Studijas tipa dzīvokļa plānojums

© Jānis BŪMANIS (no interjera salona Ilustra arhīva )

Mājvietā virtuves un viesistabas zonu apvienošana vienā telpā ir ļoti individuāla.Jopro­jām aktuāla ir tendence apvienot abas šīs zonas, tomēr, pirms izvēlēties šādu risināju­mu, noteikti jāizvērtē visi plusi un mīnusi.

«Cil­vē­kiem, kas pa­ra­du­ši bie­ži ga­ta­vot, no­teik­ti fun­kci­onā­lā­ka šķi­tīs at­se­viš­ķa vir­tu­ve, ku­rā var rī­ko­ties pēc sirds pa­ti­kas, ne­do­mā­jot par to, ka pēc ga­ta­vo­ša­nas pro­ce­sa uz­reiz viss jā­no­vāc, lai ne­ra­dī­tu ne­sa­kār­to­tu vi­di arī dzī­vo­ja­mā tel­pā,» uz­ska­ta in­ter­je­ra di­zai­ne­re Lin­da Druv­kal­ne.

Iz­vē­lo­ties ap­vie­not abas šīs fun­kci­onā­lās zo­nas, jā­ņem vē­rā, ka ga­ta­vo­ša­nas pro­ce­sā ro­das da­žā­di aro­mā­ti, kas pie­pil­da vi­su tel­pu un var būt trau­cē­jošs fak­tors. «Tā­pēc ir jā­ie­rī­ko la­ba ven­ti­lā­ci­ja un jā­uz­stā­da efek­tīvs no­sū­cējs. Stu­di­jas ti­pa plā­no­jums bie­ži vien ir ne­vis cil­vē­ku vēl­me, bet gan tel­pas ar­hi­tek­to­nis­kā plā­no­ju­ma pra­sī­ba, kas jā­at­ri­si­na pēc ie­spē­jas fun­kci­onā­lāk, ne­at­stā­jot no­vār­tā arī di­zai­nis­ko pus­i,» at­zīst di­zai­ne­re. «Vir­tu­ves ne­at­ņe­ma­ma sa­stāv­da­ļa ir teh­ni­ka, tā­pēc pil­nī­bā no­slēpt tās ek­sis­ten­ci ir grū­ti, ja vien mē­be­le ne­tiek no­mas­kē­ta aiz spe­ci­āli vei­do­tām fa­sā­des dur­vīm. Pa­ras­ti tā to­mēr ir tra­di­ci­onā­la ie­kār­ta ar grī­das un sie­nas ska­pī­šiem un ie­bū­vē­ja­mo teh­ni­ku. Lai ne­ra­dī­tu ie­spai­du, ka tel­pas gal­ve­nā zo­na ir tie­ši vir­tu­ve, var iz­vē­lē­ties ska­pī­tī ie­bū­vē­ja­mu no­sū­cē­ju, ie­bū­vē­ja­mo, ne­vis brī­vi stā­vo­šu le­dus­ska­pi, ne­ie­ras­tā­kus ma­te­ri­ālus, kas uz­reiz ne­at­gā­di­na vir­tu­vi. Pie­ska­ņo­jot tos pā­rē­jām tel­pas mē­be­lēm, var iz­vai­rī­ties no uz­krī­to­šiem rok­tu­riem, to vie­tā iz­vē­lo­ties uz­spie­ža­mo me­hā­nis­mu vai pro­fi­la ti­pa rok­tu­rus.»

Ne­lie­lā div­is­ta­bu dzī­vok­ļa ie­mīt­nie­ki ir Ul­dis un Elī­na, vi­ņu di­vi bēr­ni Hei­li­ja un Pat­riks, kā arī di­vi ma­zi mā­jas mī­lu­ļi – ak­tī­vi su­nī­ši. Ie­priekš dzī­vok­ļa plā­no­jums bi­ja ci­tāds – bērn­is­ta­bas vie­tā at­ra­dās at­se­viš­ķi no­da­lī­ta vir­tu­ve, bet lie­lā tel­pa kal­po­ja kā vies­is­ta­ba – gu­ļam­is­ta­ba – bērn­is­ta­ba. «Pēc ģi­me­nes pie­au­gu­ma ve­cā­ki sa­pra­ta, ka ir ga­ta­vi upu­rēt vir­tu­vi, iz­vei­do­jot ta­jā bērn­is­ta­bu. Līdz ar to lie­la­jā tel­pā nā­cās ap­vie­not vir­tu­ves, vies­is­ta­bas un gu­ļam­is­ta­bas fun­kci­jas. Bi­ja ne­pie­cie­šams pār­plā­not arī ko­ri­do­ra zo­nu, pa­re­dzot vie­tu ie­til­pī­gam ie­bū­vē­ta­jam ska­pim, tā­pēc dzī­vok­ļa starp­sie­nas ti­ka pār­bī­dī­tas, pa­kār­to­jot kat­ras is­ta­bas fun­kci­jai,» at­klāj L. Druv­kal­ne.

VI­OLETS UN PE­LĒKS. «Dzī­vok­ļa saim­nie­ku vēl­me bi­ja mā­jī­ga, mi­ni­mā­lis­ma sti­lā vei­do­ta ģi­me­nes māj­vie­ta bez lie­kām grez­nām de­ta­ļām, bet ar odzi­ņu. Bi­ja jā­ņem vē­rā ne­lie­lā, at­vēr­tā plā­no­ju­ma tel­pu pla­tī­ba, ku­rā jā­ap­vie­no ne­ie­ras­ti daudz fun­kci­ju, tā­pēc gan sie­nu, gan mē­be­ļu ma­te­ri­ālu to­na­li­tā­te ir vie­no­jo­šā gam­mā,» teic di­zai­ne­re. Mam­mas Elī­nas mī­ļā­kā krā­sa ir vi­ole­ta, tā­pēc vi­ņa vē­lē­jās to ie­kļaut arī sa­vā ik­die­nas vi­dē. «Ņē­mu vē­rā šo vēl­mi un ap­vie­no­ju vi­ole­to ar da­žā­dām pe­lē­ko to­ņu ni­an­sēm, kas ir lie­lisks fons un kal­po kā sa­vie­no­jošs ele­ments. Bal­tās, glan­cē­tās virs­mas ra­da svai­gu­mu un, at­sta­ro­jot gais­mu, pa­da­ra vi­zu­āli vieg­lā­kas ie­til­pī­gās kor­pu­sa mē­be­les, kā arī ir mi­ni­mā­lis­mam rak­stu­rī­ga ie­zī­me.» Di­zai­ne­re par veik­smī­gu uz­ska­ta is­ta­bas lie­lā lo­ga aiz­ka­ru audu­ma iz­vē­li, jo tā to­na­li­tā­te un pa­tī­ka­mi mā­jī­gu no­ska­ņu ra­do­šā fak­tū­ra sa­dzī­vo ar pe­lē­ko sie­nu to­ni, vei­do­jot vie­no­jo­šu plak­ņu sa­spē­li. «Tel­pai iz­vē­lē­tas krā­so­ja­mās stik­laš­ķied­ras ta­pe­tes, kas no­vērš sie­nu plai­sā­ša­nu, at­vieg­lo re­mont­dar­bus, kā arī ra­da mā­jī­gā­ku sa­jū­tu, jo krā­so­tās sie­nas nav per­fek­ti glu­das.» Vi­ole­tā to­ņa sie­nu plak­nes kal­po kā fons, uz ku­ra iz­ce­ļas bal­tās un pe­lē­kās mē­be­les, bet vir­tu­ves zo­nas gries­ti ir in­ter­je­ra odzi­ņa. Vi­ole­tais gries­tu to­nis iz­vē­lēts, lai pa­pil­dus vi­zu­āli zo­nē­tu vir­tu­vi, tur­klāt, at­ro­do­ties ša­jā tel­pas da­ļā, ro­das sa­jū­ta, ka tā ir at­se­viš­ķa is­ta­ba. «Tel­pas vie­no­jo­šais ele­ments ir pe­lē­kā la­mi­nā­ta grī­das se­gums, ku­ram pie­ska­ņots dur­vju un mē­be­ļu ma­te­ri­āls. Ko­ka tek­stū­ra ra­da mā­jī­gu­mu un lie­lis­ki sa­dzī­vo ar bal­ta­jām glan­cē­ta­jām virs­mām. Dzī­vok­ļa in­ter­je­ra kon­cep­ci­jas pa­ma­tā ir lie­lu krā­su lau­ku­mu iz­man­to­ša­na, li­ne­āru un ģeo­met­ris­ku for­mu sa­spē­le, ne­ie­slīg­stot sī­kās, grez­nās de­ta­ļās.»

GRIES­TU KON­STRUK­CI­JA. «Vir­tu­ves gries­tu pa­ze­mi­nā­ju­mam nav ti­kai de­ko­ra­tī­va no­zī­me – lai no ie­priekš iz­man­to­tās tel­pas uz jaun­o vir­tu­ves zo­nu va­rē­tu pār­vilkt ven­ti­lā­ci­jas cau­ru­les, nā­cās iz­do­māt vi­zu­āli pie­vil­cī­gu ri­si­nā­ju­mu gries­tu kon­struk­ci­jai,» skaid­ro L. Druv­kal­ne. Šā­da ide­ja at­vieg­lo­ja arī gais­mas ķer­me­ņu iz­vie­to­ša­nu vir­tu­ves zo­nā, jo tā­dē­jā­di pa­ze­mi­nā­ta­jā gries­tu da­ļā va­rē­ja ie­bū­vēt arī lam­pas un sā­nu da­ļā iz­vei­dot ni­šu slēp­ta­jam LED ap­gais­mo­ju­mam. Ap­vie­no­jot vai­rā­kas fun­kci­onā­lās zo­nas vie­nā ne­lie­lā tel­pā, sva­rī­gi iz­vē­lē­ties ma­te­ri­ālus, kas sa­vā star­pā ne­ra­da dis­har­mo­ni­ju. Tā­pēc kor­pu­sa mē­be­ļu ma­te­ri­ālam iz­vē­lēts sil­ti pe­lē­cī­ga to­ņa ko­ka imi­tā­ci­jas la­mi­nāts ap­vie­no­ju­mā ar bal­tu ak­ri­lu. «Lai vir­tu­ves zo­na ne­kļū­tu pā­rāk uz­krī­to­ša un ne­ras­tos ie­spaids, ka gu­ļam­is­ta­bā tiek arī ga­ta­vots, sie­nas pa­ne­lim starp ska­pī­šiem ti­ka iz­vē­lēts ko­ka imi­tā­ci­jas la­mi­nāts, kas ra­da mā­jī­gā­ku ie­spai­du un uz­reiz ne­aso­ci­ējas ar vir­tu­ves ie­kār­tu tās tra­di­ci­onā­la­jā iz­prat­nē.» Vie­na no dzī­vok­ļa ie­mīt­nie­ku vēl­mēm bi­ja le­te, kas ie­plā­no­ta tā, lai at­da­lī­tu vir­tu­vi no pā­rē­jās tel­pas un kal­po­tu kā ēdam­galds četr­ām per­so­nām. «Dzī­vok­ļa saim­nie­ki pēc ma­niem ra­sē­ju­miem pa­sū­tī­ja ma­te­ri­ālu plāk­snes, sa­skrū­vē­ja un uz­stā­dī­ja vis­as kor­pu­sa mē­be­les, ne­iz­man­to­jot gald­nie­ka pa­lī­dzī­bu. Re­zul­tāts ir lie­lisks,» ir gan­da­rī­ta Lin­da. Le­tes zo­nā pa­re­dzē­tas di­vas ie­ka­ra­mās lam­pas, kas kal­po gan kā de­ko­ra­tīvs ele­ments, gan arī fun­kci­onāls ri­si­nā­jums – gal­da virs­mai pie­tu­vi­nāts ap­gais­mo­jums.

IZ­AI­CI­NĀ­JUMS. Dzī­vo­ja­mā is­ta­ba nav lie­la, bet ne­pie­cie­ša­mo fun­kci­ju ap­vie­no­ša­nai pa­pil­du at­da­lo­šās starp­sie­nas bū­vēt bū­tu bi­jis ne­prā­tī­gi – uz­ska­ta di­zai­ne­re. «Vie­nī­gā sta­ci­onā­rā kon­struk­ci­ja ir ne­lie­lā rī­ģip­ša sie­nas da­ļa, kas no­ro­be­žo brī­vi stā­vo­šo le­dus­ska­pi no is­ta­bas pus­es.» Plā­no­ša­nas pro­ce­sa lie­lā­kais iz­ai­ci­nā­jums, pēc di­zai­ne­res do­mām, bi­ja pa­re­dzēt vie­tu ie­til­pī­gam ap­ģēr­bu ska­pim, ne­pa­da­rot to par tel­pas ma­sī­vā­ko ob­jek­tu. «Tas veik­smī­gi iz­de­vies, no­vie­to­jot ska­pi tel­pas stū­rī un iz­vē­lo­ties tam bal­tu kor­pu­su, kas ie­til­pī­go mē­be­li pa­da­ra ne­uz­krī­to­šā­ku un vieg­lā­ku.» Grī­das ska­pī­tis, virs ku­ra no­vie­tots TV, ir pie­tie­ka­mi ie­til­pīgs, lai ta­jā iz­vie­to­tu gan teh­ni­ku, gan arī ci­tas ik­die­nā ne­pie­cie­ša­mās lie­tas. Sie­nas ska­pī­šu di­zains ir lī­dzīgs vir­tu­ves ska­pī­šiem, to­mēr sa­gla­bā sa­vu in­di­vi­du­ali­tā­ti, ne­ra­dot ie­spai­du, ka tā ir vir­tu­ves sa­stāv­da­ļa. TV mē­be­le ap­vie­no­ta ar ie­til­pī­go ap­ģēr­bu ska­pi, ku­ram pa­re­dzē­tas bī­dā­mās dur­vis, lai tau­pī­tu vie­tu. Gu­ļam­is­ta­bas fun­kci­jas gal­ve­nais ob­jekts ir iz­vel­ka­mais dī­vāns, kas pa­ras­ti ir ma­sī­vāks sa­lī­dzi­nā­ju­mā ar vien­kār­šu vies­is­ta­bas dī­vā­nu, tā­pēc tā ma­te­ri­āla to­nis mak­si­mā­li pie­tu­vi­nāts grī­das pe­lē­ka­jam la­mi­nā­tam. Vien­da­bī­go lau­ku­mu at­dzī­vi­na de­ko­ra­tī­vie spil­ve­ni.

VI­OLE­TA. L. Druv­kal­ne no­rā­da, ka, vei­do­jot in­ter­je­ru, lie­la no­zī­me ir ap­gais­mo­ju­mam. Vies­is­ta­bas cen­trā­lais gais­mas ķer­me­nis ir ie­ka­ra­mā vi­ole­tā lam­pa ar vai­rā­kām spul­dzēm, kas no­dro­ši­na pie­tie­ka­mi spil­gtu ap­gais­mo­ju­mu. Nakts­lam­pu fun­kci­ju pil­da cen­trā­lās lam­pas audu­ma ku­po­lam to­nā­li pie­ska­ņo­tas sie­nas lam­pas, kas iz­ga­ta­vo­tas pēc pa­sū­tī­ju­ma. «Ci­tā­du no­ska­ņu dzī­vok­lī ie­spē­jams pa­nākt, ie­slē­dzot gries­tu pa­ze­mi­nā­ju­ma sā­nu da­ļā iz­vie­to­to de­ko­ra­tī­vo LED ap­gais­mo­ju­mu. Šā­di zo­nēts ap­gais­mo­jums pa­ver pla­šā­kas ie­spē­jas ra­dīt at­šķi­rī­gu no­ska­ņu, kā arī tau­pa elek­trī­bu, jo ne vien­mēr ir ne­pie­cie­šams ie­slēgt lam­pu pie gries­tiem, ja ska­tās TV vai arī sēž pie bā­ra le­tes.» Dzī­vok­ļa ne­lie­lās pla­tī­bas dēļ sie­nā, kas no­da­la lie­lo is­ta­bu no ko­ri­do­ra, ti­ka iz­bū­vē­tas bī­dā­mās dur­vis. Dur­vis ie­bī­dās sie­nā iz­vei­do­tā ka­ba­tā, kas no­dro­ši­na ie­spē­ju ie­tau­pīt vie­tu, kā arī, ik­die­nā at­vēr­tas, pa­pla­ši­na tel­pu.

MĀ­SAI UN BRĀ­LIM. «Ja bērn­is­ta­ba pa­re­dzē­ta di­viem bēr­niem (šo­reiz mā­sai un brā­lim), tad no­teik­ti jā­ņem vē­rā vi­ņu ve­cu­ma star­pī­ba, dzi­mums un in­te­re­ses. Tās di­zains vei­dots ar do­mu iz­bau­dīt bēr­nī­bu, pro­tams, ņe­mot vē­rā, ka ar lai­ku tā tiks iz­man­to­ta arī mā­cī­bām, tā­pēc pa­re­dzē­ta vie­ta rak­stām­gal­dam. Vie­no­jošs ele­ments – zaļš da­bīgs li­no­le­ja grī­das se­gums, kas te­ma­tis­ki at­tē­lo zā­li, bet prak­tis­ki ir silts, kluss, anti­aler­ģisks un da­bīgs ma­te­ri­āls.» Sie­nām iz­vē­lēts zi­lais to­nis, kas vi­zu­āli pa­pla­ši­na sau­lai­no tel­pu un ra­da pa­tī­ka­mu svai­gu­ma sa­jū­tu. Pa­pil­dus bal­ta­jam, za­ļa­jam un zi­la­jam to­nim ir arī vi­ole­tais, kurš iz­man­tots arī pā­rē­jās dzī­vok­ļa tel­pās. Pa­pil­di­nā­jums bal­ta­jām mē­be­lēm – pēc di­zai­ne­res Lin­das ide­jas iz­ga­ta­vo­tā ie­til­pī­gā ro­taļ­lie­tu kas­te, kas kal­po arī kā sols un galds. Krī­to­ša­jiem un vieg­la­jiem die­nas aiz­ka­riem iz­vē­lēts za­ļais to­nis, pie­ska­ņo­jot grī­das plak­nei. Nak­tī un sau­lai­nā die­nā lo­gu ie­spē­jams aiz­segt ar gais­mas ne­caur­lai­dī­gu rul­lo ža­lū­zi­ju, ku­rai pie­mīt arī sau­les sta­rus izo­lē­jo­šas īpa­šī­bas.

RO­TA­ĻĪGS EFEKTS. L. Druv­kal­ne no­rā­da, ka bērn­is­ta­bā ļo­ti lie­la no­zī­me ir ap­gais­mo­ju­mam – tam jā­būt vien­mē­rī­gam un pie­tie­ka­mi spil­gtam. Tra­di­ci­onā­lā­kais va­ri­ants ir iz­vie­tot vie­nu cen­trā­lo lam­pu ar vai­rā­kiem ku­po­liem, bet di­zai­ne­re vē­lē­jās ne­pa­ras­tā­ku un de­ko­ra­tī­vā­ku ri­si­nā­ju­mu. «Lam­pas di­zai­na ide­ja bi­ja ma­na, bet tā ti­ka iz­ga­ta­vo­ta paš­ro­cī­gi, pie­da­lo­ties abiem ve­cā­kiem Ul­dim un Elī­nai. Gais­mas ķer­me­nis ir ne ti­kai de­ko­ra­tīvs, bet arī fun­kci­onāls, jo krā­sai­na­jos va­dos ie­kār­tās spul­dzes iz­vie­to­tas pa vis­iem gries­tiem, tā­dē­jā­di pa­nā­kot vien­mē­rī­gu ap­gais­mo­ju­mu. Da­žā­do krā­su pu­tu­plas­ta bum­bi­ņas, kas sa­vēr­tas uz audu­ma elek­trī­bas va­diem, gries­tos vei­do in­te­re­san­tu or­na­men­tu, pie­sais­tot bēr­nu uz­ma­nī­bu un rai­sot fan­tā­zi­ju. Tā kā is­ta­bas sie­nu no­for­mē­jums ir diez­gan ne­uz­krī­tošs, ar lam­pas pa­lī­dzī­bu vē­lē­jos pa­nākt ro­ta­ļī­gā­ku efek­tu.»

KO­KU MO­TĪVS. Bērn­is­ta­bas te­ma­ti­ka – da­ba ar tās ie­mīt­nie­kiem. «Lai zi­lās, krā­so­tās sie­nas pa­da­rī­tu de­ko­ra­tī­vā­kas un bēr­niem in­te­re­san­tā­kas, iz­vē­lē­jos uz­lī­mes. Uz­lī­mes ir labs ri­si­nā­jums bērn­is­ta­bu sie­nu no­for­mē­ju­mam, jo tās ir ļo­ti vien­kār­ši no­ņemt, ne­bo­jā­jot sie­nas, un, ja ro­das vēl­me, iz­vē­lē­ties ci­tas. Uz­lī­mes ti­ka iz­ga­ta­vo­tas pēc in­di­vi­du­āli vei­do­ta di­zai­na, pie­mek­lē­jot ko­pē­jam in­ter­je­ram pie­mē­ro­tu to­ņu plē­ves. At­bil­sto­ši in­ter­je­ra te­ma­ti­kai iz­vē­lē­jos ko­ku mo­tī­vu, pa­pil­di­not tos ar krā­sai­na­jiem put­ni­ņiem. Lai ne­sa­rai­bi­nā­tu tel­pu, ko­ku stum­bri ir bal­ti ar pe­lē­kām la­pi­ņām, bet ak­cents – vi­ole­tie put­ni­ņi. Lai per­so­ni­fi­cē­tu kat­ra is­ta­bas ie­mīt­nie­ka gul­tas at­ra­ša­nās vie­tu, uz sie­nas uz­lī­mē­ti arī bēr­nu vār­di,» at­klāj di­zai­ne­re.

SPIL­VE­NI UN BŪ­RĪ­TIS. Te­ma­ti­kai at­bil­sto­ši pie­mek­lē­ti arī in­ter­je­ra de­ko­ri – pū­cī­šu spil­ve­ni, pulk­ste­nis, kas vei­dots kā put­nu bū­rī­tis ar put­ni­ņu.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.