PADOMI: Špi­ke­ris pa­rei­zā ķir­bja mek­lē­ju­mos

© Leonīds Gusevs

Ja viens ķir­bis ir vai­rāk pie­mē­rots svai­gai ēša­nai, cits būs kā ra­dīts tie­ši zu­pu vai bie­ze­ņu pa­ga­ta­vo­ša­nai, vēl cits iz­rā­dī­sies glu­ži ne­aiz­vie­to­jams pil­dī­ša­nai, sa­vu­kārt su­lu spie­ša­nai īs­ti lai­kā pa­vi­sam cits... Lai ne­kļū­tu par zvē­ri­nā­tu ķir­bju nī­dē­ju, bet gan par pār­lie­ci­nā­tu ķir­bju at­ka­rī­go, kat­rai va­ja­dzī­bai no dau­dza­jiem apaļ­vē­de­rai­ņiem ik rei­zi ir jā­māk iz­vē­lē­ties to vie­nī­go īs­to.

 

Svies­ta ķir­bis

der SA­LĀ­TIEM, DE­SER­TIEM, KON­SER­VIEM, BIE­ZE­ŅIEM

Svies­ta ķir­bim (but­ter­nut) ir ga­re­na, vie­nā ga­lā ne­daudz bum­bie­ri at­gā­di­no­ša, no­apa­ļo­ta for­ma un sa­mē­rā blī­va, bie­za struk­tū­ra. Ķir­bim ir ko­ši dzel­te­na vai oran­ža krā­sa un iz­teik­ta ķir­bja garš­a un smar­ža, kas dau­dziem ne­pa­ti­kā liek raukt de­gu­nu.

Svies­ta ķir­bi vis­bie­žāk iz­man­to kon­ser­vē­ša­nai – gan ga­ta­vo­jot to sal­dā vei­dā ko­pā ar krust­nag­li­ņām un ci­do­ni­jām, gan sā­ļā vei­dā – ar ķip­lo­kiem.

Svai­gā vei­dā ķir­bi var sa­rī­vēt un mik­sēt sa­lā­tos ko­pā ar bur­kā­niem, ābo­liem, kā­pos­tiem vai dzēr­ve­nēm.

No svies­ta ķir­bja sa­nāk la­bi bie­ze­ņi un krēm­zu­pas.

Šķē­lī­tēs sa­griezts, ap­kai­sīts ar garš­vie­lām un ap­cepts, svies­ta ķir­bis ir la­ba al­ter­na­tī­va cep­tiem kar­tu­pe­ļiem.

Svies­ta ķir­bim liels pluss ir tas, ka, vie­nu ga­lu no­grie­žot, pā­rē­jā da­ļa tik ātr­i kā ci­tu šķir­ņu ķir­bjiem ne­bo­jā­jas, jo grie­zu­ma vie­ta pār­klā­jas ar da­bis­ku že­lej­vei­da plē­vī­ti un pa­sar­gā to no bo­jā­ša­nās.

Mus­kat­ķir­bis

der SU­LĀM, SVAI­GIEM SA­LĀ­TIEM, KON­SER­VĒ­ŠA­NAI

Šķir­nei ‘Mus­ca­de de Provence’, pie­mē­ram, nav iz­teik­tas ti­pis­kās ķir­bju garš­as, ķir­bji ir ļo­ti su­lī­gi, tā­pēc mus­kat­ķir­bjus vis­la­bāk iz­man­tot su­lu spie­ša­nai, svai­gu sa­lā­tu ga­ta­vo­ša­nai vai kon­ser­vē­ša­nai. Su­lī­gais ķir­bis kon­ser­vē­jot tik ļo­ti ne­iz­šķī­dīs kā mil­tai­nā­kie, ga­ļī­gā­kie ra­di­nie­ki. No mus­kat­ķir­bja sa­nāk ļo­ti garš­īgas krēm­zu­pas.

Ķir­bis ‘Us­hi­ki – kuri’

der BIE­ZE­ŅIEM, ZU­PĀM 

‘Us­hi­ki – kuri’: spi­cas for­mas ķir­bji ar ko­ši oran­žu mi­zu ir vie­ni no ve­se­lī­gā­ka­jiem un uz­tur­vēr­tī­bas zi­ņā vēr­tī­gā­ka­jiem ķir­bjiem. Vis­la­bāk bū­tu, ja tos ēs­tu svai­gus, to­mēr spē­cī­gās smar­žas un iz­teik­tās garš­as dēļ dau­dziem tie īs­ti ne­gar­šo.

Ko­šās krā­sas dēļ ķir­bis la­bi der da­žā­du dār­ze­ņu krēm­zu­pu, ķir­bja bie­ze­ņa un ķir­bja mēr­ču pa­ga­ta­vo­ša­nai. No šīs šķir­nes ga­ta­vo­tie bie­ze­ņi un put­ras sa­nāk ļo­ti tu­mī­gi. Pa­tei­co­ties ko­ša­jai krā­sai, ro­das ie­spaids, ka ēdie­nam pie­vie­no­ta ola.

Spa­ge­ti ķir­bis

IDE­ĀLA AL­TER­NA­TĪ­VA MA­KA­RO­NIEM

Spa­ge­ti ķir­bji ir ga­re­ni un vi­zu­āli at­gā­di­na ka­ba­čus. Gal­ve­nā ro­zī­nī­te: ga­ta­vo­jot ķir­bis sa­da­lās šķied­rās, kas at­gā­di­na spa­ge­ti. Ga­ta­vo­jot ķir­bja spa­ge­ti, da­ra tā: ķir­bi ga­re­nis­ki pār­griež uz pus­ēm, iz­ņem sēk­las, ķir­bi iz­cep un pēc tam no mi­zām iz­ka­sa šķied­rai­nos spa­ge­ti. Tos pa­ras­ti pa­sniedz ar kā­du to­mā­tu vai ga­ļas mēr­ci. Tas gan jā­at­ce­ras: ķir­bi ne­drīkst pār­cept – tad šķied­ras iz­jūk!

Spa­ge­ti ķir­bjus var arī pil­dīt – tos ga­re­nis­ki pār­griež, pil­da ar pus­vā­rī­tiem rī­siem, ga­ļu vai dār­ze­ņiem un ce­peš­krās­nī iz­cep.

Šiem ķir­bjiem nav kla­sis­kās ķir­bja garš­as, tie drī­zāk at­gā­di­na ka­ba­čus.

Me­loņ­ķir­bis

der SU­LĀM

Me­loņ­ķir­bis ir ide­āli pie­mē­rots su­lu spie­ša­nai. Šīs šķir­nes ķir­bji pa­ras­ti iz­aug lie­li, viens ķir­bis vi­dē­ji sver ap­tu­ve­ni 10 kg, tā­pēc sal­dās su­las sa­nāk daudz. Me­loņ­ķir­bja su­la la­bi garš­o gan vie­na pa­ti, gan kom­bi­nā­ci­jā ar ābo­lu, bur­kā­nu, dzēr­ve­ņu vai smilts­ērk­šķu su­lu.

Riek­stu ķir­bis

der SVAI­GIEM SA­LĀ­TIEM, KRĒ­MĪ­GIEM BIE­ZE­ŅIEM

Riek­stu ķir­bis vis­la­bāk garš­o svai­gā vei­dā. Vēl ne­ga­ta­va ķir­bja garš­a ir nei­trā­la, bet past­āvot ķir­bis ie­gūst iz­teik­ti riek­stai­nu garš­u. Ja garš­o, ķir­bi var grauzt kā ābo­lu, ja ne, no tiem ga­ta­vo svai­gus sa­lā­tus, mik­sē­jot ar bur­kā­niem, ābo­liem, cit­ro­na su­lu un ķir­bju sēk­lu eļ­ļu vai kā­du ci­tu eļ­ļu. Svai­gā vei­dā ķir­bi var sa­griezt ma­zos ga­ba­li­ņos un pie­vie­not svai­gi blen­de­rē­tiem kok­tei­ļiem – gan sal­da­jiem ogu, gan dār­ze­ņu.

Pār­strā­dā­tā vei­dā riek­stu ķir­bis la­bi der bie­ze­ņu ga­ta­vo­ša­nai – tas sa­nāk ko­ši dzel­tens, nav ūde­ņains, bet pa­tī­ka­mi krē­mīgs – ide­āla pie­de­va ga­ļas un ziv­ju ēdie­niem.

Riek­stu ķir­bja īpa­šais pluss ir tas, ka mi­za pa­ras­ti ne­pār­kok­snē­jas, ķir­bis ir vieg­li sa­grie­žams.

‘Turk’s Turbans’

VE­SE­LĪ­GĀ­KAIS NO VI­SIEM ĶIR­BJIEM

Vi­zu­āli iz­ska­tās ļo­ti skais­ti, jo ķir­bim ir krā­sai­na mi­za un tā­da kā ce­pu­rī­te. Šis ķir­bis tiek uz­ska­tīts par dzied­nie­cis­kā­ko no vi­siem ķir­bjiem, jo sa­tur ļo­ti daudz vi­ta­mī­nu un mi­ne­rāl­vie­lu. Ide­āli bū­tu to ēst svai­gā vei­dā, ta­ču ķir­bim pie­mīt iz­teik­ti spe­ci­fis­kā ķir­bja garš­a. In­te­re­san­tā iz­ska­tā dēļ šo ķir­bi pa­ras­ti pil­da un cep krās­nī, ta­ču to var arī griezt ga­ba­li­ņos un ga­ta­vot sau­tē­ju­mos līdz­īgi kā ka­ba­čus.

De­ko­ra­tī­vie ķir­bī­ši

der PIL­DĪ­ŠA­NAI, PUT­RĀM

Vi­si ma­zie, de­ko­ra­tī­vie ķir­bī­ši ir ēda­mi, ti­kai jā­rē­ķi­nās, ka tie ļo­ti ātr­i no­ga­ta­vo­jas, un, il­gāk stā­vot, mi­za kļūst ļo­ti cie­ta. Un vēl – šiem ma­za­jiem ķir­bī­šiem ēda­mās da­ļas ir gau­žām maz – pār­is centi­met­ri. Pa­ras­ti ma­zos ķir­bī­šus iz­man­to pil­dī­ša­nai – ķir­bim no­griež ce­pu­rī­ti, iz­grebj sēk­lot­ni un ķir­bī­ti pie­pil­da ar dār­ze­ņiem, ga­ļu, sē­nēm, pus­vā­rī­tiem rī­siem, uz­liek ce­pu­rī­ti at­pa­kaļ un krās­nī iz­cep, līdz ķir­bja mīk­stums kļūst ga­tavs. Ja grib, pil­dī­tam ķir­bim ce­pu­rī­ti var ne­likt, bet pil­dī­ju­mu pār­kai­sīt ar sie­ru. Ma­zo ķir­bī­šu šķir­ne ‘Baby Boo’, pie­mē­ram, ir pie­mē­ro­ta bēr­nu uz­tu­ram: ķir­bja mīk­stums ir ļo­ti gaišs, un, pie­vie­no­jot man­nas put­rai, tas pil­nī­bā iz­jūk un put­rā nav pat pa­ma­nāms. Sa­vu­kārt bē­bī­šu ķir­bi pil­dot un ce­pot krās­nī, ķir­bja ma­sa iz­šķīst un kļūst līdz­īga kar­tu­pe­ļu biez­put­rai.

 

‘Ma­ri­na di chioggia’

der kā GARŠ­VIE­LA

Ķir­bis ar ļo­ti ne­pa­ras­tu, iz­teik­smī­gu iz­ska­tu – iz­teik­ti gru­bu­ļai­nu, bie­zu un ļo­ti cie­tu mi­zu. Pa­šu ķir­bi iz­man­to gan biez­zu­pu, gan svai­gu sa­lā­tu ga­ta­vo­ša­nai, to­mēr vis­vēr­tī­gā­kā ir šīs šķir­nes ķir­bja mi­za. Mi­zu no­griež, sa­maļ ga­ļas ma­šī­nā un pēc tam iz­kal­tē. Iz­kal­tē­to mi­zu kā garš­vie­lu pie­vie­no, ga­ta­vo­jot zu­pas vai mēr­ces.

PA­DOMS

  • Vis­la­bāk ķir­bi gla­bāt vē­sā­kā vie­tā, pie­mē­ram, zem gal­da, kur to ne­ap­spīd tie­ši sau­les sta­ri.
  • Ķir­bi liek tā­dā leņ­ķī, kā­dā tas audzis, jo vie­ta, kas sa­skā­ru­sies ar zem­i, ir iz­tu­rī­gā­ka.
  • Pēc no­vāk­ša­nas no lau­ka no ķir­bja no­trauc pie­li­pu­šās ze­mes. Lai no mi­zas ne­no­ber­ztu da­bī­go aiz­sar­gkār­tu, to ne­drīkst maz­gāt ar ūde­ni.
  • Gla­bā­jot ķir­bi ne­drīkst ci­lāt no vie­tas uz vie­tu, jo kus­ti­not vi­du­cī sāk dīgt sēk­las.
  • Ja ķir­bi vie­nā rei­zē ne­iz­man­to, ne­pie­cie­ša­mo dau­dzu­mu no­griež, bet ne­aiz­tiek ķir­bja sēk­lot­ni. Ķir­bi at­stāj uz da­žām mi­nū­tēm – grei­zu­ma vie­ta no­ra­sos. Ar na­zi asa­ri­ņas pār­ziež pār griez­to vie­tu – šķid­rums kā lī­me pār­klās ķir­bja po­ras un pa­sar­gās no bo­jā­ša­nās.
  • Aiz­sāk­tu ķir­bi ne­gla­bā po­li­eti­lē­na mai­si­ņā – pār­is die­nās tas sa­pūs!

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.