Ārsti negrib šķirot pacientus

© nra.lv

Latvijas Ģimenes ārstu asociācija un Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija kopīgā paziņojumā iestājas pret Veselības ministrijas sagatavoto veselības obligātās apdrošināšanas koncepcijas projektu jeb veselības reformu, kas paredz veselības aprūpes pakalpojumus sasaistīt ar nodokļu maksāšanu.

Paziņojumu, kurā izklāstītas ģimenes ārstu iebildes, parakstījuši abu asociāciju vadītāji, ģimenes ārsti Pauls Princis un Līga Kozlovska. Ģimenes ārsti norāda, ka veselības aprūpes finansēšana nedrīkst būt diskriminējoša un tai jāatbilst Latvijas Satversmei, un uzsver, ka veselības aprūpi nedrīkst izmantot kā instrumentu politiskajās cīņās un kā soda līdzekli nodokļu nemaksāšanas gadījumos. «Nodokļu maksāšana vai nemaksāšana nevar būt par iemeslu, lai cilvēkam atteiktu medicīnisko palīdzību, kas pārsniedz neatliekamo palīdzību,» pauž ģimenes ārsti. Ģimenes ārsti uzskata, ka konkrētajā izpildījumā jaunais finansēšanas modelis diskreditē un faktiski vēršas pret tautas interesēm, kas ir amorāli un apdraud Latvijas iedzīvotāju veselības aprūpes kvalitāti. Lai gan koncepcija piedāvā dažādus ekonomiskos modeļus, kā un ar kādiem līdzekļiem, nodokļiem un shēmām ieviest veselības apdrošināšanu, tā izvairīgi vai ļoti maz runā par riskiem un apdraudējumiem sabiedrības veselībai un veselības aprūpes kvalitātei. Vēl jo vairāk – prognozējam, ka šā veselības finansēšanas modeļa negatīvās sekas visspilgtāk izpaudīsies ilgākā laika periodā un vairs nebūs novēršamas.

«Pēc šā modeļa nav skaidrs, kā pacients nokļūs pie diagnozes vai iekļūs kādā no stāvokļiem, kuru ārstēšanu valsts apmaksās, ja viņam nav naudas un saslimšana vai stāvoklis nav acīm redzams,» atsaucoties uz plānoto atsevišķu slimību ārstēšanu bez maksas arī nodokļu nemaksātājiem, piemēram, onkoloģijā, norāda ģimenes ārsti. Ja cilvēks būs slims ar vēzi, valsts viņu ārstēs, bet – cik ilgi un cik maksās šīs diagnozes noteikšana? «Pēc tam neatliekamos, ielaistos gadījumos valsts segs daudz dārgāku ārstēšanos stacionārā un būs spiesta nodrošināt citas sociālās garantijas smagākiem pacientiem, secina ārsti. Ģimenes ārstus arī uztrauc situācija, ka tieši viņiem būs jāizlemj un jāpasaka pacientam, ka viņš nesaņems veselības aprūpi, ja neatbildīs valsts noteiktajam statusam. «Ja atbilde ir nē, tad rodas jautājums – kā ar palīdzības sniegšanu šim cilvēkam? Kur viņš varēs vērsties? Par kādiem līdzekļiem? Kas būs atbildīgs gadījumos, kad ģimenes ārstam nāksies atteikt palīdzību cilvēkam, kurš nespēs samaksāt maksas pakalpojumus?» jautā ārsti.

Latvijā

Saistībā ar e-adreses problēmām ir apzinātas amatpersonas, kuras nav atbildīgi pildījušas savus darba pienākumus, un tām līdz pirmdienai, 16.decembrim, ir jāiesniedz rakstiski paskaidrojumi, žurnālistus piektdien informēja Valsts digitālās attīstības aģentūras (VDAA) direktors Jorens Liops.

Svarīgākais