Mājvietā virtuves un viesistabas zonu apvienošana vienā telpā ir ļoti individuāla.Joprojām aktuāla ir tendence apvienot abas šīs zonas, tomēr, pirms izvēlēties šādu risinājumu, noteikti jāizvērtē visi plusi un mīnusi.
«Cilvēkiem, kas paraduši bieži gatavot, noteikti funkcionālāka šķitīs atsevišķa virtuve, kurā var rīkoties pēc sirds patikas, nedomājot par to, ka pēc gatavošanas procesa uzreiz viss jānovāc, lai neradītu nesakārtotu vidi arī dzīvojamā telpā,» uzskata interjera dizainere Linda Druvkalne.
Izvēloties apvienot abas šīs funkcionālās zonas, jāņem vērā, ka gatavošanas procesā rodas dažādi aromāti, kas piepilda visu telpu un var būt traucējošs faktors. «Tāpēc ir jāierīko laba ventilācija un jāuzstāda efektīvs nosūcējs. Studijas tipa plānojums bieži vien ir nevis cilvēku vēlme, bet gan telpas arhitektoniskā plānojuma prasība, kas jāatrisina pēc iespējas funkcionālāk, neatstājot novārtā arī dizainisko pusi,» atzīst dizainere. «Virtuves neatņemama sastāvdaļa ir tehnika, tāpēc pilnībā noslēpt tās eksistenci ir grūti, ja vien mēbele netiek nomaskēta aiz speciāli veidotām fasādes durvīm. Parasti tā tomēr ir tradicionāla iekārta ar grīdas un sienas skapīšiem un iebūvējamo tehniku. Lai neradītu iespaidu, ka telpas galvenā zona ir tieši virtuve, var izvēlēties skapītī iebūvējamu nosūcēju, iebūvējamo, nevis brīvi stāvošu ledusskapi, neierastākus materiālus, kas uzreiz neatgādina virtuvi. Pieskaņojot tos pārējām telpas mēbelēm, var izvairīties no uzkrītošiem rokturiem, to vietā izvēloties uzspiežamo mehānismu vai profila tipa rokturus.»
Nelielā divistabu dzīvokļa iemītnieki ir Uldis un Elīna, viņu divi bērni Heilija un Patriks, kā arī divi mazi mājas mīluļi – aktīvi sunīši. Iepriekš dzīvokļa plānojums bija citāds – bērnistabas vietā atradās atsevišķi nodalīta virtuve, bet lielā telpa kalpoja kā viesistaba – guļamistaba – bērnistaba. «Pēc ģimenes pieauguma vecāki saprata, ka ir gatavi upurēt virtuvi, izveidojot tajā bērnistabu. Līdz ar to lielajā telpā nācās apvienot virtuves, viesistabas un guļamistabas funkcijas. Bija nepieciešams pārplānot arī koridora zonu, paredzot vietu ietilpīgam iebūvētajam skapim, tāpēc dzīvokļa starpsienas tika pārbīdītas, pakārtojot katras istabas funkcijai,» atklāj L. Druvkalne.
VIOLETS UN PELĒKS. «Dzīvokļa saimnieku vēlme bija mājīga, minimālisma stilā veidota ģimenes mājvieta bez liekām greznām detaļām, bet ar odziņu. Bija jāņem vērā nelielā, atvērtā plānojuma telpu platība, kurā jāapvieno neierasti daudz funkciju, tāpēc gan sienu, gan mēbeļu materiālu tonalitāte ir vienojošā gammā,» teic dizainere. Mammas Elīnas mīļākā krāsa ir violeta, tāpēc viņa vēlējās to iekļaut arī savā ikdienas vidē. «Ņēmu vērā šo vēlmi un apvienoju violeto ar dažādām pelēko toņu niansēm, kas ir lielisks fons un kalpo kā savienojošs elements. Baltās, glancētās virsmas rada svaigumu un, atstarojot gaismu, padara vizuāli vieglākas ietilpīgās korpusa mēbeles, kā arī ir minimālismam raksturīga iezīme.» Dizainere par veiksmīgu uzskata istabas lielā loga aizkaru auduma izvēli, jo tā tonalitāte un patīkami mājīgu noskaņu radošā faktūra sadzīvo ar pelēko sienu toni, veidojot vienojošu plakņu saspēli. «Telpai izvēlētas krāsojamās stiklašķiedras tapetes, kas novērš sienu plaisāšanu, atvieglo remontdarbus, kā arī rada mājīgāku sajūtu, jo krāsotās sienas nav perfekti gludas.» Violetā toņa sienu plaknes kalpo kā fons, uz kura izceļas baltās un pelēkās mēbeles, bet virtuves zonas griesti ir interjera odziņa. Violetais griestu tonis izvēlēts, lai papildus vizuāli zonētu virtuvi, turklāt, atrodoties šajā telpas daļā, rodas sajūta, ka tā ir atsevišķa istaba. «Telpas vienojošais elements ir pelēkā lamināta grīdas segums, kuram pieskaņots durvju un mēbeļu materiāls. Koka tekstūra rada mājīgumu un lieliski sadzīvo ar baltajām glancētajām virsmām. Dzīvokļa interjera koncepcijas pamatā ir lielu krāsu laukumu izmantošana, lineāru un ģeometrisku formu saspēle, neieslīgstot sīkās, greznās detaļās.»
GRIESTU KONSTRUKCIJA. «Virtuves griestu pazeminājumam nav tikai dekoratīva nozīme – lai no iepriekš izmantotās telpas uz jauno virtuves zonu varētu pārvilkt ventilācijas caurules, nācās izdomāt vizuāli pievilcīgu risinājumu griestu konstrukcijai,» skaidro L. Druvkalne. Šāda ideja atviegloja arī gaismas ķermeņu izvietošanu virtuves zonā, jo tādējādi pazeminātajā griestu daļā varēja iebūvēt arī lampas un sānu daļā izveidot nišu slēptajam LED apgaismojumam. Apvienojot vairākas funkcionālās zonas vienā nelielā telpā, svarīgi izvēlēties materiālus, kas savā starpā nerada disharmoniju. Tāpēc korpusa mēbeļu materiālam izvēlēts silti pelēcīga toņa koka imitācijas lamināts apvienojumā ar baltu akrilu. «Lai virtuves zona nekļūtu pārāk uzkrītoša un nerastos iespaids, ka guļamistabā tiek arī gatavots, sienas panelim starp skapīšiem tika izvēlēts koka imitācijas lamināts, kas rada mājīgāku iespaidu un uzreiz neasociējas ar virtuves iekārtu tās tradicionālajā izpratnē.» Viena no dzīvokļa iemītnieku vēlmēm bija lete, kas ieplānota tā, lai atdalītu virtuvi no pārējās telpas un kalpotu kā ēdamgalds četrām personām. «Dzīvokļa saimnieki pēc maniem rasējumiem pasūtīja materiālu plāksnes, saskrūvēja un uzstādīja visas korpusa mēbeles, neizmantojot galdnieka palīdzību. Rezultāts ir lielisks,» ir gandarīta Linda. Letes zonā paredzētas divas iekaramās lampas, kas kalpo gan kā dekoratīvs elements, gan arī funkcionāls risinājums – galda virsmai pietuvināts apgaismojums.
IZAICINĀJUMS. Dzīvojamā istaba nav liela, bet nepieciešamo funkciju apvienošanai papildu atdalošās starpsienas būvēt būtu bijis neprātīgi – uzskata dizainere. «Vienīgā stacionārā konstrukcija ir nelielā rīģipša sienas daļa, kas norobežo brīvi stāvošo ledusskapi no istabas puses.» Plānošanas procesa lielākais izaicinājums, pēc dizaineres domām, bija paredzēt vietu ietilpīgam apģērbu skapim, nepadarot to par telpas masīvāko objektu. «Tas veiksmīgi izdevies, novietojot skapi telpas stūrī un izvēloties tam baltu korpusu, kas ietilpīgo mēbeli padara neuzkrītošāku un vieglāku.» Grīdas skapītis, virs kura novietots TV, ir pietiekami ietilpīgs, lai tajā izvietotu gan tehniku, gan arī citas ikdienā nepieciešamās lietas. Sienas skapīšu dizains ir līdzīgs virtuves skapīšiem, tomēr saglabā savu individualitāti, neradot iespaidu, ka tā ir virtuves sastāvdaļa. TV mēbele apvienota ar ietilpīgo apģērbu skapi, kuram paredzētas bīdāmās durvis, lai taupītu vietu. Guļamistabas funkcijas galvenais objekts ir izvelkamais dīvāns, kas parasti ir masīvāks salīdzinājumā ar vienkāršu viesistabas dīvānu, tāpēc tā materiāla tonis maksimāli pietuvināts grīdas pelēkajam laminātam. Viendabīgo laukumu atdzīvina dekoratīvie spilveni.
VIOLETA. L. Druvkalne norāda, ka, veidojot interjeru, liela nozīme ir apgaismojumam. Viesistabas centrālais gaismas ķermenis ir iekaramā violetā lampa ar vairākām spuldzēm, kas nodrošina pietiekami spilgtu apgaismojumu. Naktslampu funkciju pilda centrālās lampas auduma kupolam tonāli pieskaņotas sienas lampas, kas izgatavotas pēc pasūtījuma. «Citādu noskaņu dzīvoklī iespējams panākt, ieslēdzot griestu pazeminājuma sānu daļā izvietoto dekoratīvo LED apgaismojumu. Šādi zonēts apgaismojums paver plašākas iespējas radīt atšķirīgu noskaņu, kā arī taupa elektrību, jo ne vienmēr ir nepieciešams ieslēgt lampu pie griestiem, ja skatās TV vai arī sēž pie bāra letes.» Dzīvokļa nelielās platības dēļ sienā, kas nodala lielo istabu no koridora, tika izbūvētas bīdāmās durvis. Durvis iebīdās sienā izveidotā kabatā, kas nodrošina iespēju ietaupīt vietu, kā arī, ikdienā atvērtas, paplašina telpu.
MĀSAI UN BRĀLIM. «Ja bērnistaba paredzēta diviem bērniem (šoreiz māsai un brālim), tad noteikti jāņem vērā viņu vecuma starpība, dzimums un intereses. Tās dizains veidots ar domu izbaudīt bērnību, protams, ņemot vērā, ka ar laiku tā tiks izmantota arī mācībām, tāpēc paredzēta vieta rakstāmgaldam. Vienojošs elements – zaļš dabīgs linoleja grīdas segums, kas tematiski attēlo zāli, bet praktiski ir silts, kluss, antialerģisks un dabīgs materiāls.» Sienām izvēlēts zilais tonis, kas vizuāli paplašina saulaino telpu un rada patīkamu svaiguma sajūtu. Papildus baltajam, zaļajam un zilajam tonim ir arī violetais, kurš izmantots arī pārējās dzīvokļa telpās. Papildinājums baltajām mēbelēm – pēc dizaineres Lindas idejas izgatavotā ietilpīgā rotaļlietu kaste, kas kalpo arī kā sols un galds. Krītošajiem un vieglajiem dienas aizkariem izvēlēts zaļais tonis, pieskaņojot grīdas plaknei. Naktī un saulainā dienā logu iespējams aizsegt ar gaismas necaurlaidīgu rullo žalūziju, kurai piemīt arī saules starus izolējošas īpašības.
ROTAĻĪGS EFEKTS. L. Druvkalne norāda, ka bērnistabā ļoti liela nozīme ir apgaismojumam – tam jābūt vienmērīgam un pietiekami spilgtam. Tradicionālākais variants ir izvietot vienu centrālo lampu ar vairākiem kupoliem, bet dizainere vēlējās neparastāku un dekoratīvāku risinājumu. «Lampas dizaina ideja bija mana, bet tā tika izgatavota pašrocīgi, piedaloties abiem vecākiem Uldim un Elīnai. Gaismas ķermenis ir ne tikai dekoratīvs, bet arī funkcionāls, jo krāsainajos vados iekārtās spuldzes izvietotas pa visiem griestiem, tādējādi panākot vienmērīgu apgaismojumu. Dažādo krāsu putuplasta bumbiņas, kas savērtas uz auduma elektrības vadiem, griestos veido interesantu ornamentu, piesaistot bērnu uzmanību un raisot fantāziju. Tā kā istabas sienu noformējums ir diezgan neuzkrītošs, ar lampas palīdzību vēlējos panākt rotaļīgāku efektu.»
KOKU MOTĪVS. Bērnistabas tematika – daba ar tās iemītniekiem. «Lai zilās, krāsotās sienas padarītu dekoratīvākas un bērniem interesantākas, izvēlējos uzlīmes. Uzlīmes ir labs risinājums bērnistabu sienu noformējumam, jo tās ir ļoti vienkārši noņemt, nebojājot sienas, un, ja rodas vēlme, izvēlēties citas. Uzlīmes tika izgatavotas pēc individuāli veidota dizaina, piemeklējot kopējam interjeram piemērotu toņu plēves. Atbilstoši interjera tematikai izvēlējos koku motīvu, papildinot tos ar krāsainajiem putniņiem. Lai nesaraibinātu telpu, koku stumbri ir balti ar pelēkām lapiņām, bet akcents – violetie putniņi. Lai personificētu katra istabas iemītnieka gultas atrašanās vietu, uz sienas uzlīmēti arī bērnu vārdi,» atklāj dizainere.
SPILVENI UN BŪRĪTIS. Tematikai atbilstoši piemeklēti arī interjera dekori – pūcīšu spilveni, pulkstenis, kas veidots kā putnu būrītis ar putniņu.