No šā gada 1. septembra valsts budžeta ietvaros tiks apmaksāta neauglības cēloņu noteikšana un mākslīga apaugļošana, to idejiski nosaka Mātes un bērna veselības uzlabošanas plāns, bet konkrēti paredz šonedēļ valdības apstiprinātās izmaiņas Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtībā.
«Skaitļus es jums nevarēšu nosaukt, bet mūsu mērķis ir līdzīgi kā Igaunijā sasniegt dzimstības pieaugumu par trim procentiem gadā,» sacīja veselības ministre Ingrīda Circene.
Izmaiņas noteikumos paredz, ka mākslīgā apaugļošana tiks apmaksāta sievietēm līdz 37 gadu vecumam un pacienta iemaksa par valsts apmaksātām medicīniskās apaugļošanas procedūrām būs trīs lati par konsultāciju (kopumā ieplānotas piecas konsultācijas). Šogad no valsts budžeta līdzekļiem mākslīgo apaugļošanu un neauglības ārstēšanu paredzēts apmaksāt 50 pāriem, taču nākamajos gados iecerēts pāru skaitu palielināt līdz 250–300. Pēc Veselības ministrijas datiem, pašlaik valsts programmai neauglības ārstēšanai reģistrējušās ap 1000 personu, vairumā gadījumu sievietes. I. Circene norādīja, ka valsts apmaksātu pakalpojumu pirmie saņems tie pāri, kuri veiks visus izmeklējumus un diagnostiku, jo situācijas un iemesli, kāpēc pārim nav bērnu, ir dažādi – neārstētas slimības, iedzimtība vai citi cēloņi, taču tie pirms mākslīgās apaugļošanas ir jānoskaidro un jāatrisina. No 1. septembra valsts apmaksās arī diagnostiku neauglības cēloņu noteikšanai.
Veselības ministrija arī paredzējusi, ka no septembra Nacionālais veselības dienests varēs slēgt līgumus par grūtnieču aprūpi ar ginekologiem, kuriem pašlaik nav līguma ar valsti. Šī problēma ir aktuāla, jo gan pilsētās, gan novados daudzviet strādā tikai privāti praktizējoši ginekologi, tā ka grūtniecības gadījumā sievietei ir jāsedz ne tikai speciālista konsultācijas, bet arī jāmaksā par ultrasonogrāfiju un izmeklējumiem, ko grūtniecēm, kuras apmeklē ginekologu, kuram ir līgums ar valsti, apmaksā no valsts budžeta. Piesaistīt valsts līgumiem privātos ginekologus VM cer ar paaugstināto tarifu vecmātēm, ģimenes ārstam, ginekologam vai dzemdību speciālistam par veiktu grūtniecības aprūpi. Līdz šim tarifi bija patiešām nelieli – par vizīti pie vecmātes no budžeta tika maksāti 1,57 lati, tagad tie būs 8,65 lati, savukārt ginekologam tarifs bija 3,26 lati, tagad būs 12 lati.
Savukārt grozījumi dzemdību palīdzības nodrošināšanas kārtībā paredz, ka no 1. septembra tiks veikta B grupas beta hemolītiskā streptokoka noteikšana grūtniecības 35. – 37. nedēļā, bet no 2013. gada tiks apmaksāta ultrasonogrāfija agrīnai patoloģiju atklāšanai grūtniecības 11. – 13. nedēļā.
***
UZZIŅAI
Kādi jaunumi no 1. septembra būs mātes un bērna veselības uzlabošanai?
- Valsts apmaksā diagnostiku neauglības cēloņu noteikšanai
- Valsts apmaksā mākslīgo apaugļošanu sievietēm līdz 37 gadu vecumam
- Noteikti paaugstināti tarifi par vecmātes, ģimenes ārsta, ginekologa veiktu grūtnieces aprūpi
- Valsts 25% apmērā kompensēs recepšu zāļu izdevumus grūtniecēm un 50% apmērā bērnam līdz 24 mēnešu vecumam
Avots: Veselības ministrija