PERSONĪBA: Ar sak­nēm Lat­ga­les lau­kos

© f64

SI­A Lat­ga­les Lauk­saim­nie­cī­bas zi­nāt­nes centrs (LLZC) va­dī­tā­jai Ve­ne­ran­dai Stram­ka­lei aiz­ri­tē­jis īpašs gads – jū­ni­jā ap­ri­tē­ja 50 ga­du, kopš vi­ņa strā­dā Lat­ga­les lau­kos, bet 12. de­cem­brī no­svi­nē­ta 75 ga­du dzī­ves ju­bi­le­ja. Klau­so­ties vi­ņas stās­tī­ta­jā un re­dzot pa­da­rī­to, tā vien gro­zi gal­vu un brī­nies: kā cil­vēks spēj tikt ga­lā ar to vi­su?! Tie, kas vi­ņu pa­zīst, at­zīst – ti­kai pa­tei­co­ties vi­ņas ener­ģi­jai un sīk­stu­mam, centrs jo­pro­jām pa­stāv.

 

Re­dzot, kā 90. ga­dos ju­ka un bru­ka zi­nāt­nis­kie in­sti­tū­ti, un pie­dzī­vo­jot to, ka pēt­nie­kus no Valsts Vi­ļā­nu se­lek­ci­jas un iz­mē­ģi­nā­ju­mu sta­ci­jas, kur Ve­ne­ran­da Stram­ka­le ga­rus ga­dus bi­ja strā­dā­ju­si, pār­ceļ uz pa­šu pie­ro­be­žu – Mal­na­vas lauk­saim­nie­cī­bas teh­ni­ku­mu, vi­ņā ie­ru­nā­jās īs­ta zem­nie­ka spīts un ne­at­lai­dī­ba: sak, pa­ti iz­vei­do­šu zi­nāt­nis­ko cen­tru. Lai va­rē­tu no­dro­ši­nāt uz­ņē­mu­ma pa­mat­ka­pi­tā­lu, ie­gul­dī­ju­si sa­vus lī­dzek­ļus – pat pār­de­vu­si go­vis. Bai­les? Nē, to­reiz to ne­bi­jis! Ce­rī­bas uz peļ­ņu – arī ne! Tās ša­jos ga­dos tik­pat kā arī nav bi­jis. Jo kā­da tad al­ga ir zi­nāt­nie­kam? Mi­ni­mā­lā! La­bi, ka sa­va saim­nie­cī­ba ir un pen­si­ja, tad tās ne­re­ti pa­līdz uz­tu­rēt cen­tru, pie­mē­ram, no­mak­sāt elek­trī­bas tē­ri­ņus, kas va­ja­dzī­gi ka­ņep­ju šķied­ru žā­vē­ša­nai. Tad kā­pēc tāds so­lis? At­bil­de esot vien­kār­ša: vi­ņa ta­ču sa­vu­laik iz­vē­lē­ju­sies stu­dēt ag­ro­no­mi­ju, ne­vis kļūt par sko­lo­tā­ju, kā vie­nu­brīd gri­bē­ju­si. Tā­pēc, ka bi­ju­si ap­ņē­mī­bas pil­na kopt šo zem­i, lai iz­mē­ģi­nā­tu jaun­as graud­au­gu šķir­nes, kas do­tu la­bā­kas ra­žas.

 

Sīk­stā pēc­ka­ra pa­au­dze

Jau ag­rā bēr­nī­bā sa­pra­tu­si, cik vi­ņas ģi­me­nei Lat­vi­ja un tās ze­me ir sva­rī­ga. Kad ka­ra bei­gās tēvs, bī­da­mies no de­por­tā­ci­jām, mu­di­nā­jis ģi­me­ni braukt pro­jām no Lat­vi­jas, mā­te at­tei­ku­sies to da­rīt, jo – kā tad sa­vu zem­i pa­me­tī­si?! Ja viņš gri­bot, lai brau­cot, vi­ņa ar bēr­niem pa­lik­šot. Tā arī vis­a ģi­me­ne pa­li­ku­si te­pat un iz­cie­tu­ši vis­as pēc­ka­ra grū­tī­bas, tā­pēc sīk­stu­ma vi­ņas pa­au­dzei ne­trūk­stot. Ja rei­zēm šķie­tot – ne­va­rot, tad pa­līdz ti­cī­ba Die­vam (vi­ņa ir Vi­ļā­nu baz­nī­cas ko­ra pre­zi­den­te) un šī sak­ņu sa­jū­ta, kas dzi­ļi tur vi­ņu Lat­vi­jas zem­ē. Vi­su mū­žu bi­ju­si tai uz­ti­cī­ga – gan strā­dā­jot Bal­vu pus­ē par ag­ro­no­mi, gan lauk­saim­nie­cī­bas pār­val­dē, gan vē­lāk (līdz 2001. ga­dam) Vi­ļā­nu se­lek­ci­jas sta­ci­jā par ag­ro­teh­ni­kas no­da­ļas va­dī­tā­ju. 1994. ga­dā aiz­stā­vē­ju­si arī dok­to­ra di­ser­tā­ci­ju. Nu jau vi­ņas iz­lo­lo­ta­jam uz­ņē­mu­mam ir 13 ga­du, un ta­jā jo­pro­jām rit zi­nāt­nis­kais darbs, iz­mē­ģi­not graud­au­gu šķir­ņu spē­ju augt ša­jā re­ģi­onā. Tā­pat te jau ga­diem tiek pār­bau­dī­ti ci­ti kul­tūr­au­gi – rap­sis, šķied­ras un eļ­ļas li­ni, ka­ņe­pes. Ga­du gai­tā sa­vākts liels ma­te­ri­āls. Tā, pie­mē­ram, LLZC gē­nu ban­kā vien ir 497 li­nu šķir­nes no ci­tām val­stīm. Vi­ņas pa­doms lie­ti no­de­rē­jis gan vie­tē­jiem, gan tā­lā­ku no­va­du zem­nie­kiem. Jo tas jau ir gal­ve­nais LLZC mēr­ķis – Lat­ga­les re­ģi­ona lauk­saim­nie­cī­bas ie­spē­ju pē­tī­ju­mi un la­bā­ko ri­si­nā­ju­mu mek­lē­ju­mi.

 

Ģi­me­nes at­balsts

Lai pār­lie­ci­nā­tos pa­ši sa­vām acīm, ka te viss tiek pa­ma­tī­gi un no­piet­ni da­rīts, Ve­ne­ran­das kun­dze abu mā­jas sar­gu – vil­ku su­ņa Rek­ša un kran­ču­ka, kurš vē­rī­gi ap­lū­ko at­brau­cē­jus – pa­va­dī­bā iz­rā­da sa­vu saim­nie­cī­bu. Jau brau­cot no Vi­ļā­niem uz Avo­tiem, kā sauc vi­ņas zem­nie­ku saim­nie­cī­bu, ce­ļa ma­lā var re­dzēt skais­ti ap­strā­dā­tus lau­kus – ap 30 hek­tā­ru ze­mes tiek no­mā­ti tie­ši iz­mē­ģi­nā­ju­mu dar­bam. Arī pa­šā saim­nie­cī­bā uz­reiz ie­krīt acīs kār­tī­ba – sa­va vie­ta ir teh­ni­kai, sa­va pu­ķu do­bēm, sa­va – zi­nāt­nis­kā cen­tra lie­tām. Nu par to lie­lā mē­rā jā­pa­tei­co­ties dē­lam Al­dim, kurš gan ap­da­ra dar­bus saim­nie­cī­bā ar tās 6,5 hek­tā­riem aram­ze­mes un 1,8 hek­tā­riem me­ža, gan pa­lī­dzot sa­vest kār­tī­bā vi­su vei­du teh­ni­ku (arī da­to­rus). Vai arī viņš ir lauk­saim­nieks pēc pro­fe­si­jas? Nē, ma­te­mā­ti­kas un fi­zi­kas sko­lo­tājs, kurš ar iz­ci­lī­bu bei­dzis Dau­gav­pils augst­sko­lu. Īsts lau­ku pat­ri­ots, kurš ne­tai­so­ties bēgt uz pil­sē­tu. Ļo­ti vis­pus­īgs cil­vēks, kam gal­va strā­dā. Bez vi­ņa bū­tu grū­ti ar vi­su tikt ga­lā. Re, no ve­ciem me­tāl­lūž­ņiem uz­tai­sī­jis ši­to uz­pa­rik­ti, pie­lā­go­jot to grau­du trans­por­tē­ša­nai. Arī tur tam ar­klam pie­kom­bi­nē­jis ce­tur­to kor­pu­su, lai vieg­lāk strā­dāt. Viss, ko uz tī­ru­ma da­rot, ir Al­da ro­kām veikts. Pa­tie­šām, ne­lie­lot vi­ņu, ta­ču tik dar­bī­gu un zi­no­šu vī­rie­ti ne­maz ne­esot tik vieg­li at­rast. Vis­pār jau vis­a vi­ņas ģi­me­ne esot liels at­balsts un uz­mun­dri­nā­jums – bez vi­ņiem dar­bi un dzī­ve ne uz pus­i ne­bū­tu tā­da, kā­da tā ir šo­brīd.

