Viens no kritērijiem, pēc kuriem mēs apzināti vai neapzināti vērtējam citu cilvēku vecumu, ir vingrums un lokanība. Piemēram, stīva, smagnēja un neveikla piecelšanās no krēsla vai izkāpšana no mašīnas tūlīt liek domāt, ka dāmai vai kungam ir vairāk gadu, nekā varētu spriest pēc labi koptās ārienes un mūsdienīgā ģērbšanās stila. Nereti domas raisās tālāk: kā ir ar mani pašu, vai manas locītavas ļauj šīs kustības veikt graciozi un ātri? Lai varētu apstiprinoši atbildēt uz šo jautājumu rīt, parīt un pēc daudziem gadiem, par locītavu veselību ir jārūpējas kopš jaunības.
Vislabāk to darīt jau tad, kad locītavas vēl nesūta pirmos brīdinājuma signālus, kas var izpausties kā neliels diskomforts, kāpjot pa kāpnēm, pieceļoties no sēdus vai guļus stāvokļa, noliecoties, velkot zeķes utt. Locītavas mīl kustības, bet nemīl pārslodzi, tās ir pareizi jānodarbina un vienlaikus arī jāsaudzē. Savu ieguldījumu locītavu veselībā dod arī racionāls uzturs un mērķtiecīgi lietoti uztura bagātinātāji.
Ja rodas locītavu problēmas
Ja parādās locītavu sāpes, kustību ierobežojums, pietūkums un citi traucējoši simptomi, jādodas pie ārsta. Locītavā ir daudz dažādu struktūru: locītavas apvalks, muskuļu cīpslas, saites, locītavas kapsula un skrimslis, kura biezums ir tikai 5 mm. Ar gadiem skrimslis nolietojas, taču normālā situācijā arī nodilis skrimslis ir pietiekami gluds un locītavā saglabājas salīdzinoši laba slīdamība. Turpretī, ja attīstās osteoartrīts, kas ir izplatītākā no locītavu slimībām, skrimslī rodas daudz mikroskopisku plaisiņu, trūkst tā saukto proteoglikānu – savienojumu, kas veido skrimšļa pamatvielu. Virsma kļūst nelīdzena un rada kustību apgrūtinājumu. Iekaisuma procesā, skrimslim drūpot, atbrīvojas bioloģiski aktīvas vielas, kas kairina sinoviālo apvalku, tas pietūkst, spiež uz locītavas kapsulu un cīpslām, tāpēc cilvēks jūt sāpes. Taču līdzīgas izpausmes var būt arī citām kaitēm. Medicīna pazīst vairāk nekā 1000 dažādu locītavu slimību, un ir nepieciešamas speciālas zināšanas, lai noteiktu pareizu diagnozi un nozīmētu piemērotu ārstēšanu.
Veselīgas kustības
Locītavām jādod iespēja kustēties. Ja tās nenodarbina, stīvums piezogas krietni agrāk. Vēlamas vienmērīgas fiziskās nodarbības, kas nav saistītas ar spējiem atsitieniem un triecieniem. Stepa aerobiku ieteicams nomainīt pret peldēšanu vai riteņbraukšanu, var arī cilāt vieglu svaru. Par labu nāk arī nūjošana un vienkārši regulāras, pietiekami ilgas pastaigas.
Par fizisko nodarbību intensitāti un ilgumu vajadzētu konsultēties ar ārstu, fizioterapeitu vai kompetentu treneri, jo tas atkarīgs no vecuma, vispārējās veselības un fiziskās sagatavotības. Ja cilvēks tomēr nolemj vingrot patstāvīgi, jāatceras, ka locītavām ļoti svarīga ir iesildīšanās pirms intensīvākas slodzes. Arī pārpūlēties nav vēlams. Nelielas muskuļu sāpes pēc vingrošanas, iespējams, pieder pie lietas, bet, ja tās nav pārgājušas vēl pēc 48 stundām, tad slodze ir bijusi pārmērīga. Ļoti būtiski ir arī uzmanīties, ceļot un nesot smagākas lietas. Ja gadās locītavas savainot, tās ir kārtīgi jāizārstē.
Arī ikdienā nepieciešams ik pa laikam nedaudz izkustēties – mainīt pozu, sēžot pie datora, piecelties, pastaigāt, izstaipīties, neizmantot liftu, bet kāpt pa kāpnēm.
Muskuļi un stāja
Spēcīgi muskuļi un saišu aparāts stiprina un satur locītavas. Ja muskuļi ir vāji, locītavām tiek lielāka slodze, noturot ķermeņa svaru. Tas negatīvi ietekmē gan muguru, gan ceļus un gūžas. Piemēram, vāji augšstilbu muskuļi veicina ceļu locītavu problēmas. Stipri vēdera, muguras un sēžas muskuļi palīdz ķermenim labāk noturēt līdzsvaru un pareizu stāju, līdz ar to locītavas ir mazāk pakļautas savainojumu riskam, piemēram, klūpot. Jāatceras arī stāvēt un sēdēt taisni, jo laba stāja nepieciešama praktiski visām locītavām un iekšējiem orgāniem. Izkopt stāju palīdz staigāšana, peldēšana, nūjošana, dejošana.
Svara normalizēšana
Locītavu veselības saglabāšana ir viens no daudziem vērā ņemamiem argumentiem par labu tam, ka derētu tomēr saņemties un mēģināt atbrīvoties no liekā svara. Katrs kilograms rada locītavām papildu slodzi, pieaug spiediens uz tām, un skrimslis ātrāk nodilst. Samazinot lieko ķermeņa masu, tiek atslogoti ceļi, gūžas un mugura, kam tas viss jānes.
Ieteicamie produkti
Locītavu veselībai svarīgs ir sabalansēts un pilnvērtīgs uzturs, kurā netrūkst kvalitatīvu olbaltumvielu, labo taukskābju, minerālvielu un vitamīnu. Lai kauli būtu veseli, uzturā jānodrošina pietiekami daudz kalcija, kas ir piena produktos, arī brokoļos, kāpostos, vīģēs u. c. Svarīgs ir arī D vitamīns, kas nepieciešams kalcija vielmaiņai. Galvenie D vitamīna avoti uzturā ir treknās zivis (piemēram, siļķe, skumbrija, lasis), ikri, sviests, olu dzeltenumi, siers, pētersīļi. Treknajās zivīs atrodamas arī omega-3 taukskābes. Stipriem muskuļiem vajadzīgas olbaltumvielas, tās tiek uzņemtas ar liesu gaļu, jūras produktiem, pākšaugiem. Visbiežāk olbaltumvielu mūsu uzturā netrūkst. Pateicoties savām antioksidantu īpašībām, ieteicami ir A, C un E vitamīni, kā arī selēns. C vitamīns atrodams dažādos augļos, ogās un dārzeņos, piemēram, upenēs, citrusaugļos, ābolos, dillēs, paprikā. E vitamīns ir pilngraudu produktos, avokado, saulespuķu sēkliņās, zemesriekstos u. c. Savukārt selēna avots uzturā ir laši, Brazīlijas rieksti, auzas, brūnie rīsi.
Glikozamīns un hondroitīns
Jau vairāk nekā 40 gadu locītavu veselībai lieto uztura bagātinātājus, kas satur glikozamīnu. Cilvēka organismā glikozamīns vai tā polimēri ir gandrīz visos audos, bet visvairāk – locītavu skrimšļos. Glikozamīns piedalās locītavu virsmu, cīpslu, saišu, sinoviālā šķidruma, ādas, nagu, sirds vārstuļu, asinsvadu, kuņģa un zarnu trakta, elpceļu un urīnceļu gļotaino sekrētu veidošanā. Glikozamīns vajadzīgs locītavu deģeneratīvo izmaiņu profilaksei. Hondroitīns ir dabisks polimērs, kas atrodams skrimšļu audos un saistaudos. Izteikts pieņēmums, ka hondroitīns palīdz uzturēt skrimšļa elastību, kā arī neitralizēt vielas, kas veicina skrimšļa noārdīšanos. Par efektīvu osteoartrīta profilakses līdzekli tikusi atzīta hondroitīna kombinācija ar glikozamīnu. Tā lietojama ilgāka kursa veidā.