Vēlas Latvijā aizliegt abortus

© nra.lv

Katram bērnam ir tiesības uz dzīvību no ieņemšanas brīža, vienoti šajā secinājumā bija konferences Es gribēju dzīvot. Aborts – medicīniska manipulācija vai bērna noslepkavošana dalībnieki, kuri gatavojas iesniegt Saeimā priekšlikumu veikt grozījumus Bērnu tiesību aizsardzības likuma 7. pantā, nosakot, ka katram bērnam no ieņemšanas brīža ir neatņemamas tiesības uz dzīvību un attīstības aizsardzību.

Rezolūcijā līdz šim kategorisko toni – aizliegt abortu bez jebkādām diskusijām – nomainījusi vēlēšanās pakāpeniski iet uz šo mērķi.

Dokumentā sacīts: izglītojot sabiedrību un mainot valdības prioritātes, jāpanāk, ka aborts – bezpalīdzīga bērna vardarbīga nogalināšana – tiek krimināli sodāms ar likumu, paredzot tikai stingrus izņēmumus ierobežotām medicīniskām indikācijām. Saeimas deputātu vidū (vismaz to piecu deputātu, kuri piedalījās konferencē) gan pašlaik atbalsta aborta aizliegumam nav.

Vākt parakstus?

Vēlme vai priekšlikumi jau konkrētu likumu grozījumu veidā aizliegt abortus Latvijā vai padarīt tos krimināli sodāmus aktualizēti vairākkārt, tomēr līdz šim attieksme bijusi nogaidoši noraidoša. Vairākas reizes Latvijas vēsturē ir vākti iedzīvotāju paraksti par abortu aizliegšanu. Konferenci aizvadītās nedēļas beigās organizēja J. Čakstes Demokrātijas un ilgtspējīgas attīstības biedrība, Latvijas Ordeņu brālība, asociācija Ģimene un fonds Moral Revolution. Ar priekšlasījumiem uzstājās gan Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags, aicinot aizdomāties par abortu būtību un ētiskumu, gan psihologi, gan juristi. Viljams Šulcs, kura vadītā misija Pakāpieni jau ilgus gadus palīdz sievietēm krīzes situācijā, kuras citādi būtu izlēmušas par labu abortam, runāja par iemesliem, kas ietekmē izšķiršanos par vai pret grūtniecības pārtraukšanu, un kā sievietēm, visbiežāk – gados ļoti jaunā meitenēm, palīdzēt. Konferencē izskanēja priekšlikums vākt parakstus vēlreiz.

Pagaidām nevar aizliegt

Diskusijā, kurā piedalījās pieci Saeimas deputāti, gan neizdevās panākt no deputātiem atbalstu aborta aizliegšanai, lai gan šāds konkrēts jautājums tika uzdots. «Neredzu iespēju, ka varētu pašlaik aizliegt abortus Latvijā. Kādas ir iespējas sievietei palīdzēt krīzes situācijā, lai viņa izšķirtos par labu bērna laišanai pasaulē? Praktiski nekādas. Ar to būtu jāsāk,» sacīja Ingmārs Līdaka (ZZS). Savukārt Imants Parādnieks (VL!-TB/LNNK) secināja, ka aizliegums neko neatrisinās. «Zinām daudzus stāstus, kā bērni izaug, ja viņus vecāki nav vēlējušies, piespiest kādam to darīt… drīzāk nē,» teica deputāts. «Mūsu uzdevums labdabīgi panākt, lai vecāki, iestājoties grūtniecībai, laiž bērnu pasaulē.» «Neesam gatavi atteikties no abortiem, tāpēc es arī nebalsoju par rezolūciju,» teica neatkarīgā deputāte Elīna Siliņa. «Nevajadzētu nonākt līdz tam, ka sievietei ir nevēlama grūtniecība. Man gribētos ticēt, ka visām sievietēm gribētos paturēt bērnus, bet nav atbalsta ne no sava vīrieša, ne no sabiedrības. Visvairāk ceram uz šo vīrieti, bet attieksme nereti katastrofāla, sievietes tiek nostādītas izvēles priekšā – es vai bērns – un pat fiziski iespaidotas.»

Atbildību par abortu

Kopumā visi deputāti (arī Ingūna Rībena (Vienotība) un Inita Bišofa (ZRP)) pauda atbalstu tam, ka situācija ir jāmaina un abortu skaitu nepieciešams samazināt, piemēram, izglītojot jauniešu un ģimenes – šādām diskusijām Saeimā visi ir gatavi. Parlamentam un valsts augstākajām amatpersonām tiks iesniegta rezolūcija, kurā uzsvērts, ka jāveic likuma grozījumi. «Aicinām likumdevēju nekavējoši veikt grozījumus Bērnu tiesību aizsardzības likuma 7. pantā, nosakot, ka katram bērnam no ieņemšanas brīža ir neatņemamas tiesības uz dzīvību un attīstības aizsardzību,» teikts dokumentā, «likumu normas pakāpeniski papildināmas, paredzot atbildību par aborta izdarīšanu abiem vecākiem, atsevišķu privātu aborta klīniku veidošanu, kas aizliegtu vispārējās ārstniecības iestādēs nogalināt vēl neiznēsātu bērnu dzīvības.»

Tāpat tiek rosināts pagarināt ģimenes apdomas laiku no vizītes pie ginekologa līdz nosūtījuma saņemšanai uz abortu no 72 stundām līdz divām nedēļām, iekļaujot kā obligātu speciāli sagatavota speciālista apmeklējumu. Rezolūcijā netiek pieprasīts likumā noteikt aizliegumu veikt abortu, taču tas atspoguļots šeit: izglītojot sabiedrību un mainot valdības prioritātes, jāpanāk, ka aborts – bezpalīdzīga bērna vardarbīga nogalināšana – tiek krimināli sodāms ar likumu.

Svarīgākais