Rudens smaržo pēc āboliem, cidonijām, sēnēm... un, protams, pēc pirmajiem šā gada skābētajiem kāpostiem, kas vārās zupā vai sautējas uz plīts.
Sautētus skābētus kāpostus, ja trūkst laika, pacietības un prasmes, itin viegli var nopirkt katrā lielveikalā jau gatavus, un daudzi šo iespēju izmanto. Skābētu kāpostu zupu pagaidām lielākoties tomēr jāvāra pašiem. Ar vienkāršu recepti, kur vajag vien cūkgaļu, kāpostus, dažus piparus un lauru lapu, droši vien tiks galā katrs. Daudziem tieši tāda zupa arī garšo vislabāk, jo sevišķi, ja pievieno krējumu, klāt pasniedz vārītus kartupeļus un ripiņās sagrieztu sīpolu. Bet skābētus kāpostus var iekļaut arī daudzu citu zupu sastāvā, piemēram, soļankā, borščā, zivju zupā.
Soļanka ar skābētiem kāpostiem
Sastāvdaļas. 250 g liesas liellopu gaļas, 250 g liellopu sirds, 100 g dūmota cūkgaļas šķiņķa, 2 – 3 cīsiņi, divi skābēti gurķi, pusglāze gurķu sālījuma, viena glāze skābētu kāpostu un pusglāze skābēto kāpostu sulas, viens sīpols, divas ēdamkarotes kaperu, 100 g zaļo olīvu bez kauliņiem, 150 g tomātu biezeņa, 100 g sālītu vai marinētu sēņu, 100 g sviesta, puse citrona, divas lauru lapas, daži melno piparu graudiņi, sāls pēc garšas, skābais krējums.
Pagatavošana. Gaļu un sirdi griež mazos gabaliņos, liek katlā vārīties kopā ar gurķu sālījumu un kāpostu sulu. Uzvāra, noputo un turpina vārīt. Sīpolus sagriež, apcep uz pannas sviestā kopā ar skābētajiem kāpostiem. Gurķus, dūmoto šķiņķi un cīsiņus sagriež sīkos gabaliņos un, kad gaļa buljonā gatava, pievieno to visu, kā arī sagatavotos kāpostus, piparus un lauru lapas, pieliek tomātu biezeni un vēlreiz uzvāra. Pieliek olīvas, kaperus un turpina vārīt 10 minūtes. Pagaršo, ja nepietiek sāls, tad to pieliek, ja zupa nav pietiekami skāba – pievieno citronu sulu. Pirms pasniegšanas šķīvjos liek sīki sagrieztas sālītās sēnes un krējumu.
Daži latviešu ticējumi