Iesaka neatlikt vakcināciju pret ērču encefalītu uz vēlāku laiku

© f64

Par vakcināciju pret ērču encefalītu būtu jādomā jau tagad un nevajadzētu to atlikt uz vēlāku laiku, jo drīz jau būs silts un ērces būs aktīvas, aģentūrai LETA sacīja Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) Infekcijas slimību epidemioloģiskās uzraudzības un imunizācijas nodaļas vadītāja Irīna Lucenko.

"Ja cilvēkam ir iespēja vakcinēties tagad, labāk to arī izdarīt, nekā gaidīt, kad piesūksies pirmā ērce," teica Lucenko. Kaut arī vakcīnu instrukcijas pieļauj vakcināciju arī ērču aktivitātes laikā, tomēr tas nebūtu labākais variants, piebilda mediķe.

Viņa pastāstīja, ka pēc oficiāliem statistikas datiem pret encefalītu Latvijā kopumā ir vakcinējušies aptuveni 10% iedzīvotāju. Savukārt atsevišķi vērtējot bērnu vakcinācijas līmeni, var secināt, ka potējušies pret ērču encefalītu ir gandrīz 30% bērnu.

Lucenko pastāstīja, ka tie cilvēki, kuri jau sen sākuši vakcinēties pret šo infekciju, laicīgi veic arī visas revakcinācijas, savukārt pēdējo gadu novērojumi liecina, ka samazinās to cilvēku skaits, kas sāk vakcinēties. Lucenko pieļauj, ka tas saistīts ar sociāli ekonomiskajiem procesiem. Tomēr patlaban nav nekāda pamata apgalvot, ka saslimstība ar encefalītu tuvākajos gados varētu būtiski samazināties, jo vakcinācijas aptvere valsts mērogā nav pietiekama, lai nodrošinātu visu cilvēku aizsardzību, uzskata mediķe.

Viņa informēja, ka šogad tās teritorijas, kurās tiek veikta bezmaksas bērnu vakcinācija pret encefalītu, ir sadalītas divās grupas - vietas, kur vakcinācija tiek gan sākta, gan pabeigta, un vietas, kur tiek apmaksāta tikai vakcinācijas pabeigšana. Tā bērni līdz 18 gadu vecumam, kuriem ir deklarēta dzīvesvieta Alsungas, Pāvilostas, Dundagas, Ventspils, Lubānas, Rojas, Engures, Rucavas, Kocēnu, Kuldīgas, Jaunpiebalgas, Baldones, Kārsavas, Ciblas, Krimuldas, Pārgaujas, Talsu un Kandavas novadā, ir tiesīgi saņemt valsts apmaksāto pirmo, otro un trešo poti un balstvakcināciju pret ērču encefalītu neatkarīgi no tā, kur atrodas viņa ģimenes ārsta prakse.

Savukārt bērniem līdz 18 gadu vecumam, kuriem ir deklarēta dzīvesvieta Tukuma, Durbes, Aizputes, Apes, Salacgrīvas, Rugāju, Raunas, Saulkrastu, Rēzeknes, Madonas, Alūksnes, Babītes, Ķeguma, Mērsraga un Gulbenes novadā, tiek apmaksāta vakcinācijas pabeigšana - otrā un trešā pote.

Valsts apmaksāta vakcinācija pret ērču encefalītu pienākas arī bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem. Bērnu aprūpes iestādēs un internātskolās bērnu vakcināciju plāno un organizē attiecīgās iestādes administrācija. Citu bāreņu un bez vecāku gādības palikušo bērnu vakcināciju organizē ģimenes ārsti.

Bērnus pret encefalītu var vakcinēt no viena gada vecuma vai nepieciešamības gadījumā arī ātrāk pēc saskaņošanas ar ģimenes ārstu. Savukārt pirmā revakcinācija jāveic pēc trīs gadiem, bet nākamās atkarībā no vecuma un veselības stāvokļa pēc trīs līdz pieciem gadiem. Imunitāte pret slimību iestājas pēc divām nedēļām, kad ievadīta otrā vakcīna, pastāstīja Lucenko.

Pērn kopumā reģistrēti 429 saslimšanas gadījumi ar ērču encefalītu, kas ir par 53% vairāk salīdzinājumā ar piecu gadu vidējo rādītāju, taču salīdzinājumā ar 2010.gadu pērn ar encefalītu saslimuši par 13% mazāk cilvēku, liecina LIC pagaidu dati par 2011.gadu.

Pērn pirmais pacients, kuram bija piesūkusies ērce, vērsies Infektoloģijas centrā 23.martā.

Latvijā ērču aktivitātes sezona ilgst no marta līdz oktobra beigām. Vakcinācija ir efektīvākais aizsardzības līdzeklis pret saslimšanu ar ērču encefalītu un to ieteicams veikt pirms ērču aktivitātes sezonas sākšanās, uzsver LIC.

Svarīgākais