Vēža skrīnings: pārbaudēm atsaukušās trešdaļa sieviešu

Lai arī uz valsts apmaksātajām profilaktiskajām dzemdes kakla vēža skrīninga pārbaudēm pērn atsaucies lielāks sieviešu skaits, tomēr tā ir tikai trešā daļa no visām uzaicinātajām sievietēm.

No 2011. gadā nosūtītajiem 181 808 uzaicinājumiem sievietēm vecumā no 25 līdz 69 gadiem pārbaudēm atsaukušās un valsts apmaksātos izmeklējumus veikušas 34,5 procenti sieviešu.

Tas ir pozitīvi vērtējams rezultāts, jo profilaktisko apskašu skaits ir dubultojies, tomēr tas nav pietiekams, situāciju komentē Nacionālā Veselības dienesta ambulatoro pakalpojumu nodaļas vadītāja Līga Gaigala un Veselības ministrijas Veselības aprūpes departamenta direktors Ēriks Miķītis. Viņš norāda: vairākkārt ticis pārmests, ka ir zemi skrīninga rezultāti, tomēr skrīningam ir izdevies panākt, ka pie ārsta atnāk arī sievietes, kuras vispār pie ginekologa neiet.

Dzemdes kakla profilaktiskos skrīninga rezultātus apspriež arī Eiropas valstu līmenī – Rīgā tikās starptautiska projekta Aurora dalībnieki no 11 ES valstīm, lai rastu risinājumus dzemdes kakla vēža skrīninga produktivitātes uzlabošanai jaunajās ES dalībvalstīs. Dzemdes kakla vēzis ir otrs izplatītākais vēža veids sievietēm gan Latvijā, gan visā Eiropā. Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība Dzīvības koks iesaistījusies projektā, lai apzinātu situāciju un ņemtu piemēru no vecajām ES dalībvalstīm, kur dzemdes kakla vēža skrīnings darbojas daudz efektīvāk, norāda Dzīvības koks valdes priekšsēdētāja Gunita Berķe.

«Tas nenozīmē, ka šajās valstīs saslimstība būtu mazāka, bet svarīgi, ka dzemdes kakla vēzis tiek atklāts agrīnās stadijās un to ir iespējams efektīvi izārstēt,» uzsver G. Berķe. Latvijā daudz jāstrādā, lai skrīningu atbalstītu un pārbaudes veiktu 70–75 procenti sieviešu, jo tikai tādā gadījumā tas būs efektīvi. G. Berķe norāda, ka labais piemērs ir Skandināvijas valstis, kur profilaktiskajām pārbaudēm atsaucas pat 80 procenti sieviešu, bet sliktāka situācija ir Bulgārijā, Rumānijā. Tas ir saistīts ne tikai ar ekonomisko situāciju, bet arī ar apziņu, ka pašai jārūpējas par savu veselību. .

Projekta Aurora Itālijas ieviešanas grupas pārstāve Pilāra Montila pastāstīja, ka vēža skrīninga ieviešanas prakse atšķiras katrā valstī, tāpat joprojām ir valstis, kurās vēl nav ieviestas valsts apmaksātas agrīnās dzemdes kakla vēža diagnostikas programmas (Bulgārija un Kipra).

Latvijā

Latvijā turpina strādāt vairāk nekā 60 000 pensionāru, turklāt ne visi to dara, lai izklaidētos un būtu darba tirgū, bet arī lai izdzīvotu un iztiktu, intervijā Latvijas Radio pauda Latvijas Pensionāru federācijas valdes priekšsēdētāja Aija Barča.

Svarīgākais