Kļuvis zināms, ka ar salmonelozi saslimuši vēl trīs Liepājas bērnudārza "Pasaciņa" audzēkņi, tādējādi pavisam salmoneloze konstatēta astoņiem šī bērnudārza audzēkņiem, no kuriem viens jau ir izārstējies un atkal apmeklē pirmsskolas izglītības iestādi, informēja VA "Latvijas Infektoloģijas centrs" Infekcijas slimību profilakses un pretepidēmijas pasākumu nodaļas Kurzemes reģiona nodaļas vecākā epidemioloģe Natālija Bikņēvica.
Jau ziņots, ka pagājušajā nedēļā pēc tam, kad ar salmonelozi bija saslimuši pieci bērnudārza "Pasaciņa" audzēkņi, tika izmeklēti arī virtuves strādnieki, kā arī bērni, divas audzinātājas un auklīte vienā bērnudārza grupā, kurā bija konstatēti visvairāk - trīs - saslimšanas gadījumi. Saņemot šo izmeklējumu analīžu rezultātus, salmoneloze konstatēta vēl trim šīs grupiņas bērniem.
Līdz nākamās nedēļas ceturtdienai, 19.novembrim, bērnudārzā izsludināta karantīna.
Citu grupiņu audzēkņiem analīzes netiks veiktas, jo nav pamata aizdomām, ka vēl kādam bērnam varētu būt salmoneloze. Pirmie saslimšanas gadījumi bijuši jau 16.oktobrī, un inkubācijas periods ir salīdzinoši neilgs, skaidroja Bikņēvica.
Precīzi pateikt, kas bijis infekcijas avots, nav iespējams, taču droši vien tā bijusi pārtika, sacīja Bikņēvica.
Pagājušonedēļ tika ziņots, ka bērnudārzā "Pasaciņa" ar salmonelozi saslimuši pieci audzēkņi, no kuriem divi tika ievietoti slimnīcā.
Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) turpmākos mēnešus pastiprināti uzraudzīs bērnudārza virtuvi. Visticamāk, novembra beigās virtuvē tiks veikta papildus pārbaude, informēja PVD Liepājas pārvaldes vadītāja Iveta Eglija.
Jau ziņots, ka laboratoriski pārbaudītajos pārtikas, virsmu nomazgājumu un dzeramā ūdens paraugos, kas ņemti Liepājas bērnudārza "Pasaciņa" virtuvē, salmonellas nav atrastas, biznesa informācijas portālu "Nozare.lv" informēja PVD Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Meistere.
PVD veica pārbaudi bērnudārza virtuvē pēc tam, kad no Latvijas Infektoloģijas centra saņēma informāciju par bērnudārza audzēkņu saslimšanu ar salmonelozi.
PVD bērnudārza virtuvē nekonstatēja higiēnas prasību pārkāpumus, kas varētu ietekmēt pārtikas kvalitāti un nekaitīgumu, tādēļ virtuves darbība nav apturēta. Tā kā bērnudārza virtuvē pārkāpumi netika konstatēti un arī izmeklējumu rezultāti ir negatīvi, bērnudārzam administratīvais sods netiks piemērots.
Salmoneloze ir bakteriāla infekcijas slimība, kas izplatās ar piesārņotiem, neapstrādātiem un/vai nepietiekami termiski apstrādātiem pārtikas produktiem - olām, mājputnu un citu gaļu, nepasterizētu pienu, šo produktu izstrādājumiem, šokolādi. Infekcijas avots - mājas un savvaļas dzīvnieki - putni, vistas, pīles, cūkas, liellopi, bruņurupuči, cāļi, suņi, kaķi. Arī cilvēks - slimnieks, baktēriju nēsātājs.
Inficēties ar salmonelozi iespējams, lietojot uzturā pārtiku, kas iegūta no inficēta dzīvnieka, kā arī pārtiku, kuru inficējis dzīvnieks vai cilvēks - jēlas un nepietiekami termiski apstrādātas olas un olu produktus, pienu un piena produktus, gaļu un gaļas produktus, mājputnus un putnkopības produktus. Iespējama arī infekcijas pārnešana no cilvēka uz cilvēku ar izraisītāju saturošu priekšmetu starpniecību.
Ar salmonelozi biežāk slimo mazi bērni, veci cilvēki un cilvēki ar novājinātu imunitāti. Slimības biežākās pazīmes ir caureja, sāpes vēderā, slikta dūša un dažkārt vemšana.
PVD aicina iedzīvotājus būt uzmanīgiem un pārtikā lietot tikai rūpīgi termiski apstrādātus produktus, jēlos produktus uzglabāt un gatavot atsevišķi no pārējiem produktiem, kā arī ievērot personīgo higiēnu.
Iepriekš bērnudārza "Pasaciņa" vadītāja Valentīna Balcere pastāstīja, ka viens no bērniem, kurš saslimis ar salmonelozi, vairākas dienas slimojis, pēc tam dažas dienas apmeklējis bērnudārzu un tad atkal saslimis. Ģimenes ārsts šim bērnam licis veikt analīzes salmonelozes noteikšanai, taču ļāvis apmeklēt bērnudārzu, lai gan analīžu rezultāti vēl nav bijuši zināmi.
Balcere sacīja, ka viņai grūti pateikt, kas varētu būt bijis infekcijas avots. PVD pārbaužu rezultāti liecina, ka bērnudārza virtuvē pārkāpumi nav konstatēti. Bērnudārza vadītāja arī noliedz iespējamību, ka bērni grupiņās varētu saslimuši ar salmonelozi pēc kopīgas našķošanās ar produktiem, kas atnesti no mājām. "Bērnudārzā, svinot dzimšanas dienas, nav atļauts našķoties, piemēram, ar kūkām, ko kāds atnesis, un šādos gadījumos atļauts pacienāt citus tikai ar konfektēm vai cepumiem," skaidroja Balcere.