Solāriju asociācija: Daļa patērētāju ne vienmēr izvēlas drošu solāriju pakalpojumu sniedzēju

Liela daļa patērētāju nav izglītoti drošas sauļošanās jomā un ne vienmēr izvēlas drošu solāriju pakalpojumu sniedzēju, informē Latvijas Sauļošanās un solāriju asociācijas pārstāvis Ģirts Ģederts.

Kā ziņots, Eiropas Komisijas projekta "Kopīgā solāriju tirgus uzraudzība" šogad veikto sauļošanās ierīču pārbaužu rezultāti liecina, ka 93% no pārbaudītajiem solāriju pakalpojumu sniegšanas uzņēmumiem nav pārliecinājušies par starojuma līmeni, ko izdala solārijs, tādēļ patērētājiem ir ļoti liels risks saņemt pārāk augstu ultravioleto (UV) starojumu, apdegt vai pat saslimt ar ādas vēzi. Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) direktore Baiba Vītoliņa uzskata, ka arī Latvijā ir nopietnas problēmas solāriju pakalpojumu jomā.

Kā biznesa informācijas portālu "Nozare.lv" informēja Ģederts, solāriju pakalpojumu sniedzēji dalās divās daļās - vieni, kas iegulda līdzekļus savas solāriju studijas veidošanā atbilstoši Eiropas Savienības (ES) standartiem, otri, kas gaida, kad tiks pieņemti nozari regulējoši normatīvie akti.

Sauļošanās un solāriju asociācijas pārstāvis stāsta, ka sadarbībā ar Veselības ministriju un Ekonomikas ministriju likumprojekts par Higiēnas prasībām solāriju pakalpojumu sniegšanā tapis jau 2007.gadā, bet joprojām nav apstiprināts.

Paralēli tam tiek veikta solāriju salonu sertifikācija. Atsevišķi solāriju saloni Latvijā jau strādā pēc ES standartiem, taču kopumā regulu piemērošanas process noris lēni. Saloniem, kas atbilst šīm prasībām tiek piešķirta kvalitātes zīme "Sauļojies droši".

ES dalībvalstu solāriju pakalpojumu sniedzējiem jāiziet noteikta sertifikācija un jānomaina spuldzes solāriju iekārtām, par ko tiek izsniegta iekārtas pase, kas savukārt nav pieejama iekārtām, kas vecākas par 2007.gadu. Tas atvieglo uzraudzības un kontroles procesu.

"Eiropas Komisijas pārbaudēm tika izvēlēti saloni, kas nav pirmridnieki, bet gan ar zināmām problēmām, līdz ar to joprojām reizēm spuldžu intensitāte Latvijas solārijos mēdz būt trīs līdz piecas reizes stiprāka nekā nosaka ES standarti," atzīmē Ģederts.

Viņš arī norāda, ka bieži vien informatīvajā telpā parādās kļūdaina un neprecīza informācija par solāriju ietekmi uz veselību, taču atzīst, ka cilvēku informēšana noteikti ir nepieciešama.

"Patērētājiem trūkst informācijas par starojuma ietekmi. Pēdējā laikā tiek runāts tikai par solārija radīto starojumu un pilnīgi trūkst informācijas par saules ietekmi. Līdz ar to patērētājiem rodas nepareizs priekšstats, ka sauļoties solārijā nedrīkst, bet pavadīt visu dienu saulē ir droši," atzīmē Ģederts.

Sauļošanās un solāriju asociācija ir bezpeļņas asociācija, kas 2005.gada aprīlī tika uzņemta Eiropas Sauļošanās asociācijā.

Latvijas Sauļošanās un solāriju asociācijā ir 36 biedri.

Kopumā šī gada sākumā Latvijā darbojās 8-9 solāriju salonu ķēdes un 1500 individuāli pakalpojumu sniedzēji.

Svarīgākais