Iestājoties vasarai, iespēju bagātināt ēdienkarti un padarīt to veselīgāku ir krietni vairāk nekā citā gadalaikā. Tad jāēd vairāk dārzeņu, augļu un zaļumu. Vasarā biežāk uzturamies svaigā gaisā, kustamies un uzņemam saules enerģiju visam gadam, daudzus produktus lieto svaigā veidā.
Šajā laikā ieteicams retāk lietot maizi ar desu vai citām gaļas piedevām, jo to var aizstāt ar svaigu gurķi vai tomātu. Bet, ja nu tomēr nav vēlēšanās atteikties no maizes, tad nevajag smērēt sviestu vai margarīnu, bet uzlikt salātlapu. Šajā sezonā parādās daudz ogu un augļu, un kāpēc to visu neizmantot. Augļos ir daudz vitamīnu un mikroelementu, katram ir savas vērtīgas īpašības. Ogas un augļus var baudīt gan atsevišķi, gan pievienot pie salātiem un desertiem. Savukārt daudzveidīgos zaļumus var izmantot gandrīz vai pie katra ēdiena. Tie lieliski iederas kā piedeva pie zupām, salātiem, kokteiļiem un ēdienu dekorēšanā. Brokastīs sātīgs būs zaļais kokteilis – kefīru var sajaukt ar jebkuru no zaļumiem, garšvielām un salātlapām, pievienot arī mārrutkus. Reizi nedēļā var rīkot atslodzes dienu ar salātiem un tos ēst visu dienu. Vasarā pie salātiem var izmēģināt visdažādākās eļļas, nevis tikai tradicionālo olīveļļu. Tieši šis gadalaiks ir pikniku un dārza svētku laiks, un arī šašliku var pagatavot netradicionālu un interesantu.
Noderīgi!
Dodoties uz pikniku, var paņemt līdzi:
* marinētus piparus un lečo. Labs risinājums, ja svaigi dārzeņi ir apnikuši;
* vārītu cūkgaļu, ko sagatavo iepriekš un pasniedz aukstā veidā. Piedevās pie tās var izmantot mārrutkus, sinepes, kā arī svaigus vai marinētus gurķus;
* vistas šķiņķīši vai spārniņi ir lieliski arī kā aukstā uzkoda;
* ja kārojas pēc zivs, tad var baudīt ruletītes no laša.
Receptes
Cepti dārzeņi
Sastāvdaļas: kabači, sīpoli, saldie pipari, ķirštomāti, ķiploks, violetais baziliks, sāls, pipari, citrona sula, olīveļļa.
Pagatavošana: kabačus un sīpolus sagriež šauros riņķīšos, saldos piparus – lielākos gabaliņos, tomātus marinādē liek veselus. Marinādei samaisa sasmalcinātu ķiploku, baziliku, sāli, piparus, citrona sulu un olīveļļu. Atstāj dārzeņus, izņemot tomātus, šajā maisījumā uz divām trim stundām. Ķirštomātus pievieno piecas minūtes pirms pagatavošanas. Dārzeņus, kas gatavoti pēc šādas receptes, var cept gan uz iesmiņiem, gan uz restītēm. Uz oglēm tos cep 15 minūšu, periodiski grozot.
Augļu šašliks
Sastāvdaļas: 250 g apelsīnu, tikpat daudz greipfrūtu, 200 g mango, tikpat daudz papaijas, 100 g banānu, tikpat daudz mandarīnu un ananasu, 50 g kumkvata, 30 g cukura, 150 g tumšās šokolādes.
Pagatavošana: citrusaugļus notīra, pārējos augļus (izņemot kumkvatu) sagriež lielos gabalos. Banāna gabaliņus apslaka ar citrona sulu. Sagatavo divu veidu šašliku – no banāniem, citrusaugļiem un kumkvata un no eksotiskajiem augļiem – ananasa, papaijas un mango. Augļus liek uz koka iesmiem. Cepeškrāsni sakarsē grila režīmā. Iesmus liek uz pannas, pārklāj ar pergamentu, pirms tam uzkaisa cukuru un liek cepeškrāsnī, lai augļi apbrūninās, bet paliek stingri. Šokolādi izkausē ūdens peldē. Iesmus ar augļiem horizontālā stāvoklī liek pusi karstā šokolādē un pēc tam – uz pergamenta, lai šokolāde paliek virspusē. Pēc tam šašliku liek traukā un pasniedz. Var iesmus ar augļiem ielikt lielā auglī, piemēram, pamelo vai kāpostā, kas ietīts folijā.