Ga­rīgs un fi­zisks tre­niņš

Ve­ne­ran­da ve­di­na arī ap­rau­dzīt pie sē­tas ma­las pār­vie­to­ja­mo celt­nie­ku va­go­ni­ņu. Tas no valsts pus­es esot te­ju vie­nī­gais de­vums zi­nāt­nis­ka­jam cen­tram, kurš ne­kā­du bā­zes fi­na­sē­ju­mu pa šiem ga­diem ne­esot sa­ņē­mis. Par pro­jek­ta ie­tva­ros pie­šķir­ta­jiem 15 000 la­tu va­rē­ju­ši no­pirkt di­vus va­go­ni­ņus – tie sa­vie­no­ti ko­pā, lai bū­tu gan dar­ba tel­pas, gan bib­li­otē­ka ar jaun­āko in­for­mā­ci­ju, gan la­bo­ra­to­ri­ja, gan no­lik­ta­va augu pa­rau­giem. «Cen­tra 30 hek­tā­ros tiek audzē­tas pa­vi­sam 16 kul­tū­ras un 156 šķir­nes. Vis­i pa­rau­gi ir jā­ie­sēj, jā­au­dzē, jā­no­vāc, jā­sa­kār­to. Ta­gad vis­maz ir tel­pas, kur va­ru to vi­su sa­likt. Re, ša­jos mai­sos ir ka­ņep­ju spa­ļi – tos ie­gūst, sa­ma­ļot augus cau­ri spe­ci­āliem ri­tu­lī­šiem. No šķied­ras var tai­sīt daudz­ko – pi­nu­mus, vi­ju­mus,» aiz­rau­tī­gi stās­ta cen­tra va­dī­tā­ja, at­ve­rot skap­jus, rā­dot da­žā­das ie­kār­tas, ar ko mē­ra, sver, pār­bau­da pa­rau­gu kva­li­tā­ti. Va­sa­rā te dzī­vo­jot arī prak­ti­kan­ti no pro­fe­si­onā­la­jām vi­dus­sko­lām, tad nu esot vie­ta, kur vi­ņus iz­mi­ti­nāt. Tur­pat vie­nā tel­pas stū­rī no­slē­pu­šies ra­ti­ņi – tie pie­de­rot maz­dē­lam Jā­nī­tim.

«Gads pa­iet tik ātr­i, ka at­tap­ties ne­va­ru. Pa­ma­tī­gi jā­plā­no, lai va­rē­tu kā­du brī­vā­ku brī­di rast, jo ze­mes dar­bi pra­sa, lai tu bū­tu klāt pa­stā­vī­gi. Jo – ir jau ko ņem­ties, cen­tram ir de­vi­ņi ār­val­stu sa­dar­bī­bas par­tne­ri, ar ku­riem no­slēg­ti lī­gu­mi,» skaid­ro Ve­ne­ran­da Stram­ka­le, pie­bil­stot, ka šie lī­gu­mi tad nu arī pa­lī­dzot iz­dzī­vot. Ne­esot jau tie lie­li, jo ār­zem­nie­ki nav ie­in­te­re­sē­ti, lai Lat­vi­ja at­tīs­tī­tos pā­rāk strau­ji. Jo – mēs ta­ču ti­kai no­ņe­mam vi­ņiem mai­zī­ti, esam ne­vē­la­mi kon­ku­ren­ti. Tā­pēc arī at­me­tot pa drus­ci­ņai. Kā vīrs Pē­te­ris sme­jot – ne dzī­vot, ne arī no­mirt par tā­du dau­dzu­mu ne­va­rot. Ta­ču ir jau savs pluss – dzī­ves ritms ir tāds, ka jā­kus­tas ik brī­di, jā­do­mā, jā­skait­ļo. Fiz­kul­tū­ra un ga­rīgs tre­niņš vien­lai­kus! «Va­sa­rā, ejot pa tī­ru­mu, jū­tos pa­tie­šām la­bi, ska­to­ties, kā viss aug, at­tīs­tās, za­ļo. Tad ti­kai jā­pa­vē­ro un jā­iz­do­mā, ku­ram kas va­ja­dzīgs, kā­da teh­no­lo­ģi­ja jā­pie­lie­to. Var­būt, ja ne­bū­tu cen­tra, es jau ar spie­ķī­ti stai­gā­tu, un prāts arī bū­tu at­slā­bis. Jo – kā tu ne­asi­nā­si to, ja vi­su lai­ku at­skai­tes jā­rak­sta, jā­uz­stā­jas, jā­rī­ko vi­sā­di pa­sā­ku­mi,» pa­smai­da LLZC va­dī­tā­ja.

Lau­ku die­nas un kon­fe­ren­ce

Viens no lie­lā­ka­jiem pa­sā­ku­miem esot Lau­ku die­nas jū­li­ja sā­ku­mā, kas no­tiek jau 15. ga­du un ir Ve­ne­ran­das kun­dzes iz­lo­lo­ta ide­ja. Bi­ju­sī zem­ko­pī­bas mi­nis­tre Laim­do­ta Strau­ju­ma tās no­dē­vē­ju­si te­ju par la­bā­ka­jām Lau­ku die­nām Lat­vi­jā. Ik ga­du Vi­ļā­nos tad sa­brau­cot ve­se­las zem­nie­ku sai­mes – te­ju četr­us hek­tā­rus lie­lais lauks pilns ar ma­šī­nām. Šo­gad pa­sā­ku­mā esot pie­da­lī­ju­šās 80 fir­mas – gan ar teh­ni­ku, gan da­žā­diem iz­strā­dā­ju­miem, un 30 māj­ra­žo­tā­ju. Kat­ram esot, ko re­dzēt, un ir arī ie­spē­ja ie­pa­zī­ties ar LLZC jaun­āko in­for­mā­ci­ju un iz­vē­lē­ties sev no­de­rī­gā­kās kul­tūr­au­gu šķir­nes. «Var uz vie­tas ap­ska­tīt vi­su ma­nis iz­au­dzē­to, pra­sīt pa­do­mu par da­žā­dām, ar zem­ko­pī­bu sais­tī­tām lie­tām, iz­ru­nā­ties ar ci­tiem ko­lē­ģiem, ie­gā­dā­ties arī ko no šeit pie­dā­vā­tā, pār­lie­ci­nā­ties, cik iz­tu­rī­gas ir jaun­ās grau­du šķir­nes,» acīm ie­mir­dzo­ties, teic LLZC va­dī­tā­ja. Otrs no­piet­nā­kais ga­da no­ti­kums esot mar­ta sā­ku­mā Aus­trum­lat­vi­jas zem­nie­kiem rī­ko­tā kon­fe­ren­ce Rē­zek­nē, kur tad arī tie­kot snieg­ta pil­na in­for­mā­ci­ja par LLZC iz­mē­ģi­nā­ju­ma re­zul­tā­tiem. Tad ik­viens va­rot par kat­ru sev in­te­re­sē­jo­šo šķir­ni uz­zi­nāt sī­ki un smal­ki un arī iz­stās­tīt par sa­vos tī­ru­mos gū­ta­jiem re­zul­tā­tiem. Arī uz kon­fe­ren­ci tie­kot aici­nā­ti māj­ra­žo­tā­ji, lai vi­ņi var ie­pa­zīs­ti­nāt ar sa­vu pro­duk­ci­ju.

Ie­lū­ko­ja­mies arī an­gā­rā, kur ska­ļi rūk­dams dar­bo­jas gai­sa pū­ša­mais ag­re­gāts. Iz­rā­dās, tur žā­vē­jas da­žā­du šķir­ņu ka­ņep­ju lak­sti (tas esot viens no starp­tau­tis­ka­jiem pro­jek­tiem, ko īs­te­no centrs). Ja tie nav sau­sā­ki par sau­su, ne­kā­da prā­tī­ga šķied­ra no tiem ne­iz­nāks. Jā­būt tā­dam, ka čaukst, Ve­ne­ran­da ap­taus­ta ap­kal­tu­šos kā­tus un no­spriež, ka vēl kā­das die­nas tiem jā­pa­vē­di­nās, pie­bil­stot, ka «elek­trī­ba gan iet, oi, oi, bet – ko da­rī­si, es­mu sa­va dar­ba pat­ri­ote»!

Ne­adek­vā­tais eks­per­tu vēr­tē­jums

Lai re­dzē­tu, kā re­zul­tā­ti un vis­i da­ti tiek ap­ko­po­ti, jā­nā­kot līdz­i uz dzī­vo­ja­mo mā­ju, kur ot­ra­jā stā­vā ie­rī­kots LLZC bi­rojs. Tur, sē­dot pie saim­nie­ces sa­rū­pē­tā cie­nas­ta, sa­ru­na no­tiek par zi­nāt­nis­ko in­sti­tū­tu lik­te­ni – jo īpa­ši lauk­saim­nie­cī­bas. Arī Ve­ne­ran­das kun­dzei starp­tau­tis­kā vēr­tē­ju­ma re­zul­tā­ti bi­ju­ši kā auk­sta ūdens šalts: «Kad re­dzē­ju, ka Na­ci­onā­la­jam bo­tā­nis­ka­jam dār­zam un Pū­res dārz­ko­pī­bas iz­mē­ģi­nā­ju­mu sta­ci­jai ti­cis vie­ni­nieks, bet Lat­vi­jas Augļ­ko­pī­bas cen­tram Do­be­lē un arī ma­nam uz­ņē­mu­mam – div­nieks, ne­zi­nā­ju: rau­dāt vai smie­ties. Iz­nāk jau, ka LLZC vēl jā­prie­cā­jas, ka tam ti­ku­šas di­vas bal­les.» Lai nu kā arī bū­tu, tas, ka eks­per­ti no­vēr­tē­ju­ši tik ze­mu lauk­saim­nie­cī­bas zi­nāt­nie­ku vei­ku­mu, pa­tī­ka­mi ne­esot bi­jis. Arī sa­jū­ta, ka vēr­tēts ti­cis ne­adek­vā­ti, jo­pro­jām ne­zūd. «Vēr­tē­ja ne­žē­lī­gi – glu­ži kā tā­du lie­lu in­sti­tū­tu. Va­ja­dzē­tu ta­ču būt sa­prā­tam, kas ir kas. Bet – nē, vis­i pēc vie­nas šni­tes: tā­du ma­zi­ņu lau­ku cen­tri­ņu, kas lie­lus dar­bus da­ra, no­stā­da bla­kus ar vis­iem lie­la­jiem, kāds, pie­mē­ram, ir Lat­vi­jas Uni­ver­si­tā­tes Ciet­vie­lu fi­zi­kas in­sti­tūts.» Pa­tie­sī­bā ta­ču aiz Skrī­ve­riem uz šo pus­i ne­esot vairs ne­vie­na lauk­saim­nie­cī­bas ZI. Vi­ņu jau te mie­ri­not: sak, Ve­ne­ran­da, ne­sa­trau­cie­ties, jūs pa­lik­siet pat­stā­vī­gi, ne­kur jūs ne­pie­vie­nos. Ta­ču īs­tas pār­lie­cī­bas par to ne­esot, jo Zie­meļ­val­stu eks­per­tu ko­mi­si­ja, kas vēr­tē­ju­si lauk­saim­nie­cī­bas ZI, li­ku­si sa­prast, ka tik ma­zi kā LLZC pa­stā­vēt vie­ni ne­va­rēs. «Bet – kā­pēc ne­var? Var ta­ču! Un pie­rā­da vēl ci­tiem, ka efek­tī­vi var saim­nie­kot, ie­gul­dīt pri­vā­tos lī­dzek­ļus, kal­pot Lat­vi­jai un Lat­ga­lei. Kā­pēc gan ne­var at­ļaut strā­dāt? Esam ta­ču grau­du ra­žo­ša­nā pie­rā­dī­ju­ši, ka vi­su va­ram. Lat­ga­le pat spē­ju­si strau­ji iz­rau­ties priekš­ga­lā, ap­stei­dzot ša­jā zi­ņā Vid­ze­mi. Tas ir, pa­tei­co­ties arī mū­su ak­ti­vi­tā­tēm un mū­su at­bal­stam,» LLZC va­dī­tā­jas acīs uz­sprikst spī­va dzirksts.

En­tu­zi­asms un at­zi­nī­ba

Vi­ņai jau šķiet, ka tur, augš­ā, nav ne­vie­na, kas ie­dzi­ļi­nās, kas no­tiek zem­ko­pī­bas in­sti­tū­tos un vis­pār lau­kos. Tur ta­ču uz pli­ka en­tu­zi­as­ma viss vien tu­ro­ties. Ja ne­bū­tu sa­va dar­ba pat­ri­otu, ne­kā ne­bū­tu. «Mēs pul­cē­jam te va­sa­rā tik daudz da­līb­nie­ku, vis­i brauc uz še­jie­ni – klau­sās un pie­rak­sta, jo tas zem­nie­kam ir va­ja­dzīgs. Ta­jā pa­šā lai­kā – aici­ni no mi­nis­tri­jas, ne­viens ne­var at­braukt. Ir tik aiz­ņem­ti, ka tais­ni šaus­mas. Tu strā­dā vi­su ga­du, ņe­mies, lai cil­vē­kiem nā­ka­mā ga­da va­sa­rā ir ko re­dzēt. Ir zie­mas mie­ži, tri­ti­kā­le, ru­dzi un zie­mas kvie­ši... Ie­sē­tas ir 25 šķir­nes, lai pār­bau­dī­tu arī to zie­mo­ša­nās spē­jas – jo tās, kas iz­tur bar­gās Vi­ļā­nu zie­mas, tās pār­cie­tīs arī ci­tās Lat­vi­jas ma­lās.»

