VESELĪBA: Lo­cī­ta­vām drau­dzīgs dzī­ves­veids

© publicitātes

Viens no kri­tē­ri­jiem, pēc ku­riem mēs ap­zi­nā­ti vai ne­ap­zi­nā­ti vēr­tē­jam ci­tu cil­vē­ku ve­cu­mu, ir vin­grums un lo­ka­nī­ba. Pie­mē­ram, stī­va, smag­nē­ja un ne­veik­la pie­cel­ša­nās no krēs­la vai iz­kāp­ša­na no ma­šī­nas tū­līt liek do­māt, ka dā­mai vai kun­gam ir vai­rāk ga­du, ne­kā va­rē­tu spriest pēc la­bi kop­tās ār­ie­nes un mūs­die­nī­gā ģēr­bša­nās sti­la. Ne­re­ti do­mas rai­sās tā­lāk: kā ir ar ma­ni pa­šu, vai ma­nas lo­cī­ta­vas ļauj šīs kus­tī­bas veikt gra­ci­ozi un ātr­i? Lai va­rē­tu ap­stip­ri­no­ši at­bil­dēt uz šo jau­tā­ju­mu rīt, pa­rīt un pēc dau­dziem ga­diem, par lo­cī­ta­vu ve­se­lī­bu ir jā­rū­pē­jas kopš jau­nī­bas.

Vis­la­bāk to da­rīt jau tad, kad lo­cī­ta­vas vēl ne­sū­ta pir­mos brī­di­nā­ju­ma sig­nā­lus, kas var iz­paus­ties kā ne­liels dis­kom­forts, kāp­jot pa kāp­nēm, pie­ce­ļo­ties no sē­dus vai gu­ļus stā­vok­ļa, no­lie­co­ties, vel­kot ze­ķes utt. Lo­cī­ta­vas mīl kus­tī­bas, bet ne­mīl pār­slo­dzi, tās ir pa­rei­zi jā­no­dar­bi­na un vien­lai­kus arī jā­sau­dzē. Sa­vu ie­gul­dī­ju­mu lo­cī­ta­vu ve­se­lī­bā dod arī ra­ci­onāls uz­turs un mērķ­tie­cī­gi lie­to­ti uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­ji.

Ja ro­das lo­cī­ta­vu pro­blē­mas

Ja pa­rā­dās lo­cī­ta­vu sā­pes, kus­tī­bu ie­ro­be­žo­jums, pie­tū­kums un ci­ti trau­cē­jo­ši sim­pto­mi, jā­do­das pie ār­sta. Lo­cī­ta­vā ir daudz da­žā­du struk­tū­ru: lo­cī­ta­vas ap­valks, mus­ku­ļu cīp­slas, sai­tes, lo­cī­ta­vas kap­su­la un skrim­slis, ku­ra bie­zums ir ti­kai 5 mm. Ar ga­diem skrim­slis no­lie­to­jas, ta­ču nor­mā­lā si­tu­āci­jā arī no­di­lis skrim­slis ir pie­tie­ka­mi gluds un lo­cī­ta­vā sa­gla­bā­jas sa­lī­dzi­no­ši la­ba slī­da­mī­ba. Tur­pre­tī, ja at­tīs­tās os­te­oar­trīts, kas ir iz­pla­tī­tā­kā no lo­cī­ta­vu sli­mī­bām, skrim­slī ro­das daudz mik­ro­sko­pis­ku plai­si­ņu, trūkst tā sau­kto pro­te­og­li­kā­nu – sa­vie­no­ju­mu, kas vei­do skrim­šļa pa­mat­vie­lu. Virs­ma kļūst ne­lī­dze­na un ra­da kus­tī­bu ap­grū­ti­nā­ju­mu. Ie­kai­su­ma pro­ce­sā, skrim­slim drū­pot, at­brī­vo­jas bio­lo­ģis­ki ak­tī­vas vie­las, kas kai­ri­na si­no­vi­ālo ap­val­ku, tas pie­tūkst, spiež uz lo­cī­ta­vas kap­su­lu un cīp­slām, tā­pēc cil­vēks jūt sā­pes. Ta­ču lī­dzī­gas iz­paus­mes var būt arī ci­tām kai­tēm. Me­di­cī­na pa­zīst vai­rāk ne­kā 1000 da­žā­du lo­cī­ta­vu sli­mī­bu, un ir ne­pie­cie­ša­mas spe­ci­ālas zi­nā­ša­nas, lai no­teik­tu pa­rei­zu dia­gno­zi un no­zī­mē­tu pie­mē­ro­tu ār­stē­ša­nu.

