«Visvieglāk dzīvē ir pateikt «nē». Tas, ka nesāku domāt, ko tas no manis prasīs un kā būs, ļāva man ātrāk pieņemt šo piedāvājumu,» saka brīvdienu raidījuma LNT brokastis jaunais vadītājs un kafijas grauzdētavas Andrito dibinātājs Andris Petkēvičs. Sarunā ar Māju viņš stāsta par pirmajiem soļiem jaunajā amatā un savas dzīves vienu no lielākajām kaislībām – kafiju.
Andris atzīst, ka jaunais izaicinājums nācis nejauši un iepriekšējas pieredzes raidījumu vadītāja vai citā ar televīziju saistītā amatā Andrim neesot. «Esmu cilvēks parastais,» viņš nosaka. Lai sagatavotos jaunā amata pienākumiem, Andrim sākumā nācies krietni papūlēties. Viņš atceras: «Kopš oktobra braucu uz televīziju, trenējos, lasīju laika ziņas, mācījos saprast, kas tas ir un kā vajag. Man patika!»
Pirmā pieredze
Neilgā laikā Andris pārliecinājies, ka, lai gan darbs pie raidījuma veidošanas aizņem pietiekami daudz laika, abas līdzšinējās profesionālās dzīves jomas esot viegli savienojamas un viena otrai netraucē. Veiksmes un neveiksmes jaunā TV seja uztic jauno priekšnieku un skatītāju vērtējumam, taču nenoliedz, ka jūtas gandarīts par pagaidām vadītajiem raidījumiem. «Nākas domāt par valodiņu – kā pareizi runāt, ko teikt,» viņš atklāj jaunās iemaņas un nepieciešamības.
Neilgajā televīzijas pieredzē Andris secinājis, ka stress visbiežāk nāk no zemapziņas. «Pirms pirmā raidījuma prāts bija mierīgs, iepriekšējā vakarā diezgan ilgi strādāju grauzdētavā, pēc tam mājās līdz trijiem naktī trenējos raidījuma tekstu. Bija atlikušas trīs stundas, ko gulēt, – tās pavadīju, mostoties ik pēc desmit minūtēm, un galvā visu laiku bija laika ziņas. Speciāli pamodos laikus, pavingroju, izgāju ārā, patrenēju seju, lai pamostas ķermenis un prāts. Jutos kā tikko atnācis no ballītes, jo bija maz gulēts. Bet prāts bija mierīgs. Beigās veiksmīgi tiku galā,» viņš atminas vēl neseno vienlaicīgo stresu un mieru. Pirmo raidījumu Andris vadīja kopā ar Gundegu Skudriņu. Par sadarbību ar pieredzes bagāto kolēģi viņš secinājis: «Kopā ar viņu jūtos ļoti droši un stabili, bet ir ko turēt līdzi.»
Kafija – baigā dāmīte
Savu bioritmu Andris pielīdzina cīruļa dabai, jo viņam allaž paticis celties agrāk un pavadīt dienas pirmo daļu lietderīgi. «Man mājās ir divi mazi cīruļi, kas nekad neļaus izgulēties vairāk nekā vajag. Esmu pat priecīgs, ka neguļu līdz 12 vai vieniem dienā, jo, manuprāt, tas ir briesmīgi. Diena ir garāka un pilnvērtīgāka, ja cilvēks ir piecēlies agrāk. Man ir žēl nogulētā laika,» viņš dalās pārdomās.
Neatņemama rītu sastāvdaļa ir tase aromātiskas kafijas. Arī tā ir Andra aizraušanās un dzīvesveids. «Ar kafiju uz jūs esmu, sākot no 2000. gada. Tad mēs satikāmies un pamazām iepazināmies. Ar laiku kļuvām arvien tuvāki un tuvāki, līdz es sapratu, ka kafija ir baigā dāmīte. Ar viņu nekad neko nevar zināt, viņa ir interesanta, un tā visu laiku jālolo,» viņš poētiski stāsta un domā, ka tieši ieinteresētība un prakse darbā ar kafiju ļāvusi radīt apstākļus, lai varētu strādāt ar viesmīlību un kafiju saistītos uzņēmumos, kas spēj daudz ko dot un otrādi. «Šī iepriekš iegūtā pieredze 2010. gadā ļāva dibināt savu grauzdētavu,» viņš neslēpj gandarījumu.
