Gripas laikā ģimenes ārstu apmaksā

Gripas epidēmijas laikā no valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksātas ģimenes ārstu mājas vizītes pie gripas slimniekiem, atgādina Nacionālais veselības dienests, taču, iespējams, informācija vēl nav sasniegusi visus ģimenes ārstus, kuri par mājas vizītēm pie pacientiem joprojām pieprasa maksāt pilnu samaksu, un tā var sasniegt pat 25 latus.

Latvijas Infektoloģijas centrs gripas epidēmiju visā valsts teritorijā ir izsludinājis pirmdien, 5. martā. LIC epidemioloģe Raina Nikiforova stāsta, ka noteikumi par gripas pretepidēmijas pasākumiem paredz, ja vienā no teritorijām saslimstības intensitāte vienas nedēļas laikā pārsniedz 100 gadījumu uz 100 000 iedzīvotāju, ir jāpaziņo par gripas epidēmijas sākumu valstī. Lai arī vidēji Latvijā saslimstība ar gripu nav epidēmijas līmenī – aizvadītajā nedēļā reģistrēti 38 saslimšanas gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju, tomēr tas ir divreiz vairāk nekā vēl pirms nedēļas un saslimstības apmēri tikai palielinās. Tikai vienā pilsētā – Jelgavā – saslimstība pārsniegusi epidēmijas slieksni un reģistrēti 254 saslimšanas gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju.

«Kad bijām jau samaksājuši 15 latu par ģimenes ārsta vizīti mājās, pārsteigti izdzirdējām, ka no šīs nedēļas ir pasludināta gripas epidēmija un ka par ģimenes ārsta vizīti nav jāmaksā,» Neatkarīgajai pastāstīja rīdziniece Andra, kuras ģimene šonedēļ saslimusi ar gripu. Šāda informācija neesot sniegta arī medicīnas centrā, kur sieviete pieteikusi mājas vizīti.

Nacionālais veselības dienests (NVD) atgādina, ka gripas epidēmijas laikā ģimenes ārstu mājas vizītes pie gripas slimniekiem apmaksā valsts, bet pacientam jāmaksā pacienta iemaksa – divi lati. Maksājuma nosacījums attiecas uz visiem ģimenes ārstiem un dežūrārstiem, kuriem ir līgumattiecības ar dienestu un kuri sniedz valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, paskaidro NVD speciāliste Laura Lapiņa. Uz jautājumu, vai ģimenes ārsti zina šo kārtību, L. Lapiņa atbild: šāda apmaksas kārtība gripas epidēmijas laikā ir bijusi arī iepriekš, tomēr esam arī par to vēlreiz informējuši Latvijas Ģimenes ārstu asociāciju un Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociāciju. «Esam nosūtījuši informāciju arī ģimenes ārstiem, kuriem ar dienestu ir līgums par gripas epidēmijas sākumu un apmaksas nosacījumiem,» pastāstīja L. Lapiņa.

Ņemot vērā to, ka gripas un citu augšējo elpošanas ceļu infekciju simptomi ir līdzīgi, pieņemot pieteikumu mājas vizītei, ģimenes ārstam ir iespējami detalizēti jānoskaidro esošie slimības simptomi, kā arī citi līdzīgi saslimšanas gadījumi ģimenē. Gadījumā, ja ģimenes ārsts būs ieradies mājas vizītē pie pacienta kā pie gripas slimnieka, tomēr konstatējis, ka pacientam nav gripas saslimšana, bet ir kāda cita augšējo elpošanas ceļu infekcija, par ģimenes ārsta mājas vizīti arī šajā gadījumā būs jāmaksā tikai pacienta iemaksa.

Valstī nav noteikts vienots ģimenes ārsta mājas vizītes tarifs – tas svārstās no pieciem līdz pat 25 latiem. Ģimenes ārstiem valsts nevar noteikt arī maksimālo tarifu – L. Lapiņa paskaidro, ka nav tāda ierobežojuma, jo tie ir ārstniecības iestāžu maksas pakalpojumi, cenu nosaka katra ģimenes ārsta prakse. Pakalpojumu cenrādim gan jābūt publiski pieejamam, lai nerastos nepatīkami pārsteigumi, un vēlams pirms ārsta mājas vizītes pieteikšanas iepriekš noskaidrot, kāda ir cena.

Valsts apmaksā ģimenes ārsta mājas vizīti pie bērniem, un ģimenes ārsts par to saņem divus latus, savukārt gripas epidēmijas laikā ģimenes ārstiem valsts maksās pēc tarifa 7,23 latus par vienu pacientu, liecina NVD informācija.

***

Gripas epidēmijas laikā no valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksātas ģimenes ārstu vizītes pie gripas slimniekiem

Pacientiem jāveic vien valstī noteiktā pacienta iemaksa – divi lati

No pacienta iemaksas veikšanas ir atbrīvoti:

• bērni līdz 18 gadiem

• I grupas invalīdi

• trūcīgās personas

• politiski represētās personas, Nacionālās pretošanās kustības dalībnieki un černobilieši

• pacienti, kuri saņem ilgstošu plaušu mākslīgo ventilāciju mājas apstākļos

• pacienti, kuri saņem paliatīvo un veselības aprūpi mājās

• orgānu donori

• Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta darbinieki

Avots: Latvijas Infektoloģijas centrs, Nacionālais Veselības dienests

***

Vai cenšaties izvairīties no saslimšanas ar gripu?

JĀ 56%:

Jā, lietoju uzturā medu, ķiplokus, zāļu tējas un citus dabīgos aizsarglīdzekļus 35%

Jā, lietoju uzturā vitamīnus 7%

Jā, cenšos mazāk uzturēties publiskās vietās, nekontaktējos ar slimniekiem 9%

Jā, esmu potējies 5%

NĒ 44%:

Nē, ceru, ka mana imunitāte ir pietiekoši stipra 22%

Nē, šogad saslimšana ar gripu ir neliela 1%

Nē, ja saslimšu, tad arī ārstēšos 21%

***

Saslimstība ar gripu (uz 100 000 iedzīvotāju)

Jelgava 240

Jūrmala 54

Rīga 34

Valmiera 23

Daugavpils 12

Vidēji Latvijā 38

Svarīgākais