VESELĪBA: Tē­ju pa­vēl­nie­ces padomi

© Fēlikss Sitņikovs

Du­nalc­nie­ce Zig­rī­da Man­te­ja ir ti­tu­la Lat­vi­jas ra­do­šā­kā sie­vie­te 2005. ga­da ie­gu­vē­ja un ir to go­dam pel­nī­ju­si. Sā­ku­si gan­drīz no gru­ve­šiem, no ma­zu­mi­ņa, un ta­gad vi­ņas bio­lo­ģis­kā zem­nie­ka saim­nie­cī­ba Tu­rai­das ir iz­au­gu­si. Zig­rī­da ar vī­ru An­dri audzē ārst­nie­cis­kās tē­jas un ie­gūst me­du. 2012. ga­dā saim­nie­ces stro­pi sa­ņē­mu­ši sa­kop­tā­ko stro­pu Lat­vi­jā go­da no­sau­ku­mu.

Tu­rai­du saim­nie­cei da­žā­di gā­jis dzī­vē, bet nu vi­ņa teic, ka ti­ku­si uz za­ļa za­ra. Pirms 14 ga­diem ie­sā­ka sa­vu biz­ne­su Du­nal­kas pa­gas­tā. «2000. ga­dā es bi­ju bez­darb­nie­ce, bez­pa­jumt­nie­ce un to­reiz dzī­vo­ju Me­dzes pa­gas­tā. Viss sā­kās no nul­les. At­nā­cu uz Du­nal­ku ap­rū­pēt ve­cu cil­vē­ku. Ra­dās ie­spē­ja cirst krū­mus. Va­rē­ju pie­strā­dāt pie saim­nie­kiem. 2003. ga­dā ra­dās do­ma, ka es gri­bu kaut ko sa­vu. Pa­ma­zām audzē­ju ze­me­nes, pēc tam pu­ķes. Ar tē­jām sā­ku tad, kad re­dzē­ju, ka ar pu­ķēm laiks bei­dzies. Sā­ku līdz­dar­bo­ties Eiro­pas Sa­vie­nī­bas pro­jek­tos par biš­ko­pī­bu, ārst­nie­cis­ka­jiem augiem un bio­lo­ģis­ko lauk­saim­nie­cī­bu. Kļu­vu par bio­lo­ģis­ko zem­nie­ci,» sā­ku­mu at­ce­ras Zig­rī­da.

Ma­zā­kā Lat­vi­jā

«Augu dzie­di­no­šo spē­ku pa­zi­na jau se­nat­nē, un dro­ši var teikt, ka augu ārst­nie­cī­ba ir tik­pat ve­ca kā pa­ti cil­vē­ce,» teic Zig­rī­da. Tē­jas lab­prāt dze­ram ik­die­nā pie va­ka­ri­ņu gal­da vai tie­ko­ties ar drau­giem. «Vie­na vei­da tē­ju var dzert sep­ti­ņas līdz des­mit die­nas – vi­su ar mē­ru, ne­ko ne­va­jag par daudz. Kat­ram ir jā­vei­do pa­šam sa­vi tē­jas dzer­ša­nas ri­tu­āli: var sal­di­nāt ar me­du, ar cu­ku­ru, kā ku­ram pa­tīk. Man gar­šo da­žā­du tē­ju mai­sī­ju­mi. Tie spēj stip­ri­nāt or­ga­nis­mu ar da­bas do­to ener­ģē­ti­ku, ko katrs augs sa­ņem no ze­mes, no sau­les, no ūdens un gai­sa. Kat­ram zie­dam pie­mīt sa­va vei­da dzie­di­no­šā ie­dar­bī­ba, ti­kai jā­māk pa­rei­zi pa­zīt un ie­vākt ārst­nie­cī­bas augus.»

Tu­rai­du saim­nie­ce pa­zīst ārst­nie­cis­kos augus, un tam no­der gan kur­sos un se­mi­nā­ros gū­tās zi­nā­ša­nas, gan no mam­mas un vec­mā­mi­ņas pār­man­to­tās. Zig­rī­da zi­na stās­tīt, ka vis­po­pu­lā­rā­kās tē­jas ir ku­me­lī­tes, me­li­sa, pi­par­mēt­ra, ave­nes, upe­nes. «Ga­ra­jos ru­dens va­ka­ros no­ska­ņai ie­sa­ku bau­dīt vī­grie­zi, kā­du la­pi­ņu no sal­vi­jas, pe­laš­ķi. Mai­sī­ju­mam var pie­likt klāt kliņ­ģe­rī­tes la­pu. Va­ka­riem no­ska­ņai var ie­degt arī kā­du sve­ci. Un, ja vēl ie­ku­ri­na pir­ti, tad vai­rāk ne­ko ne­va­jag.»

Zig­rī­da stās­ta, ka dro­gu sa­ga­ta­vo­ša­na nav viegls darbs – ie­vākt, sa­smal­ci­nāt, kal­tēt un iz­žā­vēt, bet dar­bo­ša­nās ve­se­lī­ga un tā ir arī at­pū­ta, esot līdz­sva­rā ar da­bu un paš­iem augiem. Laiks, tē­jas ga­ta­vo­jot, pa­iet rik­šiem no rī­ta līdz va­ka­ram. «Ma­nā saim­nie­cī­bā nav lie­lu dau­dzu­mu, bet ma­zā ap­jo­mā un kva­li­ta­tī­vi. Ze­me ir 2,4 hek­tā­ri, un tā ir vis­ma­zā­kā pla­tī­ba bio­lo­ģis­ka­jam zem­nie­kam Lat­vi­jā. Slē­dzu lī­gu­mus ar lie­la­jiem bio­lo­ģis­ka­jiem zem­nie­kiem par tē­ju vāk­ša­nu vi­ņu lau­kos,» at­klāj Zig­rī­da.

Iz­glī­to sa­bied­rī­bu

Tu­rai­du saim­nie­ce do­mā arī par tē­ju ie­pa­ko­ju­mu, jo gri­bas, lai bū­tu kon­ku­rēt­spē­jī­gi un glī­ti. Zig­rī­das tē­jas sā­ku­mā pa­ko­tas plast­ma­sas mai­si­ņos, tad nā­ca audu­ma mai­si­ņi ar mī­ļiem uz­rak­stiem, vē­lāk caur­spī­dī­gas tur­zas un ta­gad tē­ju var ie­gā­dā­ties pa­pī­ra ie­pa­ko­ju­mā kom­plek­tā ar me­dus bur­ci­ņu.

Tu­rai­du tē­ja ie­gā­dā­ja­ma Rī­gā, eko­vei­ka­lā Klēts un vēl ci­tos vei­ka­los. Lie­pā­jā la­ba sa­dar­bī­ba ir ar Lī­vas bo­di, eko­vei­ka­liem un ci­tiem za­ļi do­mā­jo­ša­jiem.

Tu­rai­das šo­va­sar ap­mek­lē­ju­šas ek­skur­san­tu gru­pas, arī no ār­ze­mēm bi­ju­ši jaun­ie­ši. Vi­ņi gri­bē­ju­ši re­dzēt, kā top tē­ja, un Zig­rī­da tad rā­dī­ju­si vi­su tē­jas ra­žo­ša­nas pro­ce­su – no sēk­las līdz tē­jas pa­ci­ņai. «Do­mā­ju, ka tas ir la­bi, ka bēr­ni jau no ma­zot­nes redz, kā top tē­ja. Vi­ņus in­te­re­sē arī, kas no­tiek pir­tī. Tad es skaid­ro­ju vi­sā­dus pirts ri­tu­ālus: pir­tī, pie­mē­ram, var no­zies­ties arī ar me­du, lai bū­tu glu­da āda. Bēr­ni ēd me­du, bet ne­var ie­do­mā­ties, ka to var iz­man­tot arī ci­tā­di. Ma­na pirts ti­kai šo­gad ta­pu­si, un ir ve­sels ri­tu­āls, kā mēs va­ram re­lak­sē­ties,» par jau­nu­mu stās­ta saim­nie­ce.

Dzī­ve sa­kār­to­jas

«Man ir vī­ra plecs un arī darbs vei­cas,» Zig­rī­da ru­nā par pri­vā­to dzī­vē. Me­dzē tā bi­ja sa­šķo­bī­ju­sies, un ti­kai jaun­ajā dzī­ves­vie­tā, Du­nal­kā, vi­ņa sa­sta­pa sa­vu ot­ro pus­īti An­dri. Nu abi va­da ko­pā jau ot­ro ga­du, un vīrs daudz pa­līdz saim­nie­cī­bā – tur, kur va­ja­dzī­ga stip­rā vī­rie­ša ro­ka. «Tas ir jau­ki ma­nos ga­dos ne­būt vie­nai. Man ir 60, un es ne­kaut­rē­jos no sa­viem ga­diem. An­dris ir as­to­ņus ga­dus par ma­ni ve­cāks, bet mēs jau­ki sa­dzī­vo­jam. Ta­gad es es­mu lai­mī­ga sie­vie­te. Ma­na dzī­ve ir sa­kār­to­ju­sies, bet tas ne­no­ti­ka tū­līt un ta­gad – tas bi­ja ilg­sto­ši, grū­ti un pa­kā­pe­nis­ki. Bet sa­vu dzī­vi ne­viens svešs ne­var sa­kār­tot, ti­kai es pa­ti,» ana­li­zē Zig­rī­da.

Vi­ņa uz­ska­ta, ka sie­vie­tēm va­ja­dzē­tu būt uz­ņē­mī­gā­kām, jo no jaun­ām sie­vie­tēm vai­rāk dzir­dot: ne­va­ru, ne­gri­bu. «Tas ma­ni trau­cē. Man gri­bē­tos re­dzēt, ka jaun­ie cil­vē­ki bū­tu vai­rāk uz­ņē­mī­gi. Mā­jas la­sī­tā­jiem no­vē­lu sirds­mie­ru un sa­ti­cī­bu, lai cil­vē­ki Lat­vi­jā la­bi jus­tos. Mēs esam lai­mī­gi, ka pie mums nav ka­ra. Es ne­va­ru, ne­gri­bu – to va­ja­dzē­tu iz­mest ār­ā. Da­rīt tik, cik katrs var. Man arī lē­ni iet, un es 14 ga­du strā­dā­ju ša­jā jo­mā – so­li pa so­lī­tim.

IE­TEI­CA­MĀS TĒ­JAS

Bērzs

Bēr­za la­pas un pum­pu­ri sa­tur vie­las, kam ir iz­teik­tas urīn­dze­no­šas īpa­šī­bas, to dar­bī­bas re­zul­tā­tā no or­ga­nis­ma tiek iz­va­dīts lie­kais ūdens, sa­ma­zi­nās tūs­kas. Der or­ga­nis­ma at­tī­rī­ša­nai. Jā­at­zī­mē, ka šai tē­jai ir pret­ie­kai­su­ma un viel­mai­ņu sti­mu­lē­jo­šas īpa­šī­bas, tā­pēc bēr­za la­pu, pum­pu­ru un mi­zas pie­lie­to­jums tau­tas me­di­cī­nā ir ļo­ti plašs. Ie­prie­ci­na, ka bēr­za la­pu tē­ju var lie­tot ik­die­nā, ja ti­kai ap­mie­ri­na šīs tē­jas spe­ci­fis­kā smar­ža un gar­ša. Bēr­za la­pu tē­ju vien­mēr var dzert, kad ir kuņ­ģa un zar­nu trak­ta dar­bī­bas trau­cē­ju­mi.

Sar­ka­nais ābo­liņš

Sar­ka­nā ābo­li­ņa tē­jai pie­mīt at­krē­po­ša­nu vei­ci­no­ša, viel­mai­ņu uz­la­bo­jo­ša, pret­ie­kai­su­ma dar­bī­ba. Lie­to arī kā di­urē­tis­ku un anti­sep­tis­ku lī­dzek­li; sa­auk­stē­ša­nās lai­kā, dru­dža ār­stē­ša­nai.

Ave­ne

Ave­ņu la­pu un aug­ļu tē­ju lie­to kā svied­rē­jo­šu un tem­pe­ra­tū­ru pa­ze­mi­no­šu lī­dzek­li gri­pas, aug­šē­jo elp­ce­ļu ie­kai­su­ma ga­dī­ju­mā, zā­ļu gar­šas uz­la­bo­ša­nai.

Liep­zie­di

Liep­zie­diem pie­mīt svied­rē­jo­ša, pret­dru­dža, di­urē­tis­ka, tem­pe­ra­tū­ru pa­ze­mi­no­ša, no­mie­ri­no­ša, asins­spie­die­nu pa­ze­mi­no­ša ie­dar­bī­ba.

Pe­laš­ķi

Pe­laš­ķu tē­ju lie­to ie­kai­su­mu un brū­ču dzie­dē­ša­nai, kle­pus no­vēr­ša­nai; rūgt­vie­las sti­mu­lē ēst­gri­bu un gre­mo­ša­nas or­gā­nu su­lu sek­rē­ci­ju, pa­ze­mi­na tem­pe­ra­tū­ru, no­vērš vē­de­ra uz­pū­ša­nos.

Ra­sas­krēs­liņš

Ra­sas­krēs­li­ņa tē­ju lie­to el­po­ša­nas ce­ļu ie­kai­su­miem; tā vei­ci­na at­krē­po­ša­nu, uz­la­bo kuņ­ģa dar­bī­bu un viel­mai­ņu; der ak­nu un nie­ru sli­mī­bām, ie­tei­cams sie­vie­tēm.

Vī­grie­ze

Vī­grie­žu tē­ju lie­to kā svied­rē­jo­šu lī­dzek­li tem­pe­ra­tū­ras pa­ze­mi­nā­ša­nai un sa­auk­stē­ša­nās lai­kā, kle­pus ga­dī­ju­mā un kā no­mie­ri­no­šu pirms mie­ga.

Upe­ne

Upe­ņu tē­ja ko­lo­sā­la, ļo­ti aro­mā­tis­ka un gar­šī­ga vi­ta­mī­nu sa­tu­ro­ša tē­ja, pie­mē­ro­ta sa­auk­stē­ša­nās lai­kā kā svied­rē­jošs lī­dzek­lis.

Me­li­sa

Me­li­sas tē­ju lie­to gal­ve­no­kārt kā no­mie­ri­no­šu, va­ka­rā pirms gu­lēt­ie­ša­nas fi­zis­ku pār­slo­džu, stre­sa ga­dī­ju­mā.

Mai­sī­jums pret sa­auk­stē­ša­nos

Sa­auk­stē­ša­nās lai­kā Zig­rī­das ģi­me­nei gar­šo tē­ja, kur pie­liek upe­ņu la­pas, ave­ņu lak­stus, liep­zie­dus un la­pas, me­li­su, ku­me­lī­ti.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.