Informācijas platforma
Andra pieredze darbā ar kafiju mērāma apmēram 14 gadu stāžā, kuru laikā, kā viņš teic, no parasta kafijas entuziasta kļuvis par profesionāli. «Un pieredze turpina krāties gan vietējā, gan starptautiskajā tirgū,» viņš norāda. Kad tikko aizrāvies ar kafijas mākslu, Andris bijis jauns viesmīlības nozares censonis, kurš pirms tam aizrāvies ar mūziku un diriģēšanu. «Mani uzaicināja strādāt par viesmīli, un kopš tā laika šī nozare mani burtiski ierāva sevī. Turklāt skolas laikā aizrāvos ar akadēmisko mūziku,» viņš atklāj.
Galvenais motīvs, kas dzinis dziļāk jomas izpētē un kafijas noslēpumu atklāšanā, ir bijusi interese un izaicinājums uzzināt kaut ko vairāk, kaut informācijas resursi tolaik bijuši ierobežoti. «Internets toreiz vēl bija skops, īsti nezinājām, ko meklēt. Informācija nāca ar laiku. Šobrīd tā ir populāra un atvērta joma, tādēļ tie jaunie cilvēki, kas tam vēlas pievērsties, ir ieguvēji, jo zināšanas ir kā uz paplātes. Protams, arī pašam ir jābūt interesei izzināt, attīstīt, saprast, bet to palīdz īstenot lielā informācijas platforma un pieredzējušie kolēģi. Šos resursus jāspēj tikai pareizi apstrādāt un izmantot. Kad es kopā ar saviem domubiedriem sāku, mēs grauzām ledu, un tas, ko mēs par kafiju atklājām, kaut kur, visticamāk, jau bija atklāts. Mēs ļāvām visam virzīties pašam no sevis, jo mums nebija, ko kopēt,» Andris atskatās uz interesanto dzīves posmu.
Jākļūst mēmam
Pirms savas grauzdētavas atvēršanas Andris strādājis uzņēmumā Pauling, kur jau tolaik viņa pārziņā bija kafijas apmācību vadīšana. «Šā darba ietvaros man sanāca daudz paceļot, apmeklēt kafijas meistarklases un piedalīties sacensībās. Ar iegūtajām zināšanām, emocijām un iedvesmu atgriezos mājās, lai turpinātu cilvēkus informēt par šo dzērienu. Un daru to vēl joprojām,» viņš ir patiesi aizrauts ar izvēlēto nodarbošanos. Kad palūdzu Andrim raksturot, pēc viņa domām, labu kafiju, viņš nopūšas un sāk aizrautīgu stāstu: «Kad cilvēks kafiju pagaršo, no baudas jākļūst mēmam. Pēc tam, kad prāts ir sapratis, cik garda ir šī kafija, sakāmais atraisās tik daudz, ka vairs nav apstādināms. Pirmajā mirklī jāiestājas šokam, bet vēlāk jāseko baudpilnam stāstījumam par garšas niansēm un sajūtām, ko tās sniedz.»
Darba vajadzībām Andrim sanākot diezgan bieži degustēt kafiju, taču, neskatoties uz to, arī rīts mājās sākoties ar tasi garda un uzmundrinoša dzēriena. «Arī atbraucot uz darbu, pienākas vēl viena krūzīte kafijas, lai labi sāktu darba dienu,» viņš piemin un atklāj, ka kafijas grauzdēšana allaž šķitusi vilinoša un aizraujoša nodarbe, jo īpaši tādēļ, ka daudzus gadus bijusi darīšana ar jau gatavu, sagrauzdētu kafiju. «Tā kā mūsu platuma grādos nevar atļauties kafiju audzēt, nolēmu, ka grauzdēšanai šis reģions gan ir piemērots,» teic Andris.
