Vairāk nekā 3000 interesentu izmantoja izdevību, lai sestdien apmeklētu Pasaules diabēta dienas ietvaros notiekošo pasākumu Rīgas Kongresu namā. Latvijas Diabēta asociācijas prezidents endokrinologs Ingvars Rasa Neatkarīgajai pastāstīja, ka šogad ir palielinājies jaunatklāto slimnieku skaits.
Ja pērn tie bija 4,8 procenti no apmeklētājiem, tad šogad jau vairāk nekā pieci procenti.
"Diabēta kontrole ir sliktāka, asinsspiediens augstāks, arī holesterīna līmenis ir augsts. Apmēram 1100 iedzīvotāju veica cukura līmeņa pārbaudi asinīs, un reģistrējām vairāk nekā piecus procentus jaunu gadījumu. Tas ir ļoti dramatisks skaitlis. Šogad pirmo gadu bija ļoti liela iedzīvotāju interese un, galvenais, ar ko saskārāmies, – lūgumiem pēc bezmaksas pakalpojumiem," komentē I. Rasa.
Viņš norāda, ka iedzīvotāji laikus neiet pie ārsta, jo nevar atļauties samaksāt par konsultāciju pie ģimenes ārsta vai speciālista, un līdz ar to slimību ielaiž. Pasaulē ar cukura diabētu slimo vairāk nekā 246 miljoni cilvēku, Latvijā ir 54 000 cukura diabēta slimnieku.
Saslimstība ar diabētu pieaug visā pasaulē, arī Latvijā. Katru gadu Latvijā vairāk nekā 7000 cilvēku nosaka diabēta diagnozi un vairāk nekā 1000 cilvēku uzsāk ārstēties ar insulīna injekcijām. Saslimstības pieauguma cēloņi ir populācijas novecošanās, mazkustīgs dzīvesveids un neveselīgi uztura ieradumi. Speciālisti uzskata, ka cukura diabēta slimnieku skaits Latvijā ir pat divreiz lielāks, jo bieži vien diabētu diagnosticē novēloti.
Diabēts ir ceturtais izplatītākais nāves cēlonis. Pasaulē katru minūti ar cukura diabētu mirst seši cilvēki. Diabēts ir galvenais akluma cēlonis pieaugušiem cilvēkiem un galvenais cēlonis kāju amputācijām, kas jāizdara asinsvadu bojājumu rezultātā. Cukura diabēta pacientiem apakšstilba amputāciju veic 25 reizes biežāk nekā vidēji populācijā. Cukura diabēts ir viens no galvenajiem cēloņiem nieru mazspējai, kuras ārstēšanā nepieciešama nieru aizvietojoša ārstēšana un nieres transplantācija.