Mediķi: sākoties dārza darbu sezonai, pieaug aiz neuzmanības gūto traumu skaits

Uzsākoties dārza darbu sezonai, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Rīgas Austrumu slimnīcas) Mikroķirurģijas centrā pēc mediķu palīdzības vēršas arvien vairāk pacientu, kuri, neuzmanīgi rīkojoties ar dārza tehniku, guvuši nopietnus gan rokas, gan kājas pirkstu savainojumus.

Piemēram, iepriekšējās brīvdienās ik dienu Mikroķirurģijas centra ārsti sniedza palīdzību aptuveni 20 pacientiem, kas bija guvuši traumas, strādājot dārza darbus. Visbiežāk savainojumi tiek gūti, neuzmanīgi darbojoties ar zāles pļāvējiem un motorzāģiem, informē mikroķirurgs Māris Krūmiņš.

Pārsvarā pacientiem ir cietuši rokas pirksti un pirkstu gali. Jaunākais pacients, kas bija guvis savainojumus ar motorzāģi, bija 10 gadus vecs.

Nereti pacientiem, kas savainojušies darbā ar zāles pļāvējiem un zāģiem, ir dragāta rakstura brūces, līdz ar to iespējas palīdzēt ir ierobežotas, un pacienti var zaudēt pirkstus vai to galus.

Mediķi aicina iedzīvotājus būt uzmanīgiem: strādājot ar dārza tehniku ievērot drošības instrukcijas un nepieciešamos uzmanības pasākumus, tai skaitā lietot aizsargbrilles, cimdus u.c. Tāpat veicot dārza darbus, vajadzētu atturēties no pārmērīgas alkohola lietošanas, kas nereti ir iemesls traumu gūšanai.

Ārsti arī mudina pieaugušos uzmanīt bērnus, kas nereti gūst savainojumus gan darbojoties ar asiem priekšmetiem (zāģiem un cirvjiem), gan suņu kodumu rezultātā.

Rīgas Austrumu slimnīcas Mikroķirurģijas centrs ir vienīgā vieta Latvijā, kur 24 stundas diennaktī ir iespējams saņemt palīdzību plaukstas, pirkstu un citu ķermeņa daļu noraušanas (amputācijas) gadījumā.

Mediķi atgādina: ja ir noticis nelaimes gadījums, kura rezultātā ir zaudēta kāda ķermeņa daļa, nepieciešams vērsties pēc speciālistu palīdzības. Pacientam nepieciešams apturēt asiņošanu un brūci drīkst noskalot ar tīru, tekošu ūdeni (lai nesabojātu audus, nedrīkst brūci apstrādāt ar kodīgām vielām, piemēram, jodu vai ūdeņraža pārskābi). Amputētā ķermeņa daļa jāietin tīrā audumā un jāievieto hermētiskā traukā vai polietilēna maisiņā, kuru savukārt nepieciešams ievietot citā traukā vai maisiņā ar ūdeni un dažiem ledus gabaliņiem. Tieši uz ledus amputēto ķermeņa daļu nedrīkst novietot, jo pastāv risks to apsaldēt un tādējādi neatgriezeniski sabojāt audus.

Latvijā

Biznesa augstskolas "Turība" Biznesa inkubators, Uzņēmējdarbības vadības fakultāte un Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūts janvārī rīkos trešo ilgtspējīgu biznesa ideju hakatonu "To Be", informē augstskola.

Svarīgākais