Rindā pēc kājām, acīm un rokām

© F64 Photo Agency

Rindā, lai saņemtu rokas, kājas protēzi, ortopēdiskos apavus, ratiņkrēslu vai acu protēzi, gaida arī cilvēki, kuriem ir likumā noteiktas tiesības saņemt šos palīglīdzekļus steidzamības kārtā, – bērni un cilvēki ar pirmreizēji noteiktu invaliditāti.

Rindā pēc tehniskajiem palīglīdzekļiem reģistrēti vairāk nekā 10 000 cilvēku ar invaliditāti, rindas garums audzis visus pēdējos gadus nepietiekamā finansējuma dēļ. Labklājības ministrija aplēsusi, ka katru gadu tehnisko palīglīdzekļu finansējumam jābūt vismaz 4,5 miljonu latu apmērā, lai dzēstu rindas un attīstītu sistēmu. Reāli nākamgad paredzētais finansējums ir tikai 2,03 miljoni latu.

Jautājums par tehnisko palīglīdzekļu pieejamību cilvēkiem ar invaliditāti sabiedrības uzmanības lokā ir vairākus gadus, pirms dažām nedēļām tas tika skatīts Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē, šonedēļ – Invalīdu nacionālajā lietu padomē. Labklājības ministrijas (LM) Sociālo pakalpojumu departamenta vecākā eksperte Ineta Pikše stāsta, ka bāzes jeb pamata finansējums tehnisko palīglīdzekļu nodrošināšanai visu laiku ir nepietiekams.

Vienīgais gads, kad izdevies būtiskāk samazināt rindas, bija 2009. gads, jo iepriekšējā gadā bija piešķirts pēdējos gados rekordliels finansējums, proti, 3,44 miljoni latu. Tas ļāva samazināt rindas garumu no vairāk nekā 7000 cilvēku līdz 2000. LM dati liecina, ka 2009. un 2010. gadā finansējums bija tikai nedaudz virs viena miljona latu, un, lai gan 2011. gadā tas sasniedza 2,69 miljonus latu, rinda tikai turpināja pagarināties, un šā gada sākumā tajā tehniskos palīglīdzekļus gaidīja jau 10 654 cilvēki.

«Lielākā problēma ir tā, ka nevienu gadu bāzes finansējums šim mērķim nav ticis palielināts,» atzina I. Pikše. Bāzes finansējums ir pamats, taču, ja tas ik gadu paliek iepriekšējā līmenī, tas nozīmē, ka risināt tehnisko palīglīdzekļu pieejamības problēmu praktiski nav iespējams, – cik cilvēkiem izsniedz, piemēram, ortopēdiskos apavus, tikpat daudziem tie atkal ir nepieciešami. Katru gadu gan tehniskajiem palīglīdzekļiem ar Saeimas vai valdības lēmumu tiek piešķirti papildu līdzekļi, taču, kā norāda eksperte, rindas ar to nodzēst nevar. Pēc LM aplēsēm, lai rindas likvidētu, nepieciešami vismaz 4,5 miljoni latu katru gadu.

Raksturojot rindu, precīzāk – datus par to, pēc kādiem palīglīdzekļiem ir vislielākais pieprasījums, I. Pikše saka: tie ir personiskās pārvietošanās līdzekļi – ratiņkrēsli, aktivitāšu krēsli – un ortopēdiskie apavi. Piemēram, rindā pēc ratiņkrēsla gaida vairāk nekā 2000 cilvēku, bet speciālie apavi nepieciešami vairāk nekā 1000 cilvēkiem. Situācijas traģiskumu ataino steidzamības kārtas rinda, kurai vispār nevajadzētu būt, jo šiem cilvēkiem tehniskie palīglīdzekļi saskaņā ar likumu jāpiešķir steidzamības kārtā, negaidot nekādās rindās. «Tas ir ļoti slikts rādītājs, ka bērni un cilvēki ar tikko kā noteiktu invaliditāti gaida rindā,» secina I. Pikše. Piemēram, ratiņkrēsls steidzamības kārtā nepieciešams 547 no rindā gaidošiem. Arī uz tiflotehniku neredzīgajiem steidzamības rindā gaida 188 cilvēki, bet uz surdotehniku nedzirdīgajiem – 73. LM gatavo dokumentu par tehnisko palīglīdzekļu sistēmas attīstību (laika periodam līdz 2019. gadam), un tajā viens no punktiem ir nosacījums, ka jāpalielina finansējums šo tehnisko palīglīdzekļu iegādei. Jebkurš cits punkts, kas šajā attīstības koncepcijā ietverts, praktiski ir risinājums tikai tad, ja tehniskos palīglīdzekļus adekvāti finansē, piemēram, jāiegādājas modernāki palīglīdzekļi, piemērojot tos konkrēti katra cilvēka individuālajām vajadzībām, jānodrošina tehnisko palīglīdzekļu pieejamība reģionos. Cilvēki ar invaliditāti vēlētos, lai tuvāk dzīvesvietai viņiem būtu pieejamas konsultācijas.

***

Tehniskie palīglīdzekļi

Cik cilvēku ar invaliditāti gaida rindā pēc tehniskajiem palīglīdzekļiem?

Cilvēki ar kustību traucējumiem 4614

Cilvēki ar redzes traucējumiem (tiflotehnika) 2780

Cilvēki ir dzirdes traucējumiem (surdotehnika) 3260

Cilvēki ar kustību traucējumiem, kuri gaida:

Protēzes 214

Ortozes 453

Ortopēdiskos apavus 1096

Personiskos pārvietošanās līdzekļus (ratiņkrēslus) 2013, no tiem steidzamības kārtā 547

Personiskās aprūpes līdzekļus 838

Latvijā

Ar Latvijas Investīciju attīstības aģentūras (LIAA) atbalstu tapis seriāls "Misija latvietis", kura pirmizrāde būs skatāma šā gada 7.novembrī "LMT Viedtelevīzijā" un 14.novembrī LTV1, aģentūru LETA informēja LIAA.