Kad nu tē­ja un vie­tē­jo ra­žo­tā­ju siers no­gar­šots (un par ļo­ti la­bu at­zīts), tad ir laiks ap­ska­tīt vēl Ve­ne­ran­das kun­dzes at­zi­nī­bas bal­vu sie­nu (jā, tās aiz­ņem te­ju vi­su sie­nu). Pa­šā cen­trā aug­stā­kais Lat­vi­jas valsts ap­bal­vo­jums – IV šķi­ras At­zi­nī­bas krusts par no­pel­niem Lat­vi­jas valsts la­bā. Bla­kus tam bil­de, kur LLZC va­dī­tā­ja esot ar pa­šu tā lai­ka pre­zi­den­tu Val­di Zat­le­ru no­fo­tog­ra­fē­ju­sies. Vēl uz plauk­ta rin­do­jas vai­rā­ki Zem­ko­pī­bas mi­nis­tri­jas iz­snieg­tie pa­tei­cī­bas rak­sti. (Dau­dzi zem­ko­pī­bas mi­nis­tri te ir vie­so­ju­šies un pa­ši sa­vām acīm pār­lie­ci­nā­ju­šies par to, «kā mēs cī­nā­mies», no­teic Ve­ne­ran­da.) Lūk, te pērn sa­ņem­tais raksts, kas ap­lie­ci­na, ka vi­su zi­nāt­nis­ko in­sti­tū­ci­ju vi­dū ie­gū­ta pirm­ā vie­ta. Bet šī stik­la kur­pī­te ir pa­snieg­ta kā kon­kur­sa Ra­do­šā­kā sie­vie­te Lat­vi­jas lau­kos lau­re­ātei. Rak­sti lie­ci­na, ka «ar paš­aiz­lie­dzī­bu un pa­nā­ku­miem strā­dāts Lat­ga­les cil­vē­ku la­bā» un «par pro­fe­si­onā­lu, god­prā­tī­gu un ra­do­šu dar­ba de­vu­mu sa­vā no­va­dā». «Viss ir valsts la­bā da­rīts ilg­lai­cī­gi. Tik daudz pē­tī­ju­mu, tik daudz iz­mē­ģi­nā­ju­mu,» to vi­su uz­ska­tot, bilst ener­ģis­kā sie­vie­te.

Prieks par se­ko­tā­jiem

Lai nu tie vis­i go­da rak­sti esot la­ba lie­ta, to­mēr lie­lāks prieks esot par jaun­ajiem ļau­dīm, kam pie sirds ir Lat­vi­jas ze­me un darbs ar to. Tam pie­rā­dī­jums pē­dē­jos četr­os ga­dos ir vi­ņas pār­rau­dzī­bā iz­strā­dā­tie čet­ri ma­ģis­tra un di­vi ba­ka­lau­ra dar­bi. Stu­den­ti esot gan no Lat­vi­jas Uni­ver­si­tā­tes, gan Lat­vi­jas Lauk­sai­mie­cī­bas uni­ver­si­tā­tes (LLU), gan Rē­zek­nes augst­sko­las. Vis­as tē­mas esot sais­tī­tas ar tik ak­tu­ālo ka­ņep­ju audzē­ša­nu un iz­man­to­ša­nu. Top arī di­vi zi­nāt­ņu dok­to­ra dar­bi, kas tiks aiz­stā­vē­ti LLU un skan ļo­ti res­pek­tab­li: Par li­nu ģe­nē­tis­ka­jiem re­sur­siem un Ener­ģē­tis­ko augu audzē­ša­nas un pār­strā­des teh­no­lo­ģi­ju zi­nāt­nis­ko pa­ma­to­ju­mu al­ter­na­tī­vās ener­ģi­jas ie­gu­vei. Lep­nums esot arī par LLZC asis­ten­ti In­gu Sta­fec­ku, kas ie­stā­ju­sies Dau­gav­pils uni­ver­si­tā­tes dok­to­ran­tū­rā.

No Ve­ne­ran­das Stram­ka­les šķi­ra­mies jau vē­lā va­ka­ra stun­dā, iz­bau­dot vi­ņas vies­mī­lī­bu – vi­ņa ie­liek gā­dī­gi mums līdz­i ce­ļa­mai­zi, jo garš brau­ciens tak priekš­ā – gan jau ie­gri­bē­sies vēl ko uz­kost. Tāds it kā sī­ku­miņš, bet pa­liek sil­ti ap sir­di, un klu­sī­bā no­sprie­žu, ka vēl kād­reiz gri­bē­sies te at­braukt un sa­tikt šo pa­ma­tī­go un pa­tie­so lau­ku cil­vē­ku.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais