Neticami, bet fakts: rudens aveņu ražu var novākt arī tad, kad jau uzsnidzis sniegs! Kas jādara, lai no jūlija beigām līdz pat pirmajām salnām dārzā ienāktos avenes?
Rudens avenēm vispiemērotākā ir smilšmāla augsne ar neitrālu vai vāji skābu pH (5,0– 6,0). Tomēr arī cita veida augsnēs var iegūt labu ražu, jo viss atkarīgs no kopšanas un, protams, avenēm atvēlētās vietas. Jo vairāk saules augs saņems, jo ātrāk attīstīsies un ilgāk gatavinās ogas. Dārzā labākā vieta rudens avenēm ir mājas vai žoga dienvidpuse. Avenes audzētājam būs pateicīgas, ja kaimiņos neievāksies citi rožu dzimtas augi (kazenes, ābeles un kauliņu augļu koki, mežrozītes un rozes). Arī kartupeļi, baklažāni, tomāti, pipari un sīpolaugi avenēm ne pārāk tīk. Ja avenēm atvēl īpašu vietu, tai jābūt ļoti saulainai un, vēlams, no vēja pasargātai.
Stādīšana
Rudens avenes stāda 0,5 m attālumā citu no citas, ieteicamais attālums starp vagām ir divi trīs metri. Stāda vai nu rudenī – septembra beigās un oktobrī, vai agri pavasarī pirms saplaukšanas. Pēc iestādīšanas dzinumus saīsina līdz 20–25 cm vai pat nogriež līdz augsnei. Augsni ap augu nomulčē. Pirms mulčas uzbēršanas nevajadzētu aizmirst augus aplaistīt. No mulčas ir divējāds labums, tā neļauj ieviesties nezālēm un aiztur augsnē mitrumu. Lai slānis būtu 5–9 cm biezs, to katru gadu papildina. Mulčai izmanto kompostu, kūdru, sadalījušos kūtsmēslus, zāģu skaidas un šķeldu. Piemērota arī zāle un sintētiskie materiāli (plēves, agrotīkls). Ja mulčē ar salmiem, jābūt pārliecībai, ka tajos nav nezāļu sēklu.
Ražīgums
Rudens aveņu šķirnes ir apbrīnojamas, tās vienā sezonā paspēj no nulles izveidot visu auga virszemes daļu (dzinumus, lapas, ziedus un ogas) un dod divas ražas (vasaras un rudens)! Lai rudenī raža būtu dāsnāka, nepieļauj ziedkopu veidošanos dzinumu lejasdaļā (tur ienāktos pirmā – vasaras raža) un formē ziedkopas, nokniebjot vēlīnos pumpurus un ziedus, kuri līdz salnām tā arī nepaspētu izveidot gatavas ogas. Lai dzinumiem būtu vairāk gaismas, šķirnēm, kurām veidojas daudz dzinumu, tie jāparetina. Tad gan ogas ienāksies agrāk, gan tās būs kvalitatīvākas.
Ja avenēm sagādāti labvēlīgi augšanas apstākļi, no viena kvadrātmetra var iegūt 1–2 kg ogu. Jāatceras, ka 1 kilograms ogu ir krietni vairāk nekā 1 litrs.
Padomājiet arī, vai vēlaties, lai avenes apciemo tie paši kaitēkļi, kas nesaudzē vasaras aveņu stādījumus?
Rudens avenes ir lieliskas ar to, ka gatavās ogas diezgan ilgi nepūstot var karāties krūmā, ogotājus gaidot. Avenes vāc rīta pusē, kad rasa nožuvusi. Vēlams uzreiz vākt trauciņos, kuros vai nu avenes pārdos, vai sasaldēs. Ja vāc lietainā laikā, jārēķinās, ka nepārstrādātās ogas sāks pelēt.
Kopšana
Sausā laikā avenes reizi nedēļā dāsni salaista, lai augs spētu iesakņoties, vēlāk jārūpējas, lai dziļā sakņu sistēma neiekalstu. Labāk vienreiz bagātīgi salaistīt nekā bieži un mazliet. Vasaras pirmajā pusē avenes vēlams piebarot ar putnu mēslu (1:12) vai govju mēslu uzlējumu (1:10).
Aveņu audzētāja agronome Laima Linde iesaka palutināt avenes arī ar nātru vircu, zirgu kūtsmēsliem vai baložu mēsliem. Parasti papildmēslojumu dod pēc laistīšanas. Ogu briedināšanas laikā ieteicami kāliju un kalciju saturošie mēslojumi, kas rūpējas par aveņu garšu un ogu saturīgumu.