Ve­se­lī­gas kus­tī­bas

Lo­cī­ta­vām jā­dod ie­spē­ja kus­tē­ties. Ja tās ne­no­dar­bi­na, stī­vums pie­zo­gas kriet­ni ag­rāk. Vē­la­mas vien­mē­rī­gas fi­zis­kās no­dar­bī­bas, kas nav sais­tī­tas ar spē­jiem at­si­tie­niem un trie­cie­niem. Ste­pa ae­ro­bi­ku ie­tei­cams no­mai­nīt pret pel­dē­ša­nu vai ri­teņ­brauk­ša­nu, var arī ci­lāt vieg­lu sva­ru. Par la­bu nāk arī nū­jo­ša­na un vien­kār­ši re­gu­lā­ras, pie­tie­ka­mi il­gas pa­stai­gas.

Par fi­zis­ko no­dar­bī­bu in­ten­si­tā­ti un il­gu­mu va­ja­dzē­tu kon­sul­tē­ties ar ār­stu, fizio­te­ra­pei­tu vai kom­pe­ten­tu tre­ne­ri, jo tas at­ka­rīgs no ve­cu­ma, vis­pā­rē­jās ve­se­lī­bas un fi­zis­kās sa­ga­ta­vo­tī­bas. Ja cil­vēks to­mēr no­lemj vin­grot pat­stā­vī­gi, jā­at­ce­ras, ka lo­cī­ta­vām ļo­ti sva­rī­ga ir ie­sil­dī­ša­nās pirms in­ten­sī­vā­kas slo­dzes. Arī pār­pū­lē­ties nav vē­lams. Ne­lie­las mus­ku­ļu sā­pes pēc vin­gro­ša­nas, ie­spē­jams, pie­der pie lie­tas, bet, ja tās nav pār­gā­ju­šas vēl pēc 48 stun­dām, tad slo­dze ir bi­ju­si pār­mē­rī­ga. Ļo­ti bū­tis­ki ir arī uz­ma­nī­ties, ce­ļot un ne­sot sma­gā­kas lie­tas. Ja ga­dās lo­cī­ta­vas sa­vai­not, tās ir kār­tī­gi jā­iz­ār­stē.

Arī ik­die­nā ne­pie­cie­šams ik pa lai­kam ne­daudz iz­kus­tē­ties – mai­nīt po­zu, sē­žot pie da­to­ra, pie­cel­ties, pa­stai­gāt, iz­stai­pī­ties, ne­iz­man­tot lif­tu, bet kāpt pa kāp­nēm.

Mus­ku­ļi un stā­ja

Spē­cī­gi mus­ku­ļi un sa­išu apa­rāts stip­ri­na un sa­tur lo­cī­ta­vas. Ja mus­ku­ļi ir vā­ji, lo­cī­ta­vām tiek lie­lā­ka slo­dze, no­tu­rot ķer­me­ņa sva­ru. Tas ne­ga­tī­vi ie­tek­mē gan mu­gu­ru, gan ce­ļus un gū­žas. Pie­mē­ram, vā­ji augš­stil­bu mus­ku­ļi vei­ci­na ce­ļu lo­cī­ta­vu pro­blē­mas. Stip­ri vē­de­ra, mu­gu­ras un sē­žas mus­ku­ļi pa­līdz ķer­me­nim la­bāk no­tu­rēt līdz­sva­ru un pa­rei­zu stā­ju, līdz ar to lo­cī­ta­vas ir ma­zāk pa­kļau­tas sa­vai­no­ju­mu ris­kam, pie­mē­ram, klū­pot. Jā­at­ce­ras arī stā­vēt un sē­dēt tais­ni, jo la­ba stā­ja ne­pie­cie­ša­ma prak­tis­ki vi­sām lo­cī­ta­vām un iek­šē­jiem or­gā­niem. Iz­kopt stā­ju pa­līdz stai­gā­ša­na, pel­dē­ša­na, nū­jo­ša­na, de­jo­ša­na.

Sva­ra nor­ma­li­zē­ša­na

Lo­cī­ta­vu ve­se­lī­bas sa­gla­bā­ša­na ir viens no dau­dziem vē­rā ņe­ma­miem ar­gu­men­tiem par la­bu tam, ka de­rē­tu to­mēr sa­ņem­ties un mē­ģi­nāt at­brī­vo­ties no lie­kā sva­ra. Katrs ki­lo­grams ra­da lo­cī­ta­vām pa­pil­du slo­dzi, pie­aug spie­diens uz tām, un skrim­slis ātr­āk no­dilst. Sa­ma­zi­not lie­ko ķer­me­ņa ma­su, tiek at­slo­go­ti ce­ļi, gū­žas un mu­gu­ra, kam tas viss jā­nes.

Ie­tei­ca­mie pro­duk­ti

Lo­cī­ta­vu ve­se­lī­bai sva­rīgs ir sa­ba­lan­sēts un piln­vēr­tīgs uz­turs, ku­rā ne­trūkst kva­li­ta­tī­vu ol­bal­tum­vie­lu, la­bo tauk­skāb­ju, mi­ne­rāl­vie­lu un vi­ta­mī­nu. Lai kau­li bū­tu ve­se­li, uz­tu­rā jā­no­dro­ši­na pie­tie­ka­mi daudz kal­ci­ja, kas ir pie­na pro­duk­tos, arī bro­ko­ļos, kā­pos­tos, vī­ģēs u. c. Sva­rīgs ir arī D vi­ta­mīns, kas ne­pie­cie­šams kal­ci­ja viel­mai­ņai. Gal­ve­nie D vi­ta­mī­na avo­ti uz­tu­rā ir trek­nās zi­vis (pie­mē­ram, siļ­ķe, skum­bri­ja, la­sis), ik­ri, sviests, olu dzel­te­nu­mi, siers, pē­ter­sī­ļi. Trek­na­jās zi­vīs at­ro­da­mas arī ome­ga-3 tauk­skā­bes. Stip­riem mus­ku­ļiem va­ja­dzī­gas ol­bal­tum­vie­las, tās tiek uz­ņem­tas ar lie­su ga­ļu, jū­ras pro­duk­tiem, pākš­au­giem. Vis­bie­žāk ol­bal­tum­vie­lu mū­su uz­tu­rā ne­trūkst. Pa­tei­co­ties sa­vām anti­ok­si­dan­tu īpa­šī­bām, ie­tei­ca­mi ir A, C un E vi­ta­mī­ni, kā arī se­lēns. C vi­ta­mīns at­ro­dams da­žā­dos aug­ļos, ogās un dār­ze­ņos, pie­mē­ram, upe­nēs, cit­rus­aug­ļos, ābo­los, dil­lēs, pap­ri­kā. E vi­ta­mīns ir piln­grau­du pro­duk­tos, avo­ka­do, sau­les­pu­ķu sēk­li­ņās, ze­mes­riek­stos u. c. Sa­vu­kārt se­lē­na avots uz­tu­rā ir la­ši, Bra­zī­li­jas riek­sti, auzas, brū­nie rī­si.

Gli­ko­za­mīns un hon­dro­itīns

Jau vai­rāk ne­kā 40 ga­du lo­cī­ta­vu ve­se­lī­bai lie­to uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­jus, kas sa­tur gli­ko­za­mī­nu. Cil­vē­ka or­ga­nis­mā gli­ko­za­mīns vai tā po­li­mē­ri ir gan­drīz vis­os audos, bet vis­vai­rāk – lo­cī­ta­vu skrim­šļos. Gli­ko­za­mīns pie­da­lās lo­cī­ta­vu virs­mu, cīp­slu, sa­išu, si­no­vi­ālā šķid­ru­ma, ādas, na­gu, sirds vār­stu­ļu, asins­va­du, kuņ­ģa un zar­nu trak­ta, elp­ce­ļu un urīn­ce­ļu gļo­tai­no sek­rē­tu vei­do­ša­nā. Gli­ko­za­mīns va­ja­dzīgs lo­cī­ta­vu de­ģe­ne­ra­tī­vo iz­mai­ņu pro­fi­lak­sei. Hon­dro­itīns ir da­bisks po­li­mērs, kas at­ro­dams skrim­šļu audos un saist­au­dos. Iz­teikts pie­ņē­mums, ka hon­dro­itīns pa­līdz uz­tu­rēt skrim­šļa elas­tī­bu, kā arī nei­tra­li­zēt vie­las, kas vei­ci­na skrim­šļa no­ār­dī­ša­nos. Par efek­tī­vu os­te­oar­trī­ta pro­fi­lak­ses lī­dzek­li ti­ku­si at­zī­ta hon­dro­itī­na kom­bi­nā­ci­ja ar gli­ko­za­mī­nu. Tā lie­to­ja­ma il­gā­ka kur­sa vei­dā.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais