Ja aptiekās nebūs lētāko zāļu, iedzīvotāji piemaksājot dabūs citas

Valdība šonedēļ beidzot pieņēmusi lēmumu, lai situācijās, kad aptiekās nav valsts noteiktā vislētākā medikamenta, farmaceiti drīkstētu izsniegt pacientam nākamo lētāko līdzvērtīgas efektivitātes medikamentu.

Tomēr starpība starp zāļu cenām būs jāmaksā pacientam, nevis, piemēram, tam, kura vainas dēļ aptiekā vislētākā medikamenta nav.

Veselības ministrija informē, ka noteikumu projektā paredzēts noteikt kārtību, ka gadījumā, ja iesniedzēja, piemēram, zāļu ražotāju vai piegādātāju, vainas dēļ aptiekā nav pieejamas lētākās līdzvērtīgas efektivitātes zāles, farmaceits drīkstēs izsniegt pacientam nākamās lētākās zāles vai medicīnas ierīces. Tāpat farmaceitam būs pienākums ziņot Veselības inspekcijai par zāļu kompensācijas sistēmā esošo medikamentu un medicīnas ierīču nepieejamību.

Neatkarīgā rakstīja, ka no šā gada sākuma valstī ir spēkā sistēma, ka ārsts receptē raksta tikai zāļu vispārīgo nosaukumu, bet aptiekām jāizsniedz vislētākais medikaments. Izsniegt citu, arī ja pacients to vēlētos, nevar, tam tad ir nepieciešama pavisam cita recepte, kas neparedz valsts kompensāciju. Tomēr gada sākumā radās situācija, ka daudzās aptiekās pacientiem nevarēja izsniegt valsts noteiktās lētākās zāles. Saskaņā ar NVD datiem no saraksta svītroti 16 lētākie medikamenti, kuri nav bijuši aptiekās, un to vietā par lētākajiem atzīti nākamie lētākie medikamenti. Lai valdība šo problēmjautājumu atrisinātu, ir pagājis turpat gads. Sākotnēji bija diskusijas starp veselības nozares profesionāļiem, līdz tika panākta vienošanās, un vasarā grozījumi zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtībā tika iesniegti valsts sekretāru sanāksmē.

Lielākās diskusijas bija par to, kurš segs starpību dažādu, bet līdzvērtīgas iedarbības zāļu cenā, ja aptieka varēs izsniegt citus medikamentus. Bija ideja, ka to varētu darīt ražotājs, kura vainas dēļ nav lētākā medikamenta, vai arī valsts. Veselības ministrijā Neatkarīgā noskaidroja, ka šī starpība būs jāsedz pacientam. Tā nolemts, jo pašreizējā situācijā tas ir ātrāk īstenojamais risinājums. Ja uzliktu par pienākumu segt vainīgajam, tas nozīmētu, ka Veselības ministrijai būtu jātiesājas, un tad tas būtu ievērojami dārgāk. Pacientu maksājums palielinātos, visticamāk, par dažiem santīmiem, bet tas, protams, ir atkarīgs no katra konkrētā medikamenta.

Latvijā

Vakar jau rakstījām par Latvijas Republikas Saeimas 14. novembra lēmumu par jaunu regulējumu obligātās civiltiesiskās apbdrošināšanas (OCTA) likumā, kas nosaka vairākas būtiskas izmaiņas. Iedzīvotāji ar deputātu lēmumu nav mierā, it īpaši satraucoties par likuma normu, kas OCTA polises iegādi prasa arī tādām automašīnām, kas satiksmē nemaz nepiedalās.

Svarīgākais