Apstiprināti 82 gripas gadījumi; strauji pieaug hospitalizēto pacientu skaits

Šonedēļ palielinās laboratoriski apstiprināto gripas gadījumu skaits un divās dienās infekcija konstatēta 82 pacientiem, liecina Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) apkopotie dati.

Tāpat šonedēļ strauji pieaudzis ar aizdomām par gripu hospitalizēto pacientu skaits, aģentūrai LETA pastāstīja LIC. Patlaban abas LIC nodaļas, kurās ievieto gripas slimniekus, ir pilnas un brīvu vietu vairs nav, tāpēc tiek iekārtotas papildu gultas, lai uzņemtu saslimušos, ja viņu skaits turpinās pieaugt, norāda LIC direktora vietniece Velga Ķūse.

Kopumā šajā gripas sezonā slimība laboratoriski apstiprināta 439 pacientiem, tostarp 425 slimniekiem konstatēta A tipa gripa, bet 14 cilvēkiem - B tipa vīruss.

Kā ziņots, vidēja saslimstība ar gripu Latvijā pārsniedz epidēmijas slieksni - pagājušajā nedēļā reģistrēti 167 gripas gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju, savukārt iepriekšējā nedēļā gripa bija konstatēta 38 pacientiem uz 100 000 iedzīvotāju.

5.martā Infektoloģijas centrs paziņojis par gripas epidēmijas sākumu.

Gripas epidēmijas laikā no valsts budžeta līdzekļiem tiek finansētas ģimenes ārstu mājas vizītes pie gripas slimniekiem. Pacientiem ar gripas saslimšanu par ģimenes ārsta mājas vizīti jāmaksā tikai pacienta iemaksa - divi lati. Maksājuma nosacījums attiecas uz visiem ģimenes ārstiem un dežūrārstiem, kuri ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu un sniedz valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus.

Ja ģimenes ārsts būs ieradies mājas vizītē pie pacienta kā pie gripas slimnieka, tomēr konstatējis, ka pacientam nav gripas saslimšana, bet ir kāda cita augšējo elpošanas ceļu infekcija, par ģimenes ārsta mājas vizīti arī šajā gadījumā būs jāmaksā tikai divi lati. Ja pacients atbrīvots no pacienta iemaksas veikšanas, par ārsta vizīti viņam nav jāmaksā.

Gripas simptomi ir drebuļi un strauja ķermeņa temperatūras paaugstināšanās, stipras galvassāpes, muskuļu un locītavu sāpes, sāpes acu ābolos, kasīšanās sajūta rīklē, sauss, kairinošs klepus, sāpes aiz krūšu kaula un izteikts nespēks.

Cilvēkam nekavējoties jāsazinās ar ģimenes ārstu, ja viņam parādās gripas simptomi, un jāpaliek mājās. Slimnieku mājās izolē atsevišķā istabā, un regulāri vēdina telpas, slimniekam jālieto atsevišķi trauki un higiēnas piederumi.

No elpceļu infekcijām un gripas iespējams izvairīties, ievērojot speciālistu konsultācijas un padomus, kā arī personīgo higiēnu, tostarp roku mazgāšanu, elpceļu higiēnu. Ir jācenšas izvairīties no kontakta ar vīrusu infekcijas slimniekiem. Arī pašam saslimušajam jāapzinās, ka, neizārstējies un neievērojot piesardzības pasākumus, viņš var apdraudēt visu apkārtējo veselību.

Tāpat arī ieteicams pēc iespējas vairāk uzturā lietot šķidrumu - zāļu tējas, svaigas augļu un dārzeņu sulas, kā arī skābpiena produktus (kefīru, paniņas, biezpienu), jo tie satur mikroorganismus, kas stimulē cilvēka imūnsistēmu, jācenšas lietot vitamīniem bagātu uzturu, arī pastaigas svaigā gaisā palīdzēs uzturēt stiprāku imunitāti, norāda speciālisti.

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais