Mediķi glābj dzīvību pacientam ar 22 grādu ķermeņa temperatūru

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas mediķu komandai izdevies glābt dzīvību kādam pacientam, kuram, ilgstoši uzturoties ārpus telpām, bija iestājusies smaga hipotermija.

Šobrīd vīrietis pēc medicīniskās palīdzības saņemšanas stacionāru jau ir atstājis, nra.lv informēja Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas preses sekretāre Dace Kārkliņa.

Aptuveni 50 gadus vecais vīrietis slimnīcā tika nogādāts no ielas. Viņa ķermeņa temperatūra bija nokritusies līdz 22 grādiem pēc Celsija skalas, kas pēc mediķu vērtējuma ir smaga hipotermija un apdraud cilvēka dzīvību (normāla ķermeņa temperatūra ir 37 grādi).

Pacienta glābšanā tika iesaistīta Rīgas Austrumu slimnīcas mediķu komanda: sākotnēji Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā, tad Intensīvās terapijas klīnikā un pēc divām dienām pacients ārstēšanos turpināja stacionāra „Gaiļezers” Iekšķīgo slimību klīnikā.

Rīgas Austrumu slimnīcas mediķi veica mērķtiecīgus pasākumus pacienta reanimēšanai – pacientam tika veikti dažādi intensīvās terapijas pasākumi, monitorēta sirdsdarbība. Pēc sešām dienām pacienta veselības stāvoklis bija tiktāl uzlabojies, ka viņš no Rīgas Austrumu slimnīcas tika izrakstīts.

Mediķi brīdina, ka, iestājoties aukstam laikam, uzturoties ārpus telpām vai neapsildītās telpās, ir jāuzmanās no ķermeņa atdzišanas, īpaši siltuma zudumu var paātrināt alkohola lietošana.

Hipotermija iestājas, kad ķermeņa temperatūra ir samazinājusies par diviem grādiem, un cilvēks tad izjūt drebuļus. Būtiskāka atdzišana var izraisīt nopietnus veselības traucējumus. Visjūtīgākie orgāni hipotermijas gadījumā ir sirds un smadzenes, tāpēc cilvēkam var būt sirds ritma traucējumi un apziņas nomākums.

Iestājoties vēsākam laikam, cilvēki nereti gūst arī apsaldējumus. Rīgas Austrumu slimnīcas stacionāra „Biķernieki” Apdegumu centrā ar dažāda smaguma ekstremitāšu apsaldējumiem ik nedēļu vēršas ap desmit pacienti.

Latvijā

Šī gada 26.novembrī no plkst. 10.00 līdz plkst. 10.10 visā valstī uz trīs minūtēm tiks iedarbinātas trauksmes sirēnas, lai pārbaudītu valsts agrīnās brīdināšanas sistēmas ieslēgšanas kārtību un tās darbību, kā arī, lai konstatētu bojājumus vai traucējumus trauksmes sirēnu darbībā un to skaņas signāla dzirdamībā. Trauksmes sirēnu pārbaudes laikā 3 minūšu ilgumā skanēs viļņveida signāls, kas nozīmē, ka skaņas signāls skanēs 5 sekundes, tam sekos pārtraukums, un turpināsies atkārtots 5 sekunžu skaņas signāls un pārtraukums, informē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests.