Latvijas avotu biedrība aicina Latvijas pašvaldības un paredz tuvākajā laikā vērsties pie tām ar aicinājumu izskatīt jautājumu par to avotu labiekārtošanu, no kuriem iedzīvotāji ņem ūdeni dzeršanai.
"Daudziem avotiem visā Latvijā, no kuriem iedzīvotāji ņem ūdeni dzeršanai, netiek veikts ūdens kvalitātes monitorings, dēļ kā var izveidoties situācija, kad ūdenī nokļūst piesārņojums, kas ir riska faktors iedzīvotāju veselībai," informē Latvijas avotu biedrības priekšsēdētājs Edgars Medvedskis, papildinot, ka otra problēma ir droša piekļuve avotiem un to apkaimes saglabāšana, aizstājot pašreiz tik populārās pašdarinātās konstrukcijas, kuras apdraud kā avotu, tā arī apmeklētāju drošību, ar profesionāliem, dabu saudzējošiem risinājumiem.
Esam arī konstatējuši, ka vairumā gadījumu šo avotu apkaimē nav atkritumu konteineru, ap avotu mētājās tukšas pudeles, notrūkuši pudeļu rokturīši un citas cilvēka klātbūtnes liecības.
"Latvijas avotu biedrība (LAB), vairāku gadu garumā apsekojot Latvijas avotus apkopojusi plašu informatīvo materiālu par pozitīviem un negatīviem piemēriem, iegūstot pieredzi, kuru LAB piedāvā pašvaldībām izmantot avotu apzināšanas un labiekārtošanas projektos.
2012.gada 22.martā notikušajā Starptautiskās ūdens dienai veltītajā konferencē "Ūdens un pārtikas drošība" Latvijas Infektoloģijas centra, Latvijas universitātes un Zinātniskā institūta BIOR mikrobiologu diskusijā tika atzīts, ka avotiem, no kuriem regulāri tiek ņemts ūdens dzeršanai, nepieciešams vismaz sezonāls monitorings.
Tāpēc par šā gada Lielās talkas tēmu šogad izvēlēts ūdens, kam tiks veltīta liela daļa aktivitāšu. Latvijas avotu biedrība, kā talkas objektu šogad ir izvēlējusies Dāvida dzirnavu avotus Vaives upes krastā. Trokšņainu, bagātīgu avotu grupa, kas izgulsnē dzelžainu avotkaļķi, viens no Latvijas efektīgākajiem dabas objektiem. Talkā kopā ar Latvijas avotu biedrību piedalīsies, Gaujas Nacionālais Parks, Latvijas Lauksaimniecības universitāte un ECOFINN Latvija.
"Dāvida dzirnavu avotu grupa ir tipisks piemērs, uz kura pamata centīsimies risināt visas augstāk minētās problēmas," skaidro E.Medvedskis, uzskaitot, ka ļoti svarīgs ir jautājums par īpašumtiesībām un dažādu valsts institūciju atbildības zonu sadalījums. Ne mazāk būtiski ir risināt informatīvo norāžu jautājumu, kā arī panākt lai pašvaldība veiktu ūdens analīzes un tās publiskotu, lai iedzīvotājiem nebūtu maldīgs iespaids par šī avota ūdens atbilstību dzeramā ūdens standartiem," tā E.Medvedskis.