Kad iesnas piemetas, jāosta karsta maize, arī zvirbuļu mēsli, ap degunu jāapsien karsti kāposti – vēsta tautas ticējums. Ir vēl savdabīgāki ieteikumi, piemēram, sadedzināt zilu dziju un pelnus iekaisīt degunā vai arī pīpēt nātru stublājus. Folkloras padomus gan neizmantosim praktiski, bet tie liecina, ka arī mūsu senči ir pazinuši iesnas. Grūti spriest, cik bieži tās piemeklēja ļaudis pirms vairākiem gadsimtiem, bet šodien aprēķināts, ka mūsu klimatā katrs cilvēks ar šo problēmu saskaras divas līdz piecas reizes gadā.
Ārstēt vai neārstēt? «Nepiekrītu izplatītajam teicienam: ja iesnas ārstē, tās ilgst septiņas dienas, bet ja neārstē – turpinās nedēļu.Tas drīzāk vērtējams kā joks. Ja tā būtu taisnība, tad nevienam cilvēkam nebūtu iesnu komplikāciju – vidusauss iekaisuma, kakla sāpju, deguna blakusdobumu iekaisumu,» komentē ārsts Kaspars Ivanovs. «Vēl viens būtisks arguments, kāpēc iesnas ir jāārstē: jo ātrāk spēsim novērst infekciju, jo mazāk citu cilvēku saslimušais pagūs aplipināt.Pat ja pašam cilvēkam iesnu izraisītāji mikroorganismi neko sevišķi ļaunu nenodara, viņš riskē nodot infekciju kādam citam, kurš var saslimt daudz nopietnāk.»
Risks deguna blakusdobumiem
«Elpceļu vīrusi, nokļūstot deguna gļotādā, rada tūsku, kas ātri pieņemas spēkā,» stāsta ārsts. «Deguna gļotādas turpinājums ir deguna blakusdobumu gļotāda, un iekaisums var pāriet arī uz to. Rezultātā atveres, kas savieno deguna dobumu ar blakusdobumiem, tiek sašaurinātas vai pilnīgi aizliktas, tāpēc sekrēts, ko izdala blakusdobumu gļotāda, nevar izplūst dabiskā ceļā, bet sakrājas dobumos, un tā rodas iekaisums, kura klasiskie simptomi ir sāpes vaigu, pieres vai acu apvidū, bet netrūkst arī gadījumu, kad iekaisums norit bez spilgti izteiktiem simptomiem. Lai gan deguns elpo šķietami brīvi, nav aizlikts un iesnas it kā beigušās, tomēr ir sajūta, ka tās turpinās, īpaši – no rītiem un vakaros, šņaucot degunu. Dažreiz izmainās balss un to pamana apkārtējie, dažkārt balss izmaiņas jūt cilvēks pats. Šādā situācijā noteikti jādodas pie ārsta. Kad sākas komplikācijas, lieta ir daudz nopietnāka un ārstēšanās var turpināties mēnešiem ilgi, kas ir neizdevīgi gan no veselības un pašsajūtas viedokļa, gan arī ekonomiski. Tāpēc iekaisuma izraisītāji ir maksimāli ātri jāuzveic. Tāpat ir ļoti vērtīgi, ja, lietojot ekoloģiski tīru dabas vielu produktu, mēs varam sekmēt iesnu ātrāku izārstēšanu un samazināt komplikāciju risku.»
Jāatgādina vēl un vēl
«Aktualitāti nekad nezaudē arī dzīvesveida ieteikumi, kas palīdz nesaslimt ar elpceļu vīrusu izraisītajām slimībām, – pastaigas svaigā gaisā un telpu vēdināšana, jo tā nepatīk vīrusiem; sezonai piemērots apģērbs, fiziskā aktivitāte un norūdīšanās, veselīgs uzturs, pietiekama šķidruma uzņemšana un pilnvērtīgs miegs,» atgādina K. Ivanovs. «Ja cilvēks tomēr saslimst, ir kārtīgi jāārstējas, un tikai tad var atsākt ierastās aktivitātes. Kad organisms vēl ir vīrusu vai baktēriju toksīnu ietekmē, slodze var nodarīt lielu kaitējumu un negatīvi ietekmēt veselību vēl ilgi pēc tam.»
Mazliet par norūdīšanos: