Āfrikas cūku mēra dēļ pastiprināti kontrolēs arī no Krievijas ieceļojošo personu bagāžu

© Scanpix/AFP

Krievijā - Pleskavas apgabala Neveļas rajona Seņutinas ciemā, kas atrodas aptuveni 100 km no Latvijas robežas, mājas cūkām konstatēts Āfrikas cūku mēris.

Lai nepieļautu Āfrikas cūku mēra ievazāšanu Latvijā ar pārtikas produktiem, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD), sadarbojoties ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas pārvaldi un Valsts Robežsardzi, pastiprina no Krievijas ieceļojošo privātpersonu bagāžas pārbaudes. Līdzīgas pārbaudes jau tiek īstenotas robežkontroles punktos, caur kuriem ieceļo personas no Baltkrievijas.

Āfrikas cūku mēra vīruss ir ļoti izturīgs. Gaļā pie +4°C vīruss saglabājas 150 dienas, sausā sālītā šķiņķī - 140 dienas, bet saldētā gaļā daudzus gadus.

PVD atgādina, ka iebraucot Eiropas Savienības teritorijā no trešajām valstīm, ir stingri aizliegts ievest gaļu un gaļas produktus, pienu un piena produktus!

Ja inspektori ceļotāja bagāžā konstatēs neatļautus produktus, tie tiks konfiscēti un nodoti iznīcināšanai.

Kā liecina VID Muitas pārvaldes apkopotā informācija, pagājušajā nedēļā robežkontroles punktos, caur kuriem ieceļoja personas no Baltkrievijas, pārbaudīta vairāk nekā 11 000 privātpersonu bagāža. Izņemti un iznīcināšanai nodoti vairāk nekā 283 kg dzīvnieku izcelsmes produkti, pārsvarā - gaļa un gaļas produkti.

Kā jau esam informējuši iepriekš, Āfrikas cūku mēris jūnijā tika konstatēts Baltkrievijā - Grodņas un Vitebskas apgabalos, bet pērn - arī vairākos Krievijas reģionos, tāpēc PVD jau vairāk nekā gadu visiem cūku transportēšanas līdzekļiem, kas atgriežas no Krievijas Federācijas, veic tīrības un dezinfekcijas kvalitātes pārbaudi.

Tagad šādas pārbaudes un papildus dezinfekcija tiek veikta dzīvnieku un dzīvnieku barības transporta līdzekļiem, kas atgriežas gan no Krievijas, gan no Baltkrievijas.

PVD atgādina, ka Āfrikas cūku mēris ir bīstama, ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem. Dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks, tādēļ šīs slimības uzliesmojums dzīvnieku turētājiem nes lielus ekonomiskos zaudējumus.

Lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas:

1. Cūkas jātur iekštelpās; nedrīkst pieļaut to kontaktu ar mežacūkām.

2. Cūkām nedrīkst izbarot nomedīto mežacūku gaļas atliekas un virtuves atkritumus.

3. Cūku novietnē nav vēlams ielaist nepiederošas personas vai arī jāparūpējas par vienreiz lietojamo apģērbu.

4. Apģērbu un apavus, kas valkāti medību laikā, nedrīkst vilkt, dodoties apkopt cūkas.

5. Pie ieejas novietnēs jāizvieto dezinfekcijas paklāji.

6. Regulāri jāveic deratizācija.

Cūku saslimšanas gadījumā ātra un atbildīga saimnieka rīcība var pasargāt citas dzīvnieku novietnes no Āfrikas cūku mēra, tāpēc PVD atgādina - ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāinformē veterinārārsts un/ vai sava reģiona PVD pārvalde. Tāpat medniekiem nekavējoties jāziņo PVD pārvaldei par atrastām mirušām vai slimām meža cūkām. Visu aizdomu gadījumu izmeklēšanas izmaksas sedz PVD.

Latvijā Latgales mežos nomedītās meža cūkas tiek laboratoriski izmeklētas ne tikai uz klasisko cūku mēri, bet arī uz Āfrikas cūku mēri. Latvijā līdz šim Āfrikas cūku mēris nedz meža, nedz mājas cūkām nav konstatēts.

Pret šo slimību nav izstrādāta vakcīna, tāpēc ne mājas, ne meža cūku vakcinācija nav iespējama.

Latvijā

Pedagogi no visas Latvijas iezīmē vairākas būtiskas problēmas, kas saistītas ar mācību līdzekļu pieejamību un kvalitāti. Neraugoties uz centieniem nodrošināt pilnvērtīgu izglītības procesu, vairums pedagogu saskaras ar to, ka pieejamie resursi neatbilst ne mūsdienu vajadzībām, ne skolēnu attīstības prasībām, secināts izdevniecības “Skolas Vārds” īstenotajā pedagogu aptaujā.