VESELĪBA: Uztura bagātinātājs. Kas no tā?

© f64

Ne­trūkst cil­vē­ku, ku­ri ga­du­mi­jā zem eg­lī­tes at­ra­da uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­jus. Vi­ņi šo dā­va­nu dro­ši vien at­zi­na par no­de­rī­gu un uz­tvē­ra kā la­bas ve­se­lī­bas vē­lē­ju­mu no dā­vi­nā­tā­ja.

Tie­sa, pē­dē­jā lai­kā sa­bied­rī­bai tiek kon­sek­ven­ti at­gā­di­nāts, ka uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­ji nav me­di­ka­men­ti, kaut arī pēc for­mas tiem bie­ži ir līdz­īgi. Uz ie­sai­ņo­ju­ma tur­klāt rak­stīts, ka uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­ji ne­aiz­stāj piln­vēr­tī­gu un sa­ba­lan­sē­tu uz­tu­ru. Tā­pēc var ras­ties jau­tā­jums – ko tad uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­ji vis­pār dod? Ja to pa­vai­cā ār­stiem, dau­dzi ka­te­go­ris­ki at­bild – ne­ko. Ci­ti to­mēr at­zīst, ka ir si­tu­āci­jas, kad uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­ji var nākt mums par la­bu.

Kas tad īs­ti ir uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­ji, ko no tiem va­ram un ko ne­va­ram gai­dīt – par to Mā­jas sa­ru­na ar Ino­va­tī­vo bi­ome­di­cī­nas teh­no­lo­ģi­ju in­sti­tū­ta val­des priekš­sē­dē­tā­ju, Lat­vi­jas Uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­ju ra­žo­tā­ju aso­ci­āci­jas val­des priekš­sē­dē­tā­ju, Lat­vi­jas Uni­ver­si­tā­tes aso­ci­ēto pro­fe­so­ru Dmit­ri­ju Ba­ba­ri­ki­nu.

– Kā­da ir uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­ju fun­kci­ja?

– Uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­ji ir īpašs pār­ti­kas veids. Kā zi­nāms, pār­ti­kas uz­de­vums ir vien­kār­ši no­dro­ši­nāt mūs ar dzī­vī­bai ne­pie­cie­ša­ma­jām uz­tur­vie­lām. Mēs dzī­vo­jam, sā­ku­mā viss ir la­bi, bet 30 – 40 ga­dos ne­re­ti sā­kam just zi­nā­mus fun­kci­onā­lus trau­cē­ju­mus un do­mā­jam, ko da­rīt. Uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­ju uz­de­vums ir at­tā­li­nāt to mo­men­tu, kad mēs vairs ne­va­rē­sim iz­tikt bez me­di­ka­men­tiem. Mans ie­cie­nī­tais pie­mērs ir ku­me­lī­tes: ja bur­bu­ļo zar­nās un ir spaz­mas, var ie­dzert ku­me­lī­šu tē­ju vai arī skriet uz ap­tie­ku pēc zā­lēm spaz­mu no­ņem­ša­nai. Bet zā­lēm ir stip­ra ie­dar­bī­ba, un tās ne­kur ne­pa­zu­dīs – pie­nāks laiks, kad ne­kā­das ku­me­lī­tes vairs ne­lī­dzēs un būs vien jā­ķe­ras pie zā­lēm. Uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­jus mēs uz­ņe­mam, lai mak­si­mā­li il­gi sa­gla­bā­tu un stip­ri­nā­tu ve­se­lī­bu. Uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­jus lie­to ne­lie­lās de­vās, bet tiem ir skaid­rā­ka un jū­ta­mā­ka ie­tek­me uz cil­vē­ka or­ga­nis­ma fun­kci­jām ne­kā pa­ras­tai pār­ti­kai, ci­tā­di ne­viens tos ne­lie­to­tu. Ta­ču ofi­ci­āla­jai no­stā­jai ša­jos jau­tā­ju­mos, vis­maz pie mums Lat­vi­jā, pa­ma­tā ir tē­ze, ka uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­ji ne­ie­tek­mē ve­se­lī­bu, jo to ie­tek­mē ti­kai me­di­ka­men­ti.

– Vai tad var teikt, ka uz­turs, tai skai­tā uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­ji, ne­ie­tek­mē ve­se­lī­bu? Me­di­ķi pa­cien­tiem bie­ži ie­sa­ka at­tu­rē­ties no vie­niem pro­duk­tiem vai vai­rāk lie­tot ci­tus, pie­mē­ram, cil­vē­kiem ar no­slie­ci uz pa­aug­sti­nā­tu asins­spie­die­nu jā­sa­ma­zi­na sāls pa­tē­riņš, bet kūt­ras zar­nu dar­bī­bas ga­dī­ju­mā ie­sa­ka ēst vai­rāk balast­vie­lu...

– Ja mēs sa­kām, ka uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­ji ne­ie­tek­mē ve­se­lī­bu, tad bū­tu jā­pa­sa­ka, ka arī uz­turs ko­pu­mā ne­kā­du ie­spai­du uz ve­se­lī­bu ne­at­stāj. Šeit vi­sur ir pre­tru­nas starp re­ali­tā­ti, nor­ma­tī­va­jiem ak­tiem, da­žā­du uz­ņē­mē­ju in­te­re­sēm utt. Dzi­ļi pa­ma­tā tā ir cī­ņa starp zā­ļu ra­žo­tā­jiem un pār­ti­kas ra­žo­tā­jiem – tas ir dzi­nējs, kurš vei­ci­na bez­ga­lī­gas dis­ku­si­jas, un tas ir biz­ness. Ša­jā jo­mā nav pie­tie­ka­mi iz­strā­dā­ta nor­ma­tī­vā bā­ze. Paš­laik Eiro­pas Sa­vie­nī­bā ti­kai sā­ku­ma pos­mā ir ve­se­lī­gu­ma no­rā­žu da­tu bā­ze un ir ļo­ti maz ofi­ci­āli ak­cep­tē­tu no­rā­žu, ku­ras drīkst likt uz pār­ti­kas pro­duk­tu, tos­tarp uz uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­ju, ie­pa­ko­ju­ma. Jeb­kurš pēt­nieks un ra­žo­tājs var ie­sniegt at­tie­cī­gās ES struk­tū­rās pie­pra­sī­ju­mu, lai ak­cep­tē­tu šā­das no­rā­des, bet ak­cep­ta sa­ņem­ša­na pra­sīs ga­dus. At­tiek­sme ir ļo­ti pie­sar­dzī­ga. Vei­do­jas pa­ra­dok­sā­la si­tu­āci­ja. Pie­mē­ram, kā­du augu eks­trak­tu ie­dar­bī­ba ir ap­stip­ri­nā­ta pē­tī­ju­mos, tā at­spo­gu­ļo­ta dau­dzās zi­nāt­nis­kās pub­li­kā­ci­jās, kā arī tiek ra­žo­ti me­di­ka­men­ti, ku­ri sa­tur šos eks­trak­tus lie­lā­kā de­vā ne­kā uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­ji. Iz­nāk, ka tad, ja mēs no­pir­ktu šo me­di­ka­men­tu un, pie­mē­ram, no­lauz­tu ce­tur­to da­ļu tab­le­tes, efekts bū­tu, bet, ja tā­du pa­šu de­vu tās pa­šas vie­las uz­ņem­tu ar uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­jiem – ne­kā. Vēl viens pa­ra­dokss: paš­laik for­mā­li ne­viens biš­ko­pī­bas pro­dukts ne­tiek at­zīts par tā­du, kas dod ve­se­lī­bai kaut kā­du la­bu­mu. Pie­mē­ram, me­di­cī­nas li­te­ra­tū­ra pil­na ar no­piet­niem pē­tī­ju­miem par pro­po­li­su, to iz­man­to zā­ļu ra­žo­ša­nai, bet uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­jos, kur tas ir ma­zā­kā de­vā, pro­po­liss, iz­rā­dās, ne­dod ne­kā­du la­bu­mu.

– Tad iz­nāk, ka re­ali­tā­tē efekts ir, bet par to ne­drīkst in­for­mēt, ja nav ofi­ci­āli ap­stip­ri­nā­tu ve­se­lī­gu­ma no­rā­žu?

