Ja šoruden kāds gaužas, ka mežos sēņu tā pamaz un krājumi ziemas laikam nav sarūpēti, pats vainīgs! Par citām sēnēm nemaz nerunājot, baravikas griezdamās aug joprojām un reizēm tā vien liekas, ka to iebrukumi mūsu virtuvēs būs nebeidzami. Lūk, dažas laika pārbaudi izturējušas receptes, kā šīs karaliskās, vērtīgās un garšīgās sēnes saglabāt ziemai.
Savā sulā konservētas baravikas
SASTĀVDAĻAS:
sāls
PAGATAVOŠANA: garšīgs veids, kā saglabāt karaliskās baravikas ziemai.
Baravikas ļoti garšīgas ir samarinētas savā sulā, t.i., ielej katliņā pavisam nedaudz ūdens (tikai tik, lai pirmajā mirklī baravikas nepiedeg, aptuveni 0,5 cm ūdens), tad pieliek pilnu katlu ar baravikām. Vāku virsū un vāra.
Kad baravikas būs jau drusku pavārījušās, pielej nedaudz etiķa, lai baravikas nepaliek tumšas. Vēl vāra. Kad ūdens sāks putoties, putas nokāš. Tad uzreiz liek klāt garšvielas – etiķi, sāli, cukuru, piparus, lauru lapas un smalki sagrieztus ķiplokus. Pielej arī nedaudz eļļas. Burtiski pavāra vēl 5 minūtes un ņem no uguns nost. Liek burciņās.
Sviestā vai taukos sautētas baravikas
SASTĀVDAĻAS:
500 g baraviku
200 g sviesta vai cūku tauku
sāls
smalkie pipari pēc garšas
PAGATAVOŠANA: mazas, jaunas baraviku cepurītes notīra no gružiem, katru cepurīti noslauka ar tīru, slapju drānu un sagriež loksnītēs.
Katliņā uzvāra cūku taukus, liek sagrieztās sēnes, garšvielas un sautē apmēram 20–30 minūtes, kamēr iztvaiko liekais ūdens.
Karstas sēnes sapilda dezinficētā burkā, noslēdz ar plastmasas vāciņu.
Jāraugās, lai sēnes būtu pārklātas ar taukiem.
Ziemā šādas sēnes tikai jāuzsilda un tās ir gatavas lietošanai.
Baravikas taukos var uzglabāt 3–4 mēnešus.
Tauku vietā var ņemt sviestu.
Kaltētas baravikas
NEPIECIEŠAMS:
neierobežots daudzums baraviku, beku vai citu stobriņsēņu
PAGATAVOŠANA: kaltēšanai izmanto tikai nepāraugušas, jaunas un cietas sēnes. Mazās sēnes kaltē veselas, lielākās sadala uz pusēm vai četrās daļās. Sēnes pirms kaltēšanas nemazgā, tikai notīra. Kātiņus atdala no cepurītes: ja tie jauni un nebojāti, kaltē atsevišķi, sagrieztus 1 – 2 cm biezās ripās. Notīrītās sēnes saver uz auklas vai diega un kaltē virs plīts vai cepeškrāsnī. Kaltēšanas sākumā temperatūra nav augstāka par 50 grādiem, pēc 3 – 5 stundām to paaugstina līdz 75 grādiem, vēl pēc 3 – 5 stundām temperatūru atkal pazemina. Sēnes ir izkaltētas, kad tās var locīt, var pārlauzt, bet tās nedrūp. Uzglabā sausā vietā slēgtos traukos. Izmanto zupu garšas uzlabošanai, mērcēm, gaļas sautējumiem. Pareizi kaltētās sēnēs uzturvielu ir daudz vairāk nekā sālītajās vai marinētajās.
Saldētas baravikas
Viens no vienkāršākajiem veidiem: svaigas sēnes notīra, ja baravikas paprāvākas – sagriež gabaliņos, liek vai nu kādā aizvākojamā traukā, vai speciālos, tieši saldēšanai paredzētos maisiņos saldētavā, un – lieta darīta.
Cits variants: notīrītas, sagrieztas sēnes liet sakarsētā eļļā uz pannas un apmēram 10 minūtes pasautē, kamēr iztvaiko liekais šķidrums, pieber sāli, atdzesē un pilda saldēšanai paredzētos traukos. Uzglabā saldētavas kamerā.
Saldētas baravikas lieliski saglabā savu dabisko smaržu un garšu, turklāt tās viegli un ātri pagatavot: iepakojumu izņem no saldētavas, atlaidina un izmanto pēc vajadzības – pievieno zupām, gatavo krēmzupas, mērces, pievieno gaļas ēdieniem, dārzeņu sautējumiem.