PRAKTISKI PADOMI: Kā saglabāt aromātisku tēju ziemai?

© Airi­da ŽO­LĪ­TE, spe­ci­āli Mā­jai un no Mam­ma­da­ba ar­hī­va

Ru­de­nī un zie­mā ne­aiz­stā­jams sil­tu­ma un ve­se­lī­bas avots ir zā­ļu tē­jas, kas sa­vāk­tas va­sa­ras zie­do­ša­jās pļa­vās un dār­zā. Lai sa­gla­bā­tu tē­ju lab­vē­lī­go ie­dar­bī­bu pēc ie­spē­jas il­gāk, sva­rī­gi ir tās kār­tī­gi iz­žā­vēt un pa­rei­zi uz­gla­bāt. Pie­dā­vā­jam pa­do­mus gla­bā­ša­nas māk­slā un ra­do­šas ide­jas paš­ro­cī­giem tē­jas mai­si­ņiem, kas iz­ro­tās vir­tu­ves plauk­tu un no­de­rēs sir­snī­gai dā­va­nai.

  

PA­GA­TA­VO AUDU­MA TĒ­JAS MAI­SI­ŅUS PATS

NE­PIE­CIE­ŠAMS:

  • kok­vil­nas vai li­na audu­ma lok­snes;
  • diegs;
  • ada­ta;
  • šķē­res;
  • mež­ģī­ne vai ci­ti de­ko­ri pēc iz­vē­les;
  • la­pi­ņas uz­rak­stiem;
  • auk­li­ņa aiz­da­rī­ša­nai.

DAR­BA GAI­TA:

  1. Di­vus audu­ma ga­ba­li­ņus sa­liek ko­pā ar la­bo pus­i uz iek­šu. Aku­rā­ti sa­šuj ko­pā trīs ma­li­ņas.
  2. Va­ļā pa­li­ku­šo ga­lu at­lo­ka un at­šuj, lai ne­irst.
  3. Iz­griež uz ot­ru pus­i, pie­šuj de­ko­ra­tī­vu mež­ģī­ni vai kā­du ci­tu de­ko­ru pēc iz­vē­les. Sa­ga­ta­vo uz­rak­stu la­pi­ņas, kam pie­sie­ta auk­li­ņa.
  4. Ber iek­šā la­bi iz­kal­tē­tu tē­ju un kār­tī­gi aiz­sien.

SPE­CI­ĀLIS­TA IE­TEI­KU­MI

Vi­ja ENI­ŅA, far­mā­ci­jas dok­to­re, augu pa­zi­nē­ja

  • Gal­ve­nais – ir jā­zi­na, kas dro­gā ir iek­šā. Ja augs sa­tur daudz ēte­ris­ko eļ­ļu, ja tā ir smar­žī­ga dro­ga kā, pie­mē­ram, ku­me­lī­te vai pi­par­mēt­ra, tad op­ti­mā­lais gla­bā­ša­nas laiks bū­tu ap­mē­ram viens gads. Ci­tas tē­jas var gla­bāt il­gāk – ap­mē­ram di­vus ga­dus.
  • Tē­jas va­ja­dzē­tu uz­gla­bāt tā, lai klāt ne­tiek gais­ma, ku­kai­ņi, pie­mē­ram, ko­des, un pe­lē­jums – tā­dēļ tē­jai jā­būt la­bi iz­žā­vē­tai. Vis­la­bāk ir gla­bāt trau­kos, pie­mē­ram, stik­la bur­kā ar aiz­vēr­tu vā­ku, me­tā­la kār­bā vai jeb­ku­rā ci­tā trau­kā, kur ne­tiek klāt gais­ma.
  • Var gla­bāt arī audu­ma mai­si­ņā, vis­la­bāk li­na vai kok­vil­nas. Mī­nuss uz­gla­bā­ša­nai mai­si­ņā ir tas, ka mēs ne­re­dzam, kas iek­šā no­tiek. Ko­des mēdz ie­kū­ņo­ties audu­mā un sa­dēt kā­pu­ri­ņus, bet to var ne­pa­ma­nīt.
  • Ja dro­ga sa­tur miec­vie­las kā, pie­mē­ram, sak­nes ar blī­vu kon­sis­ten­ci, tās var gla­bā­ties il­gāk, bet ir arī jā­ņem vē­rā as­pekts, ka sak­nēs uz­krā­jas cu­ku­ri, kas la­bi gar­šo pe­lē­ju­ma sē­nēm. Augu ķī­mi­ja ne­vie­nam ne­pa­tīk un ne­in­te­re­sē, bet tā to­mēr no­sa­ka auga žā­vē­ša­nas un gla­bā­ša­nas pro­ce­sa ni­an­ses.
  • Vē­lo­ties jaukt tē­jas, vis­pirms sva­rī­gi zi­nāt, ko mēs gri­bam pa­ga­ta­vot. Ja tā būs ik­die­nā dze­ra­ma tē­ja, kam jā­būt gar­šī­gai, smar­žī­gai un skais­tā krā­sā, tad tur var likt ko­pā vi­sā­das smar­žī­gas dro­gas. Mīts, ka likt ko­pā vai­rā­kas tē­jas ne­drīkst, nav pa­tiess – no tā ne­kā bries­mī­ga ne­būs. Pro­tams, jo vai­rāk sa­lie­kam iek­šā mai­sī­ju­mā, jo vā­rā­ma­jā por­ci­jā ir ma­zāk no kat­ra auga, līdz ar to efekts no tiem būs ma­zāks.
  • La­ba ir me­to­de gla­bāt dro­gas kat­ru at­se­viš­ķi un jaukt pirms lie­to­ša­nas. Var sa­ga­ta­vot arī ne­lie­lu por­ci­ju dro­gu mai­sī­ju­mu un iz­lie­to­jot ga­ta­vot jaun­u. Tē­jas dzer­ša­na ir lie­la im­pro­vi­zā­ci­ja.
  • Dze­rot vie­nu tē­ju, ne­drīkst to lie­tot pā­rāk il­gi – op­ti­mā­li ir ne­dē­ļu vai des­mit die­nu un pēc tam pa­mai­nīt uz ci­tu.
  • Ja tē­ja tiek lie­to­ta ārst­nie­cis­kiem mēr­ķiem, tā jā­ga­ta­vo no­teik­tā kon­cen­trā­ci­jā, jā­dzer vie­nā re­žī­mā un zi­nā­mu kur­sa il­gu­mu. Ārst­nie­cī­bas no­lū­kiem var pa­ga­ta­vot arī da­žā­du dro­gu mai­sī­ju­mu ar lī­dzī­gu ie­dar­bī­bu, kas re­ali­zēs sa­vu dar­bī­bu pēc ak­tī­vo vie­lu gru­pām.

AT­CE­RIES!

Gal­ve­nais ir tē­jas sar­gāt no gais­mas, ne­pie­ļaut kai­tēk­ļu ie­kļū­ša­nu trau­kā vai mai­si­ņā, kur tās tiek gla­bā­tas, un ne­gla­bāt il­gāk par di­viem ga­diem.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.