Brīvdienās Infektoloģijas centrā vērsās 91 cilvēks, lai pārbaudītu piesūkušās ērces

Brīvdienās Latvijas Infektoloģijas centrā vērsās 91 cilvēks, lai noņemtu vai pārbaudītu piesūkušās ērces, informē Infektoloģijas centra pārstāve Velta Puriņa.

Centra mediķi brīvdienās 31 cilvēkam palīdzēja noņemt piesūkušās ērces, bet 60 ērces cilvēki nodevuši laboratoriskai pārbaudei, lai pārliecinātos, vai ērce nav bijusi inficēta ar encefalīta vīrusu.

Kopumā kopš 23.marta, kad Infektoloģijas centrā tika noņemta pirmā cilvēkam piesūkusies ērce šajā sezonā, līdz šim palīdzība ērces noņemšanā sniegta 122 pacientiem, bet laboratoriskai pārbaudei nosūtīta 231 ērce.

Patlaban izmeklētas ir 195 ērces, no kurām 8,2% jeb 16 ērces bija inficētas ar encefalītu. Puriņa norāda, ka pašlaik ērču inficētība ir augstāka nekā iepriekšējā gadā.

Aizvadītajās brīvdienās Infektoloģijas centra Vakcinācijas kabinetu apmeklējuši kopumā 196 cilvēki, un visvairāk cilvēku vēlējās vakcinēties pret ērču encefalītu vai saņemt mediķu palīdzību ērces noņemšanā. Aptaujājot Vakcinācijas kabineta apmeklētājus, noskaidrots, ka vakcinēties pret ērču encefalītu cilvēki pārsvarā nolēmuši, draugu, radu, paziņu vai personiskās pieredzes mudināti. Savukārt aptuveni 29% aptaujāto bija ieradušies, lai revakcinētos. Kopumā aptaujātas tika 63 personas.

Infektoloģijas centra galvenā ārste Baiba Rozentāle uzsver, ka vakcinēties pret ērču pārnēsāto encefalītu var jebkurā laikā, arī tagad. Pasaules zinātnes atzinumi liecina, ka, saņemot vakcīnu, cilvēka organisma imunitātes līmenis palielinās ar katru dienu, mazinot iespējamību saslimt. Rozentāle akcentē, ka vakcinācija ir vienīgais drošais līdzeklis, lai izvairītos no saslimšanas ar ērču encefalītu, ja gadījumā piesūktos ar vīrusu inficēta ērce.

Ikvienam, īpaši nevakcinētiem cilvēkiem, svarīgi sekot līdzi savai veselībai pēc ērces noņemšanas, sacīja Infektoloģijas centra galvenā ārste. Cilvēkiem, kas pēc ērces koduma inficējušies ar ērču encefalīta vīrusu, vienas līdz triju nedēļu laikā var novērot gripai līdzīgus simptomus - paaugstinātu temperatūru, galvassāpes un sāpes ķermenī -, kas saglabājas apmēram vienu nedēļu. Vēlāk var stipri paaugstināties temperatūra, stipri sāpēt galva, var būt spranda stīvums, vemšana, reiboņi, kas padara smagu vispārējo stāvokli. Tāpēc, pamanot pirmos slimības simptomus, nekavējoties jāvēršas pie ārsta.

Infektoloģijas centrā mediķu palīdzību var saņemt ikviens cilvēks, kuram piesūkusies ērce, - no plkst.9 līdz 20 palīdzību sniegs Vakcinācijas kabinetā, pārējā diennakts laikā - Uzņemšanas nodaļā. Ērces tiek noņemtas bez maksas.

Lai nepieļautu ērces piesūkšanos, pirms došanās mežā apģērbs jāpielāgo tā, lai ērce nevarētu zem tā pakļūt. Bikšu gali jāieliek zeķēs, aprocēm un apkaklei jābūt cieši pieguļošai, blūze vai krekls jāieliek biksēs. Lai ērces būtu iespējams pamanīt un laikus notraukt no apģērba, uzturoties dabā, vēlams valkāt apģērbu gaišā krāsā.

Pastaigas laikā ik pa brīdim jāapskata apģērbs, īpaši kājas, lai savlaicīgi ieraudzītu un notrauktu pa apģērbu rāpojošas ērces. Pēc pastaigas uzmanīgi jāpārliecinās, vai uz ķermeņa nav ērces, kā arī jāpārbauda mati.

Ja ērce tomēr piesūkusies, nepieciešams to izņemt pēc iespējas ātrāk. Ērču encefalīta vīrusu inficēta ērce var ievadīt koduma vietā uzreiz pēc piesūkšanās, bet risks inficēties ar citiem ērču pārnesto infekcijas slimību izraisītājiem ir augstāks, ja ērce ir ilgāk piesūkusies. Ērce jānoņem, nesaspiežot tās ķermeni, lai koduma brūcē neiekļūtu inficētas ērces iekšējais saturs. Pirms ērces izvilkšanas dezinficē vietu, kur tā piesūkusies. Ērces izvilkšanai izmanto smailu pinceti, ar ko satver ērces snuķīti pēc iespējas tuvāk ādai un lēni velk uz āru. Ja nav pieejama pincete, ap ērces snuķīti apsien stipru diegu un, velkot aiz diega galiem, izņem ērci. Pēc ērces izņemšanas koduma brūci dezinficē un rokas nomazgā ar ūdeni un ziepēm.