Atklāt nianses
«Ar grauzdēšanas palīdzību mēs kafiju atklājam, atveram to un parādām tās daudzveidību. Zaļas kafijas pupiņas smaržo pēc zirņiem, tādēļ tas, kāda kafija kļūst pēc grauzdēšanas, atkarīgs no mūsu darba. Tas ir ārkārtīgi interesanti,» vērtē Andris un atklāj, ka viņam patīkot kafijas smarža tieši grauzdēšanas laikā. «Kad to parādām cilvēkiem, viņiem uzacis paceļas līdz matiem. Kafija dažādās grauzdēšanas fāzēs smaržo atšķirīgi un tikai pašās beigās iegūst to aromātu, ko pazīst visi,» viņš raksturo procesu. Strādājot ar kafiju, paguvis iepazīt dažādu šķirņu kafijas no daudzveidīgiem reģioniem, tādēļ prot novērtēt ārkārtīgās atšķirības un garšu nianses.
Runājot par ceļojumiem uz kafijas audzētāju zemēm, Andris teic, ka viena iespēja ir bijusi, tomēr tā palikusi neizmantota. «Šobrīd plānojam nākamajam gadam mērķtiecīgu ceļojumu, lai izvēlētos kafijas pupiņas Centrālamerikā,» viņš ieskicē gaidāmo.
Jaunas kafijas kvalitātes
Andris labprāt vēlas dalīties savās zināšanās, tādēļ organizē kafijas meistarklases cilvēkiem, kuri mīl kafiju un grib par to vairāk uzzināt. «Mūsu meistarklases ir pieprasītas un labi apmeklētas. Mēs cenšamies parādīt visas iespējamās kafijas šķautnes, un, lai šo mērķi sasniegtu, mēs grauzdējam, degustējam un mācāmies. Cilvēkiem ir iespēja uzzināt to, ko viņi nekad iepriekš nav zinājuši, un viņi atstāj grauzdētavu ar pacilātām emocijām,» Andra acīs pavīd gandarījums. Gadu gaitā viņš secinājis, ka dažiem interesentiem pēc meistarklasēm nemainīgi ir sabojāts iespaids par kafiju un sagrauta dzīves iepriekšējā kārtība – protams, pozitīvā ziņā. «Mēs drusku sarežģījam viņu dzīvi, bet tas ir labi,» viņš smej.
«Katrs ir pelnījis lietot un piedzīvot labas lietas,» viņš atzīst. Tie, kuri kafijai ikdienā piešķir nenozīmīgu funkciju, bieži vien pie saviem uzskatiem arī paliekot, jo kafijas meistara mērķis neesot nevienu cilvēku pārmācīt – tikai pastāstīt par izvēles iespējām. «Pats personīgi pēc meistarklasēm izjūtu gandarījumu. Man ir prieks dalīties savās zināšanās, prasmēs un domās un gandarījumu sagādā tas, ka kāds tajā klausās.»
Laiks ar ģimeni
Bez aizrautības ar kafiju Andra profesionālās gaitas ilgu laiku saistījušās ar mūziku, kas šobrīd jau ilgu laiku atstāta novārtā. «Pēdējais koris, kurā es dziedāju, bija Rīgas Pareizticīgo kamerkoris Blagovest, ko vadīja mans skolasbiedrs. Puikas gados dziedāju Emīla Dārziņa speciālās mūzikas vidusskolas zēnu korī, vēlāk, kad jau bija vīra balss, dziedāju dažādos jauktajos koros,» viņš atceras. Pamestās muzikālās dzīves gaitas pašlaik pašpārmetumus neizraisot. «Bija dzīvē posms, kad tas vairs nesaistīja, tādēļ arī tagad nekremt. Galvenais, ka kopumā esmu labs cilvēks, neesmu aizgājis no dzīves īstā ceļa,» Andris pamato savu izvēli.
Par prieka un labsajūtas avotu kafijas meistars viennozīmīgi sauc laiku, kas pavadīts kopā ar ģimeni. «Man ir divi mazi bērni, tādēļ lielākoties visu brīvo laiku pavadu kopā ar viņiem. Puikam ir seši, bet meitai četri gadi – viņi ir mazi, bet tajā pašā laikā arī nedaudz lieli. Viņiem ir savas intereses, bet aizrauj arī kopīgi pavadītais laiks ar mani un mammu – manu sievu Baibu. Tādēļ brīvais laiks lielākoties tiek pavadīts četratā,» privātās dzīves aizkulises ieskicē Andris un atzīst, ka kopā ar atvasēm sanākot gan regulāri paviesoties zoodārzā, vizināties ar karuseļiem un apmeklēt muzejus, tādā veidā nododoties bezrūpīgai dzīves baudīšanai un pasaules iepazīšanai.