PRAKTISKS PADOMS: Pār­stā­dām fa­le­nop­si

Pie­lā­go­jo­ties da­bis­ka­jiem aug­ša­nas ap­stāk­ļiem, fa­le­nop­ši nav jā­stā­da tī­rā aug­snē. Po­di­ņa apakš­ā ap­mē­ram vie­nu centi­met­ru bie­zā slā­nī ie­ber dre­nā­žu – ke­ram­zī­tu (vai sa­smal­ci­nā­tu pu­tu­plas­tu), lai auga sak­nes arī no apakš­as va­rē­tu el­pot © Le­onīds GU­SEVS, spe­ci­āli Mā­jai

Pa­sau­lē zi­nā­mas vai­rāk ne­kā 40 000 da­žā­du or­hi­de­ju su­gu. No tām Lat­vi­jā šo­brīd vai­rāk vai ma­zāk pa­zīs­ta­mas ap­tu­ve­ni 20. Fa­le­nop­sis, no or­hi­de­jām sa­lī­dzi­no­ši vis­vieg­lāk audzē­ja­mais augs, pie mums ir vis­iz­pla­tī­tā­kais, tā­tad arī vis­po­pu­lā­rā­kais. Iz­pla­tī­tas ir arī ci­tas virs­ze­mē augo­šās or­hi­de­jas, klin­šu or­hi­de­jas un epi­fī­ti, or­hi­de­jas, kas aug sav­va­ļā tro­pu me­žos, ar sak­nēm ie­ķē­ru­šās ko­ku mi­zās, ķēr­pjos vai sū­nās.

Kas jā­zi­na par fa­le­nop­ša pār­stā­dī­ša­nu

  • Fa­le­nop­si va­ja­dzē­tu pār­stā­dīt vie­nu rei­zi di­vos tri­jos ga­dos, jo prie­žu mi­zu mul­ča jeb sub­strāts, ku­rā augs at­ro­das, ar lai­ku sa­ir­stot, vei­do tok­sī­nus un bo­jā sak­nes.
  • Vie­na no­teik­ta lai­ka pār­stā­dī­ša­nai nav. Vis­la­bāk pār­stā­dīt, kad augs no­zie­dē­jis un sāk vei­dot jaun­us dzi­nu­mus.
  • Par pār­stā­dī­ša­nas ne­pie­cie­ša­mī­bu lie­ci­na sak­ņu ga­li­ņu pa­rā­dī­ša­nās po­di­ņa dre­nā­žas at­vē­ru­mos, gai­sa sak­ņu spē­cī­ga za­ro­ša­nās, kad pie apakš­ējām la­pām vei­do­jas un pa­rā­dās tā sau­ktā stum­bra kā­ja.
  • Fa­le­nop­si ne­va­jag pār­stā­dīt, kad tas zied, – ie­dzī­vo­ša­nās jaun­ā vie­tā arī augam ir stre­su rai­so­ša si­tu­āci­ja, kā re­zul­tā­tā var no­birt gan zie­di, gan zied­pum­pu­ri.
  • Ne­va­ja­dzē­tu pār­stā­dīt, ja ir sā­ku­sies la­pu vī­ša­na. Vis­pirms no­skaid­ro, vai tas no­tiek auga pār­kar­ša­nas, pār­lie­ša­nas vai sau­su­ma dēļ.
  • Fa­le­nop­si ne­pār­stā­da, ja pār­i po­da ma­lai no­ka­rā­jas da­žas gai­sa sak­nes. Šīs sak­nes pie­da­lās fo­to­sin­tē­zes pro­ce­sā, kas vei­ci­na auga aug­ša­nu un lab­sa­jū­tu, tā­pēc tās ne­va­jag slēpt.

Sa­ga­ta­vo pār­stā­dī­ša­nai

* Pirms dzī­ves­vie­tas mai­ņas fa­le­nop­si vis­pirms kār­tī­gi sa­dzir­da, lai sub­strāts bū­tu mitrs. Augu la­bi var sa­liet, po­du ie­sē­di­not trau­kā ar is­ta­bas tem­pe­ra­tū­ras ūde­ni, to var pa­likt zem pa­tī­ka­mi sil­tas du­šas.

* Augu iz­ņem no ve­cā po­da un sau­dzī­gi at­brī­vo sak­nes no ve­cā sub­strā­ta, vieg­li to no­kra­tot vai uz­ma­nī­gi no­ska­lo­jot ar sil­tu ūde­ni. Ūdens sak­nes pa­da­rīs elas­tī­gas.

* Ja fa­le­nop­sim ir kā­da bo­jā­ta vai at­mi­ru­si sak­nes da­ļa, ar asām šķē­rēm to no­griež un grie­zu­ma vie­tu dez­in­fi­cē ar me­di­cī­nis­ko og­li, ka­nē­ļa šķid­ru­mu vai sē­ra pul­ve­ri.

* Jaun­ajam po­di­ņam, ku­rā stā­dīs augu, jā­būt ar spe­ci­āliem cau­ru­mi­ņiem trau­ka apakš­ā, lai sak­nes va­rē­tu brī­vi el­pot. Ja sak­nes nav iz­au­gu­šas lie­lā­kas, augu var pār­stā­dīt ta­jā pa­šā po­di­ņā.

Pār­stā­dī­ša­na mul­čas sub­strā­tā

* Pie­lā­go­jo­ties da­bis­ka­jiem aug­ša­nas ap­stāk­ļiem, fa­le­nop­ši nav jā­stā­da tī­rā aug­snē. 

* Po­di­ņa apakš­ā ap­mē­ram vie­nu centi­met­ru bie­zā slā­nī ie­ber dre­nā­žu – ke­ram­zī­tu (vai sa­smal­ci­nā­tu pu­tu­plas­tu), lai auga sak­nes arī no apakš­as va­rē­tu el­pot.

* Virs dre­nā­žas slā­ņa ber sub­strā­tu, kas sa­stāv no ne­lie­los ga­ba­los sa­smal­ci­nā­tu prie­žu mi­zu virs­kār­tas. Pa­vi­sam ne­daudz var pie­vie­not kok­og­li, kor­ķa ga­ba­li­ņus vai ke­ram­zī­tu.

* No kri­tu­šām prie­dēm ņem­tu vir­sē­jās mi­zas slā­ni, kas pa­ras­ti vieg­li at­da­lās, ie­priekš no­teik­ti va­jag rū­pī­gi no­tī­rīt, pēc tam kār­tī­gi no­vā­rīt, lai iz­nī­ci­nā­tu vi­sus ie­spē­ja­mos kai­tēk­ļus.

* Sub­strā­tam va­ja­dzē­tu būt vi­dē­ji rup­jam. Tāds lē­nāk sa­irst, un augs nav tik bie­ži jā­pār­stā­da. Sub­strā­tu or­hi­de­ju pār­stā­dī­ša­nai var ie­gā­dā­ties vei­ka­los, ta­ču tas ir risks, jo la­bas kva­li­tā­tes pro­dukts ga­dās ļo­ti re­ti. 

* Kad po­dā ie­bēr­ta dre­nā­ža un sub­strāts, vi­dū ie­vie­to augu un po­du no vi­sām pus­ēm uz­ma­nī­gi, sak­nes ne­trau­mē­jot, pie­pil­da ar sub­strā­tu un ke­ram­zī­tu, at­stā­jot ne­lie­lu re­zer­vi.

* Sub­strā­tam vien­mē­rī­gi jā­pie­kļūst sak­nēm un jā­ap­klāj jaun­ie dzi­nu­mi. 

* Pār­stā­dī­tam stā­dam uz sub­strā­ta virs­kār­tas uz­klāj ke­ram­zī­ta kār­ti­ņu vai sa­mit­ri­nā­tas sfag­nu sū­nas. 

PA­DOMS

  • Pēc pār­stā­dī­ša­nas fa­le­nop­si ap­lej ne ag­rāk kā pēc ne­dē­ļas. Ša­jā lai­kā augs jau būs ap­ra­dis ar jaun­ajiem aug­ša­nas ap­stāk­ļiem. Sfag­nu sū­nu uz sub­strā­ta gan var ne­daudz mit­ri­nāt.
  • Pēc ne­dē­ļu ga­rā adap­tā­ci­jas pe­ri­oda augam at­sā­kas nor­māls aug­ša­nas re­žīms.
  • Fa­le­nop­si lais­ta ti­kai tad, kad caur­spī­dī­gā po­di­ņa iekš­pu­sē vairs nav ie­rau­gā­mas ra­sas pi­lī­tes. Starp lais­tī­ša­nas rei­zēm šai ra­sai ir jā­iz­žūst.
  • Augu pēc pār­stā­dī­ša­nas no­vie­to gai­šā vie­tā, bet ne tie­šos sau­les sta­ros. 

Svarīgākais