VESELĪBA: Kā saglabāt veselību ziemā?

© f64

Zie­ma vēl pa īs­tam ne­maz nav sā­ku­sies – uz­ska­ta zie­mas prie­ku cie­nī­tā­ji, ce­rot, ka šis ga­da­laiks būs ilgs un ba­gāts ar snie­gu. Kad tā zie­ma reiz beig­sies – jau­tā tie, ku­riem auk­stā un tum­šā se­zo­na nav pa prā­tam, jo liek jus­ties sa­gu­ru­šiem un sa­drū­mu­šiem, un ku­ri jau tū­līt pēc jaun­ā ga­da sa­gai­dī­ša­nas sāk il­go­ties pēc pa­va­sa­ra.

Iz­vēr­tē paš­sa­jū­tu, kon­sul­tē­jies ar ār­stu

Ne­var iz­slēgt var­bū­tī­bu, ka sa­gu­ru­mu iz­rai­sa ne­vis drū­mais laiks, bet pa­ša cil­vē­ka dzī­ves­veids: maz­kus­tī­ba, pār­strā­dā­ša­nās un stress, ne­pa­reizs uz­turs un ne­pie­tie­ka­ma šķid­ru­ma uz­ņem­ša­na, smē­ķē­ša­na, al­ko­ho­lisms utt. Vai­no­ja­ma var būt arī kā­da sli­mī­ba, tā­pēc ga­dī­ju­mos, kad iz­teikts no­gu­rums tur­pi­nās il­gāk par di­vām ne­dē­ļām, ir jā­do­das pie ār­sta.

Svaigs gaiss un gais­ma

Lai la­bāk sa­dzī­vo­tu ar mai­nī­ga­jiem lai­ka ap­stāk­ļiem, kat­ru die­nu der vis­maz uz pār­is stun­dām iz­iet svai­gā gai­sā. Ie­lai­diet svai­gu gai­su arī tel­pās, tās re­gu­lā­ri vē­di­not. Kad die­nas kļūst ga­rā­kas un gais­mas ir vai­rāk, arī paš­sa­jū­ta dau­dziem uz­la­bo­jas it kā pa­ti no se­vis. Sau­les gais­mas at­ve­se­ļo­jo­šo ie­tek­mi pa­zi­na jau se­nie grie­ķi un ro­mie­ši. Gais­ma nav me­di­ka­ments, ta­ču tā sti­mu­lē un re­gu­lē bi­olo­ģis­kos pro­ce­sus, pa­līdz or­ga­nis­mam at­gūt līdz­sva­ru.

Vai pie­tiek D vi­ta­mī­na

D vi­ta­mī­na sin­tē­zes in­ten­si­tā­te cil­vē­ka or­ga­nis­mā strau­ji sa­ma­zi­nās ģeo­grā­fis­ka­jos ap­ga­ba­los, kas at­ro­das virs 42. zie­me­ļu pla­tu­ma grā­da (Lat­vi­ja at­ro­das starp 58. un 56. zie­me­ļu pla­tu­ma grā­du). Lēš, ka lai­ka pos­mā no ru­dens līdz pa­va­sa­rim tā pie mums nav pie­tie­ka­ma. Ze­mu D vi­ta­mī­na lī­me­ni asi­nīs me­di­cī­nas zi­nāt­ne sais­ta ar ļo­ti da­žā­dām ve­se­lī­bas pro­blē­mām.

 «Mēs esam do­ku­men­tā­ri pie­rā­dī­ju­ši, ka zems D vi­ta­mī­na lī­me­nis ir bīs­tams, jo tas pa­lie­li­na mir­stī­bu par 30%, un tas ir ļo­ti no­zī­mīgs rā­dī­tājs,» in­ter­vi­jā vie­nam no va­do­ša­jiem Dā­ni­jas laik­rak­stiem Po­li­ti­ken sa­ka Bēr­ge No­rdes­tgors, Ko­pen­hā­ge­nas uni­ver­si­tā­tes klī­nis­kais pro­fe­sors un Her­le­vas slim­nī­cas gal­ve­nais ārsts. Šie da­ti ie­gū­ti 19 ga­dus il­gu­šā pē­tī­ju­mā, ku­rā pie­da­lī­jās gan­drīz 96 000 cil­vē­ku. Pēt­nie­ki ņē­ma vē­rā tā­dus mir­stī­bu ie­tek­mē­jo­šos fak­to­rus kā smē­ķē­ša­na, al­ko­ho­la lie­to­ša­na, ķer­me­ņa ma­sa, pa­aug­sti­nāts asins­spie­diens un fi­zis­kā ak­ti­vi­tā­te. No pē­tī­ju­mu re­zul­tā­tiem iz­riet, ka ir vi­tā­li sva­rī­gi uz­tu­rēt nor­mā­lu D vi­ta­mī­na kon­cen­trā­ci­ju or­ga­nis­mā. Tā de­fi­cīts var ne­ra­dīt ma­nā­mas ve­se­lī­bas pro­blē­mas īs­ter­mi­ņā, bet var pa­aug­sti­nāt sli­mī­bu un priekš­lai­cī­gas nā­ves ris­ku il­gā­kā lai­ka pos­mā. Sa­vu D vi­ta­mī­na lī­me­ni var no­skaid­rot, vei­cot at­tie­cī­gas asin­sa­na­lī­zes.

