Ar īpašas metodes palīdzību izglābj ar tvana gāzi smagi saindējušos cilvēkus

© f64

Rīgas Austrumu slimnīcas Toksikoloģijas un sepses klīnikas mediķi ar īpašas metodes palīdzību pagājušajā naktī izglābuši trīs cilvēkus, kuriem konstatēta smaga saindēšanās ar tvana gāzi, informē slimnīcas preses sekretāre Dace Kārkliņa.

Pacienti slimnīcā nonākuši pagājušajā naktī. Viņi ar tvana gāzi saindējās, nepareizi kurinot krāsni. Toksikoloģijas un sepses klīnikas ārsts anesteziologs-reanimatologs Viktors Saksons skaidroja, ka tvana gāze, to ieelpojot, saistās ar asinīs esošo hemoglobīnu un tādējādi izraisa cilvēkam skābekļa badu jeb hipoksiju. Tā kā tvana gāzei nav specifiskas smaržas, garšas vai krāsas, saindēšanos ar to pašam pacientam ir grūti identificēt.

Lai vīriešus glābtu, mediķi izmantoja jaunāko skābekļa terapijas metodi hiperbāro oksigenāciju. Tā ir pacienta ievietošana hermētiski slēgtā telpā - barokamerā - ar paaugstinātu skābekļa spiedienu ārstnieciskā, profilaktiskā vai rehabilitācijas nolūkā. Ja šo terapiju sāk nekavējoties, saindēšanās uz cilvēka veselību sekas neatstāj.

Vienam no pacientiem tvana gāzes daudzums organismā pat 50 reizes bija pārsniedzis pieļaujamo līmeni. Patlaban visi trīs vīrieši turpina ārstēties slimnīcā.

Kārkliņa pastāstīja, ka Toksikoloģijas un sepses klīnikā nereti nonāk pacienti, kuri saindējušies ar tvana gāzi. Pārsvarā tas notiek rudenī un ziemā, kad, sākoties apkures sezonai, tiek kurinātas krāsnis un, nesagaidot kurināmā sadegšanu, tiek priekšlaicīgi aizvērts dūmvads, kā rezultātā tvana gāze nonāk nevis dūmvadā, bet telpās.

Gadā klīnikā tiek ārstēti vairāk nekā 2000 pacientu.

Latvijā

Latvijas Mākslas zinātnieku un kuratoru biedrība (LMZKB) un vairākas radošo nozaru organizācijas aicina noteikt viena gada moratoriju to pieminekļu pārvietošanai, kas tiek pamatota ar totalitāro režīmu slavināšanu, šajā laikā aicinot diskutēt par kultūrvides pārmaiņām.

Svarīgākais