Ja vēlas paātrināt ražas ienākšanos, jāpanāk, lai avenēm kājas būtu siltumā: tās stāda augstajos plēves tuneļos vai augsni ap augiem nosedz ar melno dārza plēvi. Dzinumu attīstību sezonas sākumā paātrina gaismu caurlaidīgs agrotīkla segums.
Kad raža novākta, augus sagatavo ziemai, tos nogriežot vai nopļaujot līdz ar zemi. Uzreiz pēc apgriešanas ap avenēm var pakaisīt sadalījušos kūtsmēslus. Pavasarī barības vielas ar kūstošo sniegu nokļūs sakņu zonā, veicinot augšanu un bagātāku ražu. Rudens aveņu dzinumus var griezt arī pavasarī, pirms veģetācijas sākuma (marta beigās vai aprīlī). To dara tad, ja rudenī sakritis daudz sniega un piekļūšana aveņu krūmiem ir apgrūtināta. Protams, ja kaut kādu iemeslu dēļ avenes paliek uz lauka, pārāk nesatraucieties, tās sāks ražot jau nākamās vasaras vidū uz divgadīgajiem dzinumiem. Raža gan būs diezgan pieticīga, ogas ienāksies arī rudenī, tiesa gan, vēlāk, nekā ierasts. Ja vēlaties ieiet ierastajā ražošanas ritmā, avenes var apgriezt arī agri pavasarī. Ja avenes tiek koptas un lutinātas, vienā vietā tās var augt pat 10 gadus.
Speciālista pieredze
Agronome Laima Linde jau 14 gadus pusotra hektāra savā zemnieku saimniecībā Jaunlagzdiņi atvēlējusi rudens avenēm. Jau ceturtajā gadā viņa ražu atzina par lielu. Laikam tāpēc, ka saimniecība aveņu biznesu iesāka ar sertificētiem Dobeles dārzkopības selekcijas un izmēģinājumu stacijā un Pūres dārzkopības izmēģinājumu stacijā iegādātiem stādiem. Ķīmiskas vielas šajā saimniecībā izmanto minimāli, vienīgi, lai apkarotu uzmācīgās aveņu vaboles. No rudens avenēm Laima ir izvēlējusies šķirnes Polana, Autumn Bliss un Herakls.
Agronome iesaka aveņu stādījumus mulčēt, lai nebūtu jākaro ar nezālēm. Ja avenes agri pavasaros apciemo brieži, mazākas platības vēlams iežogot.
Laima LINDE, agronome (z/s Jaunlagzdiņi, Zentenes pag. Tukuma raj.) iesaka:
– Arī pilsētniekiem ir iespēja uz saulaina balkona vai lodžijas rudens pusē ievākt bagātīgu aveņu ražu. Vispirms vienam stādam jāsarūpē liels pods vai 20 litru maiss un trūdvielām bagāta augsne ar skābumu pH 5,8–6,7. Jāstāda agri pavasarī – aprīlī, kad iestājies silts laiks un nav gaidāms sals. Vislabāk stādīt vakarpusē. Pēc stādīšanas jāaplej. Pēc trīs nedēļām mēslo ar slāpekļa mēslojumu (8 g uz maisu). Var dot komplekso NPK bezhlora mēslojumu avenēm (30 g uz maisu). Pirmajā gadā avenēm būs viens vai divi dzinumi, nākamajā gadā vairāk. Tad jāatstāj tikai pieci. Rudenī pēc ogu novākšanas dzinumus nogriež. Ja avenes aug uz balkona, ziemā jāpiesedz, lai neizsalst. Rudens aveņu stādus var iegādāties gadatirgos, tirgos, Pūres DIS un no individuāliem aveņu audzētājiem, zemnieku saimniecībām, piemēram, z/s Jaunlagzdiņi Tukuma novadā, z/s Mazkuģnieki Talsu novadā. Cena – no 0,70 eiro/gab.
Ja esat nevaļīgi, lai paši audzētu avenes, tās iesaku iegādāties tieši no audzētājiem, jo cena draudzīgāka. Rudens avenes pārdodu pēc pasūtījuma, salasu, un pircējs atbrauc pēc ogām (3 eiro/kg). Vasaras avenes, iepriekš piezvanot, var braukt lasīt paši savos traukos (1,50 eiro/kg).