Ja viens ķirbis ir vairāk piemērots svaigai ēšanai, cits būs kā radīts tieši zupu vai biezeņu pagatavošanai, vēl cits izrādīsies gluži neaizvietojams pildīšanai, savukārt sulu spiešanai īsti laikā pavisam cits... Lai nekļūtu par zvērinātu ķirbju nīdēju, bet gan par pārliecinātu ķirbju atkarīgo, katrai vajadzībai no daudzajiem apaļvēderaiņiem ik reizi ir jāmāk izvēlēties to vienīgo īsto.
Sviesta ķirbis
der SALĀTIEM, DESERTIEM, KONSERVIEM, BIEZEŅIEM
Sviesta ķirbim (butternut) ir garena, vienā galā nedaudz bumbieri atgādinoša, noapaļota forma un samērā blīva, bieza struktūra. Ķirbim ir koši dzeltena vai oranža krāsa un izteikta ķirbja garša un smarža, kas daudziem nepatikā liek raukt degunu.
Sviesta ķirbi visbiežāk izmanto konservēšanai – gan gatavojot to saldā veidā kopā ar krustnagliņām un cidonijām, gan sāļā veidā – ar ķiplokiem.
Svaigā veidā ķirbi var sarīvēt un miksēt salātos kopā ar burkāniem, āboliem, kāpostiem vai dzērvenēm.
No sviesta ķirbja sanāk labi biezeņi un krēmzupas.
Šķēlītēs sagriezts, apkaisīts ar garšvielām un apcepts, sviesta ķirbis ir laba alternatīva ceptiem kartupeļiem.
Sviesta ķirbim liels pluss ir tas, ka, vienu galu nogriežot, pārējā daļa tik ātri kā citu šķirņu ķirbjiem nebojājas, jo griezuma vieta pārklājas ar dabisku želejveida plēvīti un pasargā to no bojāšanās.
Muskatķirbis
der SULĀM, SVAIGIEM SALĀTIEM, KONSERVĒŠANAI
Šķirnei ‘Muscade de Provence’, piemēram, nav izteiktas tipiskās ķirbju garšas, ķirbji ir ļoti sulīgi, tāpēc muskatķirbjus vislabāk izmantot sulu spiešanai, svaigu salātu gatavošanai vai konservēšanai. Sulīgais ķirbis konservējot tik ļoti neizšķīdīs kā miltainākie, gaļīgākie radinieki. No muskatķirbja sanāk ļoti garšīgas krēmzupas.
Ķirbis ‘Ushiki – kuri’
der BIEZEŅIEM, ZUPĀM
‘Ushiki – kuri’: spicas formas ķirbji ar koši oranžu mizu ir vieni no veselīgākajiem un uzturvērtības ziņā vērtīgākajiem ķirbjiem. Vislabāk būtu, ja tos ēstu svaigus, tomēr spēcīgās smaržas un izteiktās garšas dēļ daudziem tie īsti negaršo.
Košās krāsas dēļ ķirbis labi der dažādu dārzeņu krēmzupu, ķirbja biezeņa un ķirbja mērču pagatavošanai. No šīs šķirnes gatavotie biezeņi un putras sanāk ļoti tumīgi. Pateicoties košajai krāsai, rodas iespaids, ka ēdienam pievienota ola.
Spageti ķirbis
IDEĀLA ALTERNATĪVA MAKARONIEM
Spageti ķirbji ir gareni un vizuāli atgādina kabačus. Galvenā rozīnīte: gatavojot ķirbis sadalās šķiedrās, kas atgādina spageti. Gatavojot ķirbja spageti, dara tā: ķirbi gareniski pārgriež uz pusēm, izņem sēklas, ķirbi izcep un pēc tam no mizām izkasa šķiedrainos spageti. Tos parasti pasniedz ar kādu tomātu vai gaļas mērci. Tas gan jāatceras: ķirbi nedrīkst pārcept – tad šķiedras izjūk!
Spageti ķirbjus var arī pildīt – tos gareniski pārgriež, pilda ar pusvārītiem rīsiem, gaļu vai dārzeņiem un cepeškrāsnī izcep.
Šiem ķirbjiem nav klasiskās ķirbja garšas, tie drīzāk atgādina kabačus.
Meloņķirbis
der SULĀM
Meloņķirbis ir ideāli piemērots sulu spiešanai. Šīs šķirnes ķirbji parasti izaug lieli, viens ķirbis vidēji sver aptuveni 10 kg, tāpēc saldās sulas sanāk daudz. Meloņķirbja sula labi garšo gan viena pati, gan kombinācijā ar ābolu, burkānu, dzērveņu vai smiltsērkšķu sulu.
Riekstu ķirbis
der SVAIGIEM SALĀTIEM, KRĒMĪGIEM BIEZEŅIEM
Riekstu ķirbis vislabāk garšo svaigā veidā. Vēl negatava ķirbja garša ir neitrāla, bet pastāvot ķirbis iegūst izteikti riekstainu garšu. Ja garšo, ķirbi var grauzt kā ābolu, ja ne, no tiem gatavo svaigus salātus, miksējot ar burkāniem, āboliem, citrona sulu un ķirbju sēklu eļļu vai kādu citu eļļu. Svaigā veidā ķirbi var sagriezt mazos gabaliņos un pievienot svaigi blenderētiem kokteiļiem – gan saldajiem ogu, gan dārzeņu.
Pārstrādātā veidā riekstu ķirbis labi der biezeņu gatavošanai – tas sanāk koši dzeltens, nav ūdeņains, bet patīkami krēmīgs – ideāla piedeva gaļas un zivju ēdieniem.
Riekstu ķirbja īpašais pluss ir tas, ka miza parasti nepārkoksnējas, ķirbis ir viegli sagriežams.
‘Turk’s Turbans’
VESELĪGĀKAIS NO VISIEM ĶIRBJIEM
Vizuāli izskatās ļoti skaisti, jo ķirbim ir krāsaina miza un tāda kā cepurīte. Šis ķirbis tiek uzskatīts par dziednieciskāko no visiem ķirbjiem, jo satur ļoti daudz vitamīnu un minerālvielu. Ideāli būtu to ēst svaigā veidā, taču ķirbim piemīt izteikti specifiskā ķirbja garša. Interesantā izskatā dēļ šo ķirbi parasti pilda un cep krāsnī, taču to var arī griezt gabaliņos un gatavot sautējumos līdzīgi kā kabačus.
Dekoratīvie ķirbīši
der PILDĪŠANAI, PUTRĀM
Visi mazie, dekoratīvie ķirbīši ir ēdami, tikai jārēķinās, ka tie ļoti ātri nogatavojas, un, ilgāk stāvot, miza kļūst ļoti cieta. Un vēl – šiem mazajiem ķirbīšiem ēdamās daļas ir gaužām maz – pāris centimetri. Parasti mazos ķirbīšus izmanto pildīšanai – ķirbim nogriež cepurīti, izgrebj sēklotni un ķirbīti piepilda ar dārzeņiem, gaļu, sēnēm, pusvārītiem rīsiem, uzliek cepurīti atpakaļ un krāsnī izcep, līdz ķirbja mīkstums kļūst gatavs. Ja grib, pildītam ķirbim cepurīti var nelikt, bet pildījumu pārkaisīt ar sieru. Mazo ķirbīšu šķirne ‘Baby Boo’, piemēram, ir piemērota bērnu uzturam: ķirbja mīkstums ir ļoti gaišs, un, pievienojot mannas putrai, tas pilnībā izjūk un putrā nav pat pamanāms. Savukārt bēbīšu ķirbi pildot un cepot krāsnī, ķirbja masa izšķīst un kļūst līdzīga kartupeļu biezputrai.
‘Marina di chioggia’
der kā GARŠVIELA
Ķirbis ar ļoti neparastu, izteiksmīgu izskatu – izteikti grubuļainu, biezu un ļoti cietu mizu. Pašu ķirbi izmanto gan biezzupu, gan svaigu salātu gatavošanai, tomēr visvērtīgākā ir šīs šķirnes ķirbja miza. Mizu nogriež, samaļ gaļas mašīnā un pēc tam izkaltē. Izkaltēto mizu kā garšvielu pievieno, gatavojot zupas vai mērces.
PADOMS