Zi­nā­mu D vi­ta­mī­na dau­dzu­mu var sa­ņemt ar uz­tu­ru. Gal­ve­nie tā avo­ti ir trek­nas zi­vis (pie­mē­ram, siļ­ķe, skum­bri­ja, la­sis), ik­ri, sviests, olas dzel­te­nums, siers, pē­ter­sī­ļi. Pie­eja­mi arī uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­ji, kas sa­tur D vi­ta­mī­nu un pa­līdz no­dro­ši­nāt or­ga­nis­mu ar šo uz­tur­vie­lu.

Pa­rei­zi el­pot

Ja ie­el­pa ir pā­rāk sek­la vai cil­vēks el­po caur mu­ti, plau­šu ven­ti­lā­ci­ja ir ne­pie­tie­ka­ma, un arī tas ne­nāk par la­bu paš­sa­jū­tai. Vē­lams el­pot brī­vi, mie­rī­gi un dzi­ļi. Rei­zēm ie­tei­cams ie­el­pas lai­kā iz­tais­not ķer­me­ni un pa­celt ro­kas virs gal­vas, bet iz­el­pas lai­kā no­laist ro­kas un no­liek­ties uz priekš­u. In­te­re­sen­ti var ap­gūt spe­ci­ālas el­po­ša­nas teh­ni­kas.

Prie­cī­ga un mo­ža mū­zi­ka

Mū­zi­kas klau­sī­ša­nās ir vien­kāršs veids, kā pro­fi­lak­tis­ki rū­pē­ties par sa­vu ve­se­lī­bu, ma­zi­nāt sprie­dzi un no­gu­ru­mu. Zi­nāt­nie­ki cen­šas iz­pē­tīt, kā­da ir da­žā­du mū­zi­kas vei­du ie­dar­bī­ba uz or­ga­nis­mu, bet vis­maz pa­gai­dām gal­ve­nā at­zi­ņa ir vie­na: klau­sies tā­du mū­zi­ku, kas tev pa­tīk. Nav sva­rī­gi, vai tas ir Mo­carts, bīt­li vai kāds li­pīgs paš­mā­ju šlā­ge­ris, par ku­ru ci­ti rauc de­gu­nu. Eks­pe­ri­men­tā, kur brīv­prā­tī­gie da­līb­nie­ki klau­sī­jās tā­du mū­zi­ku, kas vi­ņiem pa­tīk, un tā­du, kas kai­ti­na, at­klā­jās, ka tī­ka­mā mū­zi­ka in­ten­si­fi­cē asins­ri­ti par 26%, glu­ži kā ae­ro­bi­kas no­dar­bī­ba.

Sirds dās­nums – ve­se­līgs

Daž­kārt zie­mī­gais no­gu­rums vai­rāk ir emo­ci­onāls, ne­vis fi­zisks. Ar fi­zis­ku no­gu­ru­mu var tikt ga­lā, vien­kār­ši at­pū­šo­ties, bet, ja cil­vē­ku pār­ņem apā­ti­ja, vien­al­dzī­ba, no­lai­žas ro­kas un zūd hu­mo­ra iz­jū­ta, lie­ta ir daudz no­piet­nā­ka – tik tā­lu ne­va­ja­dzē­tu no­nākt. Psiho­lo­gi ie­sa­ka pa­do­māt: kas mums at­ņem ener­ģi­ju? Vi­ņi no­skaid­ro­ju­ši, ka vis­bie­žāk vai­no­ja­ma lep­nī­ba, aiz­kai­ti­nā­jums un ne­iz­pil­dī­ta pie­nā­ku­ma sa­jū­ta. Iz­do­mā­ta in­te­re­san­ta me­to­de: ja tu jū­ties pa­gu­ris un iz­tuk­šots, cen­ties būt lab­vē­lī­gāks un sir­snī­gāks pret ap­kār­tē­jiem. Pie­mē­ram, pa­snie­dzot ģi­me­nei bro­kas­tis, iz­tē­lo­jies, kā tu ik­vie­nā put­ras ka­ro­tī­tē ie­liec sa­vu sirds sil­tu­mu, pa­tie­si vē­li vi­siem la­bu ve­se­lī­bu un veik­smi. Arī vis­pa­ras­tā­ka­jā svei­cie­nā, sa­sto­pot ko­lē­ģus vai kai­mi­ņus, cen­ties ie­likt la­bo ener­ģi­ju – sa­vas sirds dās­nu­mu. Cil­vē­ki, ku­riem tas iz­do­das, stās­ta, ka no­gu­rums pa­tie­šām at­kāp­jas, ir vai­rāk mo­žu­ma, op­ti­mis­ma un spē­ka.

