Gripas vīruss šogad izraisa pneimoniju

Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) speciālistu apkopotie dati liecina, ka aizvadītajā nedēļā stacionēti septiņi pacienti, kuriem pneimonija attīstījusies pēc inficēšanās ar gripas vīrusu. Vēl trīs cilvēki ievietoti slimnīcā ar aizdomām par saslimšanu ar gripu.

Infektologi brīdina, ka gripa ir ne vien lipīga infekcija, tā var noritēt ļoti smagi jau pašā saslimšanas sākumā, savlaicīgi neārstēta gripa var radīt lielas problēmas cilvēka veselībai un dzīvībai.

„Gripa var smagi noritēt pat jauniem un spēcīgiem cilvēkiem. Taču it īpaši

uzmanība jāpievērš cilvēkiem pēc 65 gadiem un maziem bērniem. Bez tam jāņem vērā, ka

liels risks saslimt ar gripu un iegūt komplikācijas ir cilvēkiem, kuriem ir hroniskas vai

neārstētas slimības – tostarp - cukura diabēts, hroniskas sirds vai nieru slimības, hroniskas

elpošanas ceļu un plaušu slimības, pazemināta imunitāte”, uzskata LIC direktora vietniece

Velga Ķūse.

Viņasprāt, nedrīkst pret šo sezonālo infekciju izturēties vieglprātīgi, jo gripa un

tās izraisītās komplikācijas var būt bīstamas cilvēka dzīvībai.

Biežākās komplikācijas, kas var attīstīties gripas laikā, ir bronhīts, bakteriālā pneimonija jeb plaušu karsonis (tā ir viena no biežākajām un smagākajām gripas komplikācijām), sinusīts (akūts deguna blakusdobumu iekaisums), encefalīts, kā arī ar sirds veselību saistītas komplikācijas (sirds muskuļa iekaisums, sirds somiņas iekaisums).

Smaga komplikācija ir tā dēvētais Reja sindroms, kas ir retāk vērojams, taču izpaužas smagi – ar nervu sistēmas un aknu bojājumu. Slimība biežāk attīstās, nepareizi ārstējot gripu.

Ja gripa norit vieglā vai vidēji smagā formā, tā parasti 5–7 dienu laikā pāriet. Ja slimības simptomi nemazinās vai pat pastiprinās, tas liecina, ka pievienojušās komplikācijas, paskaidroja LIC.

Ja nekrītas paaugstinātā temperatūra, klepus nemazinās vai pat kļūst spēcīgāks, ir stipras galvassāpes, izteiktas iesnas, liels nespēks, elpas trūkums un citas pazīmes, noteikti jāmeklē ārsta palīdzība.

Ķūse atzina, ka ir ļoti svarīgi pievērst uzmanību gan gripas proflikasei, gan tās savlaicīgai konstatēšanai un ārstēšanai. Tādēļ, sajūtot pirmās saslimšanas pazīmes, svarīgi nesākt pašārstēšanos, bet pēc iespējas ātrāk vērsties pie ģimenes ārsta, smagākajos gadījumos izsaukt ātro palīdzību. Gripas sezonas laikā cilvēkam atbildīgāk jāizturas pret saviem ikdienas ieradumiem un dzīvesveidu, tādējādi saudzējot ne tikai savu veselību. Jāapzinās, ka gripa ir ļoti lipīga, tāpēc, dodoties jau ar slimības pazīmēm uz darbu, skolu vai dažādiem pasākumiem, tiek apdraudēta arī apkārtējo veselība.

LIC epidemiologi informē, ka Latvijā kopumā saslimstība ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām (AAEI) pagājušajā nedēļā pieaugusi septiņās pilsētās – Daugavpilī, Jelgavā, Jūrmalā, Liepājā, Rēzeknē, Rīgā un Valmierā. Visaugstākā saslimstība ar AAEI konstatēta Rīgā (1464 saslimušie), Jūrmalā (1324) un Jelgavā (1238).

LIC speciālisti atgādina, ka no saslimšanas ar gripu un citām augšējo elpceļu infekcijām pasargā regulāra telpu vēdināšana, izvairoties no caurvēja, ģērbšanās atbilstoši laika apstākļiem, regulāra roku mazgāšana, īpaši tad, ja ir bijusi saskare ar slimiem cilvēkiem vai priekšmetiem, ko lietojis slimnieks.

Tāpat ieteicams pēc iespējas vairāk uzturā lietot šķidrumu – zāļu tējas, svaigas augļu un dārzeņu sulas, arī skābpiena produktus (kefīru, paniņas, biezpienu), jo tie satur mikroorganismus, kas stimulē cilvēka imūnsistēmu, jācenšas lietot vitamīniem bagātu uzturu, arī pastaigas svaigā gaisā palīdzēs uzturēt stiprāku imunitāti.

Janvāra pirmajā nedēļā gripas monitoringā iesaistītajās ambulatorajās iestādēs ar gripas simptomiem nav vērsies neviens cilvēks, bet kopš monitoringa sākuma ‒ vien četri. Epidēmijas slieksnis tiek sasniegts, kad saslimušo skaits ar gripu nedēļas laikā sasniedz 100 uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju.

"Epidēmiskais pacēlums varētu būt janvāra beigās vai februāra sākumā. Tas turpināsies četras nedēļas un pēc tam vēl aptuveni četras samazināsies. Epidēmijas vilnis Latviju kopumā varētu skart astoņas līdz desmit nedēļas," sacīja LIC Epidemioloģiskās drošības un sabiedrības veselības departamenta vadītājs Jurijs Perevoščikovs.

Svarīgākais