Mudina nodot vecos medikamentus

No šā gada rudens "Aptieku Aliansē" esošajās aptiekās iedzīvotājiem ir iespējams nodot utilizācijai medikamentus, kuriem ir beidzies derīguma termiņš. Lietošanai nederīgos medikamentus iespējams nodot vairāk nekā 60 alianses aptiekās visā Latvijā. Aptieku skaits, kas iedzīvotājiem piedāvā šo iespēju katru mēnesi pieaug.

"Cilvēkiem ir liela interese par to, kur likt tos medikamentus, kuri slimošanas laikā nav izlietoti vai ir iepirkts vairāk, nekā nepieciešams. Tikko uzsākām medikamentu savākšanu, cilvēki uz aptieku nesa pat gadu laikā sakrātos nederīgos medikamentus. Iznīcināšanai iedzīvotāji nes gan tabletes, gan ziedes, gan šķīdumus, gandrīz visas zāļu formas," stāsta "Māras aptieka" īpašniece Lāsma Krūmiņa. Farmaceite norāda, ka iedzīvotāji ir īpaši priecīgi par iespēju nodot pareizai iznīcināšanai vecos dzīvsudraba termometrus, kas arī līdz ar medikamentiem klasificējas kā bīstamais atkritums.

Medikamentu savākšana utilizācijai ir uzņēmēju sociālā atbildība pret vidi, tā ir balstīta uz brīvprātības principu, jo valsts likumdošana neparedz nederīgo medikamentu savākšanu kā obligāti veicamu pasākumu aptiekām. Farmaceiti atgādina, ka par nederīgiem tiek uzskatīti tie medikamenti, kuriem ir beidzies derīguma termiņš, tabletes, kas ir izbirušas no iepakojuma, medikamenti, kuriem nav iespējams izlasīt nosaukumu un citi. "Starp medikamentiem, ko iedzīvotāji nodod iznīcināšanai ir gan bezrecepšu zāles, gan recepšu zāles, tai skaitā, antibiotikas, gan arī dažreiz tiek atnesti kompensējamie medikamenti. Ar iedzīvotājiem ir jārunā ne tikai par medikamentu uzglabāšanu, bet arī par pareizu un atbildīgu to lietošanu - ja ārsts ir izrakstījis antibiotiku kursu, tas ir jāizlieto. Dažreiz pāri paliek arī tie medikamenti, kurus iepakojuma dēļ pacientam nav iespējams sadalīt un viņš nopērk vairāk par nepieciešamo", atzīst farmaceite Lāsma Krūmiņa.

Nederīgos medikamentus "Aptieku Alianse" aptiekās iedzīvotāji var ievietot īpašos slēgtos dzeltenos konteineros. Nepieciešamības gadījumā par medikamentu iznīcināšanu konsultē farmaceits aptiekā.

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais