak­sā tūk­sto­ti. Ta­jā brī­dī, kad bū­tu lie­la nau­das sum­ma jā­at­dod par dzīv­nie­ci­ņu, cil­vē­kiem va­ja­dzē­tu pa­do­māt, vai tie­šām uz­ņem­ties at­bil­dī­bu,» ir pār­lie­ci­nā­ta ak­tri­se un at­zīst, ka lai­ki mai­nās. «Dzīv­nie­kus pil­sē­tā vien­kār­ši ne­var pa­laist lau­kā. Vi­ņi dzī­vo dzī­vok­lī. Es īpa­ši ne­at­bal­stu dzīv­nie­ku tu­rē­ša­nu Rī­gas dzī­vok­lī. Dzīv­nie­kam va­jag da­bis­ku vi­di un īs­tu da­bu. No­pēr­ku Blan­še­tai ka­ķu zā­li, vi­ņai tā ļo­ti gar­šo. Reiz zā­lī­te bi­ja pa­li­ku­si ve­ca un to iz­svie­du, bet ka­ķe­ne no rī­ta skrē­ja uz pa­lo­dzi un ie­rau­dzī­ja, ka zā­les nav. Kaut bū­tu re­dzē­ju­si vi­ņas acis!»

Ak­tri­se at­zīs­tas, ka vi­ņai ļo­ti pa­tīk su­ņi un vi­ņa sev gri­bē­tu šo dzīv­nie­ku. Ta­ču tie­ši sa­vas pār­lie­cī­bas dēļ sa­prot, ka dzī­vok­lis tam bū­tu cie­tums. «Kā­di var būt ap­stāk­ļi Rī­gas cen­tra dzī­vok­lī? Pro­tams, ir cil­vē­ki, ku­ri to uz­ņē­mu­šies un, ie­spē­jams, kat­ru va­ka­ru sa­vu mī­lu­li ved pie jū­ras pa­stai­gā. Ta­ču ir jā­do­mā par dzīv­nie­ku va­ja­dzī­bām. Zi­nā­mā mē­rā es uz­ska­tu, ka dzīv­nie­ki ir kā bēr­ni,» se­ci­na Ma­da­ra. «No­vē­lu vis­iem, ku­riem ir mā­jas dzīv­nie­ki, tī­ru un pa­tie­su mī­les­tī­bu pret mū­su ma­zā­ka­jiem drau­giem. Lai tā pa­ti­ka un mī­les­tī­ba ir gal­ve­nā lie­ta, ne­vis rū­pes par dzīv­nie­ku. Jo var jau pa­ba­rot ar kon­ser­vu, bet mī­les­tī­bu tā ne­ie­gū­si. Arī tad dzīv­nieks ju­tī­sies lai­mī­gāks, ja viņš kaut ko va­rēs dot!» 

 

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.