Pasaulē zināmas vairāk nekā 40 000 dažādu orhideju sugu. No tām Latvijā šobrīd vairāk vai mazāk pazīstamas aptuveni 20. Falenopsis, no orhidejām salīdzinoši visvieglāk audzējamais augs, pie mums ir visizplatītākais, tātad arī vispopulārākais. Izplatītas ir arī citas virszemē augošās orhidejas, klinšu orhidejas un epifīti, orhidejas, kas aug savvaļā tropu mežos, ar saknēm ieķērušās koku mizās, ķērpjos vai sūnās.
Kas jāzina par falenopša pārstādīšanu
Sagatavo pārstādīšanai
* Pirms dzīvesvietas maiņas falenopsi vispirms kārtīgi sadzirda, lai substrāts būtu mitrs. Augu labi var saliet, podu iesēdinot traukā ar istabas temperatūras ūdeni, to var palikt zem patīkami siltas dušas.
* Augu izņem no vecā poda un saudzīgi atbrīvo saknes no vecā substrāta, viegli to nokratot vai uzmanīgi noskalojot ar siltu ūdeni. Ūdens saknes padarīs elastīgas.
* Ja falenopsim ir kāda bojāta vai atmirusi saknes daļa, ar asām šķērēm to nogriež un griezuma vietu dezinficē ar medicīnisko ogli, kanēļa šķidrumu vai sēra pulveri.
* Jaunajam podiņam, kurā stādīs augu, jābūt ar speciāliem caurumiņiem trauka apakšā, lai saknes varētu brīvi elpot. Ja saknes nav izaugušas lielākas, augu var pārstādīt tajā pašā podiņā.
Pārstādīšana mulčas substrātā
* Pielāgojoties dabiskajiem augšanas apstākļiem, falenopši nav jāstāda tīrā augsnē.
* Podiņa apakšā apmēram vienu centimetru biezā slānī ieber drenāžu – keramzītu (vai sasmalcinātu putuplastu), lai auga saknes arī no apakšas varētu elpot.
* Virs drenāžas slāņa ber substrātu, kas sastāv no nelielos gabalos sasmalcinātu priežu mizu virskārtas. Pavisam nedaudz var pievienot kokogli, korķa gabaliņus vai keramzītu.
* No kritušām priedēm ņemtu virsējās mizas slāni, kas parasti viegli atdalās, iepriekš noteikti vajag rūpīgi notīrīt, pēc tam kārtīgi novārīt, lai iznīcinātu visus iespējamos kaitēkļus.
* Substrātam vajadzētu būt vidēji rupjam. Tāds lēnāk sairst, un augs nav tik bieži jāpārstāda. Substrātu orhideju pārstādīšanai var iegādāties veikalos, taču tas ir risks, jo labas kvalitātes produkts gadās ļoti reti.
* Kad podā iebērta drenāža un substrāts, vidū ievieto augu un podu no visām pusēm uzmanīgi, saknes netraumējot, piepilda ar substrātu un keramzītu, atstājot nelielu rezervi.
* Substrātam vienmērīgi jāpiekļūst saknēm un jāapklāj jaunie dzinumi.
* Pārstādītam stādam uz substrāta virskārtas uzklāj keramzīta kārtiņu vai samitrinātas sfagnu sūnas.
PADOMS