– Šķiet, pa­ies il­gi ga­di, ka­mēr mēs tik­sim pie šīs in­for­mā­ci­jas, jo uz ie­kļau­ša­nu da­tu bā­zē stāv rin­dā tūk­sto­šiem no­rā­žu. Ta­gad jā­būt tā, ka pir­cējs no­pērk uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­ju, kur uz ie­pa­ko­ju­ma no­rā­dīts ti­kai sa­stāvs, de­vas, de­rī­gu­ma ter­miņš un uz­gla­bā­ša­nas no­sa­cī­ju­mi, bet ne vār­da par to, ko tas dod, un pa­tē­rē­tā­ju aiz­sar­dzī­bas in­sti­tū­ci­jas se­ko, lai tur pa­tie­šām šā­da in­for­mā­ci­ja ne­pa­rā­dī­tos – tā tiek trak­tē­ta kā pa­tē­rē­tā­ja mal­di­nā­ša­na. Ši­nī ga­dī­ju­mā vien­kār­ši mēs at­stā­jam pa­tē­rē­tā­ju ne­zi­ņā. Cil­vē­kam jā­mek­lē en­cik­lo­pē­di­jās vai da­žā­dos in­ter­ne­ta avo­tos, ko dod šis pro­dukts – tas pār­do­ša­nā ir le­gā­li, ofi­ci­āli, bet par to ne­ko ne­var uz­zi­nāt. Paš­laik gal­ve­no­kārt ir di­vi in­for­mā­ci­jas avo­ti – ap­tie­kas, kur dar­bi­nie­kiem arī nav se­viš­ķi daudz lai­ka skaid­ro­ša­nai, un in­ter­nets, bet in­ter­ne­tā var at­ras­ta vi­su – la­bu un slik­tu, var arī no­pirkt prak­tis­ki in­dī­gas vie­las.

– Ne vi­siem in­for­mā­ci­jas avo­tiem var uz­ti­cē­ties...

– Jā­at­zīst, ka rei­zēm grē­ko arī uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­ju ra­žo­tā­ji un iz­pla­tī­tā­ji – ko ti­kai da­ži ne­so­la! Jo se­viš­ķi ta­gad, kad tau­tai vairs nav zi­nā­ša­nu ne ķī­mi­jā, ne fi­zi­kā, ne bi­olo­ģi­jā – an­al­fa­bē­tisms ša­jā zi­ņā sa­sniedz jau fan­tas­tis­ki augs­tu lī­me­ni, pie­mē­ram, cil­vē­ki bai­dās no «ķī­mi­jas» vai arī pērk kaut ko, lai at­tī­rī­tu or­ga­nis­mu no sār­ņiem jeb «šla­kiem», lai gan ne­viens ne­zi­na, kur tie ir un no kā tie sa­stāv. To­mēr pār­mest cil­vē­kam, ka viņš kaut ko ne­sa­prot, arī nav pa­ma­ta, drī­zāk viņš ir kaut kā­dā vei­dā jā­in­for­mē, bet at­kal – in­for­mā­ci­ju ne­drīkst sniegt, ka­mēr nav šo ofi­ci­āli ap­stip­ri­nā­to ve­se­lī­gu­ma no­rā­žu. Ar lai­ku tās acīm­re­dzot būs, bet pa­gai­dām si­tu­āci­ja ir tā­da, kā­da tā ir. Pār­pra­tu­mus vei­ci­na arī tas, ka uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­ji kla­sis­ka­jā va­ri­an­tā ir kap­su­lu un tab­le­šu for­mā, tie iz­ska­tās kā me­di­ka­men­ti, un pa­tē­rē­tājs ne­var sa­prast, ku­ri ir uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­ji, ku­ri – zā­les.

– Kur īs­ti ir star­pī­ba starp uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­ju un me­di­ka­men­tu ie­tek­mi uz or­ga­nis­mu?

– Uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­ji ie­tek­mē cil­vē­ka or­ga­nis­ma fun­kci­jas, da­žā­das tā re­ak­ci­jas fi­zi­olo­ģis­kās nor­mas ro­be­žās. Ne tik stip­ri kā me­di­ka­men­ti, bet ne­no­lie­dza­mi ie­tek­mē – ci­tā­di ne­viens tos ne­ra­žo­tu un ne­lie­to­tu. Pie­mē­ram, ja asins­spie­diens ir svār­stīgs un rei­zēm mēdz būt ne­daudz pa­aug­sti­nāts, kā­du lai­ku var lī­dzēt arī zā­ļu tē­jas, bet, ja tas ir iz­teik­ti augsts – ne­kā­das tē­jas ne­lī­dzēs, un ār­stam nāk­sies iz­rak­stīt zā­les. Var­būt nai­vi, bet ma­nā ska­tī­ju­mā uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­jiem ir arī zi­nā­ma audzi­no­ša lo­ma: ja cil­vēks, kurš ne­rū­pē­jas par se­vi, to­mēr ie­nāk ap­tie­kā un pra­sa kaut ko kā­dai no­teik­tai ve­se­lī­bas pro­blē­mai, tad vi­ņam, pro­tams, ne­pār­dos re­cep­šu me­di­ka­men­tu, bet ie­teiks kā­du uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­ju, un tas no­zī­mē, ka viņš to­mēr sāk do­māt par ve­se­lī­bu – pir­mais zva­niņš ir at­ska­nē­jis.

Pro­tams, pa­tē­rē­tā­jiem ne­drīkst stās­tīt, ka uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­jiem ir tik­pat stip­ra ie­dar­bī­ba kā me­di­ka­men­tiem, un tur es va­ru sa­prast arī valsts rū­pes par to, lai ne­de­zin­for­mē­tu sa­bied­rī­bu.

– Kā­dēļ dau­dzu ār­stu at­tiek­sme pret uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­jiem ir no­lie­dzo­ša?

– Ār­sti ir gal­ve­nie pre­ti­nie­ki uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­ju lie­to­ša­nai glo­bā­lā mē­ro­gā. Rie­tu­mu me­di­cī­nas pār­stāv­ji dar­bo­jas ar sin­tē­tis­kām zā­lēm, jo tās no­dro­ši­na ātr­u un spē­cī­gu efek­tu, kā­du ne­dos da­bas pro­duk­ti, kas tur­klāt būs jā­lie­to ilg­sto­ši, ne­lie­lās de­vās. Uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­ju ra­žo­tā­jiem ir diez­gan grū­ti iz­vei­dot kom­po­zī­ci­ju, kas no­dro­ši­na ātr­u efek­tu, lai gan ir arī tā­di pro­duk­ti, kur ie­dar­bī­ba jū­ta­ma jau no pirm­ās de­vas.

Ta­ču gudrs ārsts ne­no­rai­da ie­spē­ju sā­ku­mā ri­si­nāt pa­cien­ta ve­se­lī­bas pro­blē­mu ar uz­tu­ra ko­rek­ci­jas un uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­ju pa­lī­dzī­bu. Diem­žēl ārsts vie­nam pa­cien­tam pa­ras­ti var at­vē­lēt ļo­ti maz lai­ka, tā­pēc nav no­ska­ņots il­gi stās­tīt par ve­se­lī­gu uz­tu­ru un dzī­ves­vei­du. Pie mums Lat­vi­jā si­tu­āci­ja ir vēl ne­daudz slik­tā­ka tā­pēc, ka ti­kai pa­vi­sam ne­sen te pa­rā­dī­ju­šies uz­tu­ra spe­ci­ālis­ti, kā­di jau diez­gan sen dar­bo­jas Eiro­pas at­tīs­tī­ta­jās val­stīs; pie mums šie spe­ci­ālis­ti vēl nav pie­tie­ka­mi pie­re­dzē­ju­ši un dau­dzi cil­vē­ki par vi­ņiem ne­maz ne­zi­na. Rie­tu­mu me­di­cī­na pa­ma­tā bal­stās uz sin­tē­tis­kām vie­lām ar stip­ru ie­dar­bī­bu, kas vēr­sta kon­krē­tā vir­zie­nā, uz kon­krē­tu or­gā­nu, uz kon­krē­tu bio­ķī­mis­ku re­ak­ci­ju. Aus­tru­mu me­di­cī­na sa­vā 5000 ga­dus krā­ta­jā pie­re­dzē bal­stās uz da­bas vie­lām, ku­rām ir pla­šāks te­ra­pei­tis­ko efek­tu spektrs, bet vā­jā­ka ie­dar­bī­ba un il­gāk jā­gai­da re­zul­tāts. To­mēr pē­dē­jā lai­kā vē­ro­ja­ma Rie­tu­mu un Aus­tru­mu me­di­cī­nas tu­vi­nā­ša­nās. Ja pirms 10 – 15 ga­diem kā­dā Eiro­pas me­di­cī­nas žur­nā­lā kāds au­tors mē­ģi­nā­ja ana­li­zēt ķī­nie­šu me­di­cī­nas me­to­des, tad, pat ne­la­sot rak­stu, es jau zi­nā­ju, ka re­zu­mē­jums būs ne­ga­tīvs: tas ir ne­no­piet­ni. Ta­gad pār­sva­rā to­mēr tiek at­zīts: kaut kas tur ir. Ar­vien bie­žāk pēt­nie­ki mē­ģi­na kom­bi­nēt Rie­tu­mu un Aus­tru­mu me­to­des, pie­mē­ram, viens no spil­gtā­ka­jiem vir­zie­niem pē­dē­jā lai­kā ir kom­bi­nēt sin­tē­tis­kas anti­bi­oti­kas ar augu eks­trak­tiem. In­te­re­se par uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­jiem pie­aug arī tā­pēc, ka past­āv krī­ze far­ma­ko­lo­ģi­jā, jaun­i me­di­ka­men­ti prak­tis­ki ne­pa­rā­dās, ap­tie­kas tir­go to, kas iz­gud­rots pirms 15, 20 un 30 ga­diem. Tiek gai­dīts kaut kas jauns, tā­pēc zā­ļu ra­žo­tā­ji sāk ra­žot uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­jus, pie­mē­ram, vi­ta­mī­nus un mi­ne­rāl­vie­las, kas ne­pra­sa lie­las in­ves­tī­ci­jas.

– Vai uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­ji pa­sau­lē ir pie­pra­sī­ti un at­zī­ti?

– Jā, to pār­do­ša­nas ap­joms vi­sā pa­sau­lē pie­aug. Ar­vien jaun­āki cil­vē­ki sāk do­māt par ve­se­lī­bas sa­gla­bā­ša­nu, jo sa­prot, cik dār­gi mak­sā ār­stē­ša­na, tā­pēc cen­šas ie­vē­rot ve­se­lī­ga dzī­ves­vei­da prin­ci­pus, spor­to, se­ko sa­vam uz­tu­ram un vē­las lie­tot arī at­bil­sto­šus uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­jus. Ir pat pre­ce­den­ti, kad to ie­gā­de tiek kom­pen­sē­ta, pie­mē­ram, kopš 2014. ga­da 1. jan­vā­ra Švei­cē kom­pen­sē­ja­mo zā­ļu sa­rak­stā ir ie­kļau­ti arī da­ži uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­ji, ku­rus ap­mak­sā valsts. Pēc il­gām dis­ku­si­jām un kon­sul­tā­ci­jām ti­ka at­zīts, ka vieg­lāk ir kom­pen­sēt no­sa­cī­ti lē­tu uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­ju, kas vei­ci­na ve­se­lī­bas sa­gla­bā­ša­nu, ne­kā pēc tam mak­sāt par dār­giem me­di­ka­men­tiem. 2013. ga­da ru­de­nī švei­cie­ši tur­klāt kļu­va sla­ve­ni ar to, ka pirm­ie vei­ca pro­fe­si­onā­lus klī­nis­kus pē­tī­ju­mus par šo­ko­lā­di, un re­zul­tā­tā Eiro­pas Ko­mi­si­ja at­ļā­va uz šo­ko­lā­des ie­pa­ko­ju­ma rak­stīt, ka pro­dukts ma­zi­na in­far­kta un in­sul­ta ris­ku, kā arī vei­ci­na asins­spie­die­na nor­ma­li­zē­ša­nos.

– Šā­di pē­tī­ju­mi acīm­re­dzot ir dār­gi un darb­ie­til­pī­gi?

– Jā, tur ie­gul­dī­ta mil­zī­ga nau­da. Pie mums uz­ņē­mē­jiem pa­gai­dām nav iz­prat­nes par to, cik pē­tī­ju­mi mak­sā. Da­ži, vēr­šo­ties mū­su in­sti­tū­tā kā pēt­nie­cī­bas struk­tū­rā, brī­nās – vai tad zi­nāt­nie­kiem jā­mak­sā? Vi­ņi ti­kai sēž, ska­tās pa lo­gu un rak­sta kaut kā­dus tek­stus... Ta­ču bez pro­fe­si­onā­las pēt­nie­cī­bas mēs ne­va­ram iz­tikt. Pie­mē­ram, mums ir di­vas vai vai­rā­kas se­vi ap­lie­ci­nā­ju­šas ak­tī­vās vie­las un ro­das ie­ce­re tās ap­vie­not vie­nā pro­duk­tā, ce­rot, ka tas būs īpa­ši efek­tīvs. Ta­ču var ga­dī­ties, ka tiek pa­nāk­ta ne­vis efek­tu si­ner­ģi­ja – ka tie cits ci­tu past­ip­ri­na, bet glu­ži ot­rā­di – tie sav­star­pē­ji dzē­šas, un re­zul­tāts ir maz­efek­tīvs. Bez spe­ci­āliem pē­tī­ju­miem to ne­var uz­zi­nāt. Es­mu re­dzē­jis arī pro­duk­tu no 100 sa­stāv­da­ļām – man ir lie­las šau­bas par re­zul­tā­tu, jo ir pā­rāk daudz mij­ie­dar­bī­bas va­ri­an­tu. Jā­ņem arī vē­rā, ka da­žā­dām vie­na auga šķir­nēm var būt ļo­ti at­šķi­rī­gas īpa­šī­bas, pie­mē­ram, eks­pe­ri­men­tē­jot ar 14 bie­šu šķir­nēm, kon­sta­tē­jām mil­zu star­pī­bu to spē­jā vei­ci­nāt dzelzs uz­sūk­ša­nos, po­li­fe­no­lu sa­turs at­šķī­rās ne­vis par da­žiem pro­cen­tiem, bet par vai­rā­kām rei­zēm. Pē­tot dzēr­ve­ņu anti­bak­te­ri­ālo ie­dar­bī­bu, sā­ku­mā pie­ņē­mām, ka sav­va­ļas dzēr­ve­nēm tā būs lie­lā­ka ne­kā kul­ti­vē­ta­jām, bet re­zul­tā­ti iz­rā­dī­jās pil­nī­gi līdz­īgi. Ne­sen sā­kām ra­žot pa­vi­sam jaun­u pro­duk­tu, kas ir trīs ga­du dar­ba re­zul­tāts – kom­bi­nē­tu žā­vē­tu aug­ļu lo­dī­tes, kas ir garš­īgas un efek­tī­vi rem­dē iz­sal­ku­mu – ap­ēdot vie­nu lo­dī­ti un uz­dze­rot ūde­ni vai tē­ju, sā­ta sa­jū­ta no­dro­ši­nā­ta 3 – 4 stun­dām. Šis pro­dukts no­der tiem, ku­ri cen­šas sa­ma­zi­nāt ķer­me­ņa ma­su, un arī tiem, ku­riem vēl­me pa­naš­ķē­ties uz­nāk vē­lu va­ka­rā, kad vairs ne­va­ja­dzē­tu ēst. Arī man pa­šam tas pa­lī­dzē­ja trīs mē­ne­šu lai­kā ar di­viem ne­dē­ļu il­giem pār­trau­ku­miem zau­dēt vai­rāk ne­kā 11 ki­lo­gra­mu. 

– Vai ve­se­lī­bas stip­ri­nā­ša­nai var lie­tot pa­šu vāk­tās un audzē­tās tē­ji­ņas, ko dau­dzi, īpa­ši ve­cā­kās pa­au­dzes pār­stāv­ji, uz­ska­ta par la­bā­ku ri­si­nā­ju­mu ne­kā uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­ji?

– Pro­tams, mēs va­ram dzert augu tē­jas, bet, ja mēs lie­to­sim eks­trak­tus, efekts būs la­bāks. Bez šau­bām, var dzert dzēr­ve­ņu mor­su vai ēst dzēr­ve­ņu ie­vā­rī­ju­mu, lai rū­pē­tos par urīn­ce­ļu ve­se­lī­bu, bet var no dzēr­ve­nēm ie­gūt eks­trak­tu, un efekts būs vēl stip­rāks.

– Uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­jus cil­vē­ki ie­gā­dā­jas ap­tie­kās, vei­ka­los, in­ter­ne­tā. Kā pār­lie­ci­nā­ties, ka tie ir dro­ši lie­to­ša­nai?

– Es ne­pir­ktu šā­dus pro­duk­tus in­ter­ne­tā, jo tur dar­bo­jas daudz ap­šau­bā­mu tir­go­tā­ju. Vi­siem uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­jiem, ko tir­go Lat­vi­jā, jā­būt re­ģis­trē­tiem Pār­ti­kas un ve­te­ri­nā­rā die­nes­ta uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­ju re­ģis­trā. Tas lie­ci­na, ka pro­dukts ir drošs, jo pār­ti­kai, tā­pat kā zā­lēm, pirm­ā vie­tā ir dro­šums, pēc tam efek­ti­vi­tā­te. Re­ģis­trā­ci­jas pro­ce­sā ļo­ti lie­la vē­rī­ba pie­vēr­sta ak­tī­vo vie­lu de­vām, kas tiek ie­ro­be­žo­tas, lai ne­pie­ļau­tu ne­vē­la­mu efek­tu.

– Bet vien­lai­kus de­vām jā­būt arī pie­tie­ka­mām, lai to­mēr pa­nāk­tu kā­du efek­tu?

– Viens pie­mērs: kur­ku­mas eks­trakts. Uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­jos tā de­va ir līdz 0,1 g, bet me­di­ka­men­tos tā var būt as­to­ņas rei­zes vai pat vēl lie­lā­ka. Tā­tad līdz zā­ļu kon­cen­trā­ci­jai ir ļo­ti tā­lu, bet, no ot­ras pus­es – arī uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­jos ie­sa­ka tā­du de­vu, kas to­mēr vēl dod efek­tu, kaut arī ir ne­lie­la. Ļo­ti in­te­re­san­ta si­tu­āci­ja iz­vei­do­ju­sies ar mel­le­ņu pro­duk­tiem – ap­tie­kas ar tiem pil­nas, bet mel­le­ņu an­to­ci­ānu sa­turs vie­nā kap­su­lā vai tab­le­tē ir ļo­ti da­žāds: 16 – 200 mg. Ta­ču jau pirms vai­rā­kiem ga­diem Dien­vid­ko­re­jā ti­ka pie­rā­dīts, ka mel­le­ņu an­to­ci­āni dod efek­tu ti­kai lie­lā de­vā, ap 300 mg die­nā. Bet pir­cējs, kurš nav ie­dzi­ļi­nā­jies ša­jā jau­tā­ju­mā un vien­kār­ši iz­vē­las lē­tā­ko pro­duk­tu, pie­dzī­vo vil­ša­nos. Mēs ta­ču zi­nām, cik mak­sā mel­le­nes, un, lai ie­gū­tu eks­trak­tu, ir jā­pārs­trā­dā mel­le­ņu ogas. Vi­sur ne­pie­cie­šams zel­ta vi­dus­ceļš – ne par maz un ne par daudz. Tas pats sa­kāms par vi­su ēdien­kar­ti ko­pu­mā – jā­ēd daudz­vei­dī­gi, jā­rau­gās, lai bū­tu līdz­svars, ne­kā­da mo­no­di­ēta ne ar ko la­bu ne­beig­sies, un ve­gā­ni ne­dzī­vo il­gāk par gaļ­ēdā­jiem. Piln­vēr­tī­ba ro­das no daudz­vei­dī­bas.

Uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­jus lie­to, ja:

  • nav ie­spē­jams vi­sas or­ga­nis­mam ne­pie­cie­ša­mās vie­las uz­ņemt ar pār­ti­ku (cil­vē­kiem ar ba­rī­bas vie­lu uz­sūk­ša­nās trau­cē­ju­miem no gre­mo­ša­nas trak­ta; spor­tis­tiem un sma­ga fi­zis­ka dar­ba strād­nie­kiem; bēr­niem un jaun­ie­šiem aug­ša­nas pe­ri­odā u.c.);
  • ne­var pie­tie­ka­mā dau­dzu­mā no­dro­ši­nāt kā­du uz­tur­vie­lu pro­duk­tu ne­pa­ne­sī­bas dēļ vai tā­pēc, ka tie vien­kār­ši ne­gar­šo;
  • ie­stā­ju­sies si­tu­āci­ja, kad ļo­ti ne­pie­cie­šams tau­pīt lai­ku un ener­ģi­ju.

Uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­ji nav pār­ti­kas pie­de­vas

Uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­ji:

  • vi­ta­mī­ni,
  • mi­ne­rāl­vie­las,
  • augi un to da­ļas,
  • amino­skā­bes, fer­men­ti,
  • dzīv­nie­ku iz­cel­smes pro­duk­ti,
  • pro­bi­oti­ķi (la­bās bak­tē­ri­jas).

Pār­ti­kas pie­de­vas:

  • kon­ser­van­ti,
  • krās­vie­las,
  • aro­ma­ti­zē­tā­ji,
  • emul­ga­to­ri,
  • garš­as past­ip­ri­nā­tā­ji,
  • ci­tas E vie­las.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais