Krāsainas un spilgtas sukādes no ogām, augļiem vai dārzeņiem – garšīgs saldums, ar ko var panašķēties saldummīļi. Sukādes ir kaltēts produkts, un varētu šķist, ka tās ir veselīgas, taču tas ir mānīgi, jo gatavojot pievieno cukuru.
Sukādes var pagatavot mājās, bet, lai to izdarītu, galvenais – vajadzīga pacietība. Tās atšķirsies no veikalā pirktajām, būs cietākas. Pagatavošanas process ir vienkāršs, bet vajadzīgs laiks. Sukādes var pagatavot no citrusaugļiem – citroniem, apelsīniem, mandarīniem, arī no melonēm, rabarberiem, visdažādākajām ogām, ķirbjiem un pat no arbūzu miziņām, kabačiem un baklažāniem. Uzskata, ka visgaršīgākās sukādes izdodas no apelsīniem un laima, nedaudz skābenas – no citroniem, bet ar rūgtuma piedevu – no greipfrūtiem un mandarīniem. Pēc klasiskās receptes sukādes gatavo šādi, piemēram, apelsīnu miziņas izmērcē aukstā ūdenī trīs diennaktis, divreiz dienā mainot ūdeni. Pēc tam mizas uz 10 minūtēm atstāj sāls ūdenī. Sukādes gatavo ar trīs paņēmieniem, liekot mizas vārošā sīrupā. Vāra 10 minūšu, pēc tam pārtrauc procesu, notur 10 līdz 24 stundas. Vārīšanas beigās pievieno citronskābi. Pēc trešās vārīšanas reizes miziņas liek uz sieta un ļauj sīrupam pilnībā sacietēt. Pēcvārīšanas sukādes apviļā cukurā un kaltē cepeškrāsnī. Sukādes var izmantot kā pildījumu kēksos, ruletēs, ar tām var dekorēt želeju, suflē, pīrādziņus un saldējumu.
Noderīgi!
* Pareizi sagatavotas sukādes saglabā savas īpašības ilgu laiku – 6 līdz 12 mēnešus.
* Bojāšanās procesu ietekmē cukura kristāli.
* Sukādes uzglabā tumšā, vēsā telpā stikla burciņās, kā arī slēgtās kartona kārbās, kurās ieklāts papīrs.
* Sukādēm ieteicams izvēlēties blīvus augļus – ābolus, bumbierus, aprikozes, apelsīnus, citronus, ķiršus, plūmes un citus. No zemeņu un arbūza mīkstuma sukādes neiznāks, bet no ananasa, melones un ķirbja izdosies.
Recepte:
Sukādes no ķirbja ar apelsīniem
SASTĀVDAĻAS: kilograms ķirbja,apelsīns, 200 ml ūdens, 800 g cukura.
PAGATAVOŠANA: ķirbi notīra no mizas un sēklām, sagriež kubikos, pārkaisa ar cukuru. Kad no ķirbja izdalās sula, tā jānolej. Apelsīnu nomazgā, uzlej vārošu ūdeni, sagriež nelielos gabaliņos kopā ar mizu. Izņem sēklas, uzlej vārošu ūdeni un vāra 10 minūšu. Cukuram uzlej apelsīnu novārījumu kopā ar apelsīna gabaliņiem, liek uz lēnas uguns un vāra, kamēr cukurs pilnībā izšķīst. Vārošu sīrupu uzlej sagatavotajiem ķirbja gabaliņiem. Atdzisušo masu liek uz lēnas uguns un vāra, kamēr ķirbja gabaliņi kļūst caurspīdīgi, bet sīrups – biezs kā medus. Savārītos ķirbja gabaliņus izņem no sīrupa, nosusina, apviļā cukurā. Pārējo sīrupu ar apelsīna gabaliņiem izmanto kā parastu ievārījumu, bet svaigo ķirbja sulu var uzvārīt un saliet sterilizētās burkās.