Ērču inficētība septiņas reizes pārsniedz iepriekšējā gada līmeni

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra Latvijas Infektoloģijas centrs apkopotā informācija liecina, ka kopš 23. marta, kad stacionārā tika noņemta šogad pirmā cilvēkam piesūkusies ērce, mediķu palīdzību ērces noņemšanā meklējuši vairāk nekā 400 iedzīvotāju. Līdz šās nedēļas sākumam laboratorijā pārbaudītas 784 ērces, un konstatēts, ka ērču inficētības līmenis ir 9,2 procenti, nra.lv informēja Rīgas Austrumu slimnīcā.

Salīdzinot ar situāciju pagājušā gada analogā laika periodā, kad laboratoriski tika pārbaudītas 777 ērces (inficētība 1,4%), šogad ērču inficētība pieaugusi septinkārtīgi.

Šogad gandrīz 900 cilvēku nodevuši viņiem piesūkušās ērces laboratoriskai pārbaudei, lai pārliecinātos, vai kukainis nav inficēts ar ērču encefalītu. Stacionāra galvenā ārste Baiba Rozentāle norāda, ka ir saprotama cilvēku vēlme uzzināt par ērces inficētību, un uzskata, ka cilvēku bažas par iespējamo ērču inficētību ar encefalīta vīrusu ir pamatotas.

Pēc ērces noņemšanas svarīgi turpmākās 2- 4 nedēļās rūpīgi sekot līdzi savam veselības stāvoklim, lai tajā laikus pamanītu izmaiņas, un, sajūtot pirmos ērču encefalīta infekcijai raksturīgos simptomus, vai novērojot izmaiņas ērces piesūkšanās vietā, kas var norādīt arī uz iespējamo inficēšanos ar Laima slimību, nekavējoties apmeklētu ārstu. Savlaicīgi noteikta diagnoze un uzsāktā infekcijas ārstēšana ir svarīga, nereti novēršot nevēlamas blaknes un sarežģījumus, ko var radīt šīs infekcijas.

Šogad stacionārā ārstējušies 13 ērču encefalīta un 3 Laima slimības pacientu. Patlaban ārstējas 10 cilvēki, kuri inficējušies ar ērču encefalītu un 1 Laima slimības pacients.

Mediķi atgādina, ka efektīvākais aizsardzības līdzeklis pret ērču encefalītu ir vakcinācija. Tomēr arī pret šo slimību vakcinētajiem cilvēkiem, atrodoties dabā, iespējams inficēties ar citām ērču pārnestām infekcijām, pret kurām vakcīna nav radīta.

Speciālisti atgādina, ka svarīgi ievērot piesardzības pasākumus, kas palīdzētu aizsargāties pret ērces uzbrukumu. Ja ērce piesūkusies, nepieciešams to izņemt pēc iespējas ātrāk. Ērču encefalīta vīrusu inficēta ērce var ievadīt koduma vietā uzreiz pēc piesūkšanās, bet risks inficēties ar citiem ērču pārnesto infekcijas slimību izraisītājiem ir augstāks, ja ērce ir ilgāk piesūkusies. Ērci jānoņem, nesaspiežot tās ķermeni, lai koduma brūcē neiekļūtu inficētas ērces iekšējais saturs. Pirms ērces izvilkšanas dezinficē vietu, kur tā piesūkusies. Ērces izvilkšanai izmanto smailu pinceti, ar ko satver ērces snuķīti pēc iespējas tuvāk ādai un lēni velk uz āru. Ja nav pieejama pincete, ap ērces snuķīti apsien stipru diegu un, velkot aiz diega galiem, izņem ērci. Pēc ērces izņemšanas koduma brūci dezinficē un rokas nomazgā ar ūdeni un ziepēm.

Ikviens cilvēks, kuram piesūkusies ērce, palīdzību tās noņemšanā var saņemt Latvijas Infektoloģijas centra Vakcinācijas kabinetā no plkst. 9:00 līdz 20:00, pārējā diennakts laikā – Uzņemšanas nodaļā. Ērces tiek noņemtas bez maksas, savukārt to laboratoriskā pārbaude ir maksas pakalpojums.

Vakcinācijas kabinets strādā arī sestdienās, svētdienās un arī svētku dienās.

Latvijā

Par kārtējiem "pārsteigumiem" iedzīvotājiem parūpējušies tautas kalpi - Saeimas šā gada 14.novembrī pieņemtie un Valsts prezidenta izsludinātie grozījumi OCTA likumā paredz, ka OCTA apdrošināšanas polise turpmāk būs obligāti jāiegādājas visiem transportlīdzekļiem, ja vien nav pārtraukta to reģistrācija uz laiku. Grozījumi likumā stāsies spēkā šogad 10.decembrī.

Svarīgākais