Viegli vingrojumi pagurušajiem:

  • Sa­rau­ciet pie­ri grum­bās, pēc tam iz­lī­dzi­niet, cen­šo­ties mak­si­mā­li at­slā­bi­nā­ties un sa­gla­bāt šo at­slā­bu­ma sa­jū­tu. Glās­to­ši pār­brau­ciet ar ro­ku pār pie­ri, lai pār­bau­dī­tu, kā grum­bi­ņas ir iz­lī­dzi­nā­ju­šās. At­kār­to­jiet vin­gri­nā­ju­mu 10 – 15 rei­zes, līdz ju­tī­siet vieg­lu un pa­tī­ka­mu pie­res mus­ku­ļu no­gu­ru­mu.
  • Dzi­ļi ie­el­po­jiet, aiz­tu­riet el­pu uz 10 se­kun­dēm, tad strau­ji iz­el­po­jiet. At­slā­bi­niet ķer­me­ņa mus­ku­ļus, vei­ciet pu­ri­nā­ša­nas kus­tī­bas. At­kār­to­jiet vai­rā­kas rei­zes.
  • Aiz­tu­rot el­pu, pie­pū­tiet vai­gus un iz­da­riet rī­ša­nas kus­tī­bu. Iz­el­po­jiet, no­glās­tiet se­ju ar ro­ku un iz­tē­lo­jie­ties, ka jūs aiz­slau­kāt pro­jām no se­jas trauk­smes, rūp­ju un aiz­kai­ti­nā­ju­ma iz­teik­smi.
  • Pa­ce­liet lū­pu kak­ti­ņus uz augš­u – sa­vel­ciet smai­dā un mē­ģi­niet taus­tā­mi iz­just, kā pa­tī­ka­ma sa­jū­ta vir­zās no lū­pu kak­ti­ņiem līdz ausīm.
  • Pār­lai­diet plauk­stu kak­lam. Ja mus­ku­ļi ir sa­sprin­gti, no­lie­ciet gal­vu uz priekš­u, at­lie­ciet at­pa­kaļ, tad iz­pil­diet da­žas ap­ļo­jo­šas kus­tī­bas. Vieg­li pa­ma­sē­jiet kak­lu vir­zie­nā no ple­ciem līdz ausīm. Ar pirkst­ga­lu spil­ven­ti­ņiem maz­liet pa­ber­zē­jiet aizauss pau­gu­ru – tas uz­la­bo asi­ņu pie­plū­di gal­vai un ma­zi­na ner­vu sprie­dzi.
  • Ap­sē­die­ties krēs­lā tais­ni, at­lie­ciet gal­vu mak­si­mā­li at­pa­kaļ, pēc 10 se­kun­dēm ļau­jiet tai brī­vi no­slīgt uz priekš­u. At­kār­to­jiet 2 – 3 rei­zes.
  • Ja dar­bdie­nas vi­dū uz­nāk miegs, ap­sē­die­ties tais­ni, ple­cus at­pa­kaļ, zo­du ne­daudz pa­ce­liet uz augš­u, bet ro­kas no­lai­diet gar krēs­la ma­lām. Sa­sprin­dzi­niet mu­gu­ras, ro­ku un kak­la mus­ku­ļus, tā­dā stā­vok­lī pa­lie­ciet 10 se­kun­des. At­brī­vo­jiet mus­ku­ļus, at­kār­to­jiet vin­gro­ju­mu.
  • Iz­tais­no­jiet zem gal­da kā­jas, no­stie­piet pirkst­ga­lus. Piec­elie­ties kā­jās, des­mit­reiz pa­ce­lie­ties pirkst­ga­los, pēc tam ap­sē­die­ties un at­brī­vo­jiet kā­ju mus­ku­ļus.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais