Steidzamās medicīniskās palīdzības punktu skaitu Latvijā šomēnes papildinājuši divi jauni traumpunkti – Līvānos un Valkā.
Šajos punktos iedzīvotāji var saņemt nepieciešamo medicīnisko palīdzību dažādu traumu vai citu saslimšanu un veselības problēmu gadījumos, piemēram, mežģījumu, lūzumu vai grieztu brūču gadījumos, informē Nacionālais veselības dienests (NVD).
Līvānos darbojas pirmā līmeņa steidzamās medicīniskās palīdzības punkts, kurā medicīnisko palīdzību visu diennakti sniedz viens ārsts un viena māsa vai ārsta palīgs. Savukārt Valkas otrā līmeņa steidzamās medicīniskās palīdzības punktā medicīnisko palīdzību no pulksten astoņiem rītā līdz pusnaktij sniedz divi ārsti – ķirurgs vai traumatologs un internists vai anesteziologsreanimatologs, kā arī viena māsa, bet naktī viens no ārstiem un viena māsa vai ārsta palīgs. «Ja steidzamās medicīniskās palīdzības punktā pacienta stāvokli ārstniecības persona novērtē kā smagu un konstatē, ka nepieciešama hospitalizācija, tiek izsaukta neatliekamās medicīniskās palīdzības brigāde, lai pacientu nogādātu slimnīcā,» skaidro NVD speciāliste Evija Štālberga. Valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu pašlaik nodrošina 13 steidzamās medicīniskās palīdzības punkti, kuru darbība sadalīta trīs līmeņos. Divi traumpunkti Saulkrastu slimnīcā un Rīgas rajona slimnīcā Siguldā darbojas dažādos līmeņos, atkarībā no gadalaika, piemēram, kā trešā līmeņa traumpunkti, kur pieņem vismaz trīs ārsti, tie darbojas vasarā. Oficiālo steidzamās medicīniskās palīdzības punktu sarakstā nav Rīgas 1. slimnīcas traumpunkta, lai gan tas darbojas līdzīgi kā citi punkti. E. Štālberga paskaidro, ka Rīgas 1. slimnīca piešķirtā finansējuma ietvaros sniedz medicīnisko palīdzību iestādes izveidotajā traumu kabinetā, kurš darbojas no pulksten astoņiem rītā līdz astoņiem vakarā un kurā medicīniskās palīdzības sniegšanu nodrošina traumatologs vai ķirurgs. Steidzamās medicīniskās palīdzības punktiem ir atšķirīgi darba laiki un ārstniecības personas, kuras noteiktos darba laikos nodrošina medicīnisko palīdzību iedzīvotājiem, bet Rīgas 1. slimnīcas traumu kabinets ir ārstniecības iestādes organizēts medicīniskās palīdzības kabinets.
Vairākās slimnīcās izveidotas arī papildu aprūpes gultas. Jaunas aprūpes gultas darbojas Limbažu slimnīcā, Priekules slimnīcā, Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienībā, Vidzemes slimnīcā un Sarkanā Krusta Smiltenes slimnīcā. Šo slimnīcu aprūpes gultās medicīnisko palīdzību varēs saņemt pacienti, kuri turpmākai ārstēšanai pārvesti no daudzprofilu slimnīcām pēc akūta ārstēšanās perioda. Pacientam, kurš atrodas aprūpes gultā, ārsts veselības aprūpes pakalpojumus nodrošina pa dienu, bet medmāsa – visu diennakti. Gan jauno traumpunktu darbības uzsākšanai, gan aprūpes gultu izveidei šogad atvēlēts papildu finansējums 109 347 latu.
***
Steidzamās medicīniskās palīdzības punkti
1. līmeņa steidzamās medicīniskās palīdzības punkti (strādā darbdienās, brīvdienās un svētku dienās 0.00–24.00, un pieņem viens ārsts un viena māsa vai ārsta palīgs)
- Priekules slimnīca
- Sarkanā Krusta Smiltenes slimnīca
- Saulkrastu slimnīca (līmeni piemēro septiņus mēnešus kalendāra gadā)
- Līvānu slimnīca
2. līmeņa steidzamās medicīniskās palīdzības punkti (divi ārsti – ķirurgs vai traumatologs un internists vai anesteziologs-reanimatologs, kā arī viena māsa darbdienās, brīvdienās un svētku dienās no 8.00 līdz 24.00, viens ārsts un viena māsa vai ārsta palīgs no 24.00 līdz 8.00)
- Aizkraukles slimnīca
- Limbažu slimnīca
- Ludzas rajona slimnīca
- Saldus medicīnas centrs
- Vidzemes slimnīcas filiāle Valkā
- Rīgas rajona slimnīca Siguldā (līmeni piemēro četrus mēnešus kalendāra gadā)
3. līmeņa steidzamās medicīniskās palīdzības punkti (trīs ārsti – ķirurgs vai traumatologs, anesteziologs un internists vai anesteziologs-reanimatologs, kā arī divas māsas vai ārstu palīgi – darbdienās, brīvdienās un svētku dienās no 8.00 līdz 24.00, bet divi ārsti un viena māsa vai ārsta palīgs no 24.00 līdz 8.00)
- Bauskas slimnīca
- Rīgas rajona slimnīca Siguldā (līmeni piemēro astoņus mēnešus kalendāra gadā)
- Saulkrastu slimnīca (līmeni piemēro piecus mēnešus kalendāra gadā)
- Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīcas filiāle Talsos
- Traumpunkts darbojas arī Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā
Avots: Nacionālais veselības dienests