Ziema vēl pa īstam nemaz nav sākusies – uzskata ziemas prieku cienītāji, cerot, ka šis gadalaiks būs ilgs un bagāts ar sniegu. Kad tā ziema reiz beigsies – jautā tie, kuriem aukstā un tumšā sezona nav pa prātam, jo liek justies sagurušiem un sadrūmušiem, un kuri jau tūlīt pēc jaunā gada sagaidīšanas sāk ilgoties pēc pavasara.
Izvērtē pašsajūtu, konsultējies ar ārstu
Nevar izslēgt varbūtību, ka sagurumu izraisa nevis drūmais laiks, bet paša cilvēka dzīvesveids: mazkustība, pārstrādāšanās un stress, nepareizs uzturs un nepietiekama šķidruma uzņemšana, smēķēšana, alkoholisms utt. Vainojama var būt arī kāda slimība, tāpēc gadījumos, kad izteikts nogurums turpinās ilgāk par divām nedēļām, ir jādodas pie ārsta.
Svaigs gaiss un gaisma
Lai labāk sadzīvotu ar mainīgajiem laika apstākļiem, katru dienu der vismaz uz pāris stundām iziet svaigā gaisā. Ielaidiet svaigu gaisu arī telpās, tās regulāri vēdinot. Kad dienas kļūst garākas un gaismas ir vairāk, arī pašsajūta daudziem uzlabojas it kā pati no sevis. Saules gaismas atveseļojošo ietekmi pazina jau senie grieķi un romieši. Gaisma nav medikaments, taču tā stimulē un regulē bioloģiskos procesus, palīdz organismam atgūt līdzsvaru.
Vai pietiek D vitamīna
D vitamīna sintēzes intensitāte cilvēka organismā strauji samazinās ģeogrāfiskajos apgabalos, kas atrodas virs 42. ziemeļu platuma grāda (Latvija atrodas starp 58. un 56. ziemeļu platuma grādu). Lēš, ka laika posmā no rudens līdz pavasarim tā pie mums nav pietiekama. Zemu D vitamīna līmeni asinīs medicīnas zinātne saista ar ļoti dažādām veselības problēmām.
«Mēs esam dokumentāri pierādījuši, ka zems D vitamīna līmenis ir bīstams, jo tas palielina mirstību par 30%, un tas ir ļoti nozīmīgs rādītājs,» intervijā vienam no vadošajiem Dānijas laikrakstiem Politiken saka Bērge Nordestgors, Kopenhāgenas universitātes klīniskais profesors un Herlevas slimnīcas galvenais ārsts. Šie dati iegūti 19 gadus ilgušā pētījumā, kurā piedalījās gandrīz 96 000 cilvēku. Pētnieki ņēma vērā tādus mirstību ietekmējošos faktorus kā smēķēšana, alkohola lietošana, ķermeņa masa, paaugstināts asinsspiediens un fiziskā aktivitāte. No pētījumu rezultātiem izriet, ka ir vitāli svarīgi uzturēt normālu D vitamīna koncentrāciju organismā. Tā deficīts var neradīt manāmas veselības problēmas īstermiņā, bet var paaugstināt slimību un priekšlaicīgas nāves risku ilgākā laika posmā. Savu D vitamīna līmeni var noskaidrot, veicot attiecīgas asinsanalīzes.
Zināmu D vitamīna daudzumu var saņemt ar uzturu. Galvenie tā avoti ir treknas zivis (piemēram, siļķe, skumbrija, lasis), ikri, sviests, olas dzeltenums, siers, pētersīļi. Pieejami arī uztura bagātinātāji, kas satur D vitamīnu un palīdz nodrošināt organismu ar šo uzturvielu.
Pareizi elpot
Ja ieelpa ir pārāk sekla vai cilvēks elpo caur muti, plaušu ventilācija ir nepietiekama, un arī tas nenāk par labu pašsajūtai. Vēlams elpot brīvi, mierīgi un dziļi. Reizēm ieteicams ieelpas laikā iztaisnot ķermeni un pacelt rokas virs galvas, bet izelpas laikā nolaist rokas un noliekties uz priekšu. Interesenti var apgūt speciālas elpošanas tehnikas.
Priecīga un moža mūzika
Mūzikas klausīšanās ir vienkāršs veids, kā profilaktiski rūpēties par savu veselību, mazināt spriedzi un nogurumu. Zinātnieki cenšas izpētīt, kāda ir dažādu mūzikas veidu iedarbība uz organismu, bet vismaz pagaidām galvenā atziņa ir viena: klausies tādu mūziku, kas tev patīk. Nav svarīgi, vai tas ir Mocarts, bītli vai kāds lipīgs pašmāju šlāgeris, par kuru citi rauc degunu. Eksperimentā, kur brīvprātīgie dalībnieki klausījās tādu mūziku, kas viņiem patīk, un tādu, kas kaitina, atklājās, ka tīkamā mūzika intensificē asinsriti par 26%, gluži kā aerobikas nodarbība.
Sirds dāsnums – veselīgs
Dažkārt ziemīgais nogurums vairāk ir emocionāls, nevis fizisks. Ar fizisku nogurumu var tikt galā, vienkārši atpūšoties, bet, ja cilvēku pārņem apātija, vienaldzība, nolaižas rokas un zūd humora izjūta, lieta ir daudz nopietnāka – tik tālu nevajadzētu nonākt. Psihologi iesaka padomāt: kas mums atņem enerģiju? Viņi noskaidrojuši, ka visbiežāk vainojama lepnība, aizkaitinājums un neizpildīta pienākuma sajūta. Izdomāta interesanta metode: ja tu jūties paguris un iztukšots, centies būt labvēlīgāks un sirsnīgāks pret apkārtējiem. Piemēram, pasniedzot ģimenei brokastis, iztēlojies, kā tu ikvienā putras karotītē ieliec savu sirds siltumu, patiesi vēli visiem labu veselību un veiksmi. Arī visparastākajā sveicienā, sastopot kolēģus vai kaimiņus, centies ielikt labo enerģiju – savas sirds dāsnumu. Cilvēki, kuriem tas izdodas, stāsta, ka nogurums patiešām atkāpjas, ir vairāk možuma, optimisma un spēka.
Viegli vingrojumi pagurušajiem: