Dunalcniece Zigrīda Manteja ir titula Latvijas radošākā sieviete 2005. gada ieguvēja un ir to godam pelnījusi. Sākusi gandrīz no gruvešiem, no mazumiņa, un tagad viņas bioloģiskā zemnieka saimniecība Turaidas ir izaugusi. Zigrīda ar vīru Andri audzē ārstnieciskās tējas un iegūst medu. 2012. gadā saimnieces stropi saņēmuši sakoptāko stropu Latvijā goda nosaukumu.
Turaidu saimniecei dažādi gājis dzīvē, bet nu viņa teic, ka tikusi uz zaļa zara. Pirms 14 gadiem iesāka savu biznesu Dunalkas pagastā. «2000. gadā es biju bezdarbniece, bezpajumtniece un toreiz dzīvoju Medzes pagastā. Viss sākās no nulles. Atnācu uz Dunalku aprūpēt vecu cilvēku. Radās iespēja cirst krūmus. Varēju piestrādāt pie saimniekiem. 2003. gadā radās doma, ka es gribu kaut ko savu. Pamazām audzēju zemenes, pēc tam puķes. Ar tējām sāku tad, kad redzēju, ka ar puķēm laiks beidzies. Sāku līdzdarboties Eiropas Savienības projektos par biškopību, ārstnieciskajiem augiem un bioloģisko lauksaimniecību. Kļuvu par bioloģisko zemnieci,» sākumu atceras Zigrīda.
Mazākā Latvijā
«Augu dziedinošo spēku pazina jau senatnē, un droši var teikt, ka augu ārstniecība ir tikpat veca kā pati cilvēce,» teic Zigrīda. Tējas labprāt dzeram ikdienā pie vakariņu galda vai tiekoties ar draugiem. «Viena veida tēju var dzert septiņas līdz desmit dienas – visu ar mēru, neko nevajag par daudz. Katram ir jāveido pašam savi tējas dzeršanas rituāli: var saldināt ar medu, ar cukuru, kā kuram patīk. Man garšo dažādu tēju maisījumi. Tie spēj stiprināt organismu ar dabas doto enerģētiku, ko katrs augs saņem no zemes, no saules, no ūdens un gaisa. Katram ziedam piemīt sava veida dziedinošā iedarbība, tikai jāmāk pareizi pazīt un ievākt ārstniecības augus.»
Turaidu saimniece pazīst ārstnieciskos augus, un tam noder gan kursos un semināros gūtās zināšanas, gan no mammas un vecmāmiņas pārmantotās. Zigrīda zina stāstīt, ka vispopulārākās tējas ir kumelītes, melisa, piparmētra, avenes, upenes. «Garajos rudens vakaros noskaņai iesaku baudīt vīgriezi, kādu lapiņu no salvijas, pelašķi. Maisījumam var pielikt klāt kliņģerītes lapu. Vakariem noskaņai var iedegt arī kādu sveci. Un, ja vēl iekurina pirti, tad vairāk neko nevajag.»
Zigrīda stāsta, ka drogu sagatavošana nav viegls darbs – ievākt, sasmalcināt, kaltēt un izžāvēt, bet darbošanās veselīga un tā ir arī atpūta, esot līdzsvarā ar dabu un pašiem augiem. Laiks, tējas gatavojot, paiet rikšiem no rīta līdz vakaram. «Manā saimniecībā nav lielu daudzumu, bet mazā apjomā un kvalitatīvi. Zeme ir 2,4 hektāri, un tā ir vismazākā platība bioloģiskajam zemniekam Latvijā. Slēdzu līgumus ar lielajiem bioloģiskajiem zemniekiem par tēju vākšanu viņu laukos,» atklāj Zigrīda.
Izglīto sabiedrību
Turaidu saimniece domā arī par tēju iepakojumu, jo gribas, lai būtu konkurētspējīgi un glīti. Zigrīdas tējas sākumā pakotas plastmasas maisiņos, tad nāca auduma maisiņi ar mīļiem uzrakstiem, vēlāk caurspīdīgas turzas un tagad tēju var iegādāties papīra iepakojumā komplektā ar medus burciņu.
Turaidu tēja iegādājama Rīgā, ekoveikalā Klēts un vēl citos veikalos. Liepājā laba sadarbība ir ar Līvas bodi, ekoveikaliem un citiem zaļi domājošajiem.
Turaidas šovasar apmeklējušas ekskursantu grupas, arī no ārzemēm bijuši jaunieši. Viņi gribējuši redzēt, kā top tēja, un Zigrīda tad rādījusi visu tējas ražošanas procesu – no sēklas līdz tējas paciņai. «Domāju, ka tas ir labi, ka bērni jau no mazotnes redz, kā top tēja. Viņus interesē arī, kas notiek pirtī. Tad es skaidroju visādus pirts rituālus: pirtī, piemēram, var noziesties arī ar medu, lai būtu gluda āda. Bērni ēd medu, bet nevar iedomāties, ka to var izmantot arī citādi. Mana pirts tikai šogad tapusi, un ir vesels rituāls, kā mēs varam relaksēties,» par jaunumu stāsta saimniece.
Dzīve sakārtojas
«Man ir vīra plecs un arī darbs veicas,» Zigrīda runā par privāto dzīvē. Medzē tā bija sašķobījusies, un tikai jaunajā dzīvesvietā, Dunalkā, viņa sastapa savu otro pusīti Andri. Nu abi vada kopā jau otro gadu, un vīrs daudz palīdz saimniecībā – tur, kur vajadzīga stiprā vīrieša roka. «Tas ir jauki manos gados nebūt vienai. Man ir 60, un es nekautrējos no saviem gadiem. Andris ir astoņus gadus par mani vecāks, bet mēs jauki sadzīvojam. Tagad es esmu laimīga sieviete. Mana dzīve ir sakārtojusies, bet tas nenotika tūlīt un tagad – tas bija ilgstoši, grūti un pakāpeniski. Bet savu dzīvi neviens svešs nevar sakārtot, tikai es pati,» analizē Zigrīda.
Viņa uzskata, ka sievietēm vajadzētu būt uzņēmīgākām, jo no jaunām sievietēm vairāk dzirdot: nevaru, negribu. «Tas mani traucē. Man gribētos redzēt, ka jaunie cilvēki būtu vairāk uzņēmīgi. Mājas lasītājiem novēlu sirdsmieru un saticību, lai cilvēki Latvijā labi justos. Mēs esam laimīgi, ka pie mums nav kara. Es nevaru, negribu – to vajadzētu izmest ārā. Darīt tik, cik katrs var. Man arī lēni iet, un es 14 gadu strādāju šajā jomā – soli pa solītim.
IETEICAMĀS TĒJAS
Bērzs
Bērza lapas un pumpuri satur vielas, kam ir izteiktas urīndzenošas īpašības, to darbības rezultātā no organisma tiek izvadīts liekais ūdens, samazinās tūskas. Der organisma attīrīšanai. Jāatzīmē, ka šai tējai ir pretiekaisuma un vielmaiņu stimulējošas īpašības, tāpēc bērza lapu, pumpuru un mizas pielietojums tautas medicīnā ir ļoti plašs. Iepriecina, ka bērza lapu tēju var lietot ikdienā, ja tikai apmierina šīs tējas specifiskā smarža un garša. Bērza lapu tēju vienmēr var dzert, kad ir kuņģa un zarnu trakta darbības traucējumi.
Sarkanais āboliņš
Sarkanā āboliņa tējai piemīt atkrēpošanu veicinoša, vielmaiņu uzlabojoša, pretiekaisuma darbība. Lieto arī kā diurētisku un antiseptisku līdzekli; saaukstēšanās laikā, drudža ārstēšanai.
Avene
Aveņu lapu un augļu tēju lieto kā sviedrējošu un temperatūru pazeminošu līdzekli gripas, augšējo elpceļu iekaisuma gadījumā, zāļu garšas uzlabošanai.
Liepziedi
Liepziediem piemīt sviedrējoša, pretdrudža, diurētiska, temperatūru pazeminoša, nomierinoša, asinsspiedienu pazeminoša iedarbība.
Pelašķi
Pelašķu tēju lieto iekaisumu un brūču dziedēšanai, klepus novēršanai; rūgtvielas stimulē ēstgribu un gremošanas orgānu sulu sekrēciju, pazemina temperatūru, novērš vēdera uzpūšanos.
Rasaskrēsliņš
Rasaskrēsliņa tēju lieto elpošanas ceļu iekaisumiem; tā veicina atkrēpošanu, uzlabo kuņģa darbību un vielmaiņu; der aknu un nieru slimībām, ieteicams sievietēm.
Vīgrieze
Vīgriežu tēju lieto kā sviedrējošu līdzekli temperatūras pazemināšanai un saaukstēšanās laikā, klepus gadījumā un kā nomierinošu pirms miega.
Upene
Upeņu tēja kolosāla, ļoti aromātiska un garšīga vitamīnu saturoša tēja, piemērota saaukstēšanās laikā kā sviedrējošs līdzeklis.
Melisa
Melisas tēju lieto galvenokārt kā nomierinošu, vakarā pirms gulētiešanas fizisku pārslodžu, stresa gadījumā.
Maisījums pret saaukstēšanos
Saaukstēšanās laikā Zigrīdas ģimenei garšo tēja, kur pieliek upeņu lapas, aveņu lakstus, liepziedus un lapas, melisu, kumelīti.