Hepatīta dienā plāno sasniegt Ginesa rekordu: "Neredzi ļaunu, nedzirdi ļaunu, nerunā ļaunu"

 

Vērmanes dārzā sestdien, 28.jūlijā, atzīmējot Vispasaules Hepatīta dienu, plānots sasniegt Ginesa rekordu.

Ginesa rekordu plānots sasniegt visā pasaulē - diennakts garumā pēc iespējas vairāk pasaules valstīs tiek organizēta aktivitāte, kuras laikā cilvēki aicināti fotografēties, attēlojot trīs dažādas darbības "Neredzi ļaunu, nedzirdi ļaunu, nerunā ļaunu!".

Pasākums Vērmanes dārzā sāksies plkst.12, un tajā aicināts piedalīties ikviens, kas vēlas atbalstīt cilvēkus, kuri ir saslimuši ar C hepatītu, un aktualizēt problēmu ne tikai Latvijas, bet arī pasaules mērogā.

"Mēs piedalīsimies pasaules rekorda sasniegšanā, veidojot fotogrāfiju sēriju, kas balstīta uz Austrumu parunu par trīs viedajiem mērkaķēniem - Mizaru, kurš rokām aizsedzis acis neredz ļaunu, Kikazaru, kurš aizsedzis ausis, lai nedzirdētu ļaunu, un Iwazaru, kurš aizsedzis muti, lai nerunātu ļaunu," stāsta biedrības vadītāja Olita Mengote.

Viņa uzsver, ka statistika par saslimušajiem ar C hepatītu ir graujoša - katrs 53.iedzīvotājs Latvijā ir inficēts ar C hepatītu. Pasaules mērogā situācija ir vēl satraucošāka - katru 12 pasaules iedzīvotāju varētu būt skārusi šī grūti pamanāmā infekcija.

Arī Latvijas Infektoloģijas centra galvenā ārste Baiba Rozentāle uzsver, ka, ja no B hepatīta var izvairīties, pret to vakcinējoties, tad pret C hepatītu vakcīna joprojām nav atklāta.

"Inficēšanās ar C hepatītu notiek, saskaroties ar inficētām asinīm. Tā ir slimība, ar ko var inficēties pavisam vienkārši - paņemot cita manikīra šķērītes, cita skuvekli, cita zobu birstīti, lietas, uz kurām var būt inficēta cilvēka asins mikrodaļiņas, kas ar aci nav saskatāmas. Tā ir infekcija, kas izplatās tikai ar asinīm, vīruss cilvēkā var nonākt medicīniskas manipulācijas laikā, ja nav pareizi sterilizēti instrumenti," norāda mediķe.

Viņa atgādina, ka C hepatīts 90% gadījumu attīstās lēnām, bet hronisks hepatīts jau 15-20 gadu laikā var pārtapt par aknu cirozi, kuras ārstēšanai nepieciešama aknu transplantācija.