Sabiedrības veselības pamatnostādnes nokļūst valdības dienaskārtībā

Pirmdien, 5.septembrī Ministru kabineta komitejā tiek izskatītas Veselības ministrijas izstrādātās Sabiedrības veselības pamatnostādnes 2011.-2017.gadam.

Veselības ministrija kopā ar nozares speciālistiem, piedaloties arī sabiedriskā sektora, kā arī zemkopības, vides, un izglītības nozaru pārstāvjiem, izstrādājusi Sabiedrības veselības pamatnostādnes, kas nosaka precīzus virzienus kādā jāveido sabiedrības veselības politika, lai saglabātu Latvijas iedzīvotāju veselību, kā rezultātā pagarinātos iedzīvotāju paredzamais mūža ilgums, bet nodzīvotie gadi būtu pēc iespējas veselīgāki. To plānots panākt, uzlabojot slimību profilaksi un palielinot veselības veicināšanas lomu, kā arī attīstot veselības aprūpes pieejamību un kvalitāti.

Šobrīd pamatnostādņu projekts ir saskaņots ar praktiski visām ministrijām. Būtiskākos iebildumus par šo projektu izsaka Nacionālā trīspusējās sadarbības padome (Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība), norādot, ka projektā nav ietvertas pamatnostādnes par cilvēkresursu attīstību veselības aprūpē, bet Veselības ministrija uzskata, ka šie svarīgie jautājumi risināmi spēkā esošajā cilvēkresursu attīstības programmā. Bez tam 30.augustā valdībā tika izskatīts Veselības ministrijas sagatavotais informatīvais ziņojums, kurā norādīts, ka cilvēkresursu attīstībai veselības aprūpē 2012.gadā nepieciešami 25 miljoni latu.

Kā norāda veselības ministrs Juris Bārzdiņš: "Gada laikā esam panākuši tieši veselīga dzīvesveida un tā nozīmes jautājumu aktualitāti sabiedrībā, jo ilgus gadus esam uzskatījuši, ka veselības nozare, tā ir tikai ārstēšana. Šobrīd veselīgas dzīvošanas ideja kļuvusi ļoti populāra, jo redzam, ka daudz savas veselības labā varam darīt paši. Rodas arī dažādas jaunas iniciatīvas un idejas, bet tam līdzās nepieciešams arī visu (ne tikai veselības), sektoru atbalstoša politika, kura vispirms pirmajā vietā liek cilvēka veselību. Pamatnostādņu izstrādes gaitā ir ieguldīts liels darbs, lai izstrādātu konkrētu darbības plānu, jo mūsu iedzīvotāju veselības rādītāji un mūža ilgums uzskatāmi parāda, ka ar sabiedrības veselības pamatnostādņu pieņemšanu kavēties nedrīkstam."

Svarīgākais