Visu zināt nozīmē nolaupīt sev prieka un pārsteiguma maģiju, uzskata Dace Grimze, LTV raidījuma Kultūras dīvāns vadītāja un Kultūras vasarnīcas Esplanāde 2014 namamāte.
Rīga 2014 pasākumu rīkošana un vadīšana viņai ir kā pašizaugsmes paraugstunda, kas ļauj atklāt arvien jaunu par cilvēkiem un pasauli, bet viss, kas vajadzīgs paguruma brīžiem – spirdzinoša dušas šalts un sarkana lūpu krāsa pašapziņai.
Kopš aprīļa beigām septiņas dienas nedēļā par savu darba vietu Dace sauc Esplanādes parku, kur ne tikai norisinās daudzveidīgie Eiropas kultūras galvaspilsētas pasākumi, bet katram rīdziniekam un pilsētas viesim ir iespēja viesoties, lai vienkārši atpūstos un ienirtu kultūras mutulī.
«Kopā ar Mārtiņu Kozlovski un Māri Aizsilu rūpējamies par to, lai šeit viss notiek – aprunājamies, palīdzam, paskaidrojam, aplaistām puķes. Visas dienas paiet šeit,» ar prieku balsī saka Dace. Raksturojot savas zināšanas par kultūru, viņa spriež: «Man pašai šķiet, ka es maz par to visu zinu, jo vārds kultūra ietver sevī ļoti daudz nozaru. Objektīvi raugoties, zināt visu nav iespējams un tas nemaz nav nepieciešams. Visa zināšana ir prieka un pārsteiguma laupīšana sev. Labi, ka vispār patīk un interesē.» Pēc viņas domām, darbošanās Rīgas kā kultūras galvaspilsētas pasākumu ietvaros nenoliedzami ir arī sevis pilnveidošana.
Līdzās saspringtajam darbu grafikam vēl pavisam nesen Daces ikdienu aizņēma studijas Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātē. «Iepriekš studēju psiholoģiju un vides dizainu, taču nevienu no tām reizēm nebiju mācījusies ar tādu baudu,» viņa apstiprina. Tagad, kad pavasara sesija ir beigusies, Dace ļauj vaļu lasīšanas priekam – uz viņas naktsgaldiņa goda vieta atvēlēta vēsturiskiem personību stāstiem, kā arī žurnāliem, kam beidzot atliekot laiks. Dace izvēlas žurnālus, kuros var iegrimt un izbaudīt to saturu – tādi, pēc viņas domām, ir Latvijas Architektūra, Modernists un Rīgas Laiks. Vēl, baudot vasaras atpūtu, viņa noteikti grib izbraukt ar supu – sērfošanas dēli, uz kura stāv kājās un ar airiem jāairē uz priekšu. «Raidījumā Te! bija par to sižets, un nolēmu, ka tas šovasar noteikti ir jāpamēģina,» Dace azartiski teic.
Tā kā darbadiena lielākoties aizrit Rīgas centrā gandrīz zem klajas debess, Dace novērtē māju sajūtu un mieru. «Parasti cilvēki vakarā pēc darba vēlas iziet kaut kur ārpus telpām – man ir tieši otrādi, jo mana darbadiena paiet parkā. Es vakaros sēžu dīvānā četrās sienās un domāju – cik forši! Man ir svarīga māju sajūta. Man patīk uzņemt viesus, gatavot viņiem ēst un vakarēt. Paskatoties, kā cilvēki Latvijā dzīvo, man šķiet, viņus maz interesē, kādās sienās viņi uzturas un cik tīrs ir durvju rokturis. Diemžēl tas ne vienmēr ir naudas jautājums, jo pietiek ar niecīgiem resursiem un tāmi, lai labiekārtotu savu vidi,» viņa domā. Veldzējoties pēc garas un saspringtas darbadienas, Dacei svarīgi arī ūdensrituāli – duša vai vanna. «SPA rituālu cienītāja neesmu, taču dažkārt ļaujos pirts apmeklējumam kopā ar draudzenēm. Pirts man vispār šķiet tāds normāls katra latvieša kods. Man tas nešķiet nekas īpašs, jo neesmu satikusi nevienu cilvēku, kurš nenoelstos, runājot par pirti. Vasaras izbaudīšana ārpus galvaspilsētas liekas tik pašsaprotama, jo tādi mēs, latvieši, esam,» viņa pārliecinoši saka.
MEDITĀCIJA PIE SPOGUĻA. Raidījumu vadītājai un vienai no Rīga 2014 Kultūras vasarnīcas vadītājiem Dacei Grimzei nepiemītot vēlme visu laiku būt perfektai – tas, iespējams, esot tāpēc, ka, ilgus gadus filmējoties Zelta zivtiņas reklāmām, bieži nācies būt stilistu un grima mākslinieku uzraudzībā. «Bet man patīk krāsoties un man ir pārpildīts kosmētikas maciņš. Tā ir zināma meditācija – pavadīt laiku pie spoguļa un izdomāt, kā konkrētajā dienā izskatīties,» viņa apliecina un atklāj, ka labprāt izvēlas kvalitatīvu pašmāju dizaina apģērbu – piemēram, One Wolf džinsus un BlankBlank universālos krekliņus.
GRĀMATAS. «Lasu vairākas grāmatas vienlaikus – pie gultas parasti stāv vismaz trīs. Studiju laikā lasu lielākoties mācību literatūru. Tagad, kad beidzās sesija, ir prieks, ka beidzot varu lasīt to, ko pati gribu. Lai gan esmu pieķērusi, ka literatūra tik un tā ir saistīta ar vēsturi.»
VINGROŠANA. «Ja esmu savās lauku mājās, no rīta pamostos, paņemu paklājiņu padusē, izeju pagalmā un izvēlos kādu vietu, kur pavingrot. Arī Rīgas ikdienas rutīnā veicu stiepšanās vingrinājumus,» Dace raksturo labas formas uzturēšanas paradumus.
GATAVOŠANAS PRIEKS. «Vienu dienu šeit, vasarnīcā, izdomāju, ka jāpagatavo tomātu un mocarellas salāti. Griezu to visu ar lielu, bet neasu nazi. Garām gāja kāds pastāvīgais viesis un iepleta acis, ka izskatās traki. Nākamajā rītā viņš atkal bija klāt ar galodu un trim nažiem,» Dace dalās notikumā.
DIZAINA TRAUKI. Daces mājās cieņā ir augstvērtīga dizaina trauki. «Ja dizains ir labs, glāze ir ne tikai skaista, bet arī ērta. Citreiz ir tā, ka šķiet – kāpēc man viss krīt no nagiem ārā. Tas nozīmē, ka dizains nav labs. Šīs mazās glāzītes man uzdāvināja draudzene Marta Selecka – viņa zina manu kaislību uz traukiem. Novērtēju arī kristāla glāzes, kuras maniem vecākiem ir dāvinātas kāzās,» stāsta Dace un neslēpj, ka kādreiz kāro iegādāties skaistu servīzi.
BĒRNĪBAS GARŠA. Kakao ir Daces bērnības garša. «Ja ir bijusi smaga un gara diena, es uztaisu kakao ar pienu, un pārņem laba sajūta. Vislabāk tas iet kopā ar Draugu citronu kukurūzas nūjiņām – atklāju tās pavisam nesen. Ja mājās ir kāds filmu vakars – tas ir kā mājas popkorns.».