Trešdiena, 1.februāris

redeem Brigita, Indars, Indra, Indris

Lasi ērtāk format_size
arrow_right_alt Latvijā \ Veselība

Latvijas Infektoloģijas centrs: vienošanās nav

© F64 Photo Agency

Veselības ministrija (VM), visticamāk, neatkāpsies no nodoma reorganizēt Latvijas Infektoloģijas centru (LIC), neraugoties uz arvien augošiem protestiem no centra mediķiem, arodbiedrības un vairākām pacientu organizācijām.

Tomēr galavārds būs jāsaka valdībai, lemjot ne tikai par infekciju slimību pacientu ārstēšanas nodošanu Rīgas Austrumu klīniskajai universitātes slimnīcai, bet arī par pilnīgi jauna – Slimību kontroles un profilakses – centra izveidi.

Šābrīža konfliktsituācijas sākums meklējams krietni senāk nekā pagājušā gada decembrī, kad publiski kārtējo reizi izskanēja ideja reorganizēt LIC. Jau 2010. gadā VM vairākus mēnešus strādāja speciāli izveidota darba grupa, kura ne atbalstīja, ne noraidīja LIC reformēšanas plānus. Arī toreiz LIC mediķi protestēja, lēmums par centru netika pieņemts – kādu iemeslu dēļ, nav precīzi zināms. Savukārt jaunajam centram paredzētās funkcijas vairāk vai mazāk atgādina pirms pāris gadiem likvidētās Sabiedrības veselības aģentūras (SVA) funkcijas. Ja tā – vai valdība atzīs, ka aģentūras likvidācija bija kļūda?

LIC darbinieki, vismaz tie, kuri izsakās publiski, ir kategoriski pret centra reorganizāciju. Ar LIC arodbiedrības starpniecību darbinieki savu viedokli pauduši valsts augstākajām amatpersonām, Saeimas deputātiem, sabiedrībai. LIC darbinieki piektdien norādīja, ka, viņuprāt, reorganizācijai nav objektīvu iemeslu un tā ir «reforma reformas pēc». Ja esot vēlēšanās stiprināt veselības profilaksi, izveidojot jaunu Slimību kontroles un profilakses centru, šīs funkcijas vienkārši var nodot arī nesen izveidotajam Nacionālajam veselības dienestam (NVD), taču tāpēc nevajadzētu likvidēt LIC. Mediķi bažījas, ka reorganizācija sagraus vienotu infekcijas slimnieku veselības aprūpes sistēmu – diagnostiku, ārstēšanu un epidemioloģisko uzraudzību. LIC iekļaušana Rīgas Austrumu slimnīcas sastāvā varētu kavēt sagatavošanos neplānotiem infekcijas slimību uzliesmojumiem.

Mediķi nepiekrīt, ka ministrija uztur dialogu ar LIC darbiniekiem par iespējamām pārmaiņām, jo uzskata, ka pirmām kārtām nav nekādu loģisku argumentu, nav aprēķinu, nav skaidrības, kā turpmāk notiks infekciju slimību ārstēšana. Galvenais jautājums, ko uzdod arodbiedrība, kāpēc labi funkcionējoša iestāde ir jāreorganizē, jo iepriekšējie auditi un darbības vērtējumi bijuši pozitīvi.

Par veselību atbild VM

VM pagājušā gada nogalē pēkšņi atgriezās pie jautājuma par LIC reorganizāciju, decembrī valsts sekretāru sanāksmei piesakot Ministru kabineta rīkojuma projektu par jaunas iestādes izveidi. Vispirms jau uzmanību piesaista fakts, ka plānots izveidot jaunu iestādi, lai gan tikko kā notikušas vairākas krustu šķērsu reorganizācijas, piemēram, pēdējā no tām, izveidojot Nacionālo veselības dienestu. Kā izriet no rīkojuma projekta anotācijas, jaunajam centram atkal pārdalīs daļu no Veselības inspekcijas, daļu no Nacionālā veselības dienesta, daļu no LIC un vēl citu iestāžu funkcijām. Dokumentā arī teikts, ka LIC atšķirībā no citām slimnīcām ir valsts pārvaldes iestāde, kas saņem finansējumu tieši no VM. Citas slimnīcas ir kapitālsabiedrības un samaksu par valsts apmaksātajiem pakalpojumiem saņem saskaņā ar noslēgto līgumu starp slimnīcu un Nacionālo veselības dienestu – LIC mediķi Saeimā norādīja, ka LIC vienam no retajām ārstniecības iestādēm nav parādu un pacientiem nav problēmu saņemt nepieciešamo ārstēšanos laikus.

Interesanti, ka dokumentā valdībai VM atzīst: kopš SVA likvidēšanas veselības veicināšanas un slimību profilakses funkcija tiek realizēta ļoti vājā līmenī, taču jāatgādina, kā tika likvidēta šī aģentūra. Tas notika 2009. gadā – valdība pieņēma šādu lēmumu, jo virknē valsts iestāžu notika optimizācijas naudas taupības nolūkos, un veselības jomā pirmā krita iestāde, kas nodarbojās ar profilaksi. Neatkarīgās arhīvs liecina, ka «saskaņā ar valdības dokumentu plānots, ka SVA funkcijas, kas saistās ar epidemioloģisko uzraudzību un infekciju slimību monitoringu, pārņems LIC (arī infekciju slimību profilaksi, ko, starp citu, LIC arī dara), bet VM pārņems funkcijas, kas saistās ar iedzīvotāju veselību ietekmējošo paradumu pētniecību un sabiedrības informēšanu par veselīgu dzīvesveidu». Tas nozīmē, ka par veselības veicināšanu bija jāatbild pašai VM.

Deja vu

2009. gada vasarā toreizējais SVA vadītājs Uldis Līkops Neatkarīgajai sacīja: «Zinām, ka valdība šādu lēmumu (likvidēt – aut.) pieņēma. Taču neviens mūs nav informējis vai pārrunājis, kā notiks šī reorganizācija, kas notiks ar darbiniekiem un līdz šim veicamajiem uzdevumiem. Saprotu, ka valstī ir problēmas, un daudziem rodas jautājums, kāpēc jādomā par veselības saglabāšanu, pirms vēl kāds ir saslimis, ja naudas trūkst ārstēšanai. Taču nedrīkst šādā brīdī upurēt sabiedrības veselību. Redzot, kādā steigā viss notiek, ka nav skaidrs, kas un kā notiks, bažas, ka iesāktie darbi sabiedrības veselības stiprināšanā nogrims, ir lielas.» U. Līkopa teiktais pieder šodienas situācijai – naudas veselības aprūpē trūkst, tomēr tiks veidots jauns centrs – ar līdzīgām funkcijām, kā savulaik bija SVA. Te nu atšķiras dažādās situācijās VM ierēdņu teiktais par resursiem. Saeimā VM saka: reorganizācija būs «fiskāli neitrāla», savukārt aizvadīto piektdien VM valsts sekretārs Rinalds Muciņš uz jautājumu, kāpēc vēl 2010. gada beigās VM pauda viedokli, ka tālāka LIC reorganizācija nebūtu lietderīga, bet tagad domas mainījusi, atbildēja, ka «toreiz situācija bija cita, bet pašlaik aizvien vairāk izjūtam līdzekļu nepietiekamību».Iespējams, tieši LIC finansējums, ko daudzi sauc par «prāvu» (dotācija sasniedz ap 15 miljonus latu gadā) un ko varētu pārdalīt citādi, ir viena no atbildēm LIC reorganizācijai.

Te gan jāatgādina, ka SVA likvidācijas laikā veselības ministre bija pašreizējā LIC direktore Baiba Rozentāle. Viņa valdības sēdē (2009. gada 28. jūlijā), kur lēma par SVA likvidāciju, aicinot ietaupīto naudu novirzīt endoprotezēšanai, retoriski vaicāja: «Vai mums tagad pretsmēķēšanas bukleti jāsagatavo vai jāstāsta bērniem par saldumu kaitīgumu, ja simtiem cilvēku nesaņem medicīnisku palīdzību?» Pašlaik B. Rozentāle no skatuves ir nozudusi un LIC viedokli nepārstāv. Pēc Neatkarīgās rīcībā esošās informācijas, viņai ir slimības lapa. Saeimā kā LIC vadība tika pieteikta vietniece Jeļena Storoženko, kura izklāstīja savus argumentus pret LIC likvidāciju, kas kopumā sakrīt ar LIC mediķu un arodbiedrības viedokli.

Pacienti necietīšot

Reālas pārmaiņas skars tikai LIC administrāciju, bet ārstiem nekas nemainīsies – viņi varēs turpināt strādāt tajās pašās telpās (Linezera ielā Rīgā), kur līdz šim, mainīsies tikai pakļautība. «Galvenie ieguvumi būs sabiedrības veselības profilakses darbs, lai cilvēki nenokļūtu slimnīcā, un šo darbu veiks jaunais centrs, bet pacientu ārstēšana jākoncentrē daudzprofilu slimnīcās,» saka R. Muciņš. Viņš pieļāva, ka reorganizācija varētu notikt arī vēlāk, taču no sāktā virziena ministrija neatkāpšoties. VM norāda, ka LIC reorganizācija jau bijusi iecerēta tā sauktajā māsterplānā un infekciju ārstēšanai jau tagad vajadzētu notikt daudzprofilu slimnīcas sastāvā. Saeimas sēdē par LIC VM speciāliste Inga Šmate atzina, ka valdībā esot teikts: kāpēc rakstāt arvien jaunus plānus, īstenojiet taču vecos, tātad arī attiecībā uz LIC. Neatkarīgā rakstīja, ka 2010. gadā (veselības ministra pienākumus pildīja Linda Mūrniece, Jaunais laiks) darba grupa vērtēja iespējamo reorganizāciju, taču lēmuma nebija. Ziņojumā darba grupa secināja: pašlaik nav lietderīgi noņemt LIC uzticētās funkcijas un atdot kādai citai iestādei.

No VM sagatavotā dokumenta valdībai izriet, ka reorganizācijas notiek šim gadam piešķirto budžeta līdzekļu ietvaros un par konkrēto naudas sadalījumu Austrumu slimnīcai un jaunveidojamajam centram lems reorganizācijas darba grupa. Jaunā Slimību kontroles un profilakses centra izveidi, pēc VM sniegtās informācijas, atbalsta Pasaules veselības organizācijas (PVO) Eiropas biroja vadītāja Žužanna Jakaba, jo tas pilnībā atbilstot Eiropas standartiem un PVO rekomendācijām.

***

Veselības ministrijas ARGUMENTI:

jāveido jauns centrs slimību profilaksei, jo līdz šim šī funkcija īstenota ļoti vāji, bet infekciju slimību pacientiem jāsaņem ārstēšana daudzprofilu slimnīcā.

Tomēr joprojām netiek publiskots, vai nav aprēķinu, CIK izmaksās reorganizācija, tāpat kā nav aprēķinu, vai reformas dos ietaupījumu

Arodbiedrība:

reorganizācija SAGRAUS vienotu infekciju slimnieku veselības aprūpes sistēmu

***

VIEDOKĻI

Pauls PUMPĒNS, Biomedicīnas pētījumu un studiju centra zinātniskais direktors:

– Infektoloģijas centrs ir viena no profesionālākajām organizācijām Latvijā savā nozarē. Savā nozarē tā praktiski ir arī vienīgā. Nav skaidrs, kāpēc šādā ekstremālā situācijā jāveic soļi, kas neizbēgami pazeminās cilvēku darbošanās efektivitāti, pārtrauks vai sarežģīs zinātnisko sadarbību un tās perspektīvas. Kāpēc jājaucas lietās, kas jau tiek realizētas atbilstošā līmenī? Par šo līmeni liecina, piemēram, LIC sasniegumi cīņā ar hepatītiem, tuberkulozi, kā arī nepārtraukta gatavība profesionāli risināt jebkuru ar infektoloģiju saistītu uzdevumu praktiski, arī zinātniski.

HIV pacientu atbalsta biedrība Agihas:

– Veselības ministrijai, pirms tā pieņem pārsteidzīgus lēmumus, rūpīgi jāizvērtē Infektoloģijas centra reorganizācijas nepieciešamība. Pacientiem ir jābūt garantijai, ka viņi varēs saņemt līdzšinējo mediķu aprūpi – mediķu, kuriem uzticas. VM ir jānodrošina LIC pēctecība un jānovērš jebkādi potenciāli sarežģījumi, kas varētu ietekmēt kompensējamo medikamentu izrakstīšanu.