Diabēta slimniekiem lūdz atjaunot apmācību

Vairāk nekā 40 procentu cukura diabēta slimnieku atzinuši, ka ārstēšanās iespējas Latvijā, piemēram, reālās iespējas saņemt valsts apmaksātus izmeklējumus vai medikamentus, ir atkarīgas no pacienta vecuma, liecina Latvijas Diabēta asociācijas aptaujas dati.

Visbūtiskākie trūkumi cukura diabēta slimnieku tiesību jomā ir saistībā ar diskrimināciju pēc vecuma pazīmes, tiesībām uz apmācību par cukura diabētu, kā arī tiesībām saņemt informāciju par cukura diabēta slimniekiem pieejamo sociālo palīdzību, ārstniecības iestādēm vai pacientu organizācijām, izpētot anketēšanas datus, secinājis Latvijas Diabēta asociācijas prezidents Ingvars Rasa. Pasaules Diabēta dienai veltītā pasākuma laikā asociācija veica aptauju par cukura diabēta slimnieku tiesību stāvokli Latvijā, izmantojot anketu, kuras pamatā ir Starptautiskās Diabēta Federācijas izstrādātā Cilvēku ar cukura diabētu tiesību un pienākumu harta – pirmais starptautiskais dokuments par cukura diabēta slimnieka tiesībām. Kopumā aptaujāti 414 cukura diabēta slimnieki.

Iegūtā informācija par slimnieku dalījumu pēc vecuma liecina, ka Latvijai aktuāls uzdevums ir panākt, lai cukura diabēta slimnieku aprūpē samazinātos diskriminācija pēc vecuma pazīmes. I. Rasa uzsver, ka tas varētu būt īpaši svarīgi 2012. gadā, kas Eiropas Savienībā izsludināts par aktīvas novecošanas gadu. 16,7 procenti aptaujāto norādījuši, ka ārsts viņiem nav sniedzis informāciju par cukura diabētu, ko viņi lūguši, savukārt lielākā daļa – 83,3 procenti – slimnieku apliecina, ka ārsts šādu informāciju ir sniedzis.

Būtiski, ka gandrīz puse aptaujāto slimnieku nav saņēmuši apmācību par cukura diabētu. «Apmācība par cukura diabētu ir neatņemama cukura diabēta ārstēšanas sastāvdaļa,» norāda I. Rasa. Bez tās nav iespējams sasniegt labus ārstēšanas rezultātus un lietderīgi izmantot valsts veselības aprūpes resursus. Ekonomiskās krīzes laikā valsts ir pārtraukusi apmaksāt darbu cukura diabēta apmācībā. Cukura diabēta apmācība lielākoties pieejama par maksu, tāpēc tās pieejamība vērtējama kā ļoti zema, ko apliecina arī anketēšanā iegūtie rezultāti. Lai situāciju uzlabotu, nepieciešams palielināt valsts finansējumu diabēta slimnieku apmācībai, norāda Latvijas Diabēta asociācija, kas ar pētījuma secinājumiem plānojusi iepazīstināt valsts amatpersonas.

Vairāk nekā puse aptaujāto nav saņēmuši informāciju par cukura diabēta slimniekiem pieejamo sociālo palīdzību, ārstniecības iestādēm vai pacientu organizācijām. «Cukura diabēta slimniekiem ik dienu jāīsteno kompleksa veselības aprūpe un ik gadu jāveic vairāki būtiski izmeklējumi, tāpēc tiesības uz informāciju par aprūpes saņemšanas iespējām ir būtiska pacientu tiesību sastāvdaļa,» Neatkarīgajai norāda asociācijā. Aptaujā atklājies arī būtisks pacientu tiesību pārkāpums – ceturtajai daļai slimnieku bijusi liegta informācija par ārstēšanos, piemēram, izmeklējumu rezultātiem, diagnozēm. Nelielai daļai slimnieku mācību vai darba vietā bijusi liegta iespēja veikt cukura līmeņa paškontroli vai ievadīt insulīna preparātus, kas liecina par to, ka nepieciešams plašāk izglītot mācību iestāžu personālu un darba devējus par cukura diabētu, atvēlot šim mērķim atbilstošu finansējumu.

Latvijā

“Polija un Latvija apzinās, ka Eiropai ir jāstrādā pie konkurētspējas veicināšanas, inovācijām un birokrātijas mazināšanas un nākamo pusgadu šiem jautājumiem pievērsīs pastiprinātu uzmanību. Mēs varam strādāt kopā un pastiprināt jau līdz šim veiksmīgo sadarbību,” par secinājumiem pēc divu dienu vizītes Polijā norāda ekonomikas ministrs Viktors Valainis. Polija nākamos sešus mēnešus būs prezidējošā valsts ES Padomē.

Svarīgākais