Aizliedzot abortus, pieaugs "pagrīdes" abortu skaits

© Flickr

Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidente Dace Matule uzsver, ka Pasaules veselības organizācijas (PVO) rekomendācijās noteikts, ka valstīs jābūt nodrošinātai pieejamībai grūtniecības pārtraukšanai pēc sievietes izvēles un valstij jādara viss, lai tas notiktu drošos apstākļos.

«Diemžēl dzīves realitāte ir skarba. Lauku reģionos sievietes, kurām nav naudas, bet kuras neredz nekādu iespēju saglabāt neplānotu grūtniecību, lūdz veikt grūtniecības pārtraukšanu bez atsāpināšanas, jo tas maksā par septiņiem latiem mazāk,» diskusijā par seksuālo un reproduktīvo tiesību nodrošinājumu Latvijā teica ginekoloģijas un dzemdībpalīdzības speciāliste ārste D. Matule.

Arī valsts galvenā speciāliste ginekoloģijā Dace Rezerberga intervijā Neatkarīgajai atzina, ka jau pašlaik, kad aborts ir legāli atļauts, virkne sieviešu nevēršas medicīnas iestādēs pie speciālistiem, tā vietā cenšoties dažādām metodēm atbrīvoties no grūtniecības. Pēc ginekologu, sieviešu tiesību un virknes juristu viedokļa – ja Latvijas parlaments spers soļus grūtniecības pārtraukšanas ierobežošanai Latvijā, šādu pagrīdes abortu skaits varētu būtiski augt un attīstītos kriminālabortu joma.

D. Matule norāda, ka dzemdību skaits Latvijā nedaudz pieaug, bet abortu skaits strauji samazinās jau kopš 1996. gada. 1996. gadā tika veikti 1225 aborti uz 1000 dzīvi dzimušajiem, bet tagad abortu skaits ir 388 uz 1000 piedzimušajiem. «Latvijā ir skaidri definēta abortu veikšanas kārtība – informēšana, konsultācijas un nogaidīšanas laiks,» saka ārste. «Mēs daudz ko varam darīt, lai mazinātu abortu skaitu, sākot ar jauniešu izglītošanu un kontracepcijas pieejamību, taču – jo vairāk šķēršļus liksim grūtniecības pārtraukšanai, jo panāksim vairāk pretēju rezultātu.» 95 procentos gadījumu sievietes, vēršoties pie ārsta, jau ir izlēmušas, kā rīkoties, tāpēc D. Matulei šķiet nepieņemami apgalvojumi, ka «sieviete Latvijā pati nespēj pieņemt lēmumus un nespēj tos pieņemt ilgstoši». Kā zināms, pretabortu darba grupa atbalstīja priekšlikumu, ka pārdomu laiks pirms aborta veikšanas jāpagarina par divām diennaktīm.

Darba grupa arī vienojās, ka parlamentā ir iesniedzams priekšlikums likumā noteikt aizsardzību bērnam jau no ieņemšanas brīža. Šī iniciatīva izraisījusi plašas diskusijas. Darba grupā idejas aizstāvji uzsvēra, ka tā nekādā gadījumā nav abortu aizliegšana, bet morāls vēstījums, ka «mēs aizsargājam dzīvību no ieņemšanas brīža».

«Šīs sievietes, ja šāda norma būtu spēkā, tiktu sauktas par slepkavām, jo valsts aizsargātu apaugļotu olšūnu un embriju (juriste min terminus, kā bioloģiski sauc to, kas notiek apaugļošanas procesā), bet sieviete būs izvēlējusies pārtraukt grūtniecību,» saka Eiropas Veselības aprūpes tiesību asociācijas valdes locekle tiesību zinātņu doktore Solvita Olsena. Viņa uzskata, ka aiz šīs «it kā parunāšanas» slēpjas daudz plašākas intereses – vēlme ierobežot sievietes tiesības un, virzot šādas idejas, iegūt varu un naudu. S. Olsena uzskata, ka tas nākotnē nesīs arī aizliegumu veikt abortus, jo tā liecina pasaules pieredze, un paredzama kriminālvajāšana pret sievietēm un mediķiem, kas īstenos reproduktīvās tiesības.

Organizācija Papardes zieds un resursu centrs sievietēm Marta atteikušies piedalīties Saeimas konferencē par tiesībām uz dzīvību no ieņemšanas brīža, kas notiek šodien. «Mums šķiet nepieņemami, ka konferencē nav nodrošināts līdzsvars starp dažādu viedokļu paudējiem – uzkrītošs pārsvars ir dots tiem referentiem, kas saistīti ar reliģiskām kustībām un organizācijām, kuras iestājas par abortu aizliegumu, balstoties uz dažādiem, demokrātiskajā pasaulē neatzītiem rakstiem,» norāda organizāciju vadītāji. Viņi atbalsta demogrāfijas situācijas uzlabošanu un abortu skaita samazināšanu, taču viņiem «nav pieņemamas metodes, ar kādām tiek mēģināts sasniegt šo mērķi».