DEGUSTĀCIJA: Meklējam labākos šprotu konservus

© f64

Vai zi­nāt, kas špro­tēm ko­pīgs ar la­bu vī­nu? Arī tām jā­no­ga­ta­vo­jas. Ja šie kon­ser­vi ir ēda­mi jau di­vas ne­dē­ļas kopš ra­žo­ša­nas brī­ža, tad sa­vu pa­tie­so garš­u tie ie­gūst, ātr­ākais, pēc se­šiem mē­ne­šiem vai, vēl la­bāk, pēc ga­da. Žur­nāls Mā­ja. Vir­tu­ve tes­tē­ja des­mit da­žā­du Lat­vi­jas ra­žo­tā­ju špro­tes.

Kā­pēc špro­tēm tik il­gi jā­no­ga­ta­vo­jas? Tad zi­vis ir pil­nī­bā sa­sū­ku­šās ar eļ­ļu, at­do­dot tai sa­vu pi­kan­to kū­pi­nā­ju­mu. Tā tiek ie­gū­ta špro­tēm tik rak­stu­rī­gā garš­a. Teik­siet, kon­ser­vos daudz eļ­ļas un, tā­tad, arī daudz ka­lo­ri­ju? Bet ne­viens jau ne­ēd tās bun­džām, pie­tiek ar da­žām ziv­ti­ņām sa­lā­tos vai uz bro­kas­tu mai­zes, lai ie­gū­tu E, A, B1 un B2 vi­ta­mī­nus, kā arī or­ga­nis­mam tik ne­pie­cie­ša­mās mi­ne­rāl­vie­las hro­mu, fos­fo­ru un kal­ci­ju.

RĪ­GAS ZELTS (stik­la bur­ci­ņā). 250 g, zi­vis ne ma­zāk kā 175 g. Ra­žo­tājs SI­A Gam­ma-A. Sa­stā­vā kū­pi­nā­tas brēt­li­ņas, augu eļ­ļa, sāls. 100 pro­duk­ta ir 17 g ol­bal­tum­vie­lu, 0 g ogļ­hid­rā­tu un 32 g tau­ku.

Vēr­tē­tā­ji uz­tei­ca ziv­ju mai­go garš­u un jū­ta­mo dū­mu pie­si­tie­nu. To­mēr da­žiem li­kās, ka špro­tēm ir diez­gan iz­teik­ta sau­les­pu­ķu eļ­ļas pie­gar­ša un pa­šas zi­vis mīk­stas. Ziv­ti­ņu iz­mērs ide­āls, vie­na ku­mo­sa lie­lu­mā. At­zi­nī­gi no­vēr­tēts bur­ci­ņas di­zains.

RĪ­GAS DZIN­TARS. 240 g, zi­vis 168 g. Ra­žo­tājs SI­A Kur­šu ze­me. Sa­stā­vā ne ma­zāk kā 70% kū­pi­nā­tu brēt­li­ņu, 27,5% augu eļ­ļas un ne vai­rāk kā 2,5% sāls. 100 g pro­duk­ta ir 17,0 g ol­bal­tum­vie­lu, 0 g ogļ­hid­rā­tu un 32 g tau­ku.

Šīs špro­tes gan­drīz vi­si vēr­tē­ja kā pa­sā­ļas. Garš­as zi­ņā esot kla­sis­ka vēr­tī­ba, ta­ču pā­rāk iz­teik­ta sau­les­pu­ķu eļ­ļas garš­a, bez sal­ve­tes ne­iz­tikt. Bū­tu la­bas sa­lā­tos ar vā­rī­tām olām, rī­siem vai kar­tu­pe­ļiem. Ko­pu­mā vai­rā­kums vēr­tē­tā­ju uz­tei­ca la­bo tek­stū­ru un garš­u ba­lan­su.

RĪ­GAS ZELTS. 190 g, zi­vis 133 g. Ra­žo­tājs SI­A Gam­ma-A. Sa­stā­vā 75% kū­pi­nā­tu reņ­ģu vai brēt­li­ņu, 24% augu eļ­ļas, sāls. 100 g pro­duk­ta ir 17 g ol­bal­tum­vie­lu un 32 g tau­ku.

Špro­tes garš­īgas, ar mai­gu, bet jū­ta­mu kū­pi­nā­ju­mu. Da­žiem to­mēr šķi­ta, ka zi­vis va­rē­ja būt kaut ne­daudz pi­kan­tā­kas. Kon­sis­ten­ce ļo­ti la­ba. Pra­sī­gā­kie ziv­ju cie­nī­tā­ji at­zi­na, ka špro­te la­ba, bet eļ­ļa ne vi­sai, ar iz­teik­tu pēc­gar­šu.

LIE­LĀS ZEL­TA ŠPRO­TES. 190 g, zi­vis ne ma­zāk kā 70%. Ra­žots pēc SI­A Ga­te MS pa­sū­tī­ju­ma. Sa­stā­vā kū­pi­nā­tas zi­vis, augu eļ­ļa, sāls. 100 g pro­duk­ta ir 17 g ol­bal­tum­vie­lu, 0 g ogļ­hid­rā­tu un 32 g tau­ku.

Vai­rā­kums vēr­tē­tā­ju at­zi­na, ka garš­a nav slik­ta, bet va­rē­ja būt iz­teik­tāks kū­pi­nā­jums. Par špro­tu kon­sis­ten­ci do­mas da­lī­jās – da­žam pa­ti­ka, ka ziv­ti­ņas pa­lie­las un nav tvir­tas, da­žam sa­vu­kārt ne­pa­ti­ka, ka špro­tes pā­rāk mīk­stas un jūk ār­ā. Ļo­ti garš­īgas, kā pirms 20 ga­diem.

ŠPRO­TES EĻ­ĻĀ. 240 g, zi­vis 168 g. Pēc Ri­mi pa­sū­tī­ju­ma ra­žots No­rthland. Sa­stā­vā ne ma­zāk par 70% kū­pi­nā­tu brēt­li­ņu, ne ma­zāk par 27,5% rap­šu eļ­ļas un sāls. 100 g pro­duk­ta ir 14,3 g ol­bal­tum­vie­lu, 1,6 g sāls un 36,4 g tau­ku.

Lai gan špro­tēm krā­sa diez­gan pe­lē­cī­ga, uz ma­zo ziv­ti­ņu garš­u tas ne­kā­du ie­spai­du ne­at­stā­ja, tā at­zī­ta tu­vu iz­ci­lai. Ja nu vie­nī­gi kū­pi­nā­jums va­rē­tu būt ne­daudz iz­teik­tāks. Špro­tī­te ar sa­vu rak­stu­ru.

 

ŠPRO­TES EĻ­ĻĀ (bez kon­ser­van­tiem). 240 g, zi­vis ne ma­zāk kā 168 g. Ra­žo­tājs Bras­la LVA. Sa­stā­vā 70% kū­pi­nā­tu brēt­li­ņu, 28% augu eļ­ļas, 2% sāls. 100 g pro­duk­ta ir 0 g ogļ­hid­rā­tu, 17 g ol­bal­tum­vie­lu un 32 g tau­ku.

Sāls va­rē­tu būt ma­zāk, bet kū­pi­nā­ju­ma garš­as vai­rāk. Sa­stā­vā nav no­rā­dīts, kā­da eļ­ļa kon­ser­vos iz­man­to­ta, bet tās garš­a šķi­ta ne pā­rāk pa­tī­ka­ma. Kon­sis­ten­ce la­ba, jūt asa­ci­ņu. Vēr­tē­tā­ji se­ci­nā­ja, ka šīs špro­tes esot stan­dar­ta va­ri­ants.

 

ŠPRO­TES EĻ­ĻĀ. 240 g. Ra­žo­tājs Brī­vais vil­nis. Sa­stā­vā 70% kū­pi­nā­tu brēt­li­ņu un reņ­ģu, 30% augu eļ­ļas, pār­ti­kas sāls. 100 g pro­duk­ta ir 17 g ol­bal­tum­vie­lu, 32 g tau­ku un 0 g ogļ­hid­rā­tu.

Dau­dziem pa­ti­ka iz­teik­tā kū­pi­nā­ju­ma garš­a. Pēc jū­ta­mā rūg­te­nu­ma va­rē­ja se­ci­nāt, ka zi­vis zve­jo­tas va­sa­rā. Kon­sis­ten­ce va­rē­tu būt stin­grā­ka, jo da­žas ziv­ti­ņas bi­ja pa­grū­ti uz­spraust uz dak­ši­ņas. Eļ­ļas par daudz.

 

LIE­LĀS ŠPRO­TES EĻ­ĻĀ. 160 g, zi­vis ne ma­zāk kā 112 g. Ra­žo­tājs SI­A Gam­ma-A. Sa­stā­vā kū­pi­nā­tas reņ­ģes, augu eļ­ļa, sāls. Zi­vis zve­jo­tas Bal­ti­jas jū­rā. 100 g pro­duk­ta ir 18 g ol­bal­tum­vie­lu un 23 g tau­ku.

Zi­vis vieg­li jūk ār­ā, pa­sā­ļas, ne­var uz­likt uz mai­zes, bet vēr­tē­tā­ji at­zi­na, ka zi­vis bun­džā sa­lik­tas ļo­ti rū­pī­gi. Tā teikt, smu­kas, bet diez­gan asa­kai­nas, ļo­ti iz­gar­šo­ja­mi ik­ri. Pra­sās spē­cī­gāks kū­pi­nā­jums, kas past­ip­ri­nā­tu špro­tu garš­u.

 

ŠPRO­TES EĻ­ĻĀ (pro­dukts ne­sa­tur ĢMO). 240 g, zi­vis ne ma­zāk kā 168 g. Ra­žots ziv­ju fab­ri­kā Kai­ja. Sa­stā­vā 70% kū­pi­nā­tu brēt­li­ņu, rap­šu eļ­ļa, 1,2% pār­ti­kas sāls. 100 g pro­duk­ta ir 17 g ol­bal­tum­vie­las, 0 g ogļ­hid­rā­tu un 32 g tau­ku.

Par šīm špro­tēm do­mas da­lī­jās, da­žiem tās šķi­ta pā­rāk trek­nas, ci­tiem kā bau­dā­mas un garš­īgas. Vie­ni tei­ca, ka špro­tes ir la­bas un pi­kan­tas, ci­ti uz­svē­ra, ka garš­a va­rē­tu būt vēl iz­teik­tā­ka.

MĀ­JA. VIR­TU­VE IE­SA­KA:

ŠPRO­TES EĻ­ĻĀ (ne­sa­tur kon­ser­van­tus). 240 g, ziv­ju ne ma­zāk kā 70%. Ra­žo­tājs SI­A Sa­bied­rī­ba IMS, Lat­vi­ja. Sa­stā­vā kū­pi­nā­tas Bal­ti­jas brēt­li­ņas, augu eļ­ļa, sāls. 100 g pro­duk­ta ir 17 g ol­bal­tum­vie­lu un 32 g tau­ku.

Ma­zas un gar­das. Stiprs kū­pi­nā­jums, bet garš­īgs, špro­tes nav sā­ļas. Arī eļ­ļa at­zī­ta par kva­li­ta­tī­vu. Labs garš­vie­lu un kū­pi­nā­ju­ma līdz­svars. Pa­pil­du garš­as sa­jū­ta. Kon­sis­ten­ce va­rē­tu būt ne­daudz stin­grā­ka. Špro­tu krā­sa ro­si­na ape­tī­ti.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais