Neplānotai grūtniecībai būtu jāiestājas reti, abortam jābūt pieejamam un drošam

Latvijā notikusi Pasaules Veselības organizācijas (PVO) rīkota sanāksme par droša aborta un atbilstošu reproduktīvās veselības pakalpojumu pieejamību.

100 dalībnieki no vairāk kā 30 valstīm un 15 starptautiskām organizācijām pulcējās sanāksmē, lai pārrunātu, kā uzlabot droša aborta pieejamību Eiropas reģionā. Sanāksme notika Rīgā 30.- 31.maijā, to atklāja Latvijas veselības ministre Ingrīda Circene, PVO Eiropas Reģionālā direktore Suzanna Jakaba (Zsuzsanna Jakab) un Gruzijas pirmā lēdija Sandra Roelofs, kas ir PVO Eiropas Reģiona labas gribas vēstniece par ANO Tūkstošgades mērķiem veselības jomā.

Sanāksmes mērķis bija panākt, lai katrai sievietei būtu nodrošināta iespēja veikt abortu, ja tas ir nepieciešams, kvalitatīvi un drošos apstākļos.

"Es noteikti ticu, ka kopīgi mēs atradīsim veidus, lai aborti būtu jāveic reti, bet lai tie tomēr būtu pieejami un droši. PVO turpinās sniegt atbalstu valstīm, lai pārskatītu valstu politikas un uzlabotu pakalpojumu kvalitāti, nodrošinot neplānotu grūtniecību profilaksi un mazinot nedrošu abortu riskus, kā ar mazinātu nevienlīdzību veselības jomā", teica PVO Eiropas Reģionālā direktore Suzanna Jakaba. Jakabas kundze izteica atzinību Latvijas veselības ministrei Ingrīdai Circenei par uzsākto aktīvo darbību mātes mirstības un sievietes saslimstības mazināšanā Latvijā, pasludinot 2012.gadu par mātes un bērna veselības gadu.

Veselības ministre Ingrīda Circene sanāksmē norādīja: "Pēdējo 20 gadu laikā abortu skaits Latvijā ir samazinājies vairāk kā piecas reizes. Tomēr neplānotas grūtniecības profilakse joprojām ir aktuāls jautājums Latvijā, tādēļ liela uzmanība būtu jāvelta jaunatnes izglītošanai jau skolas vecumā, jo tieši informācijas trūkums ir galvenais iemesls neplānotai grūtniecībai un abortam jauniešu vidū".

Tālāks progress ir iespējams

Dati parāda ievērojamu abortu skaita samazināšanos Eiropas reģionā. Ir vērojams progress, samazinot neplānotu grūtniecību biežumu un veicinot efektīvu kontracepciju un ģimenes plānošanu. Neskatoties uz to, miljoniem sieviešu un vīriešu joprojām nav pieejama kvalitatīva informācija, kontracepcijas pakalpojumi un kontraceptīvu iegāde. Kontracepcijas lietošana ir tieši saistīta ar vispusīgas kvalitatīvas informācijas pieejamību, veselības izglītību ģimenē un skolā. Nevēlama grūtniecība tieši korelē ar veselības riskiem, kas saistīti ar nedrošu abortu.

Ideālā gadījumā nevēlamai grūtniecībai nebūtu jāiestājas, tomēr zināšanas par efektīvu kontracepciju joprojām ir nepilnīgas daudzās valstīs. Ierobežotās neplānotas grūtniecības profilakses iespējas un šķēršļi droša aborta pieejamībai ir iemesli, kādēļ katru gadu pasaulē tiek veikti 22 miljoni nedrošu abortu, kas savukārt ir iemesls 50 000 sieviešu nāves gadījumiem. Bez tam, apmēram 5 miljoni sieviešu cieš no komplikācijām, kas var būt gan īslaicīgas, gan visa mūža garumā. Pateicoties valstu valdību un starptautisko organizāciju aktīvai rīcībai, abortu skaits pēdējo gadu laikā ir ievērojami samazinājies.

PVO prezentē vadlīniju projektu par drošu abortu "Tehniskas un politikas vadlīnijas veselības aprūpes sistēmām"

PVO ir vadošā ANO aģentūra nedrošu abortu profilakses jomā un ciešā sadarbībā ar partneriem sniedz atbalstu valstīm, lai uzlabotu ģimenes plānošanas pakalpojumus, īpaši tādām sociāli neaizsargātām iedzīvotāju grupām kā mazturīgi iedzīvotāji, pusaudži, lauku iedzīvotāji, migranti un etniskās minoritātes. Nesen veiktie pētījumi par veselības sociālajiem determinantiem apstiprina pastāvošo nevienlīdzību veselības jomā, kas attiecas arī uz reproduktīvo veselību Eiropas reģionā. Sanāksme Rīgā ir nākošais nopietnais solis pareizā virzienā.

PVO Eiropas Reģionālais birojs piedāvā pārstrādāto 2003.gadā publicēto PVO vadlīniju versiju "Drošs aborts: Tehniskas un politikas vadlīnijas veselības aprūpes sistēmām". Tas ir rezultāts apjomīgam darbam, ko veikusi pētnieku grupa, sadarbības partneri un PVO vairāku gadu garumā.

PVO sanāksmi Rīgā rīkoja sadarbībā ar Starptautiskās ģimenes plānošanas federācijas Eiropas tīklu (the European Network of the International Planned Parenthood Federation), kas ir ilggadējs PVO partneris seksuālās un reproduktīvās veselības jomā Eiropā.

Latvijā

Satiksmes ministrija (SM) ir slēpusi Ministru kabinetam patieso "Rail Baltica" projekta izmaksu pieaugumu, to pārrēķinot 2016.gada cenās, lai sadārdzinājums neizskatītos tik liels, teikts dzelzceļa projekta "Rail Baltica" parlamentārās izmeklēšanas komisijas gala ziņojumā, kura vienlaikus aicina izveidot Saeimas apakškomisiju, kas uzraudzīs projekta ieviešanu.

Svarīgākais