Spel­tas kvie­ši – mo­de, ku­rai vērts se­kot

© Scanpix/AP

In­te­re­si par spel­tas jeb plēk­šņu kvie­šiem jau zau­dē­ju­ši de­dzī­gā­kie vir­tu­ves mo­des se­ko­tā­ji, va­rē­tu sa­cīt – līdz­skrē­jē­ji, ku­ri do­mā: ja jau kā­du pro­duk­tu var at­rast liel­vei­ka­lā, tas vairs nav pē­dē­jais mo­des klie­dziens un tā­tad – ne­kas eks­klu­zīvs.

Kon­ser­va­tī­vā­kie ēdā­ji sa­vu­kārt par jau­ni­nā­ju­miem ne­grib ne dzir­dēt, jo vi­ņu ska­tī­ju­mā labs ir ti­kai tas, ko li­ka gal­dā vec­mā­mi­ņa. Ta­ču vai­rā­kums cil­vē­ku iet vi­dus­ce­ļu un spe­ci­āli ne­mek­lē maz­pa­zīs­ta­mas no­vi­tā­tes, bet, ja ga­dās tā­da ie­spē­ja, lab­prāt no­mē­ģi­na.

Tā kā vei­ka­los nu jau kā­du lai­ku var at­rast gan plēk­šņu kvie­šu put­rai­mus, gan mil­tus, diez­gan dau­dzi cil­vē­ki tos jau ie­gā­dā­ju­šies vien­kār­ši in­te­re­ses pēc vai arī tā­dēļ, ka ir dzir­dēts par spel­tas lab­vē­lī­go ie­tek­mi uz ve­se­lī­bu.

Iz­rā­dās, spel­ta ir viens no se­nā­ka­jiem cil­vē­cei zi­nā­ma­jiem graud­au­giem, ko ļau­dis ēdu­ši jau pirms mū­su ēras. Ga­du tūk­sto­šu gai­tā plēk­šņu kvie­ši audzē­ti Mel­nās jū­ras re­ģi­onā, Vi­dus­ei­ro­pā, Krie­vi­jā, In­di­jā un ci­tur. Sa­lī­dzi­nā­ju­mā ar tiem kvie­šiem, ku­rus pār­sva­rā lie­to­jam uz­tu­rā šo­dien, spel­ta ir iz­tu­rī­gā­ka pret ne­lab­vē­lī­giem lai­ka ap­stāk­ļiem, sli­mī­bām un kai­tēk­ļiem; maz­pra­sī­gā­ka, ta­ču arī kriet­ni maz­ra­žī­gā­ka, un tās grau­di ir daudz grū­tāk at­brī­vo­ja­mi no sē­na­lām, kas sa­dār­dzi­na ra­žo­ša­nu. To­mēr in­te­re­se par plēk­šņu kvie­šiem pē­dē­jā lai­kā ir pa­lie­li­nā­ju­sies to iz­ci­lās uz­tru­vēr­tī­bas dēļ. Da­žās val­stīs, pie­mē­ram, Krie­vi­jā, cil­vē­ki ir pār­steig­ti, uz­zi­not, ka spel­tas pro­duk­ti, kas šo­dien tiek im­por­tē­ti un mak­sā bar­gu nau­du, 18. – 19. gad­sim­tā audzē­ti tur­pat uz vie­tas un uz­ska­tī­ti par lē­tu vien­kār­šās tau­tas uz­tu­ru. Puš­ki­nam ir darbs Pa­sa­ka par po­pu un vi­ņa kal­pu Bal­du. Tā vēs­ta par sko­pu­li mā­cī­tā­ju un vi­ņa vēl­mi par nie­cī­gu sa­mak­su no­līgt kal­pu, kurš bū­tu gan pa­vārs, gan zi­gu pui­sis, gan gald­nieks, tur­klāt pie­ti­cīgs un vieg­li uz­tu­rams. Bal­da uz­ņē­mies šo dar­bu un bi­jis ar mie­ru, ka vi­ņam dod ēst vā­rī­tus plēk­šņu kvie­šus (krie­vis­ki – pol­ba), bet ga­da bei­gās par at­al­go­ju­mu at­ļauj uz­sist po­pam trīs knip­jus. Lai uz­zi­nā­tu, ar ko tas bei­dzās, pa­sa­ka jā­la­sa paš­iem, bet no tās var se­ci­nāt, ka, pār­tie­kot no spel­tas, cil­vē­kam ne­bi­ja jā­sū­dzas par spē­ka trū­ku­mu.

Ana­li­zē­jot plēk­šņu kvie­šu sa­stā­vu, pēt­nie­ki kon­sta­tē­ju­ši, ka ša­jā pro­duk­tā gan­drīz ide­ālās pro­por­ci­jās sa­sto­pa­mas cil­vē­ka or­ga­nis­mam ne­pie­cie­ša­mās ol­bal­tum­vie­las un ogļ­hid­rā­ti, no ku­riem vai­rāk ne­kā 10% ir šķiedr­vie­las, kas lab­vē­lī­gi ie­tek­mē zar­nu trak­ta dar­bī­bu. Grau­dos ir B gru­pas vi­ta­mī­ni, E vi­ta­mīns, dzelzs, mag­nijs, fos­fors, cinks u.c. Par lie­lu spel­tas priekš­ro­cī­bu tiek uz­ska­tīts tas, ka vi­ta­mī­ni ir vi­sā grau­dā, ne­vis kon­cen­trē­ti tā ap­val­kā, tā­pēc arī smal­ka ma­lu­ma spel­tas mil­ti ir vēr­tī­gi. Pe­lē­ko no­krā­su tiem pie­šķir po­li­fe­no­li. Pub­li­kā­ci­jās par plēk­šņu kvie­šu la­ba­jām īpa­šī­bām no­rā­dīts, ka tiem ir augst­a bi­opie­eja­mī­ba – or­ga­nisms spēj la­bi iz­man­tot uz­tur­vie­las, ko šie graud­au­gi sa­tur; re­gu­lā­ra spel­tas lie­to­ša­na uz­tu­rā pa­līdz nor­ma­li­zēt ho­les­te­rī­na lī­me­ni asi­nīs, lab­vē­lī­gi ie­tek­mē ner­vu sis­tē­mu, imu­ni­tā­ti, ādas ve­se­lī­bu, lo­cī­ta­vu stā­vok­li u.c. Plēk­šņu kvie­šu mil­tus un put­rai­mus ie­cie­nī­ju­ši di­abē­ta pa­cien­ti, jo ša­jos pro­duk­tos ir pār­sva­rā sa­lik­tie ogļ­hid­rā­ti, un tie pa­līdz uz­tu­rēt sta­bi­lu cu­ku­ra lī­me­ni asi­nīs.

Sā­kot ga­ta­vot ēdie­nus no spel­tas mil­tiem un put­rai­miem, jā­se­ci­na, ka tur nav va­ja­dzī­gas ne­kā­das vil­tī­bas un pār­gud­rī­bas. Var cept mai­zi, smalk­mai­zī­tes, pi­cas, pan­kū­kas un kū­kas, var vā­rīt put­ru vai zu­pu, ga­ta­vot ri­so­to vai sa­lā­tus, kā arī iz­gud­rot pa­vi­sam jaun­us in­te­re­san­tus ēdie­nus.

Re­cep­tes

Ar spel­tas put­rai­miem pil­dī­ti sī­po­li.

Sa­stāv­da­ļas. 4 – 5 lie­li sī­po­li, viens bur­kāns, viens pu­ravs (bal­tā da­ļa), 130 g spel­tas put­rai­mu, 10 g svies­ta, viens litrs bul­jo­na, 100 g ka­pā­tu val­riek­stu, trīs olas, trīs ēdam­ka­ro­tes rīv­mai­zes, 200 g rī­vē­ta pus­cie­tā sie­ra, 200 g to­mā­tu past­as, ka­pā­ti svai­gi za­ļu­mi.

Pa­ga­ta­vo­ša­na.Sī­po­lus no­tī­ra, no­griež aug­šē­jo treš­da­ļu, uz­ma­nī­gi iz­ņem vi­di­ņus. Bur­kā­nu, pu­ra­vu un iz­ņem­tos sī­po­lu vi­di­ņus sa­griež ma­zos ku­bi­ņos, liek dzi­ļā pan­nā, pie­vie­no spel­tu, trīs ce­tur­tda­ļas no bul­jo­na, iz­sau­tē. At­stāj no­briest 15 – 20 mi­nū­tes, pie­vie­no rīv­mai­zi, olas, val­riek­stus un pus­i no pa­re­dzē­tā sie­ra dau­dzu­ma, sa­jauc. Pēc des­mit mi­nū­tēm pil­da sī­po­los, liek tos pan­nā. To­mā­tu past­u sa­jauc ar at­li­ku­šo bul­jo­nu, pār­lej sī­po­liem, uz­kai­sa at­li­ku­šo sie­ru, pan­nai uz­liek vā­ci­ņu, sau­tē ēdie­nu uz vi­dē­jas uguns; kā­du lai­ku pirms ga­ta­vo­ša­nas bei­gām vā­ci­ņu no­ņem, uz­kai­sa sī­po­liem za­ļu­mus.

Spel­tas put­ra sen­die­nu gau­mē. Sa­stāv­da­ļas. Di­vas glā­zes spel­tas put­rai­mu, vie­na glā­ze rū­guš­pie­na, di­vas glā­zes ūdens, vie­na glā­ze pie­na. Sāls, cu­kurs, sviests – pēc garš­as. Pa­ga­ta­vo­ša­na. Glā­zi rū­guš­pie­na sa­jauc ar glā­zi ūdens, ta­jā ie­mērc put­rai­mus un at­stāj uz nak­ti. Spel­tu rū­pī­gi no­ska­lo, kat­lā lej glā­zi ūdens un glā­zi pie­na, pie­vie­no put­rai­mus, vā­ra uz lē­nas uguns, līdz viss šķid­rums iz­tvai­ko. Pie­vie­no sā­li, cu­ku­ru un svies­tu. Kat­lam uz­liek vā­ku, no­vie­to sil­tu­mā un ļauj stun­du past­āvēt.

Spel­tas sa­lā­ti ar gra­nāt­ābo­lu sēk­li­ņām. Sa­stāv­da­ļas. Vie­na glā­ze no­vā­rī­tu spel­tas put­rai­mu, ne­pil­na glā­ze iz­lo­bī­tu gra­nāt­ābo­lu sēk­li­ņu, 100 g dru­pi­nā­ta fe­tas sie­ra, sau­ja lo­bī­tu ap­grauz­dē­tu man­de­ļu, ne­daudz ko­ri­an­dra za­ļu­mu; mēr­cei: trīs ēdam­ka­ro­tes olīv­u eļ­ļas, trīs ēdam­ka­ro­tes lai­mu su­las, vie­na spie­dē sa­spies­ta ķip­lo­ka dai­vi­ņa, sāls un cu­kurs pēc garš­as. Pa­ga­ta­vo­ša­na. Put­rai­mus, gra­nāt­ābo­lu sēk­li­ņas, sie­ru, man­de­les un za­ļu­mus liek sa­lā­tu trau­kā. Sa­mai­sa vi­sas mēr­cei do­mā­tās sa­stāv­da­ļas, pār­lej sa­lā­tiem, uz­ma­nī­gi sa­jauc, at­stāj uz lai­ci­ņu ie­vil­kties.

KĀ TO GA­TA­VO. Ap­tu­ve­ni uz 500 g spel­tas kvie­šu mil­tu ņem glā­zi ūdens un pie­na mai­sī­ju­ma brī­vās pro­por­ci­jās (šo­reiz ūdens bi­ja kriet­ni vai­rāk ne­kā piens), 50 g svies­ta vai mar­ga­rī­na, šķip­sni­ņu sāls, ēdam­ka­ro­ti cu­ku­ra un pa­ci­ņu sau­sā rau­ga. Ūde­ni ar pie­nu uz­sil­da, ta­jā iz­kau­sē svies­tu, pie­vie­no sā­li, cu­ku­ru un mil­tus, kam pie­jaukts sau­sais raugs. Vi­su sa­mai­sa un mī­ca mīk­lu, līdz tā gan­drīz ne­maz vairs ne­līp pie ro­kām. Ja to­mēr ļo­ti līp, pie­vie­no vēl mil­tus, ta­ču da­ra to uz­ma­nī­gi, lai mīk­la ne­sa­nāk­tu pā­rāk cie­ta. Sil­tā vie­tā uz­rau­dzē, at­kār­to­ti sa­mī­ca un vēl­reiz uz­rau­dzē. Apaļ­ajām mai­zī­tēm mīk­lu sa­griež ga­ba­li­ņos, sa­veļ lo­dī­tēs, liek uz plāts, kat­rai vi­dū ie­spiež pi­ci­ņu svies­ta vai mar­ga­rī­na. Ļauj uz­rūgt, pār­ziež ar sa­kul­tu olu, uz­kai­sa sā­li un ķi­me­nes, ma­go­nes, se­za­ma un sau­les­pu­ķu sēk­li­ņas; cep mē­re­nā sil­tu­mā ap­tu­ve­ni 15 mi­nū­tes. Stū­rai­na­jam šķiņ­ķa un sie­ra rau­sim mīk­lu iz­vel­tnē uz plāts, uz­rau­dzē, pār­ziež ar sa­kul­tu olu, pār­liek ar ma­zos ga­ba­li­ņos sa­griez­tu kū­pi­nā­tu šķiņ­ķi, sī­po­liem un pap­ri­ku, pār­kai­sa ar rup­ji rī­vē­tu pus­cie­to sie­ru. Cep tā­pat kā mai­zī­tes. Apaļ­ajam ra­bar­be­ru un sal­do ķir­šu rau­sim mīk­lu liek apaļ­ā si­li­ko­na veid­nē, iz­vei­do augst­ākas ma­li­ņas, uz­rau­dzē. Pār­ziež ar sal­du, bie­zu ie­vā­rī­ju­mu (šeit iz­man­tots jāņ­ogu un ba­nā­nu ie­vā­rī­jums), uz­kai­sa sa­griez­tus ra­bar­be­rus. At­li­ku­šo sa­kul­to olu sa­jauc ar di­vām ēdam­ka­ro­tēm skā­ba krē­ju­ma, pie­vie­no vie­nu ēdam­ka­ro­ti cu­ku­ra, vie­nu tēj­ka­ro­ti kar­tu­pe­ļu cie­tes un ne­daudz va­ni­ļas cu­ku­ra; pār­lej ra­bar­be­riem, pār­liek ar sal­do ķir­šu pus­ītēm, uz­kai­sa man­de­ļu skai­di­ņas. Cep ne­daudz ma­zā­kā sil­tu­mā un ne­daudz il­gā­ku lai­ku par pā­rē­jiem iz­strā­dā­ju­miem, se­ko­jot, lai pil­dī­jums cep­ša­nas bei­gās bū­tu sa­bie­zē­jis. Ga­ta­vos iz­strā­dā­ju­mus tū­līt no­ņem no plāts vai iz­ņem no veid­nes, pār­sedz ar drā­ni­ņu. Mai­zī­tes un stū­rai­no rau­si var ēst sil­tu, apa­ļo rau­si vē­lams at­dze­sēt un ti­kai tad griezt ga­ba­li­ņos. Mai­zī­tes ir mīk­stas arī ot­rā die­nā. Ja vē­las, tās var pār­griezt ho­ri­zon­tā­li uz pus­ēm, pār­ziest ar svies­tu, svai­go sie­ru, kau­sē­to sie­ru, pas­tē­ti utt.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.