VESELĪBA: Cīņa ar iesnām

© f64

Kad ies­nas pie­me­tas, jā­os­ta kar­sta mai­ze, arī zvir­bu­ļu mēs­li, ap de­gu­nu jā­ap­sien kar­sti kā­pos­ti – vēs­ta tau­tas ti­cē­jums. Ir vēl sav­da­bī­gā­ki ie­tei­ku­mi, pie­mē­ram, sa­de­dzi­nāt zi­lu dzi­ju un pel­nus ie­kai­sīt de­gu­nā vai arī pī­pēt nāt­ru stub­lā­jus. Fol­klo­ras pa­do­mus gan ne­iz­man­to­sim prak­tis­ki, bet tie lie­ci­na, ka arī mū­su sen­či ir pa­zi­nu­ši ies­nas. Grū­ti spriest, cik bie­ži tās pie­mek­lē­ja ļau­dis pirms vai­rā­kiem gad­sim­tiem, bet šo­dien ap­rē­ķi­nāts, ka mū­su kli­ma­tā katrs cil­vēks ar šo pro­blē­mu sa­ska­ras di­vas līdz pie­cas rei­zes ga­dā.

Ār­stēt vai ne­ār­stēt? «Ne­pie­krī­tu iz­pla­tī­ta­jam tei­cie­nam: ja ies­nas ār­stē, tās ilgst sep­ti­ņas die­nas, bet ja ne­ār­stē – tur­pi­nās ne­dē­ļu.Tas drī­zāk vēr­tē­jams kā joks. Ja tā bū­tu tais­nī­ba, tad ne­vie­nam cil­vē­kam ne­bū­tu ie­snu kom­pli­kā­ci­ju – vi­dus­auss ie­kai­su­ma, kak­la sāp­ju, de­gu­na bla­kus­do­bu­mu ie­kai­su­mu,» ko­men­tē ārsts Kas­pars Iva­novs. «Vēl viens bū­tisks ar­gu­ments, kā­pēc ies­nas ir jā­ār­stē: jo ātr­āk spē­sim no­vērst in­fek­ci­ju, jo ma­zāk ci­tu cil­vē­ku sa­sli­mu­šais pa­gūs ap­li­pi­nāt.Pat ja pa­šam cil­vē­kam ie­snu iz­rai­sī­tā­ji mikro­or­ga­nis­mi ne­ko se­viš­ķi ļau­nu ne­no­da­ra, viņš ris­kē no­dot in­fek­ci­ju kā­dam ci­tam, kurš var sa­slimt daudz no­piet­nāk.»

Risks de­gu­na bla­kus­do­bu­miem

«Elp­ce­ļu vī­ru­si, no­kļūs­tot de­gu­na gļot­ādā, ra­da tūs­ku, kas ātr­i pie­ņe­mas spē­kā,» stās­ta ārsts. «De­gu­na gļot­ādas tur­pi­nā­jums ir de­gu­na bla­kus­do­bu­mu gļot­āda, un ie­kai­sums var pār­iet arī uz to. Re­zul­tā­tā at­ve­res, kas sa­vie­no de­gu­na do­bu­mu ar bla­kus­do­bu­miem, tiek sa­šau­ri­nā­tas vai pil­nī­gi aiz­lik­tas, tā­pēc sek­rēts, ko iz­da­la bla­kus­do­bu­mu gļot­āda, ne­var iz­plūst da­bis­kā ce­ļā, bet sa­krā­jas do­bu­mos, un tā ro­das ie­kai­sums, ku­ra kla­sis­kie sim­pto­mi ir sā­pes vai­gu, pie­res vai acu ap­vi­dū, bet ne­trūkst arī ga­dī­ju­mu, kad ie­kai­sums no­rit bez spil­gti iz­teik­tiem sim­pto­miem. Lai gan de­guns el­po šķie­ta­mi brī­vi, nav aiz­likts un ies­nas it kā bei­gu­šās, to­mēr ir sa­jū­ta, ka tās tur­pi­nās, īpa­ši – no rī­tiem un va­ka­ros, šņau­cot de­gu­nu. Daž­reiz iz­mai­nās balss un to pa­ma­na ap­kār­tē­jie, daž­kārt balss iz­mai­ņas jūt cil­vēks pats. Šā­dā si­tu­āci­jā no­teik­ti jā­do­das pie ār­sta. Kad sā­kas kom­pli­kā­ci­jas, lie­ta ir daudz no­piet­nā­ka un ār­stē­ša­nās var tur­pi­nā­ties mē­ne­šiem il­gi, kas ir ne­iz­de­vī­gi gan no ve­se­lī­bas un paš­sa­jū­tas vie­dok­ļa, gan arī eko­no­mis­ki. Tā­pēc ie­kai­su­ma iz­rai­sī­tā­ji ir mak­si­mā­li ātr­i jā­uz­veic. Tā­pat ir ļo­ti vēr­tī­gi, ja, lie­to­jot eko­lo­ģis­ki tī­ru da­bas vie­lu pro­duk­tu, mēs va­ram sek­mēt ie­snu ātr­āku iz­ār­stē­ša­nu un sa­ma­zi­nāt kom­pli­kā­ci­ju ris­ku.»

 Jā­at­gā­di­na vēl un vēl

 «Ak­tu­ali­tā­ti ne­kad ne­zau­dē arī dzī­ves­vei­da ie­tei­ku­mi, kas pa­līdz ne­sa­slimt ar elp­ce­ļu vī­ru­su iz­rai­sī­ta­jām sli­mī­bām, – pa­stai­gas svai­gā gai­sā un tel­pu vē­di­nā­ša­na, jo tā ne­pa­tīk vī­ru­siem; se­zo­nai pie­mē­rots ap­ģērbs, fi­zis­kā ak­ti­vi­tā­te un no­rū­dī­ša­nās, ve­se­līgs uz­turs, pie­tie­ka­ma šķid­ru­ma uz­ņem­ša­na un piln­vēr­tīgs miegs,» at­gā­di­na K. Iva­novs. «Ja cil­vēks to­mēr sa­slimst, ir kār­tī­gi jā­ār­stē­jas, un ti­kai tad var at­sākt ie­ras­tās ak­ti­vi­tā­tes. Kad or­ga­nisms vēl ir vī­ru­su vai bak­tē­ri­ju tok­sī­nu ie­tek­mē, slo­dze var no­da­rīt lie­lu kai­tē­ju­mu un ne­ga­tī­vi ie­tek­mēt ve­se­lī­bu vēl il­gi pēc tam.»

Maz­liet par no­rū­dī­ša­nos:

  • No­rū­dī­ša­nās ir sis­te­mā­tisks un pa­kā­pe­nisks asins­ri­tes un ner­vu tre­niņš, ku­ru no fi­zio­lo­ģi­jas vie­dok­ļa vis­la­bāk sākt brī­dī, kad cil­vēks nav akū­ti sa­sli­mis vai arī tik­ko at­la­bis pēc sli­mī­bas.
  • Lai no no­rū­dī­ša­nās bū­tu jē­ga, tā nav jā­veic kam­pa­ņas vei­dā, bet sis­te­mā­tis­ki.
  • Vis­vien­kār­šā­kās no­rū­dī­ša­nās me­to­des ir no­rī­vē­ša­nās ar mit­ru dvie­li, ie­tī­ša­nās mit­rā pel­dpa­la­gā; du­ša, van­na, va­sa­rā – pel­dē­ša­nās, stai­gā­ša­na ba­sām kā­jām.
  • No­rū­dī­ša­nās pro­ce­dū­ru in­ten­si­tā­te un il­gums ir jā­pa­lie­li­na ļo­ti pa­kā­pe­nis­ki.
  • Ja cil­vēks ir sa­sli­mis, no­gu­ris un slik­ti jū­tas, no­rū­do­ties jā­ie­vē­ro pie­sar­dzī­ba, jo se­viš­ķi ve­cā­kiem ļau­dīm.
  • Mak­si­mā­li ie­tei­cams iz­man­tot no­rū­dī­ša­nās ie­spē­jas brī­vā da­bā. Īpa­ši lab­vē­lī­ga ie­tek­me uz or­ga­nis­mu ir pie­jū­ras gai­sam, jo tas ne­sa­tur pu­tek­ļus un kai­tī­gos mikro­bus, ir ba­gāts ar ozo­nu un mi­ne­rāl­vie­lām – sā­li, bro­mu un jo­du.
  • Kak­la no­rū­dī­ša­nai var to ska­lot ar vē­su ūde­ni vai mi­ne­rāl­ūde­ni, ēst sal­dē­ju­mu.
  • Ja grib, var veikt no­rū­dī­ša­nās pro­ce­dū­ras ti­kai at­se­viš­ķām ķer­me­ņa da­ļām, to­mēr ļo­ti sva­rī­gi ir no­rū­dīt vi­su or­ga­nis­mu ko­pu­mā.
  • Efek­tī­vas ir kontra­stpro­ce­dū­ras, kur pār­mai­ņus iz­man­to sil­tu un auk­stu ūde­ni, pie­mē­ram, ap­lais­to­ties vai du­šo­jo­ties. Jā­sāk ar sil­tu­mu un jā­beidz ar auk­stu­mu, pa­kā­pe­nis­ki pa­lie­li­not tem­pe­ra­tū­ras star­pī­bu.
  • No­rū­dī­ša­nās pro­ce­dū­ra, kur iz­man­to auk­stu ūde­ni, ir efek­tī­va, ja āda pēc tās kļūst sār­ta. Ja tas ne­no­tiek, pa­lie­li­niet pro­ce­dū­ras il­gu­mu. To pār­trauc, kad cil­vēks jū­tas ne­daudz no­sa­lis.
  • No­rū­dī­ša­nos ie­tei­cams ap­vie­not ar vis­pā­rē­jās fi­zis­kās sa­ga­ta­vo­tī­bas stip­ri­nā­ša­nu un ve­se­lī­ga dzī­ves­vei­da prin­ci­pu ie­vē­ro­ša­nu.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais